Reklama

Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL-u

Tradycja i nowoczesność

Niedziela Ogólnopolska 21/2006, str. 15

Ks. prof. Antoni Dębiński na dziedzińcu KUL-u
Archiwum

Ks. prof. Antoni Dębiński na dziedzińcu KUL-u<br>Archiwum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urszula Buglewicz: - W czym przejawia się tradycja i nowoczesność studiów na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II?

Reklama

Ks. prof. Antoni Dębiński: - W roku bieżącym obchodzimy 25-lecie reaktywacji studiów prawniczych na KUL-u, ale odwołujemy się do prawie 90-letniej tradycji tych studiów na naszej uczelni (wydziały jurydyczne, tj. Wydział Prawa Kanonicznego i Wydział Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych zostały założone w 1918 r.). Cenimy sobie naszą przeszłość; z dumą przywołujemy nazwiska wielu profesorów prawa, którzy w okresie międzywojennym i tuż po wojnie na stałe lub czasowo byli związani z naszą uczelnią (m.in. Cezary Berezowski, Zygmunt Cybichowski, Ignacy Czuma, Przemysław Dąbkowski, Henryk Dembiński, Antoni Deryng, Stefan Glaser, Wit Klonowiecki, Roman Longchamps de Berier, Czesław Martyniak, Zdzisław Papierkowski, Zbigniew Pazdro, Antoni Peretiatkowicz, Kazimierz Przybyłowski, Kamil Ignacy Stefka). Obecnie nasz Wydział intensywnie rozwija swój potencjał naukowo-dydaktyczny, łącząc doświadczenia starych mistrzów z energią i entuzjazmem młodych pracowników. Charakterystyczną cechą studiów na naszym Wydziale jest to, że koncentrują się one na uniwersalnym i humanistycznym, a nie tylko zawodowym i praktycznym przygotowaniu do wykonywania działalności prawniczej. Zgodnie z tym założeniem programy studiów, oprócz przedmiotów stanowiących kanon wykształcenia prawniczego (prawo karne, cywilne, konstytucyjne, administracyjne) obejmują także wykłady ogólne. Chcemy skupić uwagę naszych studentów na osobie ludzkiej oraz pobudzać do poszanowania godności człowieka, który jest przyczyną powstania prawa. Temu celowi m.in. mają służyć wykłady z etyki, Pisma Świętego, katolickiej nauki społecznej, w których uczestniczą nasi studenci. Podejmujemy starania, aby atmosfera studiów była przyjazna dla studentów. Doceniamy nie tylko naukowe, ale i otwarte, bezpośrednie relacje profesorów ze studentami, które sprzyjają kształtowaniu właściwych postaw moralnych i rozwijaniu w sposób twórczy zainteresowań naukowych.

- W jaki sposób Wydział realizuje główną ideę Uniwersytetu - „Deo et Patriae”?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W latach powojennych, aż do przemian ustrojowo-politycznych w 1989 r., KUL był wręcz symbolem szczerego patriotyzmu i przywiązania do wolności. Trzeba jednak przypomnieć, że nasz Uniwersytet został założony w 1918 r., a zatem u zarania II Rzeczypospolitej, dokładnie wtedy, gdy Polska po przeszło stuletniej niewoli odradzała się jako suwerenny kraj. W tym przełomowym memencie historii nasza uczelnia rozpoczęła kształcenie i wychowanie nowych pokoleń młodzieży, w tym także prawników, w duchu umiłowania Boga, ku któremu wszyscy zmierzamy, oraz Ojczyzny, którą na nowo trzeba było budować. Stąd uniwersytetowi przydano hasło Deo et Patriae, w służbie Bogu i Ojczyźnie. Dzisiaj, kiedy próbujemy, wcale nie bez trudności, budować nowy ład w Polsce, hasło to nadal jest aktualne. Nasz Wydział stara się je realizować w różnoraki sposób, przede wszystkim poprzez dbałość o wysoki poziom naukowy i dydaktyczny, ukazywanie naszym studentom kształtujących każdą osobę więzi społecznych i zaangażowania na rzecz wspólnego dobra. Jesteśmy świadomi, że obecnie w Polsce potrzeba prawników nie tylko dobrze wykształconych w swoim rzemiośle, znających przepis, literę prawa, ale i rzetelnie uformowanych, innymi słowy - uczciwych.

Reklama

- Uniwersytet to ludzie. Czym spośród pracowników naukowych wyróżnia się kadra na prowadzonym przez Księdza Dziekana Wydziale?

Reklama

- Istotnie, o prestiżu danego ośrodka naukowego decydują przede wszystkim jego pracownicy. Dzięki ich osiągnięciom, talentom i mądrości rośnie sława i znaczenie szkoły. Nasz Wydział zatrudnia (zatrudniał) znakomitych pracowników naukowych oraz wybitnych specjalistów w różnych dziedzinach prawa. Wielu z nich pełniło lub pełni odpowiedzialne funkcje kościelne i państwowe, wnosząc swój wkład w przemiany społeczno-ustrojowe Polski. Do grona tych osób należą m.in.: prof. Wiesław Chrzanowski - minister sprawiedliwości (1991) i marszałek Sejmu RP (1991-93), bp prof. Andrzej Dzięga - biskup diecezji sandomierskiej (od 2002), prof. Henryk Cioch - od 2006 r. przedstawiciel Prezydenta RP w Komisji Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi i Towarzystwami Ubezpieczeniowymi, prof. Alicja Grześkowiak - marszałek Senatu RP (1997-2001), ks. prof. Józef Krukowski - ekspert Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Ratyfikacji Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską (1993-98) oraz przedstawiciel Episkopatu Polski w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego (1994-97), prof. Wojciech Łączkowski - sędzia Trybunału Konstytucyjnego (1989-98), przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej (1994-98), członek Rady Polityki Pieniężnej (1998-2004), prof. Marek Safjan - prezes Trybunału Konstytucyjnego (od 1998), prof. Adam Strzembosz - wiceminister sprawiedliwości (1990-91), I prezes Sądu Najwyższego (1994-98), dr Hanna Suchocka, premier Rządu RP (1992-93), minister sprawiedliwości (1997-2000), od 2001 ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, prof. Andrzej Szajkowski - przewodniczący Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów (2000-2002), prof. Marian Zdyb - sędzia Trybunału Konstytucyjnego RP (od 1998). Wśród pracowników naukowo-dydaktycznych są sędziowie sądów powszechnych, radcy prawni, przedstawiciele palestry (adwokatury) oraz byli posłowie na Sejm RP: dr Jacek Szczot, Mariusz Grabowski, prof. Jan Świtka, dr Maciej Rudnicki.

- Jaka jest struktura Wydziału?

- Nasz Wydział, na co wskazuje już jego nazwa i co stanowi o jego specyfice, prowadzi studia na trzech kierunkach: prawo, prawo kanoniczne i administracja. Wydział zatem obejmuje trzy podstawowe dyscypliny nauk jurydycznych. W ramach Wydziału funkcjonuje obecnie sześć instytutów. Na kierunku prawo: instytuty Ogólnych Nauk o Prawie, Prawa Karnego, Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego; na kierunku prawa kanonicznego: Instytut Prawa Kanonicznego; na kierunku administracja: Instytut Administracji. Podstawową jednostką organizacyjną jest katedra; obecnie funkcjonuje 36 katedr. Nadto na Wydziale znajdują się biblioteka i czytelnia. Studenci mogą korzystać z biblioteki uniwersyteckiej, dobrze wyposażonej w literaturę prawniczą, w tym w bogaty zbiór czasopism polskich i zagranicznych. Wydział daje studentom niezwykle ciekawą możność uczestnictwa w życiu społecznym i naukowym; prężnie działa Samorząd Studentów oraz Koło Naukowe Studentów Prawa, Koło Naukowe Studentów Administracji i Koło Naukowe Kanonistów.

- Wydział kształci studentów, dając im możliwość pełnego rozwoju intelektualnego i nabycia praktycznych umiejętności, wymaganych od prawników i pracowników administracji publicznej. W jaki sposób przekłada się to na podejmowaną przez nich pracę?

Reklama

- Studia prawnicze otwierają drogę do aplikacji prawniczych: sędziowskiej, prokuratorskiej, radcowskiej, notarialnej. Umożliwiają także podjęcie pracy w administracji państwowej, samorządowej, bankach, agencjach celnych, policji i w innych urzędach i instytucjach, gdzie wymagana jest znajomość prawa. Studenci na wykładach obligatoryjnych i fakultatywnych uzyskują niezbędną wiedzę, aby móc aktywnie uczestniczyć w życiu polityczno-gospodarczym Polski, a dzięki międzynarodowym programom kształcenia - także w szeroko rozumianym międzynarodowym obrocie prawnym. Warto dodać, że w ramach naszego Wydziału działa Szkoła Prawa Amerykańskiego, organizowana we współpracy z Chicago-Kent College of Law, która umożliwia odbycie studiów specjalistycznych w języku angielskim. Nadto funkcjonuje Szkoła Prawa Ukraińskiego, która jest organizowana we współpracy z Uniwersytetem Iwana Franki we Lwowie i Lwowskim Instytutem Prawniczym. Studenci mogą uczestniczyć w Europejskim Programie Wymiany Studentów Socrates-Erasmus, dzięki któremu otrzymują stypendia, pozwalające im na odbycie części studiów na najlepszych europejskich uniwersytetach.

- Jakie są dodatkowe formy działalności Wydziału?

- Jedną z form działania jest Uniwersytecka Poradnia Prawna. Podobnie jak jej amerykańskie odpowiedniki (tzw. kliniki prawne), nastawiona jest na udzielanie porad prawnych przez studentów. W ten sposób realizuje przede wszystkim cele edukacyjne. Drugi cel poradni ma charakter społeczny. Wyraża się on w ułatwieniu dostępu do bezpłatnej pomocy prawnej osobom w trudnej sytuacji materialnej. Jego realizacja sprzyja kształtowaniu właściwej postawy wśród przyszłych prawników, którzy powinni być szczególnie uczuleni na niesprawiedliwość i krzywdę.

- W maju br., z racji 25-lecia reaktywacji sekcji prawa, odbędzie się spotkanie absolwentów Wydziału i inauguracja Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Prawa.

- Istotnie, 20 maja br. organizujemy I Zjazd Absolwentów i walne zebranie Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Prawa KUL-u. Najważniejszym celem Stowarzyszenia jest integrowanie i promowanie absolwentów Wydziału Prawa, wszechstronne wspieranie naszego Wydziału oraz upowszechnianie nauki prawa i kultury prawniczej. Bardzo serdecznie zapraszam do naszej Alma Matris wszystkich absolwentów, zarówno tych, którzy ukończyli studia prawnicze tuż po wojnie, jak i w ubiegłym roku akademickim. Będziemy radzi gościć absolwentów mieszkających w Polsce i za granicą.

- Serdecznie dziękuję za rozmowę.

Zapraszamy do składania deklaracji o wstąpieniu do Stowarzyszenia oraz prosimy o zgłaszanie przybycia na uroczystości jubileuszowe pod adresem:
Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Prawa KUL
Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin
wydzial.prawa@kul.lublin.pl; tel. +48 (0-81) 445-37-42

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Przygotowania do konklawe wkraczają w decydującą fazę

2025-04-28 08:39

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Po pogrzebie papieża Franciszka kardynałowie wznawiają w poniedziałek w Watykanie kongregacje, czyli obrady, których celem jest przygotowanie konklawe. Obecnie najważniejszym zadaniem jest wyznaczenie daty jego inauguracji. Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.

Wybór papieża to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń we współczesnym świecie, przede wszystkim ze względu na scenerię Kaplicy Sykstyńskiej i cały przywołujący wielowiekową tradycję i zarazem niezmienny rytuał. A ponieważ w nadzwyczajny sposób owiane jest to tajemnicą, pobudza wyobraźnię i domysły wywołując powszechne zainteresowanie, które daleko wykracza poza życie Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Ks. dr Śliwiński: pierwsze konklawe odbyło się w 1276 r. i trwało jeden dzień; najdłuższe - 179 dni

2025-04-28 07:11

[ TEMATY ]

konklawe

Monika Książek

Elekcja papieska to nie to samo co konklawe. Najdłuższe wybory papieża to elekcja w Viterbo - trwająca 2 lata 9 miesięcy i jeden dzień. Natomiast pierwsze konklawe odbyło się w 1276 r. i trwało jeden dzień, zaś najdłuższe z roku 1740 - 179 dni - powiedział PAP ks. dr Przemysław Śliwiński.

Zgodnie z Konstytucją Apostolską Universi Dominici Gregis po pogrzebie papieża w Kościele obowiązuje dziewięć dni żałoby, po której, między 15. a 20. dniem, musi rozpocząć się konklawe. W przypadku śmierci Franciszka oznacza to, że konklawe odbędzie się między 5 a 10 maja; konkretna data nie została jeszcze podana.
CZYTAJ DALEJ

Podsumowanie XVI Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka

2025-04-28 15:06

[ TEMATY ]

konkurs

mat. prasowy

736 uczestników z Polski, Austrii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Ukrainy i USA wzięło udział w XVI Międzynarodowym Konkursie Artystycznym im. Włodzimierza Pietrzaka pt. „Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem”.

Konkurs rozpoczął się 1 października 2024 r., a zakończył galą finałową 26 kwietnia 2025 r. w kaliskiej Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Henryka Melcera. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję