Reklama

Kościół

W Częstochowie znaczna część gotowej już bazy noclegowej dla uchodźców jest na Jasnej Górze

Jasnogórski Dom Pielgrzyma to jedno z tych miejsc, które włączone jest w częstochowski system pomocy osobom uciekającym z Ukrainy przed wojną. Decyzję o możliwości udzielenia schronienia, głównie matkom z dziećmi, paulini podjęli zaraz po wybuchu konfliktu. Za tę gotowość podziękowali dziś dyrektor Caritas arch. częstochowskiej i przedstawiciel Urzędu Miasta. Briefing odbył się przy punkcie informacyjnym dla Ukraińców przy ul. Ogrodowej.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

pomoc dla Ukrainy

BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Marek Bator zauważył, że „współpraca w kwestii pomocy Ukraińcom i poszkodowanym przez wojnę połączyła wszystkie podmioty, przede wszystkim kościelne”. - Chcę bardzo podziękować Jasnej Górze, bo Dom Pielgrzyma otworzył się natychmiast i jest do dyspozycji uchodźców. Pomoc ta jest bardzo ważna, bo w każdej chwili ktokolwiek przyjdzie, może być od razu przyjęty i rozlokowany - podkreślił dyrektor częstochowskiej Caritas.

Rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy, Włodzimierz Tutaj poinformował, że do Domu Pielgrzyma, jak dotąd, skierowanych zostało 11 osób, ponieważ większość przyjeżdżających do Częstochowy zatrzymała się u swoich rodzin, znajomych i przyjaciół, Ukraińców mieszkających i pracujących w Częstochowie. - Było ich dotąd ok. 11-12 tysięcy. Teraz natomiast spodziewamy się fali uchodźców, którzy będą napływać w większej liczbie z terenu walk i będą szukać miejsca, gdzie mogą się zatrzymać - podkreślił rzecznik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na razie w Częstochowie gotowych jest 150 miejsc noclegowych. Znaczna ich część znajduje się na Jasnej Górze. Kolejne będą sukcesywnie uruchamiane.

W sumie Częstochowa przygotowuje ok. 1,1 tys. miejsc noclegowych. To baza związana z Jasną Górą, domami zakonnymi i Caritasem oraz prywatne kwatery, hotele, punkty noclegowe o odpowiednim standardzie, oficjalnie zarejestrowane w ewidencji miasta.

2022-03-03 17:03

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paulińskie wigilie na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wigilia

Karol Porwich/Niedziela

- Paulińskie wigilie na Jasnej Górze wpisane są w nasze dzieje ojczyste i polską obyczajowość - podkreśla jeden z najstarszych zakonników o. Józef Płatek, wspominając żałobną wigilię sprzed 40 lat w stanie wojennym i te współczesne. - To czas radosnego świętowania, ale i ofiarnej zakonnej oraz kapłańskiej służby - zauważa paulin, który jest w Zakonie od prawie 70 lat i niemalże pół wieku na Jasnej Górze. O. Płatek był m.in. przeorem Jasnej Góry, a od 1978 r., przez 12 lat najwyższym przełożonym, czyli generałem Zakonu Paulinów.

- Atmosfera wieczoru wigilijnego jest i tu na Jasnej Górze wyjątkowo ciepła i serdeczna. To wieczór niepowtarzalnych wzruszeń - mówi o. Płatek. - Bóg z miłości do człowieka uniżył się do szopy betlejemskiej i dlatego wydarzenie Jego narodzin staramy się przeżywać z miłością do Niego i do siebie nawzajem, bo jednej nie można przeżywać bez drugiej - tłumaczy zakonnik.
CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

2025-02-14 14:39

[ TEMATY ]

Wałbrzych

diecezja świdnicka

śmierć księdza

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ksiądz Sebastian Makuch (1990-2025)

Ksiądz Sebastian Makuch (1990-2025)

Świdnicka Kuria Biskupia poinformowała, że w dniu 14 lutego br., doszło do tragicznego zdarzenia na plebanii parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu.

- W godzinach południowych odnaleziono ciało wikariusza Ks. Sebastiana Makucha, który w ostatnim czasie pozostawał pod opieką medyczną i terapeutyczną lekarzy specjalistów. Po nieudanej próbie reanimacji, sprawą zajęły się odpowiednie organy. Prosimy o modlitwę w intencji zmarłego Księdza oraz jego bliskich i wspólnoty parafialnej, w której posługiwał - czytamy w komunikacie na stronie kurialnej.
CZYTAJ DALEJ

Łóżka dla rodziców małych pacjentów szpitala w Nowym Sączu

2025-02-15 00:16

Archiwum fundacji

    Do Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu trafiło pięć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda.

Będą służyć rodzicom, którzy czuwają przy swoich dzieciach w czasie hospitalizacji. Darowiznę sfinansował Marek Kapustka, franczyzobiorca McDonald’s Polska wraz z żoną Lucyną Rapacz-Kapustką.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję