Reklama

Z Polski

„Odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom” - tymi słowami z Modlitwy Pańskiej modlił się prezydent Lech Kaczyński 13maja w Pawłokomie, małej wsi koło Przemyśla, która 61 lat temu była świadkiem mordu Ukraińców na Polakach i Polaków na Ukraińcach. W uroczystości uczestniczyli: prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie - metropolita lwowski Lubomyr Huzar oraz przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik. Poniżej zamieszczamy fragment przemówienia Metropolity Przemyskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pojednanie Polsko-Ukraińskie

Trudny dar przebaczenia

Reklama

Wielką sprawą jest nie uciekać od trudnych, bolesnych prawd, nie cieniować ich interpretacjami, które zamiast leczyć, ponownie ranią, upokarzają, a nawet znieważają i zadają ból. O wiele szlachetniej jest uznać prawdę i przyznać się do błędów, przebaczać i prosić o przebaczenie.
W Pawłokomie, tak jak niedawno na Cmentarzu Orląt we Lwowie, stoją dzisiaj najwyżsi przedstawiciele sąsiednich narodów, stoją nie przeciwko sobie, ale razem, aby wspólnie oddać hołd bohaterom, ofiarom nieporozumień - ba, ofiarom krwawej nienawiści między dwoma narodami. Nienawiści, która z piedestałów polityków i dowódców zeszła do prostych ludzi, do naszych wiosek i miast, do rodzin i sąsiadów we Lwowie i Przemyślu, na Wołyniu, w Borownicy i Pawłokomie.
Nienawiść zawsze rodzi nienawiść, ofiara jednostek rozrasta się do setek i tysięcy, a jej kresem jest całkowite wzajemne wyniszczenie. Tak było i tu, w Pawłokomie, gdzie zginęli Polacy, a potem - w liczbie o wiele większej - Ukraińcy.
I jedni, i drudzy przed wojną, przez wieki, żyli w zgodzie - żenili się, zakładali mieszane rodziny, wspólnie świętowali i wzajemnie sobie pomagali. Wojna, nienawiść, polityczne obietnice i interesy zniszczyły wszystko. Dziś wstydzimy się tej historii, bolejemy nad nią i przepraszamy. (...)
Przychodzimy tu, aby powiedzieć raz jeszcze słowa trudne, ale ważne, potrzebne: Wybaczamy i prosimy o wybaczenie. Tu, w Pawłokomie, ból zrodził ból, morderstwo kilkunastu (może kilkudziesięciu) Polaków zrodziło morderstwo kilkuset Ukraińców, wyniszczyło całą wioskę.
Dla mnie szczególnie bolesne jest to, że mieszkający tu Polacy i Ukraińcy chodzili do cerkwi i kościoła, wsłuchiwali się w słowa Chrystusa: nie zabijaj - tak jak i my dzisiaj. Spróbujmy przeto odtąd lepiej wsłuchiwać się w głos własnego sumienia, nie zagłuszajmy go nigdy.

Nowe Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Od 13 maja mamy w Polsce nowe sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - na warszawskim osiedlu Ursus-Niedźwiadek. Ustanowił je Prymas Polski kard. Józef Glemp. Uroczystą Mszę św. z tej okazji celebrował bp Tadeusz Pikus, a homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Niedzieli.
- Ustanowienie tutaj nowego sanktuarium świadczy o tym, że ten kościół jest miejscem wybranym - mówił ks. dr Skubiś. Przypomniał on dramatyczną historię sprzed 25 lat, kiedy to Matka Boża Fatimska cudownie ocaliła życie Jana Pawła II. Kula, która raniła Ojca Świętego, znajduje się obecnie w koronie cudownej figury Maryi w Fatimie. Redaktor Naczelny Niedzieli zwrócił również uwagę na współczesne zagrożenia dla chrześcijaństwa. Jego zdaniem, książka, a ostatnio film Kod da Vinci to wielkie bluźnierstwo. - To atak na Chrystusa i na prawdy, które nam objawił - mówił ks. Skubiś. Homilię wierni nagrodzili oklaskami.
W imieniu Księdza Prymasa dekret o ustanowieniu sanktuarium odczytał bp Tadeusz Pikus. Pytał wiernych: - Czy dziś potrafimy przyjąć do naszych serc Maryję, tak jak to kiedyś uczyniły dzieci z Fatimy? - Wystarczy świadomie stanąć przed Maryją i powiedzieć Jej: Totus Tuus - dodał bp Pikus.
W uroczystości wzięło udział wielu wiernych, którzy do sanktuarium specjalnie przyjechali z całej okolicy.

Artur Stelmasiak

Z Wawelu na Skałkę

Ku czci św. Stanisława

Kilkadziesiąt tysięcy wiernych przeszło w niedzielę 14 maja z Wawelu na Skałkę w ogólnonarodowej procesji ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski, i przy ołtarzu polowym na dziedzińcu klasztoru Ojców Paulinów uczestniczyło we Mszy św., której przewodniczył kard. Marian Jaworski, łaciński metropolita lwowski, a kazanie wygłosił Prymas Polski kard. Józef Glemp.
Procesji towarzyszyło bicie królewskiego dzwonu Zygmunta i dzwonów kościołów Krakowa. Przy ołtarzu polowym, z dekoracją nawiązującą do Ślubów króla Jana Kazimierza sprzed 350 lat i milenijnych Ślubów Narodu Prymasa Tysiąclecia, modlono się o jedność i pokój w Ojczyźnie, o to, aby ustąpiły wzajemne niechęci i nastał czas solidarnej troski o dobro narodu. Uroczystość była również wspólnym dziękczynieniem za uratowanie życia Jana Pawła II. Kard. Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski przypomniał też, że w tym roku przypada 25. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego - „świętego i bohaterskiego pasterza i przywódcy”, wezwał także do dziękczynienia Bogu za dar świętości abp. Józefa Bilczewskiego, kanonizowanego w październiku ub.r. przez Papieża Benedykta XVI.
Nawiązując do wydarzenia, jakie miało miejsce na Skałce przed 927 laty, Ksiądz Prymas w kazaniu mówił na temat ludzkich postaw wobec Pana Boga.
Na zakończenie Eucharystii kard. Marian Jaworski podziękował diecezji krakowskiej za zaproszenie do przewodniczenia Mszy św. i dar świętego biskupa Józefa Bilczewskiego, a o. Andrzej Napiórkowski - przełożony Wspólnoty Paulinów na Skałce wezwał do podjęcia wspólnego budowania dzieła, jakim jest Polska, któremu patronuje św. Stanisław - patron trudnej jedności Polaków.
Na koniec celebransi Eucharystii udzielili błogosławieństwa relikwiami świętych, niesionymi w procesji.

TAJ

Tydzień w Polsce

Prezydenci Ukrainy i Polski - Wiktor Juszczenko i Lech Kaczyński wspólnie uczcili pamięć 366 Ukraińców zabitych w akcji odwetowej przez polską partyzantkę we wsi Pawłokoma w marcu 1945 r., jak również 11 Polaków zamordowanych tam wcześniej przez UPA. Do wybaczenia i pojednania wezwali oba narody kard. Lubomyr Huzar i abp Józef Michalik. Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie i przewodniczący KEP modlili się wraz z prezydentami w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci ofiar z Pawłokomy.

Kard. Zenon Grocholewski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela miasta Poznania.

Polski rząd zdementował informacje podane w kilku polskich (m.in. Rzeczpospolitej) i niemieckich gazetach, jakoby premier Kazimierz Marcinkiewicz podczas wizyty w Niemczech miał zaproponować kanclerz Angeli Merkel przyłączenie się Polski do budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu po dnie Bałtyku.

Ambasador RP we Włoszech Michał Radlicki zaprotestował przeciwko komentarzowi na temat Polski, zamieszczonemu w Corriere della Sera. Włoska gazeta w obraźliwy sposób zasugerowała, jakoby Polacy u boku SS i Wehrmachtu uczestniczyli w masakrze Żydów w czasie II wojny światowej. Corriere della Sera opublikował list polskiego dyplomaty.

Amerykańska gazeta Boston Globe opublikowała sprostowanie użytego na swoich łamach zwrotu „polskie obozy śmierci”: „Obozy śmierci w Polsce, która była okupowana przez Niemcy w czasie wojny, były stworzone i kontrolowane przez nazistów”.

Senat amerykański uchwalił poprawkę do ustawy o reformie imigracyjnej, tymczasowo (na 2 lata) włączającą Polskę do programu bezwizowego ruchu turystycznego do USA.

Komisja Europejska zgodziła się na uruchomienie dla Polski rezerwy restrukturyzacyjnej, zwiększającej limit produkcji mleka.

Koalicja PiS-LPR-Samoobrona przegłosowała w Sejmie ustawę o powołaniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego - podległego premierowi urzędu, który ma walczyć z nadużyciami w instytucjach państwowych i samorządach.

Sejmowa komisja śledcza ds. banków i nadzoru bankowego rozpoczęła działalność. Ma ona prześledzić 17-letnią działalność prezesów NBP, prywatyzacji i nadzoru bankowego. Sejm wybrał 10 posłów, którzy wezmą udział w pracach tego gremium. Przewodniczącym komisji został Artur Zawisza, poseł PiS.

Bronisław Wildstein, dziennikarz i publicysta, w PRL działacz opozycji, a później emigrant (m. in. korespondent Radia Wolna Europa), został nowym prezesem Telewizji Polskiej. Wybrała go jednogłośnie nowa rada nadzorcza. Zwolennicy prawicy podkreślają, że ta nominacja to zapowiedź oczyszczenia telewizji publicznej i daleko idących zmian. To także szansa na to, by TVP pełniła swoją misję z zachowaniem obiektywizmu. Wybór Wildsteina nie spodobał się lewicy i PO.

Elżbieta Kruk ponownie została przewodniczącą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wyboru dokonali członkowie rady.

Martyna Wojciechowska jako trzecia Polka zdobyła w dniu 86. urodzin Jana Pawła II szczyt Mount Everest (8848 m n.p.m.). Wraz z nią weszli: Bogusław Ogrodnik (Wrocław), Dariusz Załuski (Warszawa), Janusz Adamski (Szczecin) i Tomasz Kobielski (Gliwice).

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

2024-10-16 09:42

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 16, 1-8.

Piątek, 8 listopada
CZYTAJ DALEJ

Abp Górzyński: W Kościele w Polsce jest słaba świadomość zadań ludu Bożego

2024-11-08 18:46

[ TEMATY ]

abp Józef Górzyński

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele zadania mają nie tylko kapłani, lecz także lud Boży, a te zadania są w Polsce potwornie zaniedbane - podkreślił w rozmowie z KAI abp Józef Górzyński. Jak zaznaczył ważnym zadaniem pozostaje m.in. upodmiotowienie wszystkich w Kościele. Metropolita warmiński był jednym z delegatów KEP na poświęcony synodalności październikowy Synod Biskupów w Rzymie.

Hierarcha wskazał, że w całym procesie synodalnym chodzi między innymi o przypomnienie, ożywienie i kontynuację Soboru Watykańskiego II, który był w pewnym sensie początkiem tego procesu.
CZYTAJ DALEJ

USA/ FBI udaremniło irański zamach na Trumpa

2024-11-08 21:11

[ TEMATY ]

zamach

Donald Trump

Iran

PAP/GRAEME SLOAN

Resort sprawiedliwości USA ujawnił w piątek, że w tygodniu poprzedzającym wybory prezydenckie FBI udaremniło irański zamach na Donalda Trumpa - przekazała agencja Reutera.

Jak wynika z informacji resortu, we wrześniu br. niewymieniony z nazwiska funkcjonariusz irańskiej Gwardii Rewolucyjnej zlecił niejakiemu Farhadowi Shakeri śledzenie, a następnie zabicie kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję