Reklama

U Leśniowskiej Patronki Rodzin

Jedno z nielicznych polskich sanktuariów maryjnych poświęconych rodzinom znajduje się w Leśniowie, niedaleko Żarek, w archidiecezji częstochowskiej. Położone w niewielkiej, zaledwie 40-kilometrowej, odległości od Jasnej Góry i prowadzone również przez ojców paulinów, ma jednak swój indywidualny wyraz i szczególny sposób oddziaływania. Przybywający tutaj od wieków pielgrzymi pragną pomodlić się u stóp łaskami słynącej figury Matki Bożej Leśniowskiej - jednej z najpiękniejszych gotyckich figur w Polsce - której postać tchnie świętością, a także głęboką, wewnętrzną radością kobiety szczęśliwej w swoim macierzyństwie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Legenda i historia

W przewodnikach można znaleźć dawną legendę, według której powracający z wyprawy na Ruś książę Władysław Opolczyk szukał wody, by napoić swoją drużynę. Ponieważ nie mógł znaleźć potoku, zwrócił się w modlitwie o pomoc do Maryi. Kiedy spod ziemi wytrysnęło źródełko, książę postanowił, że w drewnianej kapliczce w pobliżu źródełka umieści jako wotum figurę Matki Bożej. Figurę tę przywiózł z Rusi wraz z ikoną Czarnej Madonny pozostawioną później na Jasnej Górze. Z dokumentów kościelnych wiadomo, że kościół parafialny istniał tutaj już w 1325 r. Dwa wieki później kasztelan oświęcimski Jan Koryciński, w podzięce za otrzymane łaski, na miejscu drewnianego kościoła zbudował murowany. Kolejny właściciel Leśniowa Józef Męciński w 1706 r. powierzył - na mocy fundacji - kościół i przylegający do niego klasztor ojcom paulinom. Po upadku powstania styczniowego z nakazu cara pauliński klasztor skasowano. Ojcowie powrócili do leśniowskiego klasztoru dopiero w połowie 1936 r., rozpoczynając natychmiast jego remont i rozbudowę. Po przeprowadzeniu tych prac - 22 lipca 1937 r. przeniesiono tu, z Leśnej Podlaskiej, nowicjat. Do dziś pierwszy rok życia w zakonnej wspólnocie paulinów ze wszystkich placówek na świecie - z wyjątkiem Węgier - upływa w Leśniowie.

Papieskie korony

Reklama

W historii tego miejsca jest wiele zdarzeń świadczących o tym, że do Matki Bożej Leśniowskiej od dawna przybywali pielgrzymi z bliższej i dalszej okolicy. - Z biegiem lat umacniała się tradycja rodzinnego pielgrzymowania do Leśniowa - mówi o. Zbigniew Ptak, przeor klasztoru. - Cześć, jaką wierni otaczają od wieków to miejsce, łaski i dobrodziejstwa otrzymane za przyczyną Matki Bożej Leśniowskiej zaowocowały ustanowieniem tutaj sanktuarium Patronki Rodzin oraz koronacją figury Matki Bożej. To historyczne wydarzenie miało miejsce 13 sierpnia 1967 r., koronacji dokonał prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wspólnie z kard. Karolem Wojtyłą, biskupem diecezji częstochowskiej Stefanem Barełą oraz generałem Zakonu Paulinów o. Jerzym Tomzińskm.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rodzina potrzebuje modlitwy

Reklama

Koronacja figury była potwierdzeniem żywego kultu oddawanego tutaj od dawna Matce Bożej. Wielowiekowa tradycja głosiła, że Leśniowska Matka jest szczególną orędowniczką rodzin, że Ją warto prosić o dar wyrozumiałości, zaufania, przebaczania, o pomoc w budowaniu dojrzałych relacji między małżonkami, a także między rodzicami i dziećmi.
- Współczesna rodzina jeszcze bardziej potrzebuje modlitwy - mówi o. Zbigniew Ptak. - Kryzys dotyka rodziny na całym świecie, wypaczane jest pojęcie miłości i Boże prawo, ustanawiające święty, nierozerwalny związek małżeński, związek kobiety i mężczyzny. To wszystko w efekcie musi obrócić się przeciwko człowiekowi. Dlatego tak gorąco zachęcamy do modlitwy w intencji rodzin, dlatego od wielu lat w każdą środę przed wieczorną Mszą św. odmawiana jest Nowenna do Matki Bożej Patronki Rodzin, podejmujemy wiele inicjatyw mających na celu umocnienie rodzin.
Jednym z najważniejszych wydarzeń jest doroczna diecezjalna pielgrzymka rodzin odbywająca się 2 lipca - w uroczystość Matki Bożej Leśniowskiej. Sanktuarium nawiedzają liczne pielgrzymki, zarówno te, dla których jest stacją podczas pieszej wędrówki na Jasną Górę, jak i te, które przyjeżdżają tutaj specjalnie. W sumie jest to blisko tysiąc grup rocznie.
Od września ubiegłego roku ojcowie z Leśniowa zapraszają na niedzielne rodzinne spotkania rozpoczynające się o godz. 11.00. W każdą drugą niedzielę miesiąca odprawiana jest Msza św. w intencji dzieci, dla nich przygotowane jest słowo Boże, a po Komunii św. każde otrzymuje indywidualne błogosławieństwo oraz specjalną modlitwę do odmawiania przez cały miesiąc. Msza św. w trzecią niedzielę miesiąca jest sprawowana w intencji rodzin. Po jej zakończeniu odbywa się wystawienie Najświętszego Sakramentu, przed którym leśniowscy kapłani potwierdzają zawierzenie swojej posługi Matce Bożej. Każda rodzina otrzymuje indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem oraz specjalną modlitwę, w której rodziny proszą Leśniowską Patronkę o dar miłości, a także świecę z znakiem sanktuarium i zachętą, by była ona zapalana podczas wspólnej modlitwy małżonków.

Piękny zwyczaj z Rawenny

Od niedawna w Leśniowie odnowiono piękny zwyczaj praktykowany przed wiekami w Rawennie. W czwartą niedzielę miesiąca jest odprawiana Msza św. w intencji przyszłych matek. Po Komunii św. jedna z niewiast w stanie błogosławionym odczytuje modlitwę zawierzenia siebie i dziecka Matce Bożej. Po Mszy św. przyszli rodzice otrzymują błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, tekst modlitwy, a także biały pasek ze znakiem sanktuarium i napisem: „Leśniowska Patronko Rodzin - ochraniaj moje dziecko”. Ideą jest, aby kobiety, podobnie, jak kiedyś niewiasty z Rawenny, nosiły ten pasek przez cały czas oczekiwania narodzin dziecka, aby - a jest to szczególnie ważne w czasach dramatycznego spadku liczby dzieci w Polsce - pogłębiały świadomość wartości daru macierzyństwa.

Czas rocznic czasem modlitwy

Reklama

W najbliższych miesiącach leśniowskie sanktuarium obchodzić będzie kilka historycznych rocznic: 300-lecie obecności ojców paulinów i 70-lecie ich powrotu do Leśniowa, a latem przyszłego roku 70-lecie ustanowienia w tym miejscu nowicjatu oraz 40-lecie koronacji figury Matki Bożej. Jak podkreśla o. Zbigniew Ptak, przypomnienie tych rocznic, bogaty program religijno-kulturalny, który będzie w tym czasie realizowany, ma przede wszystkim na celu poszerzenie kręgu osób rozumiejących problemy współczesnych rodzin i włączających się w modlitwę w ich intencjach, popularyzowanie wielowiekowego charyzmatu leśniowskiego sanktuarium. Podejmowane są również kolejne inicjatywy, jak np. zaproszenie 14 lutego - w dniu św. Walentego - par narzeczeńskich na zaręczyny do sanktuarium.
Leśniów - jak wskazuje nazwa - położony jest w sercu lasów, sanktuarium nad brzegiem Leśniówki jest oazą ciszy i spokoju, woda wypływająca ze źródełka od czasów księcia Władysława Opolczyka ma niezwykłe walory zdrowotne. Najważniejsze jednak, że zawsze czeka tu Patronka Rodzin, hojnie darząca łaskami wszystkich, którzy Ją o to proszą.

Leśniowska Matko,
Ochraniaj Naszą Rodzinę

Leśniowska Patronko naszej rodziny
Ty widzisz najlepiej, jak bardzo potrzebujemy miłości.
Chcielibyśmy kochać z każdym dniem coraz mocniej,
ale nie potrafimy; staramy się,
ale owoce naszej miłości są znikome.
Dlatego wzywamy Twojej pomocy.
Ciebie, troskliwa Opiekunko Rodzin,
Matko o pięknym Obliczu i jeszcze piękniejszym Sercu,
błagamy: ogarnij nasze serca swoją miłością.
A uczyń to tak mocno, abyśmy już tylko miłowali,
tworząc nasze rodziny podobne
do Twojej świętej Rodziny z Nazaretu. Amen.

Leśniów w 2006 r.

Jubileuszowe daty

2 lipca - Rozpoczęcie Jubileuszu, Archidiecezjalna Pielgrzymka Rodzin

16 lipca - Rodzinny Festyn Charytatywny, organizowany przez parafię w Żarkach

21-23 lipca - Międzynarodowy Festiwal Muzykujących Rodzin

30 lipca - Ogólnopolskie spotkanie dla kierowców z Krzysztofem Hołowczycem, współorganizator MIVA Polska

20 sierpnia - Koncert plenerowy Zespołu „Śląsk”

3 września - Występ Zespołu Folklorystycznego, w ramach Festiwalu Kultury Europejskiej

Poza wymienionymi spotkaniami odbędzie się jeszcze wiele koncertów, wystaw, plenerów malarskich i rzeźbiarskich, spektakli teatralnych, których terminy podane będą w późniejszym czasie.

Międzynarodowy Festiwal Muzykujących Rodzin

W Leśniowie w dniach 21-23 lipca odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzykujących Rodzin. Organizatorzy serdecznie zapraszają muzykujące rodziny. Szczegółowe informacje podane są na stronie internetowej sanktuarium: www.lesniow.prv.pl

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

2025-01-11 10:31

[ TEMATY ]

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Autorstwa MemicznyJanusz/commons.wikimedia.org

Jak poinformował portal lubie.krakow.pl, w stolicy Polski z dawnych wieków, trwają przygotowania do 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jednym z wydarzeń finału będzie rewia krakowskich Drag Queens.

– Różowa barka w Slay Space zaprasza na wyjątkowy wieczór, gdzie zabawą i sztuką przede wszystkim chcemy pomóc dzieciakom! Aż 16 krakowskich Drag Queens zjednoczy siły, żeby dać Wam najlepsze show w mieście – i to na wodzie! – piszą organizatorzy na stronie swojego wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ

Czy szkoły wymuszają udział uczniów w zbiorkach WOŚP? Wolontariat uczniowski między dobrowolnością a presją społeczną

2025-01-12 19:55

[ TEMATY ]

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

korepetycje z oświaty

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to akcja, która od lat budzi ogromne emocje – zarówno pozytywne, jak i negatywne. W szkołach, gdzie idea wolontariatu jest szczególnie promowana, często pojawiają się pytania: czy uczniowie są faktycznie zachęcani do udziału w zbiórkach WOŚP, czy może odczuwają presję, by w nich uczestniczyć?

Niekiedy uczniowie i rodzice zgłaszają obawy, że udział w zbiórkach WOŚP bywa traktowany jako "oczekiwany" lub "mile widziany obowiązek". Pojawiają się sytuacje, w których presja rówieśników, a nawet nauczycieli, prowadzi do poczucia, że brak zaangażowania oznacza brak solidarności. Jak zatem znaleźć równowagę między szczytnym celem a poszanowaniem prawa ucznia do wyboru? Co na to przepisy prawa oświatowego? Co mogą i powinni zrobić rodzice?
CZYTAJ DALEJ

Niemcy. Atak nożownika w Brandenburgii przy granicy z Polską. Dwie osoby nie żyją

2025-01-13 13:48

[ TEMATY ]

atak

nożownik

Brandenburgia

Adobe Stock

Niemiecka policja zatrzymała napastnika

Niemiecka policja zatrzymała napastnika

Dwie osoby zginęły i dwie zostały ranne w poniedziałek w rezultacie ataku nożownika w jednym z domów w gminie Casekow w Brandenburgii na wschodzie Niemiec, przy granicy z Polską. Podejrzany o atak został zatrzymany - przekazał rzecznik policji, cytowany przez agencję dpa.

Ofiary śmiertelne to kobieta i mężczyzna.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję