Życzenia z Jasnej Góry
Reklama
Regina coeli letare, alleluja!
Zmartwychwstał Pan prawdziwie, zwycięstwo okazała Jego prawica i święte ramię Jego. Zło zostało pokonane przez dobro; miłość, która jest mocniejsza niż śmierć, zajaśniała blaskiem zwycięstwa w poranek wielkanocny. Radość Zmartwychwstania Pańskiego napełniła serca wszystkich wierzących w Chrystusa.
Z Jasnej Góry Zwycięstwa w roku wielkiego Jubileuszu 350-lecia Ślubów króla Jana Kazimierza, a także 50-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu składamy najserdeczniejsze życzenia wielkanocne. Sercem przepełnionym radością orędzia paschalnego pragniemy wszystkim wyśpiewać prawdę, że: Chrystus Zmartwychwstał! Powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy.
Obchodząc pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego w Jasnogórskim Sanktuarium Narodu, życzymy wszystkim nadziei płynącej z faktu zawierzenia swojego serca Zwycięskiemu Królowi, ku Któremu po drogach wiary prowadzi nas Maryja i zapewnia o swoim macierzyńskim zatroskaniu. W jubileuszowym hymnie dziękujemy za sługę Bożego Jana Pawła II i sługę Bożego Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego - świadków zawierzenia. W modlitewnym błaganiu polecamy Ojca Świętego Benedykta XVI i duchowe owoce jego pielgrzymowania do naszej Ojczyzny.
Przed Cudownym Wizerunkiem Bogarodzicy Maryi ogarniamy pełnym ufności sercem wszystkich pasterzy Kościoła i cały lud Boży, aby zawsze czerpał nadzieję z faktu, że postępuje drogą Zbawiciela. Niech radosne „Alleluja” i pełne miłości „Pokój wam” rozbrzmiewa w naszych sercach, a prawda o Zmartwychwstaniu Chrystusa rozjaśni wszelkie mroki, umocni na drodze wiary i doprowadzi do pełni życia w niebie.
O. Bogdan Waliczek OSPPE - Przeor Jasnej Góry
Jasna Góra, Wielkanoc 2006
350-lecie ślubów królewskich
Uroczysta Msza św. dziękczynna została odprawiona na Jasnej Górze 1 kwietnia, dokładnie w 350. rocznicę Ślubów króla Jana Kazimierza. Wierni w Kaplicy Matki Bożej dziękowali za akt królewski ogłaszający Maryję Królową Polski. Mszy św. przewodniczył biskup diecezji radomskiej Zygmunt Zimowski. „Wdzięczni jesteśmy za to królewskie zawierzenie naszej Ojczyzny i przed Jej cudownym wizerunkiem tu, na Jasnej Górze, ponawiamy nasze oddanie Pani i Królowej” - powiedział, witając zgromadzonych o. Bogdan Waliczek, przeor Jasnej Góry. W homilii bp Zimowski wrócił do wydarzeń sprzed 350 lat. „Pod koniec Mszy św. król Jan Kazimierz zszedł z tronu, złożył berło i koronę, i padł na kolana, odmawiając słowa: Wielka Boga Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico. Wtedy ogłosił Matkę Bożą szczególną patronką Królestwa Polskiego. Przyrzekł szerzyć Jej cześć, wystarać się u Stolicy Apostolskiej o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej. Przyrzekł również zająć się losem ciemiężonych pańszczyzną chłopów i zaprowadzić w kraju sprawiedliwość społeczną. Wiemy, że nie wszystkie przyrzeczenia mógł spełnić. Święto Królowej Polski dopiero po prawie 300 latach mogło być obchodzone - bo przecież wcześniej Polska nie istniała. Ale istniała jej Królowa!”. W postawie klęczącej wierni wysłuchali tekstu Ślubów króla Jana Kazimierza, odczytanych przez bp. Zimowskiego. W jubileuszowej Eucharystii uczestniczyli ojcowie i bracia paulini na czele z wikariuszem generalnym Zakonu o. Tomaszem Ciołkiem oraz prefektem kleryków paulińskich o. Mariuszem Tabulskim. Przybyli także senatorowie ziemi częstochowskiej Czesław Ryszka i Jarosław Lasecki. Uroczystość uświetnili: Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka, Jasnogórski Chór Mieszany im. Królowej Polski pod dyr. Marcina Lauzera i Jasnogórski Zespół Wokalny Camerata pod dyr. Jarosława Jasiury.
Po Mszy św. w Kaplicy Różańcowej zostało wystawione misterium pt. Wierność w wykonaniu kleryków WSD Paulinów w Krakowie na Skałce. W misterium nawiązano do wydarzeń historycznych, m.in. Ślubów Jana Kazimierza i Ślubów Prymasa Tysiąclecia. Kard. Stefana Wyszyńskiego odgrywał Jerzy Król, aktor Teatru w Katowicach. Jubileuszowe uroczystości zakończył Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej, któremu przewodniczył o. Zachariasz Jabłoński. „Pragniemy pozdrowić Ciebie, jako Królową Korony Polskiej (...). Dzisiaj dziękujemy Bogu za Twoją elekcję, że ją przyjęłaś, a jeszcze bardziej za to, że nie zniechęciłaś się nami mimo niedotrzymywania ślubowań, które naznaczone były zobowiązaniem do porządkowania życia społecznego, zmagania się o sprawiedliwość społeczną” - mówił o. Z. Jabłoński. Dla uświetnienia jubileuszu, 27 marca w Kaplicy Matki Bożej została wystawiona kopia obrazu Jana Matejki pt. Śluby króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej, wykonana dla dla Jasnej Góry w 1956 r. przez Józefa Weylanda.
Przybyli maturzyści
27 marca na Jasnej Górze modliło się ok. 2 tys. maturzystów z diecezji bydgoskiej wraz z bp. diecezji Janem Tyrawą i ks. Mirosławem Gogolikiem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży. 30 marca przybyli uczniowie, dyrekcja i profesorowie Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie, oraz katecheci - o. Jan Filipek i o. Jan Zinówko, paulini. 31 marca przybyło ok. 1 tys. maturzystów z diecezji tarnowskiej z duszpasterzem ks. Krzysztofem Prokopem. Mszę św. odprawił ks. prał. Józef Poremba. W nocnym czuwaniu 31 marca uczestniczyło ok. 2 tys. maturzystów diecezji bielsko-żywieckiej z ks. Józefem Oleszką, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży. 1 kwietnia przybyło 1,5 tys. maturzystów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej z bp. pomocniczym Janem Gałeckim i ks. Piotrem Superlakiem, dyrektorem Wydziału Katechetycznego.
Zapowiedzi
18 kwietnia - Maturzyści z Łodzi i Warszawy
19 kwietnia - Maturzyści z diecezji opolskiej
21-23 kwietnia - Eucharystyczny Ruch Młodych
21 kwietnia - Pielgrzymka dziękczynna za peregrynację Obrazu w archidiecezji lubelskiej
22 kwietnia - Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich
22 kwietnia - Maturzyści z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
23 kwietnia - Maturzyści z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
23 kwietnia - Pielgrzymka Rodzin Katyńskich i Pielgrzymka Motocyklistów
W skrócie
27 marca modlili się aktorzy Teatru Komedia w Warszawie - Edyta Olszówka i Piotr Machalica. Zwiedzili sanktuarium w towarzystwie o. Ireneusza Pyłki.
30 i 31 marca w Sali Papieskiej wychowankowie Domu dla Chłopców im. św. Stanisława Kostki, prowadzonego przez siostry obliczanki w Częstochowie, oraz Specjalnego Ośrodka Wychowawczego dla Dziewcząt, prowadzonego przez siostry józefitki w Częstochowie, wystawili Misterium Męki Pańskiej jako wyraz wdzięczności sióstr i wychowanków za pomoc okazywaną tym placówkom wychowawczym.
Więcej wiadomości na stronie internetowej
Pomóż w rozwoju naszego portalu