Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

U Polonii za Oceanem

Reklama

Bp Ryszard Karpiński w dniach 16-23 sierpnia przebywał z kolejną wizytą pasterską wśród Polonii. Tym razem odwiedził niektóre wspólnoty polonijne w Chicago i w Detroit.
W Chicago 17 sierpnia przewodniczył koncelelebrowanej Mszy św. na rozpoczęcie uroczystości odpustowych w bazylice św. Jacka - największym polskim kościele w mieście. W koncelebrze wzięło udział ok. 15 polonijnych duszpasterzy. Modlono się o szybki powrót do zdrowia kard. Francisa George’a - metropolity Chicago. W godzinach porannych tego samego dnia podobne modlitwy zanoszono w amerykańskiej parafii pw. św. Domitylli w Hillside, na przedmieściu Chicago, gdzie proboszczem jest ks. kan. Piotr Galek - kapłan archidiecezji lubelskiej.
W Detroit bp Karpiński zatrzymał się w Zakładach Naukowych, do których należy także Polskie Seminarium Duchowne pw. św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake, na przedmieściu Detroit. W sobotę 19 sierpnia spotkał się z członkiniami Stowarzyszenia Pań Wspierających (Ladies Auxiliary). Pomagają one seminarium przez swoją modlitwę, składki i różne akcje. Podczas koncelebrowanej Mszy św. bp Karpiński wyraził im wdzięczność za pomoc dla alumnów, którzy najczęściej przyjeżdżają z Polski. W niedzielę 20 sierpnia celebrował Mszę św. radiową w kaplicy seminaryjnej, którą nazwał sercem seminarium, a seminarium - sercem Polonii. W godzinach południowych miała miejsce Suma odpustowa w parafii św. Jacka w Detroit. Parafia ta w przyszłym roku będzie obchodziła 100-lecie istnienia. Jej duszpasterze: dotychczasowy proboszcz - ks. Franciszek Skalski i obecny - ks. Janusz Iwan, każdego miesiąca starają się podkreślać wagę tego wydarzenia w historii parafii.
Dopełnieniem uroczystości w kościele było spotkanie na sali przy pierogach, połączone z inscenizacją o życiu świętego Patrona i tańcami ludowymi ze Śląska i Lubelszczyzny.
21 sierpnia duszpasterze polonijni spotkali się z kard. Adamem Maidą w Orchard Lake. 22 i 23 sierpnia bp Karpiński spotkał się z kapłanami pracującymi w duszpasterstwie polonijnym na terenie Newarku i Nowego Jorku.

Irak

Porwanie księdza

Katolicki ksiądz obrządku chaldejskiego został porwany 15 sierpnia wieczorem w Bagdadzie przez zamaskowanych i uzbrojonych mężczyzn. Ks. Saad Sirop Hanna został wciągnięty do samochodu i wywieziony w nieznanym kierunku. Świadkiem wydarzenia był towarzyszący duchownemu parafianin, który nie został uprowadzony.
Chrześcijanie odczytują to wydarzenie jako sygnał, który ma ich nakłonić do opuszczenia ojczyzny. O uwolnienie księdza zaapelował do porywaczy biskup obrządku chaldejskiego z Kirkuku - Luis Sako. Biskupi wszystkich Kościołów działających w Bagdadzie wystosowali w sprawie porwania list do prezydenta Dżalala Talabaniego i premiera Nuri al-Malikiego. W tej sprawie głos zabrał także Ojciec Święty Benedykt XVI.
36-letni ks. Sirop Hanna jest proboszczem parafii św. Jakuba w stolicy Iraku. Jednocześnie kieruje sekcją teologiczną na afiliowanym do Papieskiego Uniwersytetu Urbaniańskiego „Babel College”.
W lipcu inny duchowny chaldejski - ks. Raad Kaszan został porwany dla okupu. Uwolniono go następnego dnia, po czym wyjechał z kraju. Z kolei w styczniu 2005 r. został uprowadzony syryjsko-katolicki arcybiskup Mosulu - Basile Georges Casmoussa, którego również zwolniono następnego dnia.
Porwania są w Iraku na porządku dziennym. Większość z nich dokonywana jest dla okupu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szkocja

Polskie pielgrzymowanie

Reklama

Na specjalne zaproszenie bp. Petera Morana ze szkockiej diecezji Aberdeen Polacy wzięli udział w pielgrzymce do opactwa Ojców Benedyktynów w Pluscarden. Na pątniczy szlak wyruszyło ponad 400 naszych rodaków.
Benedyktyni w swoim ogrodzie postawili namiot, który stał się kaplicą Matki Bożej Częstochowskiej. Po rozważaniu aktu ślubowania naszego narodu złożonego 50 lat temu na Jasnej Górze był czas na modlitwę przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Wielu w tym czasie przystąpiło do sakramentu pojednania. Przed rozpoczęciem Mszy św. odnowiono akt Ślubów Jasnogórskich.
Tutejsi biskupi, widząc powiększającą się potrzebę kapłańskiej posługi w bardzo małych parafiach, które obecnie ożywają dzięki naszym rodakom, zwracają się z prośbą do polskich biskupów i przełożonych zakonnych o nowych księży. Ich prośby są spełniane. Obecnie jest już ośmiu, a w najbliższym czasie ma dojechać jeszcze trzech nowych księży.

Ludzie

Kard. Crescenzio Sepe niespodziewanie odwiedził znaną z mafijnych porachunków dzielnicę Neapolu. Spotkał się tam z młodzieżą. „Odrzućcie tych, którzy wraz z narkotykami niosą Wam śmierć i niweczą Waszą nadzieję” - zaapelował do młodzieży. W jego obecności swoją posługę rozpoczęło dwóch wikariuszy jednej z tamtejszych parafii. „Ci dwaj młodzi kapłani, których do Was posyłam, będą wraz z Wami dawać świadectwo obecności Boga w tej trudnej dzielnicy” - powiedział kard. Sepe. W rozmowie z dziennikarzami po Mszy św. arcybiskup Neapolu wyraził nadzieję na wprowadzenie w tym mieście ustaw specjalnych, które pomogłyby zwalczyć zorganizowaną przestępczość.

Kard. Crescenzio Sepe od kilku miesięcy jest metropolitą Neapolu. Wcześniej przez 15 lat pracował w Stolicy Apostolskiej. Przez ostatnie pięć lat (2001-2006) był prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Ma 63 lata.

Niemcy

Ponad 74 mln euro na pomoc dla Kościoła tam, gdzie jest on prześladowany lub znajduje się w trudnej sytuacji, przeznaczyła w minionym roku międzynarodowa organizacja katolicka „Kirche in Not” (Pomoc Kościołowi w Potrzebie). W porównaniu z rokiem 2004 wydatki na ten cel wzrosły o 7 proc. Obecnie dzieło prowadzi niemal 6 tys. projektów w 146 krajach świata, na wszystkich kontynentach.

Włochy

22 sierpnia po południu Benedykt XVI odwiedził w towarzystwie swego brata, ks. Georga Ratzingera, sanktuarium Krzyża Świętego w miejscowości Nemi nad jeziorem o tej samej nazwie. Miejscowość położona jest na południe od Castel Gandolfo. O wizycie Papież nie powiadomił wcześniej miejscowego proboszcza ks. Giacinto Masala, który opowiedział o niej potem agencji.
Po adoracji Najświętszego Sakramentu Ojciec Święty odmówił Nieszpory ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej, której uroczystość przypadała tego dnia, po czym wysłuchał opowieści o historii sanktuarium. Podziwiał także rozciągający się stamtąd widok na jezioro Nemi.
Wieść o obecności Papieża rozeszła się po całej okolicy i opuszczającego sanktuarium Benedykta XVI żegnała spora grupa wiernych, których pozdrowił przed odjazdem.

Ziemia Święta

Na obojętność władz Autonomii Palestyńskiej wobec ataków na jedyną w Ziemi Świętej chrześcijańską stację telewizyjną zwróciła uwagę agencja Asianews. Od dłuższego czasu niewykryci sprawcy dokonują aktów agresji wobec działającej w Betlejem stacji Al-Mahed.
Telewizję Al-Mahed próbują też wykupić radykalni protestanci oraz palestyński Hamas. W opinii abp. Michela Sabbaha, telewizja Al-Mahed jest jedynym nadawcą w Ziemi Świętej, który przekazuje światopogląd chrześcijański. Jej programy mają ogromne znaczenie dla mieszkańców całego regionu Bliskiego Wschodu - twierdzi łaciński patriarcha Jerozolimy.

Tydzień na świecie

Izraelscy żołnierze ponownie najechali Strefę Gazy: w rejonie Chan Junis na granicy Strefy z Izraelem zastrzelili 3 palestyńskich bojowników; w tym samym czasie izraelskie czołgi wtargnęły na palestyńskie terytorium w pobliżu przejścia granicznego Karni. Ponadto lotnictwo izraelskie dokonało nalotów na Strefę Gazy.

Muzeum obrony życia otwarto w austriackim mieście Schrems. Pierwsza tego typu placówka w Europie ma za zadanie ukazanie cudu życia i głębokich ran, jakie wywołuje aborcja. Wśród eksponatów jest ogromny krzyż, wykonany z narzędzi używanych do dokonywania aborcji. Zostały one zebrane z zamkniętych klinik aborcyjnych.

We Lwowie odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy urodzin kard. Mariana Jaworskiego - metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego. We Mszy św. odprawionej w lwowskiej katedrze wzięli udział biskupi Kościoła katolickiego z Ukrainy i Polski, hierarchowie Kościołów greckokatolickiego i prawosławnego oraz przedstawiciele władz ukraińskich i polskich. Prezydent Ukrainy odznaczył kard. Jaworskiego Orderem Księcia Jarosława Mądrego IV stopnia. Przed Mszą św. odczytano po ukraińsku i po polsku telegram Benedykta XVI, w którym Papież przekazał kard. Jaworskiemu serdeczne życzenia.

Premier Szwecji Goran Persson zapowiedział wystąpienie do Rosji i Niemiec o przeniesienie trasy planowanego Gazociągu Północnego na ląd. Podczas odbywającej się w Gotlandii międzynarodowej konferencji Persson wyjaśnił, że budowa tej magistrali na dnie Morza Bałtyckiego stanowi potencjalne zagrożenie dla środowiska naturalnego w regionie.

W Mińsku odbyło się zebranie Rady Naczelnej nieuznawanego przez komunistyczne władze Związku Polaków na Białorusi (ZPB). Milicji nie udało się przeszkodzić w jego zorganizowaniu. Tymczasem białoruski sąd skazał działacza ZPB Andrzeja Poczobuta na 10 dni aresztu - za rzekome „chuligańskie” utrudnianie pracy ekipie telewizyjnej.

Podczas pierwszej wizyty zagranicznej w Rosji, cieszący się reputacją polityka prorosyjskiego nowy premier Ukrainy Wiktor Janukowycz uzyskał od Władimira Putina deklarację, że do końca br. Moskwa nie podwyższy cen gazu dla Kijowa.

W obwodzie donieckim rozbił się rosyjski samolot Tu-154 petersburskich linii Pułkowo, wykonujący rejs Anapa - Petersburg przez terytorium Ukrainy. Na jego pokładzie znajdowało się 162 pasażerów (w tym 41 dzieci) oraz 10 członków załogi. Nikt nie przeżył. Pasażerowie wracali z rodzinnego wypoczynku w rosyjskim kurorcie czarnomorskim Anapa.

W wieku 89 lat zmarł w Chinach bp Agostino Zheng Shouduo - prefekt apostolski Kiangchow (Xinjiang) w prowincji Shaanxi. Odznaczał się wielką czcią dla Matki Bożej. W sposób szczególny dbał o formację księży i sióstr zakonnych.

Ponad milion osób zostało poszkodowanych w wyniku erupcji wulkanu Tungurahua w centralnej części Ekwadoru. Poszkodowani pochodzą głównie z prowincji Bolivar, Chimborazo i Tungurahua; najbardziej dotknięta jest ta ostatnia prowincja, gdzie poszkodowanych zostało ponad 450 tys. osób.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Epifania - wielkie święto wiary

Uroczystość Epifanii lub Teofanii, czyli Objawienia Pańskiego, jest jednym z najstarszych świąt ku czci Chrystusa. Obchodzone jest 6 stycznia, popularnie zwane świętem Trzech Króli. Jak wskazuje już sama nazwa, uroczystość ta jest pochodzenia wschodniego. Greckie słowa: epifaneia, teofaneia - ukazanie się, objawienie - rozumiano na Wschodzie jako widzialne ukazanie się bóstwa, albo też za pomocą tych słów określano uroczyste odwiedziny cesarza w mieście lub świętowanie ważnych dni z życia władcy. Ogólnie rzecz ujmując, jest to każde objawienie się bóstwa w czasie i przestrzeni (por. Wj 3, 12; 19, 18; Dz 2, 3-4). Pierwsze wzmianki o świętowaniu Epifanii na Wschodzie spotykamy u Klemensa Aleksandryjskiego (ok. 212 r.). Na Zachodzie natomiast wzmiankę o obchodach tej uroczystości znajdujemy w Galii ok. 361 r. Epifania jest pierwszym historycznie świętem związanym z tajemnicą Wcielenia. Św. Augustyn nazywa je "bliźniaczą uroczystością Narodzenia Pańskiego (geminata sollemnitas). Początkowo obchodzono dwa święta razem: święto Bożego Narodzenia i Objawienia się ludzkości Jezusa jako Zbawiciela. Na Zachodzie zaczęto obchodzić je oddzielnie dopiero od IV w. Epifania stała się wspomnieniem i uobecnieniem trzykrotnego objawienia się Chrystusa światu - tria miracula, jakie dokonało się podczas chrztu Jezusa w Jordanie, w chwili pokłonu trzech Mędrców oraz w czasie pierwszego cudu Pana Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej. Natomiast w liturgii Kościoła Zachodniego podkreślono szczególnie w uroczystości Epifanii objawienie się Syna Bożego jako oczekiwanego Zbawiciela poganom w osobie trzech Mędrców i dlatego dzień ten jest określany jako święto Trzech Króli. Motyw ten jest główną treścią Mszy św. i tematem dominującym w Liturgii Godzin. Natomiast w Jutrzni i Nieszporach wspomina się również tria miracula. Kluczem do zrozumienia tego święta jest Ewangelia św. Mateusza (Mt 2, 1-12), w której znajdujemy wzmiankę o Magach (Mędrcach) ze Wschodu, przedstawicielach świata pogańskiego, którzy podążając za gwiazdą, przebyli drogę około tysiąca kilometrów, aby złożyć hołd Dzieciątku Jezus i ofiarować Mu dary w postaci złota, kadzidła i mirry. Ostatecznie ustalono ich liczbę na trzech, co wiąże się z liczbą wymienionych przez Ewangelię darów, które mają znaczenie symboliczne. Ojcowie Kościoła odnosili je do troistej postaci Chrystusa. Składając je, Mędrcy wyznali wiarę w Jezusa, który jest Bogiem - ofiarując kadzidło, uznali oni w Chrystusie Króla - na co wskazuje złoto, prawdziwego Człowieka - mirra. Prawdopodobnie po wpływem interpretacji fragmentu Ps 72, 10-11 i Iz 60, 3 zaczęto w Magach upatrywać Królów. W związku z uroczystością Epifanii powstały różne zwyczaje. Podczas Mszy św. odbywa się błogosławieństwo kadzidła i kredy, czasem wody - o czym mówią aktualnie polskie agendy. Zwyczaj błogosławienia wody wywodzi się z przypomnienia chrztu, a ze wspomnienia o Mędrcach z darami - zwyczaj błogosławienia kadzidła i kredy. Mieszkania napełniamy wonią kadzidła na znak, że wszystko pragniemy czynić na chwałę Boga, natomiast święconą kredą znaczymy drzwi domów i umieszczamy datę bieżącego roku na znak, że mieszkańcy przyjęli Wcielonego Syna Bożego. Ten piękny zwyczaj zachował się do dziś nie tylko w tradycji polskiej, ale też w innych krajach. Jak relacjonuje Oskar Kolberg, dawniej po powrocie z kościoła wierni kadzidłem okadzali mieszkania, a kredą gospodarz wraz z całą rodziną kreślił z powagą na drzwiach wejściowych inicjały Trzech Króli K + M + B. Interpretuje się te skróty jako inicjały legendarnych imion trzech Mędrców: Kacper, Melchior, Baltazar ( wskazanymi w IX w.). Spotyka się też inną interpretację tego skrótu, tak jak odczytywały go wieki średnie. Inicjały Trzech Mędrców w pisowni łacińskiej: C + M + B są pierwszymi literami słów Christus mansionem benedicat, co oznacza: "Niech Chrystus błogosławi mieszkanie". Znaczenie kredą drzwi nawiązuje do zdarzenia z Księgi Wyjścia (Wj 12, 21-33). Naród Wybrany przed wyjściem z niewoli znaczył drzwi i progi domów krwią baranka, wówczas Bóg "nie pozwolił niszczycielowi wejść do tych domów" (Wj 12, 23). Drzwi i próg naszego mieszkania stanowią zarówno granice naszego domostwa, jak i łącznik ze światem zewnętrznym. Znacząc drzwi świętymi inicjałami i znakami, chcemy wyrazić nasze pragnienie, by tylko dobro i błogosławieństwo przekraczało próg naszego domu. Jan Paweł II na początku swego pontyfikatu tak wyraził istotę tego święta: "Serce twe zadrży i rozszerzy się - mówi Izajasz do Jeruzalem. (...) Właśnie ten krzyk proroka jest kluczowym słowem uroczystości Trzech Króli". W uroczystości tej "Kościół dziękuje Bogu za dar wiary, która stała się i wciąż na nowo staje się udziałem tylu ludzi, ludów, narodów. Świadkami tego daru, jego nosicielami jednymi z pierwszych byli właśnie owi trzej ludzie ze Wschodu, Mędrcy, którzy przybyli do stajenki, do Betlejem. Znajduje w nich swój przejrzysty wyraz wiara jako wewnętrzne otwarcie człowieka, jako odpowiedź na światło, na Epifanię Boga. W tym otwarciu na Boga człowiek odwiecznie dąży do spełnienia siebie. Wiara jest początkiem tego spełnienia i jego warunkiem. (...) Trzeba pozwolić Mędrcom iść do Betlejem. Z nimi razem idzie każdy człowiek, który za definicję swego człowieczeństwa uznaje prawdę o otwarciu ducha ku Bogu, prawdę wyrażoną w zdaniu: altiora te quaeras! (szukaj rzeczy od ciebie wyższych)". Kościół staje się sobą, "kiedy ludzie - tak jak pasterze i Trzej Królowie ze Wschodu - dochodzą do Jezusa Chrystusa za pośrednictwem wiary. Kiedy w Chrystusie, Człowieku, i przez Chrystusa odnajdują Boga. Epifania jest więc wielkim świętem wiary" (7 stycznia 1979). Wiara jest gwiazdą wskazującą nam drogę do Chrystusa. Powinniśmy się cieszyć łaską wiary i ją umacniać oraz prosić Boga o jej pomnożenie.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. Stanisław Starczyński

2025-01-06 12:00

[ TEMATY ]

nekrolog

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Materiały kurialne

Śp. ks. Stanisław Starczyński

Śp. ks. Stanisław Starczyński

5 stycznia 2025, w 90. roku życia i 59. roku kapłaństwa, w szpitalu w Zielonej Górze zmarł śp. ks. kan. Stanisław Starczyński, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Ks. Stanisław Starczyński urodził się 8 maja 1935 we wsi Strzałków (pow. Busko-Zdrój, woj. świętokrzyskie). W 1947 roku jego rodzina przeprowadziła się do Róży Wielkiej koło Wałcza. Tam Zmarły ukończył szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w szkole zawodowej w Wałczu. Po zdobyciu zawodu ślusarza podjął pracę w Zakładach Sprzętu Budowlanego w Katowicach, a później w kopalni Gottwald. Po pomyślnym przebyciu doświadczenia ciężkiej choroby postanowił zostać kapłanem. Powrócił do Wałcza i rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących. W 1955 roku przerwał naukę i odbył dwuletnią zasadniczą służbę wojskową. Po powrocie z wojska kontynuował naukę i w 1959 roku uzyskał świadectwo dojrzałości.
CZYTAJ DALEJ

Wrocław oddał hołd Jezusowi

2025-01-06 19:03

Tomasz Lewandowski

Orszak Trzech Króli wyruszył z Ostrowa Tumskiego.

Orszak Trzech Króli wyruszył z Ostrowa Tumskiego.

19 tysięcy osób przeszło ulicami Wrocławia w Orszaku Trzech Króli!

Jak podają organizatorzy, to rekordowa liczba uczestników wrocławskiego Orszaku. Było głośno, radośnie i kolorowo. Szły całe rodziny, maluchy, młodzież i wielu starszych wrocławian, by dać świadectwo wiary i jedności. Ponad 200 młodych aktorów wcieliło się w orszak Trzech Króli, nie zabrakło aniołów, pastuszków, rycerzy czy dwórek. Królowie jechali konno z Ostrowa Tumskiego na wrocławski Rynek, a oprócz tradycyjnych gwiazdora i latarnika pochód prowadził też król Bolesław Chrobry, bł. Carlo Akutis i chłopiec niosący symboliczny klucz do Świętych Drzwi Roku Jubileuszowego. W kolumnie orszakowej zaprezentowane zostało także logo wybrane przez papieża na Rok Jubileuszowy, nie zabrakło aniołów na szczudłach a nawet… smoka.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję