Po raz 22. obchodzony jest Światowy Dnia Chorego, który przypada dziś, 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło „Wiara i miłosierdzie” i specjalne orędzie papieża Franciszka. „W naszym cierpieniu jest cierpienie Jezusa, wraz z nami dźwiga On jego ciężar i nadaje mu sens” – pisze Franciszek, podkreślając, że gdy Syn Boży został wywyższony na krzyżu pokonał samotność cierpienia. Z Jego Zmartwychwstania wypływa nasza odwaga do stawienia czoła, wraz z Nim, wszelkim trudom i przeciwnościom losu - dodaje.
Z okazji 22. Światowego Dnia Chorego w świątyniach sprawowane będą uroczyste Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych lub indywidualnego błogosławieństwa tzw. lurdzkiego Najświętszym Sakramentem. Często też biskupi, księża i wolontariusze odwiedzają tego dnia chorych w szpitalach modląc się w ich intencjach. Jak podkreślają sami, to jest święto chorego, ale nie choroby, okazja by podziękować chorym i niepełnosprawnym za ich wiarę, modlitwę i ofiarowanie cierpień Bogu, przez które umacniają misję Kościoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Mszę św. w Sanktuarium Ludzi Chorych, przy ul. Wileńskiej odprawi dziś abp. Henryk Hoser. Obchody zaplanowano również w sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. Tam, uczestnicy Mszy o godz. 11. będą mogli ucałować relikwie kapłana-męczennika, który był też duszpasterzem służby zdrowia.
W Poznaniu, w sobotę 15 lutego pod auspicjami Katolickich Stowarzyszeń Lekarzy, Pielęgniarek i Farmaceutów, Urzędu Miasta oraz Caritas odbędzie się tzw. „biała sobota”. Bezpłatnych porad medycznych w Centrum Caritas przy Rynku Wileckim będą udzielali lekarze specjaliści. Natomiast pielęgniarki wykonają pomiary ciśnienia krwi, cholesterolu i cukru.
W Krakowie największe obchody 22. Światowego Dnia Chorego zaplanowano w bazylice Bożego Miłosierdzia. 11 lutego o godz. 11.00 Mszy św. przewodniczyć tam będzie kard. Stanisław Dziwisz. Do Łagiewnik zaproszone są osoby chore, niepełnosprawne i starsze oraz wszyscy, którzy poprzez swoją pracę służą człowiekowi choremu. W czasie Eucharystii wszyscy chętni chorzy i starsi otrzymają sakrament namaszczenia chorych.
W archidiecezji katowickiej punktem centralnym obchodów Światowego Dnia Chorego będzie międzynarodowa konferencja naukowa „Wiara i miłość wobec «bólu duszy» – znaczenie duchowości w opiece nad chorym oraz w doświadczeniu choroby”, która odbędzie się 18 lutego, w 30. rocznicę wydania listu apostolskiego Jana Pawła II „Salvifici Doloris” o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia.
Reklama
Wezmą w niej udział m.in. abp Zygmunt Zimowski - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, Maria Teresa i Ruggero Badano - rodzice bł. Chiary Luce Badano - patronki Światowych Dni Młodzieży oraz diakon Martial Codou, założyciel Niewidzialnego Klasztoru Jana Pawła II.
W Gdańsku, abp Sławoj Leszek Głódź wraz z kapelanami szpitali i domów opieki społecznej będzie celebrował Mszę św. w katedrze w Oliwie 11 lutego o godz. 10. Udzieli wtedy także sakramentu namaszczenia chorych.
W kontekst obchodów Światowego Dnia Chorego wpisują się też zbiórki ofiar pieniężnych na potrzeby hospicjów. Datki zbierane tego dnia do puszek m.in. w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej trafią do lubuskich placówek zajmujących się terminalnie chorymi.
W Kielcach z koncertem charytatywnym „Serce dla hospicjum” wystąpi znany wokalista Mietek Szcześniak z którego dochód w całości zostanie przeznaczony zostanie na dokończenie budowy pierwszego w regionie hospicjum stacjonarnego. Rozprowadzane będą cegiełki, zaplanowano też aukcję. W ten sposób organizatorzy koncertu chcą zwrócić uwagę na potrzeby ludzi cierpiących i objętych opieką hospicyjną.
Od kilku lat, z inicjatywy Caritas Polska, w Światowym Dniu Chorego organizowane są też akcje honorowego oddawania krwi. W Radomiu, Caritas wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przeprowadzi taką akcję 10-11 lutego w godzinach 7.00-13.00.
Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II 13 maja 1992 roku we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy, ale jego obchody wyznaczył na 11 lutego, na dzień liturgicznego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Co roku jest obchodzony na poziomie diecezjalnym, natomiast co trzy lata w wymiarze ogólnoświatowym w jednym z sanktuariów maryjnych. W roku 2016 obchody odbędą się w sanktuarium Deir Rafat, położonym między Tel Awiwem a Jerozolimą.