Przy grobie Jana Pawła II
W Rzymie na uroczystościach w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II zgromadziło się ponad 120 tys. osób: pielgrzymów z Włoch i z zagranicy, w tym ok. 10 tys. z Polski. W niedzielę rano 2 kwietnia, jak każdego drugiego dnia miesiąca, poczynając od maja 2005 r., przy grobie Jana Pawła II została odprawiona Msza św. Sprawowali ją ks. prał. Mieczysław Mokrzycki, od 1996 r. drugi sekretarz papieski, i ks. prał. Konrad Krajewski, ceremoniarz papieski, który jest inicjatorem tych spotkań. Kazanie wygłosił ks. Mokrzycki. Przypomniał, że w ciągu minionego roku miliony osób modliły się przy grobie Papieża i podkreślił, że przywiodło tutaj wszystkich „pragnienie bycia człowiekiem Bożym, tak jak był nim nasz Ojciec Święty”.
Przy grobie Jana Pawła II w niedzielę rano modlił się również prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi z małżonką.
„Anioł Pański”
Reklama
Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całego świata zgromadziło się na Placu św. Piotra 2 kwietnia br. na modlitwie Anioł Pański. Obecne były także grupy z Polski, z flagami narodowymi i transparentami.
„Jan Paweł II zostawił głęboki ślad w historii Kościoła i ludzkości” - powiedział Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański i przypomniał, że w pomieszczeniu, z którego przemawia, Jan Paweł II zakończył swoją ziemską pielgrzymkę wiary, nadziei i miłości. Papież przywołał także okoliczności śmierci Papieża Polaka i najważniejsze dokonania jego pontyfikatu. Podkreślił, że konanie i śmierć Jana Pawła II „stanowiły niemal przedłużenie Triduum Paschalnego”. Pełny tekst papieskich rozważań publikujemy na s.4.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Msza św. dla Polaków
W Bazylice św. Jana na Lateranie o godz. 15.00 została odprawiona uroczysta Msza św. dla polskich pielgrzymów. Eucharystii z udziałem prawie 100 księży przewodniczył abp Szczepan Wesoły, były opiekun polskiej emigracji. „Jan Paweł II był posłuszny Chrystusowi - powiedział abp Wesoły w kazaniu. - Tylko w Chrystusie człowiek rozumie sens życia i służby drugiemu człowiekowi” - zaznaczył. Abp Wesoły przypomniał także, że Papież był wielkim polskim patriotą, żył tym, co się w Polsce działo, żył naszymi sprawami. „Jeżeli chcemy być bliscy Papieżowi, musimy zrozumieć, co do nas mówił” - podkreślił.
Z udziałem kard. Stanisława Dziwisza
W poniedziałek 3 kwietnia br., pod przewodnictwem Papieża Benedykta XVI, na Placu św. Piotra odprawiona została Msza św. w pierwszą rocznicę odejścia Jana Pawła II. Wśród kilkudziesięciu koncelebransów byli kard. Stanisław Dziwisz oraz kard. Franciszek Macharski.
W homilii Benedykt XVI nawiązał do czytań liturgicznych, m.in. fragmentu z Księgi Mądrości mówiącego o ofierze całopalnej. Podkreślił, że Jan Paweł II „Bogu i Kościołowi uczynił dar ze swego życia i przeżywał ofiarny wymiar swego kapłaństwa, szczególnie w celebracji Eucharystii”. Benedykt XVI powiedział, że „u podstaw tej całkowitej ofiary z siebie była wiara” Jana Pawła II. Wskazał też na szczególną cześć, jaką zmarły Papież oddawał Matce Bożej, czego wyrazem było motto jego pontyfikatu: „Totus Tuus - Cały Twój”, które najlepiej streszcza to duchowe i mistyczne doświadczenie w życiu nastawionym całkowicie na Chrystusa przez Maryję.
Polskim akcentem Mszy św. było powierzenie drugiego czytania liturgicznego polskiej aktorce Małgorzacie Kożuchowskiej. Widoczne były liczne grupy pielgrzymkowe z Polski z flagami narodowymi, a szczególnie grupa Podhalan w strojach góralskich.
(KAI)