Spadek powołań do żeńskich zakonów
Zdaniem s. Wróbel, zmniejszająca się liczba powołań wynika m.in. z ujemnego przyrostu naturalnego, postępujących procesów sekularyzacji, kryzysu rodziny, nie najlepszego wizerunku zakonów i zakonnic oraz z faktu, że w dzisiejszym Kościele możliwości służby są dla kobiety bardzo różnorodne i klasztor przestał być jedyną alternatywą.
Spadek powołań objął nie tylko zakony czynne, ale również kontemplacyjne, czyli klauzurowe. - W ciągu ostatnich 3 lat zaobserwowałyśmy zdecydowany spadek powołań klauzurowych. Jest to dla tych zakonów bardzo niepokojące - mówi s. Jolanta Olech, delegatka Polski do Międzynarodowej Unii Przełożonych Genaralnych. - Innym problemem jest wytrwałość - dodaje s. Olech. - Z jednej strony cieszymy się, że nigdy w Polsce nie było masowych wystąpień z zakonów. Ale wystąpienia się zdarzają i, niestety, ich liczba ostatnio lekko wzrasta.
S. Olech jako duży problem wymienia też brak dostępu sióstr do środowisk młodzieżowych. Trudno jest więc siostrom odpowiednio zadbać o budzenie nowych powołań.
W Polsce jest obecnie ponad 21 tys. sióstr zakonnych należących do 100 zgromadzeń czynnych (w tym 14 bezhabitowych). Liczbę tę należy uzupełnić o ponad 50 nowych zgromadzeń czynnych, które niedawno przybyły do Polski z krajów Europy Zachodniej, Ameryki, a nawet z Japonii, i nie należą jeszcze do Konsulty Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Z kolei 1410 sióstr klauzurowych żyje w 81 klasztorach i należy do 14 rodzin zakonnych.
Informacje o stanie żeńskiego życia konsekrowanego w Polsce zaprezentowano dziennikarzom z okazji odbywającego się w Warszawie w dniach 22-26 listopada spotkania 80 sióstr zakonnych, członkiń Rady Generalnej Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych.
Piotr Chmieliński
Rekolekcje dla kierowców biskupów
W dniach 14-17 listopada br. na Jasnej Górze odbywały się doroczne rekolekcje polskich biskupów. W tym samym czasie swoje rekolekcje przeżywali kierowcy biskupów. Prowadził je o. Witold Głowacz, paulin. Rekolekcyjne spotkanie zakończyła koncelebrowana Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, odprawiona pod przewodnictwem bp. Mariana Dusia z Warszawy. W swojej homilii Ksiądz Biskup mówił o tajemnicy Eucharystii, w której kierowcy biskupów poprzez swoją służbę często uczestniczą. Przypomniał, że służba kierowcy biskupa jest zaszczytem, ale wymaga dużej odpowiedzialności i kultury bycia. Bp Duś życzył kierowcom, aby ich wiara była mocna i ugruntowana.
Wojciech Mścichowski
Tydzień w Polsce
„Jako minister spraw zagranicznych Polski będę dbać o to, aby w stosunkach polsko-rosyjskich nie dochodziło do prób upokarzania partnera. Tego samego oczekuję od strony rosyjskiej” - zadeklarował m.in. przebywający w Moskwie szef polskiej dyplomacji Stefan Meller. Jego wizyta przypadła w chwili, gdy Rosja wprowadziła zakaz importu z Polski mięsa i produktów roślinnych.
Mariusz Kamiński (PiS) został powołany przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza na stanowisko pełnomocnika rządu ds. opracowania programu zwalczania nadużyć w instytucjach publicznych. Nowy urząd antykorupcyjny mają tworzyć elitarni funkcjonariusze NIK, policji, prokuratury i służb specjalnych.
Minister zdrowia Zbigniew Religa powiedział, że tzw. koszyk świadczeń medycznych gwarantowanych przez państwo będzie gotowy w ciągu 2 lat, a budowa nowego systemu opieki zdrowotnej potrwa co najmniej 7 lat. Minister zablokował plany NFZ, by od stycznia 2006 r., w ramach kontraktów, szpitale otrzymywały pieniądze tylko za tych pacjentów, którzy na oddziałach intensywnej terapii będą leczeni dłużej niż 12 godzin. Finansowanie leczenia na tych oddziałach ma odbywać się na dotychczasowych zasadach. Na swojej pierwszej konferencji prasowej min. Religa oświadczył, że środki antykoncepcyjne nie zostaną wprowadzone na listy refundacyjne, bo nie są lekami. Nie można też liczyć na refundację metod zapłodnienia pozaustrojowego.
Sąd uznał, że podważany przez KRRiT mandat członka Rady Nadzorczej TVP Marka Ostrowskiego nie wygasł. Na jego miejsce przedstawiciele lewicy w KRRiT - na wniosek przewodniczącej Rady Danuty Waniek - usiłowali wprowadzić swojego człowieka. W związku z tym incydentem członek KRRiT Lech Jaworski złożył wniosek o odwołanie z funkcji przewodniczącej Rady Danuty Waniek.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prawo do zasiłku rodzinnego powinno być uzależnione od sytuacji rodziny, a nie od sposobu, w jaki rozlicza ona podatek. Zdaniem TK, przepis ten narusza konstytucyjne zasady: równości i sprawiedliwości społecznej oraz ochrony rodziny w trudnej sytuacji materialnej.
Lech Wałęsa otrzymał od IPN w Gdańsku status pokrzywdzonego przez służby bezpieczeństwa PRL.
Kolegium IPN po omówieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, otwierającego zasoby Instytutu dla wszystkich, nie wyłączając byłych esbeków i agentów, postanowiło poczekać na pisemne uzasadnienie tego wyroku i dopiero wówczas opracować wytyczne dla nowej procedury dostępu do akt. Przewodniczący Kolegium IPN Andrzej Grajewski stwierdził m.in., że fatalnie byłoby, gdyby byli esbecy uzyskali dostęp do wytworzonych przez siebie dokumentów.
Władze Lublina, jako pierwszy samorząd w kraju, postanowiły organizować pochówki ciał dzieci poczętych nienarodzonych. Na cmentarzu komunalnym na Majdanku wyznaczono już kwaterę pod mogiłę, w której będą grzebane.
W Częstochowie zmarł słynny aktor filmowy i teatralny Marek Perepeczko. Miał 63 lata.
Pomóż w rozwoju naszego portalu