Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Belgia

Nagroda Pokoju

Były przewodniczący Komisji Europejskiej Jacques Delors otrzymał Nagrodę Pokoju Pax Christi 2005. Wręczył mu ją w Brukseli patriarcha łaciński Jerozolimy abp Michel Sabbah, który od 1999 r. przewodniczy ruchowi Pax Christi - międzynarodowej sieci organizacji katolickich działających na rzecz pokoju, sprawiedliwości i pojednania. Ponad 60 takich organizacji, działających w ponad 50 krajach na 5 kontynentach, skupia przeszło 60 tys. osób.
Od 1988 r. Pax Christi przyznaje Nagrodę Pokoju aby uhonorować osoby wyróżniające się w działalności na rzecz pokoju w różnych częściach świata. Zdaniem działaczy tej organizacji, Jacques Delors od dawna podkreśla potrzebę większej solidarności między państwami członkowskimi Unii Europejskiej, odrzucając zarazem pogląd, jakoby wymiar społeczny i wymiar polityczny zjednoczonej Europy były mniej ważne od korzyści gospodarczych, jakie niesie jej zjednoczenie. „Odrzucam Europę, która byłaby tylko rynkiem, strefą wolnego handlu bez duszy, sumienia, woli politycznej czy wymiaru społecznego” - deklaruje Delors.

Hiszpania

Ustawa do Trybunału

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii zdecydował, że rozpatrzy zaskarżenie rządowej ustawy uznającej za małżeństwa związki osób tej samej płci. Wniosek w tej sprawie zgłosiła opozycyjna, prawicowa Partia Ludowa (PP), protestując w ten sposób przeciw „antykonstytucyjnej”, jej zdaniem, a obowiązującej od 4 lipca br. ustawie. Dopuszcza ona zarówno zawieranie cywilnych związków małżeńskich, jak i adopcję dzieci przez homoseksualistów.
Choć ustanowiony przez rząd prokurator generalny Candido Conde-Pumpido przedstawił raport, w którym sprzeciwia się rozpatrywaniu ustawy, to Trybunał uznał, że skargę opozycji przyjmie.
Od dnia wejścia tego przepisu w życie ok. 500 par złożyło wnioski o zawarcie małżeństwa. Wiele urzędów stanu cywilnego stara się je blokować, twierdząc, że małżeństwa homoseksualne sprzeciwiają się artykułowi 32.1 konstytucji hiszpańskiej, uznającemu za małżeństwo związek kobiety i mężczyzny.
Hiszpania jest trzecim, po Belgii i Holandii, krajem, w którym zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci. Obecnie podobna ustawa obowiązuje także w Kanadzie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rosja

Wizyta przedstawiciela stolicy apostolskiej

Arcybiskup Giovanni Lajolo, sekretarz w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, pozytywnie ocenia swój pobyt w Moskwie. Była to pierwsza wizyta w Rosji szefa dyplomacji watykańskiej na zaproszenie MSZ Rosji.
Abp Lajolo przebywał w Rosji od 26 do 30 października na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Odbył rozmowy z Ławrowem i innymi wyższymi pracownikami MSZ Rosji nt. stosunków między obu stronami, spotkał się z metropolitą Cyrylem, odpowiedzialnym za zewnętrzne kontakty kościelne Patriarchatu Moskiewskiego, z episkopatem, duchowieństwem i świeckimi katolikami rosyjskimi. W niedzielę 30 października przewodniczył w Moskwie Mszy św. i procesji ulicami miasta na zakończenie obchodzonego w archidiecezji Roku Eucharystii.
Jak informuje ks. Jozić, watykański gość ocenia, że jego rozmowy w rosyjskim MSZ „otwierają dobre perspektywy rozwijania współpracy między Rosją a Stolicą Apostolską w dziedzinie kultury i z pewnością na innych płaszczyznach”. Podczas rozmów nie poruszano jednak sprawy ewentualnej pielgrzymki papieskiej.

Ziemia Święta

Zakończenie Roku Eucharystii

W ruinach starożytnej synagogi w Kafarnaum nad Jeziorem Galilejskim uroczyście zamknięto Rok Eucharystii w Ziemi Świętej. Mottem uroczystości były słowa Jezusa: „Ja jestem chlebem życia”, wypowiedziane właśnie w Kafarnaum i opisane przez św. Jana Ewangelistę.
Nabożeństwu Słowa Bożego przewodniczył kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa OFM. Modły sprawowano w wielu językach, aby podkreślić powszechność daru Eucharystii. Na zakończenie księża pobłogosławili chleb, który następnie rozdali uczestnikom ceremonii.
Synagoga, w której ruinach zgromadzili się wierni, pochodzi z IV wieku. Zbudowano ją na miejscu poprzedniej, pamiętającej czasy Jezusa, Jego przepowiadanie, dialogi z faryzeuszami i dokonane cuda.
Kafarnaum jest nazywane miastem Jezusa. To tutaj zatrzymywał się w domu św. Piotra, dokonał wielu cudów oraz powołał celnika Mateusza do grona Apostołów.
Dzięki franciszkańskim wykopaliskom możemy dziś niemal przechadzać się po Jezusowym mieście, zagłębiać w klimat tamtych czasów. Szczególnym miejscem jest Dom Szymona Piotra. Już pierwsze pokolenie chrześcijan zbierało się tam - w domowym kościele - na łamaniu Chleba, czyli Eucharystii, wypełniając zapowiedź Jezusa złożoną w Kafarnaum.

Reklama

Ludzie

Kard. Francis Arinze obchodzi w tym roku 40-lecie sakry biskupiej. Pochodzący z Nigerii duchowny jest najbardziej wpływowym kardynałem z Afryki.

Urodził się 1 listopada 1932 r. w nigeryjskim mieście Eziowelle, święcenia kapłańskie przyjął 23 listopada 1958 r., a sakrę biskupią - 29 sierpnia 1965 r., nie mając jeszcze 33 lat. Był wówczas arcybiskupem koadiutorem Onitshy, a po dwóch latach został jej metropolitą. Funkcję tę sprawował do 1984 r., kiedy to Jan Paweł II mianował go przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. 1 października 2002 r. został prefektem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Indie

O solidarności i gorącej modlitwie zapewnili biskupi katoliccy Indii „rodziny pozbawione drogich sobie ludzi”. Odnieśli się w ten sposób do 3 zamachów, do których doszło jednocześnie 29 października w Delhi. W zamachach śmierć poniosło 61 osób, a prawie 200 zostało rannych. „Modlimy się, aby Bóg udzielił pokoju duszom zmarłych oraz dał siły tym, którzy doświadczyli ciężkich strat spośród swych najbliższych” - powiedział kard. Telesphore Toppo, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Indii (CBCI).

Brazylia

W brazylijskim Rio de Janeiro nieznani sprawcy napadli na klasztor Kapucynów. W nocy z 1 na 2 listopada do klasztoru wtargnęło ośmiu zamaskowanych mężczyzn, uzbrojonych w pistolety i noże, sterroryzowali zakonników i skradli wiele cennych przedmiotów oraz pieniądze zebrane na tacę. Policja dotychczas nie natrafiła na trop bandytów.
Klasztor Kapucynów w Rio de Janeiro cieszy się wielką popularnością. W miejscowym kościele znajduje się grób założyciela miasta - Estácio da Sá.

Jamajka

Dwóch alumnów zgromadzenia Misjonarzy Ubogich zginęło w Kingston, stolicy Jamajki. Ofiarami strzelaniny padli pochodzący z Indii 31-letni Suresh Barwa i 22-letni Filipińczyk Marco Candelario Lasbuna. Obydwu ugodziła ta sama - jak się wydaje - zabłąkana kula w chwili, gdy sprzątali prowadzoną przez swe zgromadzenie kuchnię dla ubogich. W pobliżu ośrodka doszło do wymiany ognia między konkurującymi gangami.

Niemcy

Prezydent Niemiec Horst Köhler wyraził publicznie uznanie mieszkańcom polskiego Gostynia za ich udział w odbudowie zabytkowego kościoła Mariackiego (Frauenkirche) w Dreźnie. Został on doszczętnie zniszczony w lutym 1945 r. w wyniku alianckiego nalotu bombowego. 30 października br. w uroczystości poświęcenia odrestaurowanej świątyni oprócz niemieckich władz wzięli udział goście z całego świata. Przybyli m.in. nuncjusz apostolski w Niemczech abp Erwin Josef Ender, książę Edward Windsor z Anglii oraz ambasadorzy zwycięskich państw sojuszniczych z lat II wojny światowej.

Tydzień na świecie

Pentagon poinformował, że według oficjalnych danych, już 2 tys. amerykańskich żołnierzy zginęło od początku wojny w Iraku. Senat USA uczcił ich pamięć chwilą ciszy, a prezydent George W. Bush przyznał, że trzeba się liczyć z dalszymi ofiarami. Tymczasem rząd iracki poprosił Radę Bezpieczeństwa ONZ, aby zgodziła się przedłużyć o 12 miesięcy (do końca 2006 r.) pobyt w Iraku dowodzonych przez USA wojsk wielonarodowych, bo siły irackie nie potrafią jeszcze zapewnić krajowi bezpieczeństwa. W związku z planowanymi w Iraku na połowę grudnia br. wyborami powszechnymi Stany Zjednoczone zwiększą liczbę swoich żołnierzy w tym kraju.

Niezależna amerykańska komisja śledcza opublikowała raport dotyczący nadużyć, które miały miejsce podczas realizacji ONZ-owskiego programu „Ropa za żywność”. Okazało się, że ponad 2200 firm i koncernów zapłaciło Saddamowi Husajnowi co najmniej 2 mld dol. łapówek za intratne kontrakty na dostęp do taniej ropy.

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło specjalną rezolucją 27 stycznia dniem pamięci ofiar Holocaustu, na pamiątkę dnia uwolnienia więźniów hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r. Rezolucja potępia kłamstwo oświęcimskie oraz nietolerancję i przemoc ze względów religijnych bądź etnicznych.

Na Białorusi rozkolportowano pierwszy numer wydawanego w Polsce (w nakładzie 2 tys. egzemplarzy) kwartalnika Magazyn Polski na Uchodźstwie. Pismo redaguje Andrzej Poczobut wraz z grupą współpracowników uznających „stare” kierownictwo Związku Polaków na Białorusi na czele z Andżeliką Borys. Wydawany wcześniej przez Poczobuta Magazyn Polski przejęło uległe reżimowi Aleksandra Łukaszenki kierownictwo Związku Polaków na Białorusi.

W Hucie Pieniackiej na Ukrainie otwarto cmentarz polskich ofiar pogromu dokonanego w tej miejscowości w 1944 r. przez ukraińskich nacjonalistów.

Po raz pierwszy komunistyczne władze Korei Północnej przyznały się do przetrzymywania 21 obywateli Korei Południowej, z czego 10 osób to jeńcy wojenni, a 11 - cywile. Władze w Seulu od lat domagają się wyjaśnienia sprawy jeńców wziętych do niewoli podczas wojny koreańskiej w latach 1950-53, która zakończyła się podziałem Półwyspu Koreańskiego na 2 części.

Podczas zorganizowanej w Teheranie konferencji Świat bez syjonizmu prezydent Iranu Mahmud Ahmadinejad wezwał do „wymazania Izraela z mapy”. Słowa te potępiła m.in. Stolica Apostolska.

Agencje światowe podały wstrząsającą informację, iż 10-letnie dziecko z Kirkuku na północy Iraku dokonało samobójczego ataku na konwój pojazdów, którym jechał szef lokalnej policji.

Władze Somalii wezwały społeczność międzynarodową do udzielenia pilnej pomocy żywnościowej w związku z panującą tam klęską głodu. Od kilku miesięcy w zachodnich i południowych rejonach kraju nie spadła ani jedna kropla deszczu. Rzecznik władz Muhammad Abdi Hayir oświadczył, że przedstawiciele rządu, którzy udali się na miejsce, zastali tam tysiące ciał osób zmarłych w wyniku głodu.

Brytyjskie szpitale są niebezpieczne. W 2004 r. z winy lekarzy i pielęgniarek zmarło tam przeszło 2 tys. pacjentów. „Leczenie na śmierć” - tak media nazywają to wyraźnie niepokojące zjawisko.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"DGP": Tabletka "dzień po" z apteki nie dla małoletnich

2024-05-07 07:35

[ TEMATY ]

leki

moakets/PIXABAY

Dlaczego lekarze mogą przepisać pigułkę "dzień po" tylko za zgodą rodzica, a aptekarze nie? Ci ostatni nie zamierzają ryzykować – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Do wczoraj do wojewódzkich oddziałów NFZ wpłynęło 16 wniosków o przystąpienie do pilotażu przepisywania antykoncepcji awaryjnej w aptekach. Chodzi o tzw. tabletkę +dzień po+ zawierającą hamujący lub opóźniający owulację, a przez to niedopuszczający do zapłodnienia, octan uliprystalu. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie pilotażu można je składać od 1 maja, ale odzew jest jak na razie nikły" - informuje "DGP".

CZYTAJ DALEJ

Gwiazdo Jackowa z Przemyśla, módl się za nami...

2024-05-06 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Adobe Stock

Przy południowo – wschodniej granicy Polski, nad rzeką San leży pięknie położone miasto licznych kościołów – Przemyśl. Posiada ono dwa sanktuaria maryjne, w jednym z nich dzisiaj się zatrzymamy. Czas dzisiejszego rozważania spędzimy w bazylice katedralnej, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Bożej Jackowej – Pani Przemyskiej.

Rozważanie 7

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję