Reklama

Z Watykanu

W Wielkim Poście „bronią” walki ze złem, wszelką postacią egoizmu i nienawiści, jest modlitwa, post i pokuta - powiedział Benedykt XVI podczas Mszy św., którą zgodnie ze zwyczajem, odprawił wieczorem w Środę Popielcową.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież w Radiu watykańskim

Środa popielcowa w watykanie

Reklama

Benedykt XVI po modlitwie w kościele św. Anzelma Ojców Benedyktynów poprowadził procesję pokutną do pobliskiej bazyliki św. Sabiny Ojców Dominikanów.
W czasie Liturgii miał miejsce obrzęd poświęcenia popiołu i posypania nim głów wiernych. Nawiązując do tego obrzędu, Benedykt XVI powiedział, że „nie chodzi tu o pusty rytuał, ale o coś bardzo głębokiego, co dotyka naszych serc”. „Nowe serce i nowy duch - o to prosimy w Psalmie pokutnym w pełnym tego słowa znaczeniu - Miserere, który śpiewamy dzisiaj wraz z refrenem «Zmiłuj się, Panie, bo jesteśmy grzeszni». Prawdziwy wierzący, świadomy, że jest grzesznikiem, całym swym jestestwem - duchem, duszą i ciałem - pragnie Bożego przebaczenia jako nowego stworzenia, które jest w stanie przywrócić mu radość i nadzieję (por. Ps 51, 3.5.12.14)” - mówił Papież.
Ojciec Święty wyjaśnił też inny aspekt duchowości wielkopostnej, który nazwał „współzawodnictwem”, gdyż w modlitwie mowa jest o „broni” pokuty i „walce” z duchem zła. „Codziennie, a szczególnie w czasie Wielkiego Postu, chrześcijanin musi podejmować walkę, podobną do tej, którą Chrystus stoczył na pustyni Judy, gdzie przez czterdzieści dni kuszony był przez diabła, a następnie w Getsemani, gdzie odrzucił ostatnią pokusę, przyjmując do końca wolę Ojca. Chodzi tu o bitwę duchową, która wymierzona jest przeciwko grzechowi, a w ostateczności przeciwko szatanowi, «źródłu i przyczynie wszelkiego grzechu»” - powiedział Papież i zaznaczył, że „walka ta obejmuje całą osobę i wymaga uważnego i stałego czuwania”.

Benedykt XVI jest szczęśliwy, że jedzie do Polski

3 marca w wywiadzie dla Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego w czasie wizyty w jego siedzibie Benedykt XVI wyraził wieką radość w związku z zaplanowaną na maj pielgrzymką do Polski. Papież odwiedził rozgłośnię z okazji jubileuszu jej 75-lecia.
Benedykt XVI powiedział: „Jestem bardzo szczęśliwy, że pojadę do Ojczyzny wielkiego, umiłowanego Papieża. Znam Wadowice, gdzie się urodził. Powrócę do tych miejsc, by odnowić wspomnienie tej wielkiej postaci i spotkać się z narodem polskim, który w trudnych czasach ukazał moc wiary i był przykładem dla całej Europy i dla nas wszystkich. To dla mnie wielka radość”.
Od polskich dziennikarzy Papież otrzymał płyty kompaktowe z jego wypowiedziami po polsku z audiencji generalnych, z modlitw na Anioł Pański i z innych spotkań. Całość nosi tytuł: Bene detto in polacco, czyli „Dobrze powiedziane po polsku”. Tytuł nawiązuje jednocześnie do włoskiej wersji imienia Benedykt - Benedetto.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa „Anioł Pański”

Znaczenie Wielkiego Postu

Reklama

W niedzielę 26 lutego rozważanie przed modlitwą Anioł Pański Benedykt XVI poświęcił znaczeniu Wielkiego Postu. Papież powiedział m.in:
„W okresie tym powstrzymujemy się od śpiewania Alleluja i zachęcani jesteśmy do praktyki odpowiednich form pokutnych wyrzeczeń. Do czasu Wielkiego Postu nie należy podchodzić w starym duchu, jak gdyby to była ciężka i męcząca powinność, lecz z duchem nowym tego, kto odnalazł w Jezusie i w Jego paschalnej tajemnicy sens życia i widzi, że wszystko już powinno odnosić się do Niego. Taka była postawa apostoła Pawła, który twierdził, iż wszystko zostawił za sobą, aby móc poznać Chrystusa, «zarówno moc Jego zmartwychwstania, jak i udział w Jego cierpieniach - w nadziei, że upodabniając się do Jego śmierci, dojdzie jakoś do pełnego powstania z martwych» (Flp 3, 10-11).
Na drodze Wielkiego Postu niechaj przewodniczką i nauczycielką będzie dla nas Najświętsza Maryja, która, kiedy Jezus ruszył z determinacją ku Jerozolimie, aby tam znieść mękę, poszła za Nim z całkowitą wiarą. Niczym «nowy bukłak» przyjęła «młode wino» przyniesione przez Syna na mesjańskie gody (por. Mk 2, 22). I tak ową łaskę, o którą Ona sama, wiedziona instynktem matki, prosiła dla nowożeńców z Kany, otrzymała jako pierwsza pod krzyżem, gdy wytrysnęła z przebitego Serca Syna, wcielenia Bożej miłości do świata” (por. Deus caritas est, 13-15).

Audiencja generalna

Modlitwa, pokuta i nawrócenie

O znaczeniu modlitwy, pokuty i nawrócenia w Wielkim Poście mówił Benedykt XVI 1 marca podczas audiencji generalnej w Watykanie. Papież nawiązał do słów Ewangelii, czytanej w Środę Popielcową: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Podczas audiencji Ewangelia została odczytana w języku polskim.
Po katechezie Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków, powiedział:
„Bracia i Siostry z Polski i z emigracji! Serdecznie Was pozdrawiam! Rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. To czas modlitwy, pokuty i nawrócenia. Niech Maryja stojąca pod krzyżem Jezusa wskaże Wam kierunek przemiany życia osobistego, rodzinnego i społecznego. Życzę Wam głębokiej refleksji i wielu duchowych owoców. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Zbliża się pierwsza rocznica śmierci Jana Pawła II

W niedzielę 2 kwietnia 2006 r. wieczorem, w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II, wierni diecezji rzymskiej spotkają się na modlitwie różańcowej na Placu św. Piotra. Na zakończenie tego czuwania przemówi z okna swego apartamentu Benedykt XVI. Poinformował o tym kard. Camillo Ruini w specjalnym liście do wiernych i proboszczów Wiecznego Miasta. „Spotkamy się, aby raz jeszcze przeżyć klimat intensywnej modlitwy, jaka towarzyszyła odejściu Papieża Jana Pawła II na ostateczne spotkanie z Panem” - napisał wikariusz papieski dla stołecznej diecezji.
W poniedziałek 3 kwietnia o 17.30 Benedykt XVI odprawi w Bazylice Watykańskiej Mszę św. za duszę swego Poprzednika. Rocznica śmierci polskiego Papieża znalazła się w oficjalnym kalendarzu Stolicy Apostolskiej.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy naprawdę możemy pomóc duszom czyśćcowym? Poznaj wizje św. Faustyny!

[ TEMATY ]

modlitwa

czyściec

Boże Miłosierdzie

św. Faustyna Kowalska

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Czym jest czyściec? Czy w Piśmie Świętym znajdziemy na jego temat jakieś fragmenty? Na czym polega cierpienie dusz czyśćcowych? W jaki sposób Kościół pielgrzymujący, a więc my wszyscy ochrzczeni, żyjący tu, na ziemi, możemy nieść pomoc Kościołowi oczyszczającemu się? Na czym polega działanie Bożego miłosierdzia względem dusz dotkniętych ogniem czyśćcowym?

Tęsknota za Bogiem
CZYTAJ DALEJ

Pierwszy kartuz

Święty Brunon – założyciel zakonu kartuzów, jednego z najsurowszych zakonów istniejących do dziś w Kościele, wybrał charyzmat milczenia, samotności i ciszy.

O zakonie kartuzów usłyszeliśmy zapewne dzięki filmowi Wielka cisza. Kim był jego założyciel? Brunon urodził się w Kolonii i pochodził ze znamienitej rodziny. Uczył się m.in. w szkole katedralnej w Reims, a także w Tours. Około 1055 r. przyjął święcenia kapłańskie. Rok później biskup Reims – Manasses I powołał Brunona, aby prowadził tam szkołę katedralną. Trwało to ok. 20 lat (1056-75). Wychował wielu wybitnych mężów owych czasów. W 1080 r. zaproponowano mu biskupstwo, nie przyjął jednak tej godności. Udał się do opactwa cystersów w Seche-Fontaine, by poddać się kierownictwu św. Roberta. Po pewnym czasie opuścił klasztor i w towarzystwie ośmiu uczniów udał się do Grenoble. Tam św. Hugo przyjął swojego mistrza z wielką radością i jako biskup oddał mu w posiadanie pustelnię, zwaną Kartuzją. Tutaj w 1084 r. Brunon urządził klasztor, zbudowany też został skromny kościółek. Klasztor niebawem tak się rozrósł, że otrzymał nazwę „Wielkiej Kartuzji” (La Grande Chartreuse). W 1090 r. Brunon został wezwany do Rzymu przez swojego dawnego ucznia – papieża bł. Urbana II na doradcę. Zabrał ze sobą kilku towarzyszy i zamieszkał z nimi przy kościele św. Cyriaka. Wkrótce, w 1092 r., w Kalabrii założył nową kartuzję, a w pobliskim San Stefano in Bosco Bruno stworzył jej filię. Tam zmarł. Kartuzję w Serra San Bruno odwiedził w 1984 r. św. Jan Paweł II. Uczynił to również Benedykt XVI 9 października 2011 r. W słowie do kartuzów podkreślił wówczas znaczenie charyzmatu milczenia we współczesnym świecie. Charyzmat kartuzji – powiedział – sprawia, że „człowiek wycofując się ze świata, poniekąd «eksponuje się» na rzeczywistość w swej nagości, eksponuje się na tę pozorną pustkę, aby doświadczyć Pełni, obecności Boga, Rzeczywistości najbardziej realnej, jaka istnieje, i która wykracza poza wymiar zmysłowy”.
CZYTAJ DALEJ

Papież na „Anioł Pański”: miłość jest wymagająca, ale daje prawdziwe szczęście

2024-10-06 12:33

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Choć miłość jest wymagająca, to daje prawdziwe szczęście - mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Ojciec Święty przypomniał, że „w czasach Jezusa sytuacja kobiety w małżeństwie była bardzo niekorzystna w porównaniu z sytuacją mężczyzny; mąż mógł wypędzić, oddalić żonę, nawet z błahych powodów, a było to usprawiedliwiane legalistycznymi interpretacjami Pisma” Świętego. Jezus natomiast przypomina, że „wolą Stwórcy było, aby mężczyzna i kobieta byli równi pod względem godności i uzupełniali się w różnorodności, aby mogli być dla siebie nawzajem pomocą, towarzystwem, a zarazem bodźcem i zachętą do wzrastania”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję