Duda w Bukareszcie odniósł się do szczytu NATO w Paryżu z 1997 r., w którym uczestniczyła Rosja. Wtedy 16 państw członkowskich NATO podpisało z Rosją "Akt Stanowiący o podstawach wzajemnych stosunków, współpracy i bezpieczeństwa".
"Akt NATO-Rosja przestał istnieć. Rosja pokazała, że nie czuje się nim związana. NATO też powinno przestać wspominać o tym akcie z 1997 r., o jego postanowieniach i o jakichkolwiek zobowiązaniach dla NATO, które z niego wynikały" - oświadczył we wtorek Duda. "Nie ma tych zobowiązań, dziś jest zobowiązanie NATO do obrony wolnego świata przed Rosją, która jest zwyczajnym agresorem, dopuszcza się zbrodni wojennych, której bomby spadają na cywilne osiedla. Więc to jest wojna, którą można nazwać wojną totalną, która przypomina II wojnę światową, tak trzeba na nią patrzeć" - dodał Duda.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podkreślił, że trzeba uczynić wszystko, by ta wojna się zakończyła, by Rosjanie zaprzestali swojej agresji i bombardowania Ukrainy, ale też, "by nie doszło do takiej sytuacji na terenie naszego kraju". "Temu służy NATO i NATO musi tu przyjąć odpowiednia pozycję. Mam nadzieję, że wstępna zapowiedź tego nastąpi na najbliższym szczycie NATO" - powiedział polski prezydent.
Reklama
Duda podkreślił też, że szczyt NATO, do którego dojdzie w czwartek, jest "wyjątkowy" i ma służyć przygotowaniu do czerwcowego szczytu NATO w Madrycie, "który stworzy nową architekturę bezpieczeństwa w naszej części Europy".
W maju 1997 r. w Paryżu NATO i Rosja podpisały Akt Stanowiący o Wzajemnych Stosunkach, Współpracy i Bezpieczeństwie, powołując Stałą Radę NATO-Rosja. W dokumencie obie strony oświadczyły, że nie uważają się za przeciwników. Zobowiązały się do współpracy i budowy trwałego pokoju na obszarze euroatlantyckim.
NATO i Rosja zapowiedziały współpracę w zakresie m.in. zapobiegania konfliktom, wymiany informacji, zapobiegania rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia, kontroli zbrojeń czy walki z terroryzmem. NATO oświadczyło, że nie ma intencji ani planu rozmieszczania broni jądrowej na terytorium nowych członków sojuszu.
W roku 1999 do NATO przystąpiły: Polska, Czechy i Węgry. Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja, Słowenia i Bułgaria dołączyły w roku 2004.(PAP)
autor: Krzysztof Kowalczyk, Aleksandra Rebelińska
krz/ reb/ ann/