USA
Gwałciciele wolności
Amerykańska Komisja ds. Wolności Religijnej w Świecie zarekomendowała rządowi Stanów Zjednoczonych wpisanie kolejnych trzech państw: Pakistanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu na czarną listę krajów gwałcących wolność religijną. Komisja, której członków mianują Kongres i prezydent USA, zaleciła również utrzymanie na wspomnianej liście Chin, Iranu, Birmy, Korei Północnej, Wietnamu, Erytrei, Sudanu i Arabii Saudyjskiej. Państwa, które się znajdą na liście, są zagrożone sankcjami ze strony władz Stanów Zjednoczonych.
Raport wskazuje również na gwałcenie wolności religijnej w Turkmenistanie, Uzbekistanie i Pakistanie - krajach-sojusznikach Stanów Zjednoczonych w tzw. wojnie z terroryzmem. W liście towarzyszącym raportowi Komisja domaga się też od sekretarza stanu Condoleezzy Rice podjęcia energicznych kroków przeciwko innemu sojusznikowi - Arabii Saudyjskiej. Członkowie Komisji wskazują także, że wolność religijna jest zagrożona w Iraku i Afganistanie.
Niemcy
Kościół przeciwko MTV
Reklama
Archidiecezja Monachium i Fryzyngi złożyła skargę przeciwko stacji telewizyjnej MTV, która emituje brytyjską kreskówkę Popetown (Papieskie miasto). Kościół w Niemczech uznał ją za bluźnierczą. Skarga dotyczy zarówno samego filmu animowanego, jak i jego reklamy. Popetown przedstawia życie codzienne Watykanu w sposób, który stanowi „zbiorową zniewagę wobec praktykujących katolików” - głosi skarga złożona w monachijskim sądzie.
Zdaniem przedstawicieli archidiecezji, dialogi filmu w wersji niemieckiej są jeszcze bardziej bluźniercze w stosunku do papieża i Eucharystii niż we fragmentach oryginału dostępnych w Internecie. Papież jest tam m.in. przedstawiany jako ktoś, kto nienawidzi sierot jak dżumy, a ich przyjmowanie jest dla niego czymś odrażającym.
Dziesięcioodcinkowa kreskówka Popetown została wyprodukowana przez brytyjską telewizję BBC, jednak z powodu protestów nie doczekała się emisji w Wielkiej Brytanii. Wydano ją natomiast na płytach DVD. Obecnie MTV zamierza wyświetlić 10 odcinków filmu w swoich stacjach telewizyjnych w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Włochy
Bojkot filmu
Watykanista mediolańskiego Il Giornale Andrea Tornelli jest autorem książki Proces przeciwko Kodowi Leonarda da Vinci. Książka przynosi odpowiedzi na pytania najczęściej nasuwające się podczas lektury powieści Dana Browna i - jak zapowiada wydawca - pomoże każdemu zgłębić tajemnicę, którą próbuje podważyć amerykański bestseller.
Ze swej strony dziennik włoskich biskupów Avvenire podpisuje się pod apelem sekretarza Kongregacji Nauki Wiary abp. Angelo Amato, by katolicy zbojkotowali film wyprodukowany według książki Dana Browna. Autor artykułu - Alessandro Zaccuri nie kryje obaw, że ekranizacja powieści „opisującej Luwr czy Temple Church stylem przewodnika” jest dla Kościoła groźniejsza ze względu na efekty specjalne, muzykę i grę aktorów z Tomem Hanksem na czele. W sytuacji, gdy katolicy - jak powiedział arcybiskup - za mało wiedzą o własnej religii, najskuteczniejszy będzie bojkot.
„Jest to szlachetna postawa obywatelska, która w wielu krajach potrafiła już zaważyć na niejednej operacji komercyjnej. Wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się na ten pokojowy sabotaż, namawiając przyjaciół i krewnych i uruchamiając głuchy telefon. Zrehabilitujemy się przynajmniej za obojętność, z jaką spotkała się książka” - kończy A. Zaccuri.
Indie, Włochy
Nowi błogosławieni
Reklama
W niedzielę 30 kwietnia Kościół katolicki otrzymał trzech nowych błogosławionych. W Mediolanie do chwały ołtarzy zostali wyniesieni księża Luigi (Alojzy) Biraghi (1801-79) i Luigi (Alojzy) Monza (1898-1954), a w południowoindyjskim mieście Ramapuram - ks. Augustyn Thevarparampil (1891-1973).
Pierwszej liturgii przewodniczył arcybiskup stolicy Lombardii kard. Dionigi Tettamanzi. Ks. L. Biraghi był profesorem seminarium i wiceprefektem Biblioteki Ambrozjańskiej, wybitnym znawcą patrologii i archeologii. Założył żeński Instytut Sióstr św. Marceliny, zwanych „marcelinkami”, zajmujących się wychowaniem dziewcząt.
Z kolei bł. ks. L. Monza opiekował się młodzieżą, ubogimi, cierpiącymi i prześladowanymi. Założył Instytut Świecki Małych Apostołek Miłosierdzia. Powierzył im zadanie wnoszenia we współczesne społeczeństwo miłości na wzór pierwszych chrześcijan.
Beatyfikacji ks. Augustyna Thevarparampila - kapłana syro-malabarskiego, przewodniczył arcybiskup większy tego wschodniego Kościoła katolickiego kard. Varkey Vithayathil. Nowy Błogosławiony poświęcił się całkowicie posłudze najuboższym i zepchniętym na margines społeczny, którzy nie należą do żadnej z kast i zwani są „niedotykalnymi” albo dalitami.
Ludzie
O. Marian Żelazek - jeden z najbardziej znanych polskich misjonarzy zmarł 30 kwietnia w indyjskim Puri w wieku 88 lat. W latach 2002 i 2003 zgłaszano jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Podczas pogrzebu, który odbył się 2 maja w Puri, abp Raphael Cheenath SVD, metropolita indyjskiej archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar, nazwał go „zbawcą trędowatych pacjentów”.
O. Marian Żelazek SVD urodził się 30 stycznia 1918 r. w Palędziu k. Poznania. W 1937 r. wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego (werbistów), ale w wieku 22 lat, jeszcze jako kleryk, trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, z którego wyszedł po pięciu latach, w 1945 r. W listopadzie tegoż roku wyjechał do Rzymu na studia teologiczne i tam 18 września 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1950 r. udał się na misje do Indii, najpierw w Sambalpur, a od 1 czerwca 1975 r. pracował w Puri. Zorganizował tam kolonię dla trędowatych, która obecnie ma 600 stałych pacjentów, a nieraz niemal 2 000 mieszkańców.
Chiny
Wbrew woli Benedykta XVI, w niedzielę 30 kwietnia w mieście Kunming - stolicy prowincji Yunnan w południowo-zachodnich Chinach odbyła się sakra ks. Ma Yinglina na biskupa miejscowej diecezji. 40-letni duchowny nie otrzymał na to zgody Watykanu, z którym nie konsultowano tej nominacji. Zgodnie z kościelnym prawem, nowy biskup jest ekskomunikowany.
Decyzję o konsekrowaniu biskupa bez zgody Watykanu poparło otwarcie chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak donoszą chińskie media, rzecznik Ministerstwa powiedział, że „Watykan nie powinien się mieszać w polityczne, w tym religijne, sprawy kraju”. 3 maja chiński Kościół patriotyczny wyświęcił drugiego biskupa wbrew woli Stolicy Apostolskiej. Tym razem w Wuhu, w położonej na wschodzie kraju prowincji Anhui.
Wielka Brytania
Episkopat Anglii i Walii zaapelował do rządu o zaniechanie planów zmian ustawy o otwarciu sklepów w niedziele. Dotychczasowe regulacje pozwalają, aby przez całą niedzielę otwarte były wyłącznie obiekty o powierzchni mniejszej niż 280 m2, a większe jedynie przez sześć godzin.
Jednak pod presją właścicieli supermarketów władze chcą zmienić dotychczasowe ustalenia, które pozwalają m.in. pracownikom na odmowę pracy w niedziele.
Tajlandia
Pod hasłem Głosić Jezusa w Azji: celebrowanie wiary i życia odbędzie się w tajlandzkim mieście Chiengmai w dniach 19-22 października międzynarodowy Kongres Misji Azjatyckich. Kongres rozpocznie się wkrótce po zakończeniu trwającego obecnie Roku Ewangelizacji.
Głównym jego zadaniem będzie próba nowego odczytania adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Ecclesia in Asia z 1999 r. i przekazania zawartych w niej treści wiernym.
Tydzień na świecie
Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. Francisa Assisi Chullikatta nuncjuszem apostolskim w Iraku i Jordanii, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Ostry.
Ojciec Święty wyraził uznanie uczestnikom marszu byłych członków Gwardii Szwajcarskiej, którzy przeszli w ciągu miesiąca ponad 720 km, dzielących Bellinzone w Szwajcarii od Rzymu, aby uczcić 500. rocznicę utworzenia sił zbrojnych Państwa Watykańskiego.
W 2004 r. na świecie było 1,098 mld katolików.
150-lecie istnienia obchodzi w tym roku australijska Polonia. Centralne obchody pod przewodnictwem bp. Ryszarda Karpińskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji, odbyły się w pierwszej polskiej osadzie w Australii - Polish Hill River.
W Kolumbii znaleziono ciało ks. Javiera Francisco Montoyi, uprowadzonego w 2004 r. przez rebeliantów z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). Tożsamość zabitego kapłana ustalono na podstawie próby DNA. Lewaccy rebelianci przyznali, że zastrzelili go, a ciało zakopali.
Archidiecezja seulska wysłała po raz pierwszy oficjalną delegację, złożoną ze świeckich i kapłanów, do komunistycznej Korei Północnej. Jej celem jest zapoznanie się ze stanem struktur charytatywnych, których powstanie i działalność katolicy z Południa finansują od 11 lat. Według wielu komentatorów, wizyta ta budzi nadzieję na zawarcie porozumienia w sprawie większej wolności religijnej w Korei Północnej.
W „Strefie Zero” w Nowym Jorku rozpoczęła się budowa Wieży Wolności, drapacza chmur, który ma zastąpić zniszczone w wyniku ataku na Amerykę z 11 września 2001 r. dwa bliźniacze wieżowce WTC. Wieża Wolności, której koszt budowy obliczono na 2,1 mld dol., będzie najwyższym budynkiem w Nowym Jorku.
Komisja Europejska potępiła aresztowanie członków opozycji demokratycznej na Białorusi. Na 15 dni aresztu za „organizację nielegalnego zgromadzenia i udział w nim” został skazany przez sąd w Mińsku lider białoruskiej opozycji Aleksander Milinkiewicz. Na kary aresztu skazano także 3 innych opozycjonistów.
Uprowadzeni w styczniu br. w Iraku 2 niemieccy inżynierowie Rene Braeunlich i Thomas Nitzschke zostali uwolnieni.
Z okazji 215. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na wileńskim cmentarzu na Rossie, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego, złożono wieńce i kwiaty. W uroczystościach, które przygotowała Ambasada RP w Wilnie, udział wzięli m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i polskich organizacji społecznych na Litwie.
Prezydent Władimir Putin zapewnił o dobrych stosunkach Rosji z Niemcami. Tymczasem ruszyła budowa rurociągu z Syberii nad Ocean Spokojny - magistrala ta ma stanowić skuteczny straszak wobec UE, która obawia się, że Moskwa skieruje eksport swojej ropy na rynki azjatyckie.