Biblia jest zbiorem ksiąg bogatych nie tylko w treści łączące - mówiąc obrazowo - niebo z ziemią. Można również odnaleźć w niej wielką różnorodność form literackich. Wśród nich, szczególnie w Ewangeliach, jedno z pierwszych miejsc zajmują opowiadania o cudach. Dlatego też nasze najbliższe rozważania zostaną poświęcone tej tematyce.
W Nowym Testamencie teksty referujące cudotwórczą działalność Jezusa można zasadniczo podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich zawiera historie, które służą ich autorowi do zaprezentowania ram lub tła jakiejś wypowiedzi Jezusa, o czym była już mowa w poprzednich fragmentach naszego cyklu o lekturze Pisma Świętego. Przykładami tego typu opowiadań o cudach są np. następujące ewangeliczne perykopy: Mk 2, 1-12; 3, 1-6; Łk 13, 10-17; 14, 1-6; 17, 11-16 i Mt 8, 5-13.
Druga grupa opowiadań o cudach jest o wiele bardziej obszerna i bezapelacyjnie dominująca w nowotestamentowych narracjach. Teksty te nie spełniają już roli swoistego wehikułu, który „podwoziłby” czytelnika pod konkretne nauczanie Proroka z Nazaretu. Są one bowiem opowiedziane w wyjątkowo atrakcyjny sposób, który przyciągał uwagę słuchaczy i do tej pory przysparza czytelników Ewangelii. Właśnie te opowiadania o cudach są przedstawione na sposób ludowych narracji. Łatwo możemy sobie wyobrazić sytuację, gdzie w życiu pierwotnych wspólnot chrześcijańskich tego typu opowiadania trafiały na podatny grunt. Przecież do tej pory w niektórych naszych wspólnotach dzieje się podobnie. Z wielką uwagą lubimy bowiem wsłuchiwać się np. w opowiadanie o jakimś cudownym uzdrowieniu, gdy wszelkie inne środki zastosowane w tym przypadku nie odniosły oczekiwanego skutku. Oczywiście, wszystko zależy od ciężaru gatunkowego danego wydarzenia oraz od zdolności oratorskich narratora.
W każdym razie zagadnienie cudu jako tematu narracji chrześcijańskiej posiada konkretne cechy odróżniające je od opisu cudu, w ramach którego biblijny autor chciał tylko przekazać fragment nauczania Jezusa. Cechy te poznamy już za dwa tygodnie, aby lepiej rozumieć, czytać i w konsekwencji pokochać lekturę fundamentu naszej wiary, czyli Pisma Świętego, a szczególnie Nowego Testamentu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu