Nowe Okno Życia w Kartuzach pobłogosławił 11 lutego biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Przemawiając do licznie zebranych uczestników uroczystości podkreślił, że Okno Życia jest „mobilizacją, abyśmy wszyscy dbali o życie, zarówno swoje, jak drugiego człowieka”.
Przy współpracy Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo popularnie zwanych szarytkami i Kartuskiego Centrum Caritas oddano do użytku Okno Życia w domu sióstr przy ul. Gdańskiej w Kartuzach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
S. Małgorzata Pranga, dyrektor placówek opiekuńczo-wychowawczych w Kartuzach poinformowała o procedurze, która następuje po złożeniu dziecka w Oknie Życia. Siostry pełnią całodobową służbę, gdy pojawi się dziecko włącza się sygnał telefoniczny u kilku osób. Gdy siostra dyżurna stwierdzi obecność dziecka w Oknie powiadamia pogotowie ratunkowe, policję, Wydział Rodzinny Sądu Rejonowego oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Siostra dyrektor podkreśliła, że działalność Okna Życia, które ma chronić przed odrzuceniem czy nawet dzieciobójstwem „wpisuje się w charyzmat zgromadzenia, gdyż św. Wincenty a Paulo jako pierwszy zajmował się tzw. podrzutkami”. S. Małgorzata Pranga widzi w tej nowej działalności sióstr Miłosierdzia w Kartuzach formę realizacji zachęty kierowanej do nich przez założyciela zgromadzenia, który powtarzał: „Dbajcie o życie, dbajcie o tych, którym się nie udaje”.
Podczas pobłogosławienia Okna, bp Kasyna zachęcał, aby „to miejsce było miejscem miłości, otwartości na życie, miejscem refleksji o życiu, które każdemu człowiekowi zostało powierzone a także o życiu, które czeka na ratunek”. Biskup pelpliński stwierdził też, że Okno Życia jest pewnym wyrzutem sumienia, że „miłość bywa nie dopuszczana, że ludzie nie potrafią sobie poradzić z darem nowego życia, że miłość bywa niekiedy nawet odrzucana”. Hierarcha dodał, że jednocześnie Okno Życia „jest szansą i znakiem przepływu czegoś dobrego” w relacjach międzyludzkich. Podkreślając symbolikę tego miejsca, bp Kasyna stwierdził, że „Okno Życia jest również mobilizacją, abyśmy wszyscy dbali o życie, zarówno swoje, jak drugiego człowieka”.
Okno Życia, jak mówili pomysłodawcy i organizatorzy przedsięwzięcia, jest „próbą zapobiegania nieszczęściu, które mogłoby wydarzyć się, gdyby matka nie chciała z jakiegoś powodu opiekować się swoim dzieckiem”. Pierwsze Okno Życia w diecezji pelplińskiej uruchomiono w 2012 roku w Starogardzie Gdańskim.