25 marca Ojciec Święty Franciszek dokonał Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi w Bazylice św. Piotra w Rzymie, a jego wysłannik - kard. Konrad Krajewski w Fatimie. Odpowiadając na apel abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w bazylice archikatedralnej metropolita łódzki, duchowieństwo i wierni świeccy trwali zjednoczeni na modlitwie w łączności z Biskupem Rzymu.
Kolejnym punktem spotkania była liturgia słowa. Abp Ryś odniósł się do Ewangelii o uzdrowieniu głuchoniemego, w której opisana jest długa i wyczerpująca wędrówka Jezusa przez świat pogański. - Ta marszruta jest zapisana po to, żeby nam pokazać, że Jezus chce przejść dokładnie przez cały obszar naszego pogaństwa. Nie chce go tylko jakoś dotknąć, nie chce go tylko oglądnąć z daleka, nie chce go jakoś minąć bokiem - podkreślał metropolita łódzki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Abp Grzegorz Ryś powiedział, że Ewangelii nie czyta się po to, aby wspominać czyny Jezusa. - Kiedy czytamy Ewangelię, ona ma się wydarzyć, takie jest pragnienie Jezusowe. Więc Jezus dzisiaj wędruje przez całe nasze pogaństwo i myślę, że to się szczególnie działo poprzez te słowa papieskiej modlitwy Aktu Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Ukrainy i Rosji. Tymi słowami papieża Jezus identyfikował całe nasze pogaństwo - tłumaczył duszpasterz.
Reklama
Jezus pragnie wskazać każdemu człowiekowi źródło chciwości, egoizmu i nienawiści. Powodem tych grzechów jest zamknięcie uszu, zamknięcie swojego serca, którym można usłyszeć słowo Boga. - Najpierw trzeba usłyszeć słowo, które przychodzi do nas od Boga, żebyśmy przestali się bez przerwy obracać we własnych kategoriach myślenia. I ono musi nas tak dotknąć głęboko, żeby się znalazło na naszym języku, byśmy też zaczęli tym słowem mówić. Dokąd się to nie stanie, będziemy żyć w swoim pogaństwie takim właśnie, jak je opisuje ta papieska modlitwa, detalicznie - podkreślił.
Na zakończenie abp Ryś powiedział, aby każdy słuchał słowa, które zmienia, nawraca i czyni nowym człowiekiem żyjącym pod jednym Ojcem.
Po homilii odczytano świadectwo nawrócenia Leonarda Mondadori. Następnie, zebrani wysłuchali wprowadzenia do rachunku sumienia papieża Franciszka: „Jak przygotować się do spowiedzi? Refleksja nad rachunkiem sumienia”.
Tego dnia pod hasłem „W Nim mamy odpuszczenie grzechów” ( Kol 1, 13-14) rozpoczęła się wielkopostna inicjatywa „24 godziny dla Pana”. Już po raz ósmy, z inicjatywy papieża Franciszka, wierni przez piątkową noc i sobotni dzień mogą adorować Najświętszy Sakrament oraz przystąpić do Sakramentu pokuty i pojednania. - Duch, który jest mocą tych słów papieskiej modlitwy, tą moc chce teraz objawić w naszym nawróceniu, żeby te słowa, które w duszy wypowiadaliśmy razem z Papieżem, nie okazały się tylko chwilowym wzruszeniem, ale żeby przełożyły się na nasze nawrócenie - podsumował metropolita łódzki.
W archidiecezji łódzkiej wielkopostne nabożeństwo pokutne odbywa się również w kościele św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz w kościele MB Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim.