Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Znaczenie Trójcy Świętej

O znaczeniu Trójcy Świętej mówił Papież Benedykt XVI 11 czerwca podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.
Papież wyjaśniał, że „dzięki Duchowi Świętemu, który pomaga zrozumieć słowa Jezusa i prowadzi do całej prawdy (por. J 14, 26; 16, 13), wierzący mogą poznać «intymność» samego Boga i odkryć, że nie jest On nieskończoną samotnością, lecz komunią światłości i miłości, życia ofiarowywanego i otrzymywanego w wiecznym dialogu między Ojcem i Synem w Duchu Świętym”. Papież podkreślił, że „dla kogoś, kto ma wiarę, cały wszechświat mówi o Bogu Trójjedynym”. „Od przestrzeni międzygwiezdnej po mikroskopijne cząsteczki, wszystko, co istnieje, odsyła do Bytu, który rozprzestrzenia się w wielości i rozmaitości elementów, niczym w przeogromnej symfonii. Wszystkie istoty uporządkowane są zgodnie z harmonijnym dynamizmem, który w analogiczny sposób nazwać możemy «miłością». Ale tylko w osobie ludzkiej, wolnej i rozumnej, dynamizm ten staje się duchowy, staje się odpowiedzialną miłością jako odpowiedź Bogu i bliźniemu w szczerym darze z samego siebie. W tej miłości istota ludzka odnajduje swoją prawdę i swoje szczęście” - mówił Papież.
Ojciec Święty wskazał na rodzinę jako jedną z licznych analogii do niewyrażalnej tajemnicy Boga Trójjedynego. „Powołana ona jest do tego, aby być wspólnotą miłości i życia, w której odmienności mają współtworzyć «przypowieść jedności»” - zaznaczył. Mówiąc o Matce Bożej, nazwał Ją „arcydziełem Trójcy Przenajświętszej”. „Miłość Boża znalazła w Niej doskonałą wzajemność i w Jej łonie Syn Jednorodzony stał się człowiekiem. Z synowską ufnością zwracamy się do Maryi ażeby z Jej pomocą, móc postępować w miłości i uczynić z naszego życia pieśń ku chwale Ojca przez Syna w Duchu Świętym” - stwierdził Papież.
Benedykt XVI powiedział po polsku: „Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Dzisiaj, w Niedzielę Trójcy Świętej, myślimy o Bożym Majestacie pełni zachwytu i uwielbienia. Wierzymy, że «gdy Bóg się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest» (1 J 3, 2). Niech ta zapowiedź pomaga Wam chętnie wypełniać na co dzień wolę Bożą. Z serca Wam błogosławię”.

Reklama

Wezwanie do rokowań izraelsko-palestyńskich

Stolica Apostolska wezwała do wznowienia rokowań izraelsko-palestyńskich. Watykański rzecznik prasowy Joaquín Navarro-Valls złożył 14 czerwca oświadczenie, w którym czytamy, że złudzeniem jest możliwość rozwiązania problemów Ziemi Świętej „przy pomocy siły bądź w sposób jednostronny”.
Oto pełny tekst oświadczenia:
„Stolica Apostolska z wielkim przejęciem i bólem śledzi epizody nasilającej się, ślepej przemocy, które wykrwawiają w tych dniach Ziemię Świętą. Ojciec Święty jednoczy się w szczególny sposób przez modlitwę z niewinnymi ofiarami, ich rodzinami oraz mieszkańcami tej ziemi, zakładnikami tych, którzy łudzą się, że można rozwiązać coraz dramatyczniejsze problemy regionu przy pomocy siły bądź w sposób jednostronny.
Stolica Apostolska wzywa wspólnotę międzynarodową do szybkiego uaktywnienia środków niezbędnych do udzielenia stosownej pomocy humanitarnej ludności palestyńskiej, jak również przyłącza się do nacisków na rządzących obu narodami, ażeby nade wszystko okazali należyte poszanowanie dla życia ludzkiego, zwłaszcza życia bezbronnych cywilów i dzieci, oraz podjęli na nowo z odwagą drogę rokowań, jedyną, która może doprowadzić do upragnionego przez wszystkich sprawiedliwego i trwałego pokoju”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Program wizyty Benedykta XVI w Hiszpanii

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło program wizyty Benedykta XVI w Walencji z okazji V Światowego Spotkania Rodzin w dniach 8-9 lipca.
Papież odleci z rzymskiego lotniska Fiumicino 8 lipca o godz. 9.30. O godz. 11.30 wyląduje na lotnisku Manises w Walencji. Stąd o godz. 12.15 pojedzie do miejscowej katedry i do bazyliki pw. Virgen de los Desamparados (Matki Bożej Opuszczonych), gdzie spotka się z bisskupami hiszpańskimi. O godz. 13.30 na Plaza de la Virgen (Placu Matki Bożej) Benedykt XVI przewodniczyć będzie modlitwie maryjnej Anioł Pański. O godz. 13.45 przejedzie do pałacu arcybiskupiego, który będzie jego rezydencją.
O godz. 17.10 w pałacu Generalitat Benedykt XVI spotka się z królewską parą Hiszpanii. O godz. 18.30 zaś w swojej rezydencji przyjmie premiera Hiszpanii José Luisa Zapatero.
O godz. 21.00 w Miasteczku Sztuki i Nauki w Walencji rozpocznie się dwugodzinne spotkanie na zakończenie V Światowego Spotkania Rodzin.
W niedzielę 9 lipca rano w tym samym miejscu Benedykt XVI odprawi Mszę św., na zakończenie której odmówi z obecnymi modlitwę Anioł Pański.
O godz. 13.30 Papież odleci do Rzymu, gdzie spodziewany jest na lotnisku Ciampino ok. godz. 15.30.
Wizyta w Walencji będzie trzecią zagraniczną podróżą Benedykta XVI, który w sierpniu 2005 r. odwiedził Kolonię, a w maju br. był w Polsce. W tym roku Papież zamierza jeszcze udać się do Bawarii i do Turcji.

Reklama

Uroczystości Bożego Ciała w Watykanie

„Prowadź nas drogami naszej historii, ukazuj stale od nowa Kościołowi i jego pasterzom właściwą drogę” - modlił się Benedykt XVI podczas Mszy św. przed Bazyliką św. Jana na Lateranie, poprzedzającą procesję Bożego Ciała ulicami Wiecznego Miasta.
Ojciec Święty w swej homilii wyjaśnił, że tradycja publicznej procesji przypomina nam także pielgrzymowanie Izraela przez 40 lat na pustyni. „Hostia jest naszą manną, którą karmi nas Pan. Jest prawdziwie chlebem z nieba, w którym daje nam On samego siebie” - mówił.
Modlił się także w intencji współczesnej ludzkości. W pełnych dramatyzmu słowach błagał Boga: „Wejrzyj na cierpiącą ludzkość, która błąka się niepewna pośród tylu pytań, wejrzyj na głód fizyczny i psychiczny, który ją dręczy, daj ludziom chleb dla ciała i dla duszy, daj im pracę, daj im światło, daj im siebie samego, oczyść i uświęć nas wszystkich, pozwól nam zrozumieć, że tylko przez udział w Twej męce, przez «tak» wypowiedziane krzyżowi, w wyrzeczeniu, oczyszczeniu, które nam nakazujesz, nasze życie może dojrzeć i osiągnąć swe prawdziwe spełnienie”.
„Zgromadź nas ze wszystkich stron świata, zjednocz swój Kościół, zjednocz zranioną ludzkość, daj nam Twe zbawienie” - prosił Papież.
Ojciec Święty nawiązał też do dramatycznego braku wody w wielu rejonach świata. „W momencie, gdy mówi się o braku wody i wciąż na nowo słyszymy o groźbie tego, że ludzie i zwierzęta umierać będą z pragnienia w regionach pozbawionych wody, zdajemy sobie znowu sprawę z daru, jakim ona jest, i z tego, że nie jesteśmy zdolni sami ją sobie zapewnić” - powiedział Benedykt XVI.
Po Mszy św. w Bazylice św. Jana na Lateranie rozpoczęła się procesja eucharystyczna ulicami Wiecznego Miasta. Ojciec Święty jechał specjalnym samochodem, na którego tylnej platformie umieszczono podwyższenie dla monstrancji, przed którą klęczał przez całą drogę.
Procesja prowadziła od Bazyliki św. Jana na Lateranie, poprzez Via Merulana, do Bazyliki Matki Bożej Większej. Była to już druga procesja Bożego Ciała prowadzona osobiście przez Benedykta XVI.
Na trasie procesji nie było klasycznych „czterech ołtarzy”, tak dobrze znanych nam z polskiej tradycji.
Po ok. 40 minutach jazdy papieski pojazd z tabernakulum dotarł do ołtarza ustawionego u wejścia do Bazyliki Matki Bożej Większej - ostatniego etapu procesji. Benedykt XVI przeszedł do stopni ołtarza i przez dłuższą chwilę w milczeniu adorował Najświętszy Sakrament. Okalający Bazylikę plac wypełniły tysiące wiernych ze świecami w rękach. Na zakończenie Papież udzielił wszystkim uczestnikom uroczystości błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Audiencja dla premiera Nadrenii-Westfalii

12 czerwca Papież Benedykt XVI przyjął na prywatnej audiencji Jürgena Rüttgersa - premiera Nadrenii-Westfalii. Jak poinformowało watykańskie biuro prasowe, Rüttgers przeprowadził także rozmowę z szefem watykańskiej dyplomacji abp. Giovannim Lajolo, który w latach 1995-2003 był nuncjuszem apostolskim w Niemczech.
11 czerwca premier Nadrenii-Westfalii odwiedził rzymską siedzibę Wspólnoty św. Idziego. Podczas spotkania podziękował wspólnocie za jej zaangażowanie w służbie pokojowi w 70 krajach świata.
Tego samego dnia Rüttgers wraz z abp. Paulem Josefem Cordesem, przewodniczącym Papieskiej Rady „Cor Unum”, spotkali się ze studentami „Collegium Germanicum”.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

CZYTAJ DALEJ

Majowy Męski Różaniec ulicami Piotrkowa

2024-05-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Maciej Hubka

W sobotę, 4 maja, ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł Męski Publiczny Różaniec. W wydarzeniu, które odbyło się po raz 62., udział wzięło ponad 60 mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję