Anglia
Dalej niż bliżej
„Różnice w podejściu do aktualnych zagadnień etycznych sprawiają, że jedność chrześcijan zdaje się dziś być celem znacznie bardziej odległym niż kiedykolwiek” - stwierdził kard. Walter Kasper. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan otworzył 13 stycznia międzynarodową konferencję poświęconą studiom ekumenicznym. Odbywa się ona na Uniwersytecie Durham, na północy Anglii.
Bierze w niej udział 140 zwierzchników kościelnych i teologów z 10 krajów, którzy reprezentują Kościoły: katolicki, prawosławny, anglikański, metodystyczny oraz tzw. wolne Kościoły.
Kard. Kasper jest przekonany, że chrześcijanie nie mogą porzucać nadziei na jedność, ponieważ podział Kościoła jest „grzechem wobec Boga i zgorszeniem dla świata”. Niemniej jednak ma poczucie, że po 40 latach dialog ekumeniczny natrafił na poważne, trudne do przewidzenia przeszkody. Różnice zapatrywań na takie problemy, jak homoseksualizm, aborcja, eutanazja i inne zagadnienia moralne, nie są najważniejsze w hierarchii prawd doktrynalnych, ale mają charakter głęboko emocjonalny, dlatego też powodują głębokie podziały.
Ziemia Święta
Dom dla chrześcijan
Reklama
W Jafie wmurowano kamień węgielny pod budowę franciszkańskiego budynku mieszkalnego dla rodzin chrześcijańskich. Inicjatywa ma zapobiec coraz bardziej powszechnej emigracji chrześcijan z Ziemi Świętej i poprawić ich warunki życia. Uroczystości przewodniczył kustosz Ziemi Świętej - o. Pierbattista Pizzaballa i proboszcz parafii św. Antoniego.
W Jafie Kustodia Ziemi Świętej wybuduje kompleks mieszkalny, w którym zamieszka ponad 120 rodzin chrześcijańskich. Będą tam też sklepy, dom kultury i przedszkole. Budynek mieszkalny w Jafie będzie wznoszony dzięki wsparciu finansowemu, uzyskanemu przez kustodię w Europie i Stanach Zjednoczonych. Takie budynki mieszkalne wzniesiono już w Beit Hanina, na obrzeżu Jerozolimy i w Betlejem.
W Jafie mieszka około 5 tys. chrześcijan, w tym około 1,5 tys. katolików różnych wyznań. Wokół nich żyje 20 tys. muzułmanów i ponad milion Żydów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Czechy
Petycja kościołów
Wspólną petycję do prezydenta Republiki Czeskiej Vaclava Klausa i Senatu z prośbą o odrzucenie ustawy legalizującej rejestrację związków homoseksualnych skierowało 15 stycznia w Pradze 10 różnych Kościołów. W grudniu 2005 r. ustawa została przyjęta przez czeski parlament. Aby jednak weszła w życie, musi być przegłosowana przez Senat i podpisana przez prezydenta.
Sygnatariusze petycji, którzy są jednocześnie przedstawicielami Kościołów: katolickiego, prawosławnego i kilku protestanckich, kładą nacisk na znaczenie rodziny i jej niezastąpioną rolę w społeczeństwie. Podkreślają, że dla zdrowego rozwoju dziecka potrzebna jest rodzina, w której ojciec i matka zapewniają dziecku odpowiednie warunki do rozwoju i dają mu poczucie bezpieczeństwa. W petycji czytamy, że szczególnie dla Republiki Czeskiej, która ma przyrost demograficzny jeden z najniższych na świecie, próba wytworzenia alternatywy dla małżeństwa jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ wprowadzi chaos w ocenie wartości i zachwieje bardzo kruchą już stabilność rodzin.
Nie ma jeszcze ustalonej daty, kiedy Senat zajmie się tą ustawą. Większość ma w nim partia ODS, której członkowie głosowali już w parlamencie przeciw ustawie.
Portugalia
Ciało s. Łucji spocznie w Fatimie
Reklama
Ciało s. Łucji, która była świadkiem objawień fatimskich w 1917 r., przeniesione zostanie 19 lutego 2006 r. z klasztoru karmelitańskiego w Coimbrze, gdzie zmarła 13 lutego 2005 r., do sanktuarium w Fatimie. Ciało zakonnicy spocznie obok jej dwojga zmarłych w dzieciństwie kuzynów - bł. Hiacynty i bł. Franciszka, którzy razem z Łucją byli świadkami objawień Maryi. Liturgiczne wspomnienie błogosławionych dzieci obchodzone jest 20 lutego. Informacja o przeniesieniu ciała s. Łucji potwierdzona została przez podlegające Stolicy Apostolskiej Rzymskie Stowarzyszenie Pielgrzymkowe, które z tej okazji organizuje pielgrzymkę do portugalskiego sanktuarium. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w procesji do Groty Objawień, Mszy św. i przeniesieniu ciała do bazyliki.
Ks. Georg Ratzinger - starszy brat Papieża Benedykta XVI obchodził 15 stycznia br. 82. urodziny. Obaj bracia utrzymują bardzo bliskie stosunki, prowadzą częste rozmowy telefoniczne, także po wyborze kard. Josepha Ratzingera na papieża. Od tego czasu nie mogą już jednak spędzać wspólnych wakacji, jak to czynili dotąd, w ukochanej Bawarii, w Południowym Tyrolu czy w okolicach Salzburga w Austrii.
Georg Ratzinger urodził się 15 stycznia 1924 r. w Pleiskirchen koło Altötting. Święcenia kapłańskie przyjął razem ze swoim bratem Josephem w 1951 r. we Fryzyndze. Później Georg odbył studia muzyki kościelnej w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium i w 1964 r. został kapelmistrzem katedry w Ratyzbonie i dyrygentem chóru chłopięcego „Słowiki (a właściwie wróbelki) z Ratyzbony”. W latach 1964-94 dał ze swoim chórem chłopięcym ponad tysiąc koncertów w kraju i za granicą.
Włochy
92 proc. uczniów włoskich szkół publicznych uczęszcza na lekcje religii. Poinformowała o tym Włoska Konferencja Biskupia, nie ukrywając zadowolenia z tego stanu rzeczy i dziękując za to młodzieży oraz rodzicom i nauczycielom.
W specjalnej nocie biskupi przypomnieli, że nauka religii w szkole pozwala uczniom stanąć wobec najgłębszych pytań człowieka oraz uzmysłowić sobie znaczenie religii dla osobistego rozwoju i przygotowania zawodowego. Wyrazili też przekonanie, że bez podstawowej wiedzy o religii katolickiej „nie sposób zrozumieć dziejów i tożsamości Włoch i Europy ani udzielić odpowiedzi na zasadnicze pytanie: Kim jesteśmy i dokąd idziemy?”.
Szkocja
Muzułmanie w Glasgow zażądali, aby w katolickiej szkole podstawowej, do której uczęszczają głównie dzieci muzułmańskie, w przyszłości przekazywać głównie wiarę islamską. Rzecznik największej organizacji islamskiej w Glasgow powiedział 15 stycznia w rozmowie z dziennikiem The Scotsman, że 90 proc. uczniów Szkoły św. Wojciecha pochodzi z rodzin muzułmańskich. Mimo to uczniowie codziennie odmawiają Ojcze nasz i uczęszczają na nabożeństwa katolickie.
Hiszpania
Jan Paweł II: Przyjaciel całej ludzkości - to tytuł 30-minutowego filmu animowanego, którego światowa prapremiera odbędzie się 2 kwietnia, w pierwszą rocznicę śmierci Papieża Polaka.
Producent filmu José Luis López Guardia (Cavin Cooper), współpracujący od 1977 r. z Wytwórnią Disneya, twierdzi, że to właśnie interesuje ludzi różnych wyznań i religii. „Jest to wyjątkowa produkcja dzięki połączeniu dwóch technik: animacji i filmu dokumentalnego” - powiedział watykańskiej agencji ZENIT. „To nie my opowiadamy o Janie Pawle II, ale pozwalamy, by mówiły o nim jego uczynki, myśli i słowa” - dodał.
Film powstał dzięki porozumieniu z Watykańskim Ośrodkiem Telewizyjnym, który umożliwił producentom korzystanie ze swoich źródeł dokumentalnych.
Tydzień na świecie
Przewodniczący Komitetu Episkopatu USA ds. Polityki Międzynarodowej, bp Thomas Wenski, wezwał do ogólnokrajowego dialogu obywatelskiego na temat odpowiedzialności za przemiany w powojennym Iraku. - Nasze wojska powinny pozostać tam tylko tak długo, jak tego wymaga konieczność - stwierdził w opublikowanym oświadczeniu.
Sąd Najwyższy USA utrzymał legalność obowiązującego w stanie Oregon zezwolenia lekarzom na „pomoc” pacjentom w popełnieniu samobójstwa. Ten skandaliczny zapis kwestionowała administracja prezydenta George’a W. Busha.
Parlament Europejski zatwierdził powołanie nowej komisji śledczej, która ma wyjaśnić doniesienia o domniemanych tajnych więzieniach CIA w Europie, w tym w Polsce.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wizyty w Rosji opowiedziała się za budową Gazociągu Północnego, omijającego Polskę, Ukrainę, Białoruś i kraje nadbałtyckie. Media chwaliły szefową niemieckiego rządu, że „odważyła się” rozmawiać z prezydentem Władimirem Putinem na temat rosyjskiej polityki wobec Czeczenii (w tym samym czasie Putin wyrzucił z Inguszetii pracowników grup dobroczynnych z Niemiec i Wielkiej Brytanii, które pomagały czeczeńskim uchodźcom).
Na 8 miesięcy więzienia sąd w L’Aquila w środkowych Włoszech skazał przewodniczącego samozwańczego związku muzułmanów Adela Smitha za obrazę religii katolickiej. W 2003 r. wyrzucił on przez okno krucyfiks wiszący na ścianie w pokoju szpitala, w którym przebywała jego matka (dyrekcja szpitala podała go za to do sądu); domagał się także usunięcia krzyży ze szkoły, do której uczęszczają jego dzieci.
Według unijnego biura statystycznego Eurostat, Czesi mają w skali całej UE najniższy odsetek gospodarstw domowych o dochodach poniżej granicy ubóstwa.
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko postanowił, że odwołany przez Radę Najwyższą Ukrainy premier Jurij Jechanurow będzie kierował pracami rządu do marcowych wyborów parlamentarnych.
Między władzami Ukrainy i Rosji wywiązał się kolejny konflikt, tym razem o latarnię morską w Jałcie na Krymie. Została ona odebrana Rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej przez stronę ukraińską. Minister obrony Rosji Siergiej Iwanow zagroził, że w wypadku podjęcia prób przechwycenia przez Ukraińców innych obiektów hydrotechnicznych dzierżawionych przez Flotę Czarnomorską na Krymie, rosyjscy wartownicy użyją wszelkich środków obrony, z bronią włącznie.
Do tragedii doszło podczas ostatniego dnia pielgrzymki do Mekki, świętego miasta islamu: co najmniej 345 osób zginęło w dolinie Mina pod Mekką, zadeptanych podczas rytualnego kamienowania szatana. Saudyjskie źródła medyczne podały, że ponad tysiąc osób zostało hospitalizowanych.
Izraelski prokurator generalny Menachem (Meni) Mazuz ogłosił, że czasowo obowiązki premiera Izraela ma pełnić wicepremier i minister finansów Ehud Olmert. Będzie on sprawować funkcję szefa rządu do czasu wyznaczonych na 28 marca br. wyborów parlamentarnych.
Pomyślnie zakończyła się amerykańska misja sondy Stardust, która wystartowała z Ziemi w 1999 r. Kapsuła z próbkami materiału z komety Wild 2 oraz pyłu międzygwiezdnego wylądowała zgodnie z planem na pustyni w Utah.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.