Modlitwa „Anioł Pański”
Apel o odnowienie wiary
Reklama
15 stycznia w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Benedykt XVI zaapelował o odnowienie wiary w nowym roku liturgicznym. Powiedział m.in.:
„W ubiegłą niedzielę, gdy obchodziliśmy święto Chrztu Pańskiego, rozpoczął się okres zwykły roku liturgicznego. Piękno tego czasu wzywa nas, byśmy przeżywali nasze zwyczajne życie jako drogę do świętości, to znaczy wiary i przyjaźni z Jezusem, którego nieustannie poznajemy i odkrywamy jako Mistrza i Pana, Drogę, Prawdę i Życie człowieka. (...) Przyjaźń z Mistrzem zapewnia głęboki pokój serca i pogodę ducha także w chwilach mrocznych i w ciężkich życiowych próbach. Gdy wiara słabnie w ciemnych nocach, w których nie czuje się już i nie widzi obecności Boga, przyjaźń z Nim zapewnia nas, że nic w rzeczywistości nie może nas oddzielić od Jego miłości (por. Rz 8, 39). Szukać i znajdować Chrystusa, niewyczerpane źródło prawdy i życia: słowo Boże zaprasza nas do podjęcia na początku nowego roku tej drogi wiary, która nigdy się nie kończy. «Nauczycielu, gdzie mieszkasz?» - powiedzmy także i my Jezusowi. On nam wtedy odpowie: «Chodźcie, a zobaczycie». Dla wierzącego droga odkrywania Jezusa jest wciąż aktualna, ponieważ On jest zawsze ten sam - jest tym, który był wczoraj, który jest dzisiaj, i tym, który przychodzi. Ale my oczywiście - świat, historia - nie jesteśmy tacy sami. On wychodzi nam na spotkanie, aby obdarować nas swoją komunią i pełnią życia”.
Audiencja generalna
Zapowiedź pierwszej encykliki Benedykta XVI
18 stycznia podczas audiencji generalnej Benedykt XVI zapowiedział:
„25 stycznia zostanie wreszcie opublikowana moja pierwsza encyklika, której tytuł jest już znany: Deus caritas est - „Bóg jest miłością”. Katechezę Papież w całości poświęcił Tygodniowi Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Po wygłoszeniu katechezy Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków, Benedykt XVI powiedział: „Witam pielgrzymów z Polski. W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan prosimy Boga o ducha wzajemnej miłości dla wszystkich wierzących w Chrystusa. Wierzymy Jego słowom: «Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich» (Mt 18, 20). Niech Bóg błogosławi Was i Wasze rodziny. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.
Dużą niespodzianką podczas audiencji był pokaz grupy cyrkowej. Jej występy zostały przez Papieża i pielgrzymów przyjęte z entuzjazmem. W trakcie pokazu Benedykt XVI podniósł się ze swojego fotela i bił brawo. Na zakończenie podszedł do artystów i każdemu osobiście podziękował za występ.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Watykan o związkach homoseksualnych
„Fałszywa moneta puszczona w obieg”
Reklama
„Nie ma takich instynktów, nawet błędnych, których nie można by przywieść do normalności” - uważa kard. Alfonso López Trujillo, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. W wywiadzie dla dziennika La Repubblica watykański hierarcha skomentował manifestacje zwolenników związków homoseksualistów, które odbyły się niedawno w Mediolanie i Rzymie.
W masowych wiecach, przygotowanych przez organizacje włoskich homoseksualistów, protestowano przeciwko stanowisku Kościoła katolickiego oraz przeciwko tym ministrom w rządzie włoskim, którzy podkreślają centralne miejsce rodziny w społeczeństwie.
Kard. Trujillo przypomina, że „małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny”. Jego zdaniem, uznanie przez prawo innych związków „powoduje zamęt filozoficzny, prawny i teologiczny”, one same zaś są „fałszywą monetą puszczoną w obieg”.
Władze Rzymu i Lacjum u papieża
„Miłość za miłość”
„W miesiącach choroby i śmierci Jana Pawła II mieszkańcy Rzymu i Lacjum w niezwykły i wzruszający sposób odpowiedzieli miłością na miłość Papieża” - powiedział 12 stycznia Benedykt XVI podczas tradycyjnej audiencji noworocznej dla przedstawicieli władz samorządowych stolicy Włoch, jej prowincji i regionu. Następca Jana Pawła II podziękował im za przyjęcie „milionów osób przybyłych do Rzymu ze wszystkich stron świata, by pożegnać nieodżałowanego Papieża, a potem z okazji mojego wyboru na Stolicę Piotrową”.
Benedykt XVI podkreślił, że „dla Rzymu i Lacjum, jak zresztą dla Włoch i całej ludzkości, były to dni głębokiego duchowego doświadczenia wiary i modlitwy, braterstwa i odkrycia na nowo tych dóbr, które czynią nasze życie godnym i bogatym w sens”.
W czasie żałoby nie popełniono w Watykanie żadnych przestępstw
W okresie od 2 do 24 kwietnia 2005 r., czyli od śmierci Jana Pawła II do rozpoczęcia pontyfikatu Benedykta XVI, na terenie Watykanu nie popełniono żadnego przestępstwa, nawet najdrobniejszej kradzieży. Podkreślił to mecenas Nicola Picardi - szef watykańskiego wymiaru sprawiedliwości, rozpoczynając nowy rok sądowniczy. Dodał, że liczbę osób, które przewinęły się w tym czasie przez Watykan, ocenia się na ponad sześć milionów. „To coś niezwykłego, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w chwilach wyjątkowego napływu ludzi zgłoszenia przestępstw rosną w postępie geometrycznym” - powiedział włoski prawnik.
Wirtualna wizyta w Tajnym Archiwum Watykańskim
Wirtualna wizyta w Tajnym Archiwum Watykańskim jest możliwa na stronach internetowych Stolicy Apostolskiej. Można ją odbyć, wchodząc pod adresem: www.vatican.va do sekcji „Focus”. Wizyta zaznajamia z historią archiwum, z niektórymi z przechowywanych w nim dokumentów, jak też z jego publikacjami. W Tajnym Archiwum Watykańskim przechowuje się dokumenty z okresu ponad 1200 lat. Najstarszy pochodzi z końca VIII wieku. Od końca XII wieku jest to seria niemal nieprzerwana. Obejmuje łącznie ponad 630 odrębnych zbiorów archiwalnych. Całość zajmuje 85 kilometrów półek. Dokumenty Archiwum Watykańskiego mają ogromne znaczenie nie tylko dla historii Kościoła, ale w ogóle dla dziejów całej ludzkości. W przypadku wielu krajów najstarsze dokumenty dotyczące ich historii znaleźć można tylko w Watykanie. Archiwum służy w pierwszym rzędzie samemu Papieżowi i Kurii Rzymskiej. Ze względu na znaczenie Archiwum dla studiów historycznych już Leon XIII w 1881 r. udostępnił jego zbiory ogółowi badaczy.