Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Znaczenie Krzyża dla Chrześcijan

Reklama

11 września w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Papież Benedykt XVI mówił o więzi łączącej Krzyż i Eucharystię.
„W najbliższą środę, 14 września, będziemy obchodzili liturgiczną uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. W roku poświęconym Eucharystii ta zbieżność nabiera szczególnego znaczenia: wzywa nas do przemyślenia głębokiej i nierozerwalnej więzi łączącej celebrę eucharystyczną i tajemnicę Krzyża. Każda Msza św. aktualizuje bowiem zbawczą ofiarę Chrystusa. Do Golgoty i do «godziny» śmierci na krzyżu - pisze umiłowany Jan Paweł II w encyklice Ecclesia de Eucharistia - przenosi się duchowo każdy kapłan, który celebruje Mszę św., razem z uczestniczącą w niej wspólnotą chrześcijan (por. n. 4).
Eucharystia jest więc upamiętnieniem całej tajemnicy paschalnej: męki, śmierci, zstąpienia do piekieł, zmartwychwstania i wniebowstąpienia. Krzyż zaś jest wzruszającym przejawem aktu nieskończonej miłości, przez którą Syn Boży zbawił człowieka i świat od grzechu i śmierci. Dlatego znak Krzyża jest podstawowym gestem modlitwy chrześcijanina. Żegnanie się znakiem Krzyża oznacza powiedzenie «tak» w sposób widzialny i publiczny Temu, który zmarł za nas i który zmartwychwstał - Bogu, który w pokorze i słabości swej miłości jest wszechmocny, silniejszy od wszelkiej potęgi i myśli świata.
Po konsekracji wspólnota wiernych, świadoma przebywania w rzeczywistej obecności Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, mówi: «Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale». Oczami wiary wspólnota uznaje Jezusa żyjącego ze znakami Jego męki i wraz ze św. Tomaszem, pełna zdumienia może powtarzać: «Pan mój i Bóg mój!» (J 20, 28).
Eucharystia jest tajemnicą śmierci i chwały jak Krzyż, który nie jest wypadkiem, ale przejściem, przez które Chrystus wstąpił w swoją chwałę (por. Łk 24, 26) i pojednał całą ludzkość, zwyciężając wszelką wrogość. Dlatego Liturgia wzywa nas do głoszenia z pełną ufności nadzieją: Mane nobiscum, Domine! - Zostań z nami, Panie, który przez swój święty Krzyż odkupiłeś świat!
Maryja, obecna na Kalwarii pod Krzyżem, jest również obecna, z Kościołem i jako Matka Kościoła, w każdej naszej celebrze eucharystycznej (por. encyklika Ecclesia de Eucharistia, n. 57). Dlatego nikt lepiej od Niej nie może nauczyć nas rozumienia i przeżywania z wiarą i miłością Mszy św., włączając nas w odkupieńczą Ofiarę Chrystusa. Gdy przyjmujemy Komunię św., także my, jak Maryja i z Nią zjednoczeni, gromadzimy się przy drzewie, które Jezus swą miłością przemienił w narzędzie zbawienia, i wypowiadamy nasze «Amen», nasze «Tak» Miłości ukrzyżowanej i zmartwychwstałej”.

Audiencja Generalna

Przeżywanie tajemnicy Krzyża umocnieniem wiary, nadziei i miłości

14 września po odczytaniu katechezy Benedykt XVI pozdrowił przybyłych na Plac św. Piotra pielgrzymów. Zwracając się do Polaków, Papież powiedział:
„Witam wszystkich Polaków! Dziś, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, wspominamy zbawczą ofiarę Chrystusa, która przez wieki uobecnia się w Eucharystii. Niech przeżywanie tych tajemnic umacnia nas w wierze, nadziei i miłości. Z serca Wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”
Wśród zgromadzonych na Placu św. Piotra Polaków byli m.in. pielgrzymi z Wrocławia, Śremu, Łodzi, Krakowa, Poznania i Warszawy.
Na zakończenie pielgrzymi odmówili modlitwę Ojcze nasz i Papież udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Benedykt XVI pobłogosławił posąg założyciela Opus Dei

Reklama

14 września Benedykt XVI pobłogosławił posąg św. Josemarii Escrivy de Balaguera, założyciela Opus Dei. Jego marmurowa rzeźba o wysokości 5 m stoi w jednej z bocznych nisz Bazyliki św. Piotra, od strony Domu św. Marty, w którym mieszkali uczestnicy kwietniowego konklawe.
W krótkiej ceremonii uczestniczyli m.in.: kard. Francesco Marchisano, archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej, bp Javier Echevarria - przełożony Opus Dei oraz twórca posągu - włoski rzeźbiarz Romano Cosc. Statua beatyfikowanego w 1992 r. i kanonizowanego w 2002 r. hiszpańskiego Kapłana znajduje się w pobliżu posągów św. Brygidy Szwedzkiej i św. Katarzyny ze Sieny, które odsłonił jeszcze Jan Paweł II. Ostatnią postawioną tam za pontyfikatu polskiego Papieża figurą był posąg św. Grzegorza Oświeciciela, pierwszego biskupa Armenii, dzięki któremu na początku IV wieku kraj ten przyjął chrześcijaństwo.

Papież mianował członków XI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów nt. Eucharystii

8 września Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło listę 36 kardynałów, biskupów i księży, którzy wezmą udział w rozpoczynającym się 2 października XI Zgromadzeniu Zwyczajnego Synodu Biskupów nt. Eucharystii. Jest wśród nich 4 biskupów Kościoła katolickiego w Chinach.
Na liście znalazło się 15 kardynałów, 8 arcybiskupów, 11 biskupów, generał Zakonu Jezuitów i przełożony ruchu kościelnego „Comunione e Liberazione”. Wśród członków Synodu jest 4 biskupów katolickich Kościołów wschodnich: syromalabarskiego, maronickiego, ukraińskiego (greckokatolickiego) i melchickiego. Jednym z nominatów jest prałat Opus Dei - bp Javier Echevarria Rodriguez.
Zgodnie z przepisami kościelnymi, w każdym posiedzeniu synodalnym biorą udział, oprócz osób mianowanych przez Papieża, także delegaci Konferencji Episkopatu z całego świata, przedstawiciele zakonów i - z urzędu - szefowie urzędów Kurii Rzymskiej.

Audiencja dla Króla Jordanii

12 września Benedykt XVI spotkał się w Castel Gandolfo z królem Jordanii Abdullahem II. Władcy Jordanii towarzyszyła małżonka Rania. Jak podało biuro prasowe jordańskiego dworu, spotkanie miało na celu udzielenie wsparcia dialogowi międzyreligijnemu oraz pokojowemu współistnieniu ludzi różnych przekonań. „Chodzi także o przeciwstawienie się ekstremizmowi, terroryzmowi oraz innym tendencjom godzącym w rzeczywisty wizerunek islamu” - głosi komunikat wydany w Ammanie. Sam król Abdullah po spotkaniu z Papieżem powiedział prasie, że rozmawiano na temat kryzysu bliskowschodniego i wolności religijnej w świecie.
Jordania należy do tych krajów arabskich, którym zależy na utrzymaniu dobrych stosunków z Zachodem. W lipcu w stołecznym Ammanie zorganizowano pod patronatem Abdullaha II, międzynarodową konferencję zatytułowaną Prawdziwy islam i jego rola we współczesnym społeczeństwie.
W najbliższych dniach Abdullah II weźmie udział w szczycie ONZ w Nowym Jorku, podczas którego zamierza przekonywać zachodnich partnerów o kluczowej roli Jordanii w utrzymaniu pokoju i stabilizacji w regionie bliskowschodnim. Spotka się tam także z przedstawicielami miejscowych wspólnot chrześcijańskich, muzułmańskich i żydowskich.

Łańcuch modlitw za wstawiennictwem Jana Pawła II

Postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II - ks. Sławomir Oder zainicjował światowy łańcuch modlitw za wstawiennictwem zmarłego Papieża w intencji potrzeb i cierpień świata. Konkretne intencje można przesyłać za pośrednictwem internetowego „Forum” na oficjalnych stronach procesu beatyfikacyjnego: www.JohnPaulIIBeatification.org. Na tych samych stronach możliwe jest zgłoszenie swego osobistego udziału w tej inicjatywie.
„Jestem przekonany, że wiele osób w świecie gotowych jest włączyć się w ten łańcuch modlitw, tak aby w każdym momencie dnia czy nocy z każdego zakątka ziemi zanoszone były do Boga modlitwy wspierające zarówno braci w wierze, jak i wszystkich ludzi” - powiedział ks. Oder.
Przyznał, że poszukuje propagatorów swojej inicjatywy. „Myślę o klasztorach klauzurowych, wspólnotach zakonnych i parafialnych, misjonarzach, osobach starszych i chorych, o grupach młodzieżowych i modlitewnych, o całej tej bogatej rzeczywistości Kościoła, która składa się na jedno mistyczne Ciało Chrystusa. To wielki potencjał miłości i dobra!” - powiedział Postulator.
Na „Forum” już można znaleźć intencje modlitw, m.in. za Papieża Benedykta XVI, o jedność chrześcijan, za ofiary „Katriny” oraz osobiste. W innej części na tej samej stronie użytkownicy dzielą się własnymi doświadczeniami ze spotkań z Janem Pawłem II.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Marcin de Porres. Jeden z najskuteczniejszych orędowników

[ TEMATY ]

świadectwo

Św. Marcin de Porres

pl.wikipedia.org

Jest jednym z najpopularniejszych świętych w Ameryce Południowej. Każdego roku przybywa cudów dokonywanych za jego wstawiennictwem.

U nas mało popularny św. Marcin de Porres za oceanem jest nieustannie proszony o wstawiennictwo i pomoc w otrzymaniu łask z Nieba. Mieszkańcy Ameryki widzą w nim jednego z najskuteczniejszych orędowników. Bóg obdarzył Marcina darem bilokacji, czytania w ludzkich sumieniach i przepowiadania. Ten czarnoskóry dominikanin z peruwiańskiej Limy, nazywany „murzyńskim psem”, swoją pokorą, spokojem w znoszeniu upokorzeń, łagodnością i miłością zaskarbił sobie serca wszystkich. Współbracia, którzy początkowo nim pogardzali, z czasem nazwali go „ojcem dobroczynności”.
CZYTAJ DALEJ

Hennig-Kloska chce odmrozić ceny energii

2024-11-04 13:34

[ TEMATY ]

energia

PAP/Tomasz Wojtasik

Interwencje cenowe stosowane były w okresie kryzysu energetycznego. Dziś, w sytuacji stabilizującego się rynku energii, mrożenie cen musi być stopniowo wygaszane - powiedziała "ministra" klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania "Gazety Wyborczej".

W dobie kryzysu energetycznego wywołanego m.in. wojną na Ukrainie, rząd Zjednoczonej Prawicy wdrożył tzw. "zamrożenie cen energii". Dzięki temu, Polacy nie odczuwali tak dotkliwie podwyżek cen m.in. prądu. I choć od miesięcy wisiała w powietrzu obawa o to, czy koalicja 13 grudnia zechce kontynuować działania swoich poprzedników, Paulina Hennig-Kloska rozwiała te wątpliwości.
CZYTAJ DALEJ

Prof. Roszkowski pozywa Barbarę Nowacką za zniesławienie

Pozew został złożony przez prof. Roszkowskiego w Dniu Nauczyciela. Chodzi o wypowiedź minister Nowackiej na temat podręcznika jego autorstwa. Nowacka powiedziała: Pamiętacie, co oni robili? Oni uczyli kłamstwa. Przypomnijcie sobie, że do szkół wprowadzili taki przedmiot Historia i Teraźniejszość. Tam kłamstwo było na każdej stronie podręcznika. Oni uczyli tam, jak kłamać i manipulować”. Za te słowa prof. Wojciech Roszkowski pozwał minister edukacji.

Jakiś czas temu pisaliśmy: Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka podczas weekendowej konwencji Koalicji Obywatelskiej, w ostrych słowach odniosła się do reformy edukacji za czasów rządu PiS, który to wprowadził do szkół przedmiot Historia i Teraźniejszość. Autorem książki jest prof. Wojciech Roszkowski, a wydawcą Wydawnictwo Biały Kruk.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję