Całą uroczystość można by streścić w słowach, które wypowiedział Ksiądz Arcybiskup: "To miejsce staje się od 13 lat prawdziwym sanktuarium. Ojciec Święty Jan Paweł II, wielki czciciel Matki Bożej Kalwaryjskiej, wielki Boży człowiek, przez pobłogosławienie obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej dla kościoła w Praszce wyznaczył temu miejscu pewną rolę i dlatego konsekrujemy kościół Matki Bożej Kalwaryjskiej w Jego duchu. Powiedział przecież Papież w Kalwarii: Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce".
Wszyscy, którzy byli uczestnikami uroczystości konsekracyjnych, mogą śmiało powiedzieć, że Jan Paweł II był tu obecny duchowo poprzez naukę, którą nam zostawił w czasie ostatniej pielgrzymki. Tę naukę o Miłosierdziu Bożym przypomniał nam Pasterz Kościoła częstochowskiego.
Procesja
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Zbliżając się do parafii na Makowym Wzgórzu, można zobaczyć wielki krzyż. To tutaj, na Golgocie, rozpoczyna się wiele uroczystości parafialnych, a zwłaszcza comiesięczne nabożeństwa fatimskie. Tak było i tym razem. Nieopodal krzyża Pasterz archidiecezji poświęcił popiersie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. To właśnie tu, na początku alejki, stanął pomnik Wielkiego Prymasa. Od tej pory on - Prymas Tysiąclecia - będzie witał wszystkich, którzy alejką podążać będą na Makowe Wzgórze. Będzie nie tylko witał, ale także przypominał, co to jest wierność Kościołowi i miłość do ojczyzny. Dla tej zaś wspólnoty może być też znakiem celu, który jeśli jest zgodny z wolą Bożą, może być zawsze osiągnięty.
Procesja udała się w kierunku kościoła kalwaryjskiego, który wita okazałą tablicą pamiątkową. Czytamy tam m. in.: "Obiekt ten został wybudowany staraniem Księdza Kanonika Stanisława Gasińskiego, miejscowego proboszcza, dzięki ofiarności jego przyjaciół w kraju i za granicą oraz parafian Makowego Wzgórza w Praszce".
Konsekracja
Najpierw przed drzwiami świątyni Ksiądz Arcybiskup otrzymał klucze i otworzył główne wejście, którym podążyli uczestnicy procesji. Po wejściu odmówił modlitwę poświęcenia, a nastęnie pokropił wodą święconą ołtarz, ściany i wiernych. Liturgia Słowa Bożego zakończyła się homilią Księdza Arcybiskupa. W dalszej kolejności nastąpiły: modlitwa i Litania do Wszystkich Świętych oraz złożenie w ołtarzu relikwii św. Faustyna. Życiorys tego świętego przedstawił ks. Janusz Wojtyla - kapelan Księdza Arcybiskupa. Wreszcie to, co w tym dniu najważniejsze - Modlitwa konsekracyjna, namaszczenie ołtarza i ścian kościoła. Szczególnie wymowne dla parafian było odsłonięcie obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. To jest właśnie ten obraz, wierna kopia wizerunku z Kalwarii Zebrzydowskiej, który Ojciec Święty poświęcił w czasie swej ostatniej pielgrzymki do Polski.
Dalsza część Mszy św. to oczywiście Liturgia eucharystyczna, poprzedzona złożeniem darów. W procesji szły dzieci z kwiatami, młodzież przyniosła chleb i wino, mama proboszcza ks. kan. Stanisława Gasińskiego złożyła kielich, gong i dzwonki oraz ornat, przedstawiciele Rady Duszpasterskiej przynieśli księgę ofiar wiernych na rzecz rozwoju tutejszej parafii. Do Komunii św. przystąpiło w tym dniu bardzo wiele osób, uroczystości były bowiem poprzedzone przygotowaniem duchowym, które odbyło się 13 września, a prowadził je bp Jan Wątroba. Przed błogosławieństwem Ksiądz Arcybiskup umieścił Najświętszy Sakrament w tabernakulum, by tutaj już zawsze był obecny Chrystus.
Wyrazy wdzięczności
Na zakończenie były oczywiście podziękowania. Budowniczy i organizator życia religijnego na Makowym Wzgórzu - ks. Stanisław Gasiński powiedział: "Poświęcenie kościoła kalwaryjskiego ma wymiar szczególny, ponieważ idea obecności cudownego wizerunku Matki Bożej na tym miejscu zrodziła się w sercu Księdza Arcybiskupa i dzisiaj znalazła swój wyraz". Dlatego szczególne podziękowanie kieruję do Arcypasterza". Ks. Stanisław dziękował też tym, którzy przyczynili się do przygotowania i przebiegu tej uroczystości oraz wszystkim gościom. Byli wśród nich Ojcowie Franciszkanie z Kalwarii Zebrzydowskiej z prowincjałem Ojców Bernardynów w Polsce - o. Romualdem Koślą. Jemu Ksiądz Proboszcz podziękował za przekazane parafii relikwie Świętego Krzyża. Dziękował też księżom, siostrom zakonnym, diakonom i przedstawicielom władzy lokalnej. Dziękowali także przedstawiciele parafii: Księdzu Arcybiskupowi za akt konsekracji, a Księdzu Proboszczowi Stanisławowi za oddaną służbę kapłańską i troskę o wspólnotę.
Ostatnie słowo należało do Arcypasterza, który przed błogosławieństwem powiedział: "Dziękuję bardzo dzielnemu Księdzu Proboszczowi - kanonikowi kapituły zawierciańsko-żareckiej za wybudowanie Domu Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach, i za to miejsce w Praszce, które nieustannie staje się coraz piękniejsze jako kompleks sakralno-duszpasterski". Na te słowa wierni zareagowali oklaskami, bo wiedzą, że odznaczenie dla Proboszcza jest wyrazem uznania i wdzięczności także dla całej wspólnoty.
Uroczystość dobiegła końca, ale życie parafii toczy się dalej. A jak znam ks. Gasińskiego, na tym się nie skończy, wzgórze jest bowiem duże i piękne. W kościele kalwaryjskim Msze św. są sprawowane w każdą środę o godz. 17.00 i 18.00 z odsłonięciem cudownego wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej przed pierwszą Mszą św., a zasłonięciem po drugiej Mszy św., połączone z Nowenną do Matki Bożej Kalwaryjskiej. Niedzielna Msza św. jest sprawowana o godz. 17.00 - od września do czerwca, a w czasie wakacji o godz. 8.00 rano, również z odsłonięciem i zasłonięciem obrazu kalwaryjskiego.