Włochy
Raport o zagrożeniach wolności religijnej
Terroryzm, islamski fundamentalizm, działania bojówek paramilitarnych, wojny domowe i państwowy ateizm są głównymi przyczynami braku wolności religijnej w świecie - stwierdza to doroczny raport organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Przedstawiono go 27 czerwca w Rzymie i Lizbonie.
Dokument zwraca uwagę na dramatyczną sytuację na Bliskim Wschodzie. Na skutek zagrożenia terroryzmem tylko między sierpniem a październikiem 2004 r. opuściło Irak od 10 do 40 tys. chrześcijan. W Palestynie istnieje poważna groźba zaniku wspólnot katolickich obrządków wschodnich.
W raporcie wyrażono także niepokój o los Kościoła w Kolumbii. Mimo iż tamtejsze władze zaangażowały spore środki w walkę z bojówkami komunistycznymi, nie dało to większych rezultatów.
Poważnie zagrożona jest wolność religijna w Indonezji. Terroryzm i fundamentalizm islamski nakładają się na konflikty polityczne i interesy osobiste, a do ataków samobójczych gotowych jest tam, według źródeł policji, ok. 3 tys. osób.
Francja
Liturgiczna reforma reformy
Reklama
O odkrycie prawdziwego ducha reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II zaapelował abp Albert Malcolm Ranjith Patabendige Don. Pochodzący ze Sri Lanki sekretarz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyraził pogląd, że tak naprawdę reforma ta jeszcze się nie zaczęła. W wywiadzie dla francuskiego dziennika La Croix Hierarcha potwierdził też, że sprawy liturgii należą do priorytetów Papieża Benedykta XVI.
Abp Ranjith skrytykował fakt, że od pewnego czasu zapomina się, iż liturgia ma wprowadzać atmosferę głęboko mistyczną, wznosić człowieka do poziomu nadnaturalnego, aby zbliżył się do misterium Boga. Tymczasem w społeczeństwach, które ubóstwiają człowieka, silne jest dążenie do stania się aktorem liturgii, jej kontrolowania i dowolnego zmieniania.
Pytany, czy soborowa reforma liturgii poszła za daleko, abp Ranjith zauważył, że zmiany były wprowadzane zbyt pospiesznie, bez liczenia się z tradycją i prawdziwym duchem liturgii. Dlatego potrzebna jest „reforma w ramach reformy”, która pozwoli „odzyskać liturgię” w duchu Soboru Watykańskiego II.
Lankijski arcybiskup przypomniał, że teksty soborowe nie nakazywały księdzu stać twarzą do zgromadzonych, ani nie polecały zastępować łaciny językami narodowymi, a jedynie dopuszczały je w Liturgii Słowa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ziemia Święta
Atak na chrześcijan
W jerozolimskiej dzielnicy Mea Szearim żydowscy ortodoksi zaatakowali grupę kilkudziesięciu chrześcijańskich pielgrzymów, zwiedzających to miejsce. Interweniowała policja. Kilkoro pielgrzymów zostało lekko rannych i poturbowanych. Ranny został też jeden policjant. Policja aresztowała kilku żydowskich napastników. Ortodoksyjni Żydzi uznali, że grupa chrześcijan przybyłych do dzielnicy Mea Szearim to misjonarze, którzy chcą prowadzić działalność religijną.
Dzielnicę Mea Szearim zamieszkują ultraortodoksyjni Żydzi, z najbardziej restrykcyjnych nurtów judaizmu. Tworzą swoiste „getto”. Wiele razy okazywali już wrogość obcym. Parę lat temu np. wyrzucili z wynajmowanego mieszkania kilka zachodnioeuropejskich chrześcijanek, oskarżając je o prozelityzm.
W dzielnicy tej mieści się Nowy Dom Polski - hospicjum dla pielgrzymów, prowadzone przez polskie siostry elżbietanki. One też doświadczają agresji ze strony żydowskich sąsiadów. Kilka miesięcy temu radykałowie próbowali nawet podpalić im zbiornik z olejem opałowym. Interweniowała wtedy izraelska policja i polscy dyplomaci.
Czechy i Słowacja
Wzrost liczby kapłanów
Reklama
Kościół katolicki na Słowacji i w Czechach odnotował w tym roku znaczny wzrost liczby nowych kapłanów. Na Słowacji wyświęcono 97 nowych księży, a w Czechach 20.
Najwięcej, bo 18 nowych księży, otrzymała diecezja spiska na Słowacji. Drugą diecezją, która wyświęciła najwięcej neoprezbiterów - 13, jest archidiecezja koszycka. W największej diecezji trnawsko-bratysławskiej wyświęcono 10 diakonów. W diecezji nitrzańskiej sakrament kapłaństwa przyjęło 6 diakonów, a w diecezji bańsko-bystrzyckiej - 8. W Kościele greckokatolickim święcenia kapłańskie udzielono 17 diakonom, przy czym w eparchii preszowskiej - 13, a w egzarchacie koszyckim - 4.
Wśród zakonów najwięcej nowych księży przybyło salezjanom - 11. Redemptoryści wyświęcili 5 nowych księży, jezuici i norbertanie po 2, a franciszkanie jednego.
W Czechach świecenia odbyły się we wszystkich diecezjach. W diecezji ostrawsko-opawskiej wyświęcono 8 księży, a w diecezji czeskobudziejowickiej tylko jednego. Po diecezji ostrawsko-opawskiej najwięcej nowych księży przybyło w diecezji ołomunieckiej - 7. Czterech nowych księży przybyło w diecezji litomierzyckiej, trzech w diecezji brneńskiej, po dwóch w diecezjach praskiej, kralowohradskiej i pilzneńskiej.
Ludzie
Kard. Francis Arinze powiedział, że podziela nadzieje wielu wiernych na pojednanie ze zwolennikami zmarłego w 1991 r. abp Marcela Lefebvre. Zaznaczył jednak, że „Papież, choć może, to nie będzie zmieniał nauczania Kościoła, przywracając stan sprzed II Soboru Watykańskiego, tylko po to, aby uszczęśliwić lefebrystów”. „Bractwo św. Piusa X”, które odrzuca podstawowe postanowienia II Soboru Watykańskiego, jako warunek pojednania z Watykanem stawia przywrócenie mszy łacińskiej w całym Kościele.
Kard. Francis Arinze jest Nigeryjczykiem. Urodził się w 1932 r. w Eziowelle. W 1967 r. został arcybiskupem Onitsha w Nigerii, a od 1984 r. pracuje w Watykanie. Najpierw przewodniczył Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego, a od 2002 r. stoi na czele Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Kardynałem został podczas konsystorza w 2005 r.
Niemcy
Po raz czwarty w Ośrodku Spotkań „Concordia” w Herdorf-Dermbach odbył się polonijny zlot młodzieży z całych Niemiec. Uczestnicy spotkania dziękowali Bogu za dar, jakim dla świata był Jan Paweł II. W spotkaniu obok młodzieży wziął udział abp Szczepan Wesoły, duszpasterze młodzieży z różnych Misji Katolickich w Niemczech, siostry zakonne oraz klerycy. Jak powiedziała Radiu Watykańskiemu prowadząca spotkanie s. Andrzeja Spyra, służebniczka śląska, młodzież chce dziękować Bogu i Najświętszej Maryi Pannie za dar, jakim był dla świata, a zwłaszcza dla młodych, Ojciec Święty Jan Paweł II.
Chiny
W ubiegłym roku władze chińskie aresztowały 1958 pastorów i wiernych świeckich, należących do nieuznawanych przez reżym wspólnot kościelnych. Poinformowało o tym 27 czerwca Stowarzyszenie Pomocy Chinom (China Aid Association - CAA) - organizacja pozarządowa z siedzibą w USA, śledząca na bieżąco problemy wolności religijnej w tym wielkim kraju.
Najmocniej uderzono w pastorów i nauczycieli chrześcijańskich, wobec których rząd żywi szczególną wrogość, pragnie bowiem sam indoktrynować młode pokolenia - stwierdza dokument CAA. Zwraca uwagę na „niezliczoną liczbę przypadków znęcania się i torturowania przywódców wspólnot religijnych przez policjantów i członków Urzędu do Spraw Religijnych”.
Wietnam
Kluczową rolę rodziny w budowaniu społeczeństwa i Kościoła podkreślili uczestnicy Wietnamskiego Dnia Rodziny. Stanowił on przygotowanie do rozpoczynającego się w najbliższą sobotę V Światowego Spotkania Rodzin w Walencji. Wietnamskie święto rodziny odbyło się 28 czerwca w mieście Ho Chi Minha (Thành-Phô Hô Chí Minh).
W konferencjach wzięło udział 400 osób, a na modlitwę połączoną ze świadectwami o życiu rodzinnym przybyło ok. 5 tys. wiernych.
Tydzień na świecie
Heroiczności cnót sługi Bożej Wandy Malczewskiej dotyczy jeden z 19 dekretów, które promulgowała watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. Benedykt XVI upoważnił tę dykasterię do ich promulgowania, przyjmując 26 czerwca br. na audiencji prywatnej jej prefekta - kard. José Saraivę Martinsa.
Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) aresztowało 7 osób podejrzanych o próbę zorganizowania zamachu na wieżowiec Sears Tower w Chicago oraz na inne obiekty w amerykańskich miastach.
Włosi odrzucili w ogólnokrajowym referendum projekt zmian w konstytucji zwiększający władzę poszczególnych regionów kraju. Krytycy wskazywali, że zagraża to fundamentom organizacji życia w państwie i prowadzi do jego podziału. Inicjatorem ustawy była separatystyczna Liga Północna, która dąży do oderwania bogatszych regionów od reszty kraju.
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe wydał wyrok, w którym zabronił używania w odniesieniu do lekarzy dokonujących aborcji określeń typu: „masowe zabijanie”, „zabijanie dzieci”, a także porównywania tego procederu do holokaustu.
W Berlinie zaprezentowano projekt budowy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Rząd niemiecki zapowiedział, że wesprze ten projekt sumą 5 mln euro.
Trzy partie postrzegane w Czechach jako centroprawicowe podpisały umowę koalicyjną. Obywatelska Partia Demokratyczna, Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna - Czechosłowacka Partia Ludowa i Partia Zielonych dysponują łącznie połową mandatów w parlamencie. Zatwierdzenie ich ewentualnego wspólnego rządu zależy od opozycyjnej Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej.
Rosyjskie MSZ potwierdziło śmierć 4 rosyjskich dyplomatów porwanych w Iraku przez Radę Zgromadzenia Mudżahedinów, której członkowie domagali się od Moskwy wycofania wojsk z Czeczenii.
Selektywna aborcja ze względu na płeć będzie nadal legalna w Chinach. Tamtejszy parlament zrezygnował z poprawki, która wprowadzała karalność tego typu praktyk.
Filipiny są 124. z 194 krajów świata, w którym nie będzie wykonywana kara śmierci. Prezydent kraju Gloria Macapagal-Arroyo podpisała w Manili odpowiednią ustawę. Zniesienia najwyższego wymiaru kary od lat domagał się Kościół katolicki w tym kraju.
Premier Iraku Nuri al-Maliki przedstawił w parlamencie 28-punktowy plan pojednania narodowego, przewidujący dopuszczenie sunnickich rebeliantów do procesu pokojowego i amnestię dla więźniów z tej mniejszości religijnej, jeśli złożą broń i wyrzekną się przemocy. Iracki rząd chce też ogłosić terminarz wycofania wszystkich obcych wojsk z Iraku, po zaaprobowaniu go przez ONZ.
Iran ostrzegł, że użyje ropy jako broni, jeśli interesy tego kraju zostaną zagrożone.
Izrael najechał Strefę Gazy, jako pretekst podając porwanie przez Palestyńczyków izraelskiego osadnika. Armia izraelska aresztowała w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu 8 ministrów i 20 posłów palestyńskich, reprezentujących rządzący w Autonomii Palestyńskiej Hamas. Wśród nich jest wicepremier Autonomii Nasser Shaher.
ONZ ostrzegła w najnowszym raporcie, że w Europie Zachodniej i Środkowej wzrasta spożycie kokainy. Narkotyki zażywa także od 4 do 6 mln Rosjan. W Niemczech sięgają po nie nawet dzieci.