Reklama

Rodzina daje nadzieję i prawdziwe szczęście

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Wyszyńska: - Jubileuszowy Rok Rodziny zainaugurowany niedawno w leśniowskim sanktuarium to rok nietypowy choćby dlatego, że będzie trwał 14 miesięcy. Co skłoniło ojców paulinów z Leśniowa do zorganizowania tego jubileuszu?

O. Zbigniew Ptak OSPPE: - Najbliższe 14 miesięcy to czas ważnych rocznic w historii leśniowskiego sanktuarium. W tym czasie mija bowiem 625 lat obecności Maryi w znaku cudownej figury Matki Bożej z Dzieciątkiem, 300 lat od zaproszenia paulinów do opieki nad tym miejscem, a także 70 lat od naszego powrotu po kasacie w ramach carskich szykan po powstaniu styczniowym. Kolejne dwie ważne okoliczności historyczne to 70-lecie istnienia w tym klasztorze paulińskiego nowicjatu oraz 40-lecie koronacji Cudownej Figury papieskimi koronami. Myśląc o rocznicowych obchodach, chcieliśmy, aby służyły one nie tylko upamiętnieniu i uszanowaniu historii, ale by wniosły również jak najwięcej w życie współczesnych. Dlatego tematem i adresatem jubileuszowego programu stała się rodzina, która jest wpisana w charyzmat naszego sanktuarium.

- Rok jubileuszowy trwa. Czy można już ocenić, jak rodziny przyjmują ten skierowany do nich dar?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Leśniowski jubileusz i jego program zawiera się w trzech płaszczyznach: duchowej, kulturalnej i wydawniczej. Sfera duchowa to modlitwa. Modlimy się z rodzinami i w intencji rodzin. Wyprzedzając nieco Rok Jubileuszowy, zaczęliśmy stopniowo proponować w kolejne niedziele miesiąca udział w Eucharystiach kończących się indywidualnym błogosławieństwem par małżeńskich, dzieci, rodzin oraz kobiet oczekujących narodzin dziecka. Osoby, którym udzielamy błogosławieństwa, otrzymują obrazek z modlitwą do odmawiania w domu. Małżonkom wręczamy również świecę, by zapalali ją w czasie wspólnej modlitwy, a kobietom w stanie błogosławionym - tasiemkę z napisem: „Leśniowska Patronko Rodzin - ochraniaj moje dziecko”. Ta forma modlitwy przyjęła się. Uczestnicy tych Eucharystii powracają w kolejnych miesiącach, dzielą się świadectwami pozytywnych zmian, które dokonały się w ich życiu, przyjeżdżają z innymi. W jedną z niedziel przybyło tak wiele rodzin, że oczekiwanie na indywidualne błogosławieństwo trwało blisko godzinę. Dobrym owocem jest także zainteresowanie ze strony kapłanów z odległych nieraz parafii, którzy po przeczytaniu informacji na ten temat dzwonią i proszą nas o udostępnienie formuły tych błogosławieństw.

- Lektura programu propozycji kulturalnych zaskakuje liczbą i atrakcyjnością imprez.

Reklama

- Ogromnie zależało nam na sferze kulturalnej, bo pamiętamy, że Jan Paweł II uczył, iż kultura jest najważniejszym z elementów służących rozwojowi cywilizacji, że bez niej narody umierają. Już na wstępnym etapie tworzenia programu byliśmy zaskoczeni, że tak wielu artystów i tak wiele instytucji pragnie włączyć się ze swoim dorobkiem w program Leśniowskiego Jubileuszowego Roku Rodziny. Niektóre spotkania są bardziej kameralne, jak np. wystawa fotograficzna o Leśniowie, która prezentowana jest w różnych ośrodkach kultury. Inne są przeznaczone dla licznego grona widzów. Gwiazdą był niewątpliwie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który wystąpił na estradzie przy sanktuarium 20 sierpnia br. Z gorącym aplauzem był przyjęty p. Jan Mucha - emerytowany kierowca krakowskiej Kurii, który prezentował u nas swoje wspomnienia, zebrane w książce pt. Pół miliona kilometrów z kardynałem Wojtyłą. P. Mucha przyjechał do nas w ramach VII Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, którego zakończenie odbyło się 30 lipca br. Także zorganizowany u nas po raz pierwszy Festiwal Rodzin Muzykujących podobał się tak bardzo, że na prośbę widzów będziemy go kontynuować w roku przyszłym. Postanowiliśmy, że wstęp na wszystkie spotkania i koncerty będzie bezpłatny, aby propozycje wspólnego spędzenia czasu były dostępne dla wszystkich.

- Trzecią płaszczyzną jubileuszowych obchodów są wydawnictwa. Jakie?

- Zarówno już wydane, jak i planowane publikacje poświęcone są Patronce naszego sanktuarium, jego historii, a także duszpasterstwu rodzin. Ukazały się już: album poświęcony Leśniowowi, opowiadanie dla dzieci z rysunkami Artura Nowickiego i książka autorstwa Czesława Ryszki. Na gościnnych łamach Niedzieli niektóre z naszych wydawnictw były już prezentowane. Ewenementem będzie, zaplanowane na 2007 r., wydanie albumu poświęconego życiu nowicjackiemu w leśniowskim klasztorze. O ile wiem, w Polsce nie wydano jeszcze albumu ukazującego życie braci w nowicjacie. Decyzja generała paulinów o. Izydora Matuszewskiego, który wyraził zgodę na taką publikację, jest więc niezwykle doniosła. W obrębie publikacji historycznych planujemy zbiór świadectw osób, które uczestniczyły w koronacji w 1967 r. Aktu koronacji dokonali: kard. Stefan Wyszyński, kard. Karol Wojtyła, bp Stefan Bareła oraz ówczesny generał paulinów o. Jerzy Tomziński. Będzie to niezmiernie ważne świadectwo, bowiem jak wiadomo, władze starały się nie dopuścić do tej uroczystości, zamykając drogi dojazdowe i próbując innych działań, które jednak nie dały oczekiwanego rezultatu.

- Leśniowski Rok Rodziny wpisuje się w działania Kościoła służące umacnianiu rodziny...

Reklama

- Ta sprawa stanowi sedno i zasadniczy sens naszych działań. Chrześcijańska wizja małżeństwa i rodziny jest obecnie w świecie wypaczana i na różne sposoby atakowana. Kościół prowadzi walkę o jej ratowanie, przy czym w swojej istocie jest to walka o ratowanie fundamentów naszej cywilizacji. Podkreślił to Papież Benedykt XVI podczas lipcowego Światowego Spotkania Rodzin w Walencji, mówiąc m.in., że dzisiaj ludzkości można najbardziej pomóc poprzez pomaganie rodzinie. Leśniowskie sanktuarium, jedno z nielicznych w Polsce o charyzmacie rodzinnym, pragnie na miarę naszych możliwości włączyć się w te działania. Stąd szerokie spektrum naszych propozycji roku jubileuszowego, których celem jest przede wszystkim ukazanie świętości, wielkości i piękna rodziny. Mamy wielu sprzymierzeńców. W Leśniowski Jubileuszowy Rok Rodziny zaangażował się mocno abp Stanisław Nowak, który przewodniczył inauguracyjnej Eucharystii 2 lipca br. Wcześniej wystosował list do wiernych regionu zawierciańskiego, w którym kult Matki Bożej Leśniowskiej zawsze był niezmiernie żywy. Arcybiskup zachęcał do nawiedzania tego sanktuarium, uczestniczenia w nabożeństwach i spotkaniach, a także do włączenia się w peregrynację kopii Cudownej Figury w dekanacie żareckim, która planowana jest w przyszłym roku. Jedną z jubileuszowych Eucharystii sprawował również biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

- Leśniowski Jubileuszowy Rok Rodziny korzysta ze wsparcia grupy modlitewnej. Proszę podzielić się tym doświadczeniem...

- Jest to bardzo piękne i głębokie doświadczenie. Przy naszym sanktuarium zawiązała się licząca ok. 40 osób grupa modlitewno-postna. Sądzę, że to, co dobrego dzieje się tutaj, jest w dużej mierze jej zasługą. Każda z tych osób modli się w intencji Jubileuszu Rodzin, pości - opuszczając jeden posiłek w tygodniu, a także udziela pomocy charytatywnej. Te osoby żyją tą sprawą, cieszą się z efektów i widzą skutki swojego zaangażowania. Ta grupa wspiera nas od września ubiegłego roku i po tylu miesiącach doświadczeń mogę stwierdzić, że można wiele zdziałać, jeżeli ma się takie zaplecze. Jesteśmy dopiero na początku Roku Jubileuszowego. Sądzę, że w nadchodzących miesiącach narodzą się jeszcze inne inicjatywy i będzie potrzebne dalsze wsparcie. Dlatego zapraszam do modlitwy wszystkich, których sercom bliskie są sprawy rodziny.

- Leśniowski Jubileuszowy Rok Rodziny zbiega się w czasie z działaniami, których celem jest utworzenie międzynarodowego maryjnego szlaku pielgrzymkowego łączącego Mariazell w Austrii z Jasną Górą. Jak dalece zaawansowane są te działania?

- Z projektem utworzenia międzynarodowej trasy pielgrzymkowej Mariazell - Jasna Góra wystąpiło Stowarzyszenie „Na Bursztynowym Szlaku” z Lanckorony. Trasa w Austrii została już oznakowana na odcinku z Mariazell do St. Pölten. Wstępnie ustalono też, że w Polsce na odcinku od Jasnej Góry do Kalwarii Zebrzydowskiej szlak prowadziłby przez Żarki - Leśniów, Zawiercie z sanktuarium w Skarżycach, Ogrodzieniec, Jaroszowiec, Płoki, Trzebinię. Trasa realizowana byłaby w różnych wariantach jako szlak pieszy, rowerowy i samochodowy. Trwają uzgodnienia szczegółów. W maju br. spotkanie w tej sprawie odbyło się w Trzebini, a w lipcu br. - w naszym sanktuarium. Realizacja projektu przyniosłaby poprawę warunków pielgrzymowania do sanktuariów maryjnych na tej trasie, pozwoliłaby również, by większa liczba osób poznała nasze sanktuarium i jego rodzinny charyzmat.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski w Fastowie na Ukrainie otworzył i poświęcił jadłodajnię

2024-12-24 08:30

[ TEMATY ]

jadłodajnia

wojna na Ukrainie

Jałmużnik Papieski

kard. Konrad Krajewski

Vatican News

Kard. Konrad Krajewski w Chersoniu w 2023 r.

Kard. Konrad Krajewski w Chersoniu w 2023 r.

W podkijowskim Fastowie — jednym z ważniejszych ośrodków niosących pomoc humanitarną na terenie Ukrainy, kard. Konrad Krajewski poświęcił i otworzył jadłodajnię. Jałmużnik Papieski w imieniu Papieża Franciszka pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.

Centrum św. Marcina de Porres – ostoja dla potrzebujących
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie na 25 grudnia: Nocny sąd i świąteczna sprawiedliwość

2024-12-23 19:29

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Historia burmistrza Nowego Jorku Fiorello La Guardii, jest doskonałym przykładem tego, jak Boże Narodzenie inspiruje do działania pełnego empatii i miłości. La Guardia, znany ze swojej dobroci, pewnego zimowego wieczoru odwiedził nocny sąd i w nietypowy sposób wymierzył sprawiedliwość. Zdecydował się pomóc starszej kobiecie oskarżonej o kradzież chleba. Tego rodzaju gesty pokazują, jak Boże Narodzenie może stać się momentem, w którym dostrzegamy potrzeby innych i odpowiadamy na nie z miłością.

Boże Narodzenie to także moment refleksji nad głębszymi aspektami życia, co doskonale uchwycił Lorenzo Lotto w swoim obrazie "Boże Narodzenie". Jego dzieło przedstawia Jezusa w wiklinowym koszu, otoczonego przez symboliczne elementy, które nawiązują do przyszłej męki i ofiary Chrystusa. Takie szczegóły, jak krzyż czy sakiewka z 30 srebrnikami, przypominają nam, że narodziny Chrystusa były początkiem drogi prowadzącej do zbawienia, co nadaje Bożemu Narodzeniu szczególne znaczenie i głębię.
CZYTAJ DALEJ

Szopki Bożonarodzeniowe 2024

2024-12-24 15:11

Ks. Łukasz Romańczuk

Podobnie jak w ubiegłym roku zapraszamy do podzielenia się z nami zdjęciami szopek bożonarodzeniowych z waszych kościołów czy miejscowości. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Zachęcamy do tworzenia razem z nami tej strony, abyśmy wspólnie mogli radować nasze oczy pięknem szopek bożonarodzeniowych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję