Kaznodzieja zauważył, że „każde chrześcijańskie święto jest dla wszystkich ludzi, szansą na uzyskanie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania: skąd przychodzę, kim jestem, jaki sens ma moje życie i moje przemijanie. Podkreślił, że dopiero Paschalne Misterium czyli przejście Chrystusa przez śmierć ku zmartwychwstaniu i nowemu życiu, daje odpowiedź na te pytania.
- Jezus Zmartwychwstały sobą zaświadcza, że jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Nie mocą władzy i sprawiedliwości wobec tych którzy Go ukrzyżowali, pokazuje, że przechodzenie przez uniżenie się samego siebie nie zmierza ku śmierci, ale w kierunku źródła życia, którym jest sam Bóg – mówił metropolita częstochowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przywołując słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w bazylice Grobu Bożego abp Depo przypomniał, że „u zarania nowego tysiąclecia chrześcijanie mogą i powinni patrzeć w przyszłość z niezachwianą ufnością, w chwalebną moc Chrystusa Zmartwychwstałego. To On mocą swoją czyni wszystko nowe stwarza nas na nowo”.
- Dzisiaj wobec kolejnego wyprowadzania Chrystusa z życia i wartościowań spraw człowieka poprzez wojnę na Ukrainie wołamy: Panie zmiłuj się – podkreślał metropolita częstochowski. Dodawał, że „wołanie dzisiejszej nocy jest proste a zarazem trudne: Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród umarłych a potem zmartwychwstaną wszyscy, którzy do Niego należą”.
Reklama
- Miejmy odwagę iść pod prąd, pomimo iż w naszych czasach powtarza się tamto wezwanie, by „rzucić biblię, podrzeć ją, zakazać Chrystusowi mówić. Idźmy z ufnością, bo Chrystus nas uprzedza i jest z nami aż do skończenia świata” - zachęcał abp Depo.
Życzenia licznie zgromadzonym wiernym i pielgrzymom złożył przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski.
Tradycyjnie jasnogórska Msza św. Rezurekcyjna miała bogata oprawę liturgiczną i muzyczną. Przy organach zasiadł o. Marcin Ciechanowski, podprzeor klasztoru a towarzyszyła mu orkiestra dęta pod dyrekcją Marka Piątka.