Codziennie na naszych drogach dochodzi do wypadków i kolizji. Wsiadając do samochodu, powinniśmy zatem wiedzieć, co należy zrobić, gdy przytrafi się nam choćby niewielka stłuczka.
Podstawową kwestią związaną z wypadkami na drodze jest wątpliwość, czy należy wezwać policję. Jeśli w wypadku drogowym nie ma zabitych ani rannych, obecność policji nie jest konieczna. W takiej sytuacji lepiej byłoby wezwać przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej (czasami jest to możliwe, sprawdźmy więc w zakładzie ubezpieczeń, w którym mamy polisę ubezpieczeniową, czy mają miejsce takie praktyki). Zgodnie z przepisami, osoba kierująca pojazdem, której przytrafiła się kolizja drogowa, jest obowiązana;
- zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
- przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku,
- niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego,
- podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
Jeżeli w wypadku są ranni lub zabici, obecność policji jest konieczna. Wówczas zarówno kierujący pojazdem, jak i inne osoby uczestniczące w wypadku są obowiązane:
- udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i policję,
- nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku,
- pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.
Każdy właściciel samochodu (lub innego pojazdu mechanicznego) podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Jest to bardzo ważne ubezpieczenie, bowiem gdy dojdzie do wypadku, właśnie z tego ubezpieczenia zostaną pokryte koszty odszkodowania (za śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia, utratę lub zniszczenie mienia) za osobę kierującą pojazdem, która spowodowała wypadek lub kolizję. Odszkodowania z tytułu OC posiadaczy pojazdów można domagać się również za szkody powstałe przy wsiadaniu do pojazdu, wysiadaniu, przy załadowywaniu, rozładowywaniu, podczas zatrzymania, postoju, garażowania.
Z każdego wypadku lub kolizji powinno być sporządzone oświadczenie. Można zaopatrzyć się w gotowy formularz u ubezpieczyciela i nosić go w portfelu. Obowiązek sporządzenia oświadczenia należy do sprawcy wypadku. W oświadczeniu powinny się znaleźć:
- data, godzina i miejsce wypadku lub kolizji,
- opis zdarzenia - należy wskazać marki i numery rejestracyjne pojazdów biorących udział w wypadku lub kolizji,
- dane personalne uczestników wypadku lub kolizji (również miejsce zamieszkania oraz numery i kategorie prawa jazdy),
- wskazać, kto ponosi winę za zdarzenie,
- informacje dotyczące firmy ubezpieczeniowej, w której ubezpieczony jest samochód sprawcy wypadku lub kolizji - numer polisy OC,
- dokładna lista uszkodzeń samochodu,
- dane świadków zdarzenia,
- podpisy stron wypadku lub kolizji.
Pamiętajmy jednak, że to, czego możemy domagać się od ubezpieczyciela, wynika z naszej umowy ubezpieczeniowej oraz ogólnych warunków ubezpieczenia.
Czy można wstrzymać pensję?
Pracownik, który odchodzi z firmy, powinien rozliczyć się ze swoim pracodawcą. Dotyczy to pobranych narzędzi, urządzeń, ubrań roboczych, zaliczek pieniężnych i innego mienia, które powierzono mu w celu prawidłowego wykonywania pracy. Zdarza się, że pracownik nie jest w stanie z różnych powodów spełnić tego zobowiązania. Wówczas pracodawca ucieka się do wstrzymania wydania świadectwa pracy lub wypłaty wynagrodzenia. Działanie takie nie jest zgodne z prawem, bowiem wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Niewydanie lub opóźnienie wydania świadectwa pracy może być podstawą do żądania przez pracownika odszkodowania, jeśli wykaże on, że z tego powodu poniósł szkodę.
(E)
Pomóż w rozwoju naszego portalu