Temat tegorocznego spotkania w Gnieźnie brzmi: Europa dialogu. Być chrześcijaninem w pluralistycznej Europie. Zjazd zgromadzi znane osobistości z kraju i z zagranicy, swój udział zapowiedzieli m.in.: kard. Walter Kasper - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, abp Stanisław Ryłko - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, prof. Rocco Buttiglione - minister ds. europejskich Włoch, Helmut Kohl - kanclerz Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982-98 oraz prof. Szewach Weiss - przewodniczący Światowej Rady Instytutu Yad Vashem. W sumie ponad 100 prelegentów, w tym 30 z zagranicy, mówić będzie o dialogu i o sporach chrześcijaństwa z dzisiejszą Europą. Przedstawią oni m.in., jak intensywne są od lat kontakty pomiędzy poszczególnymi Kościołami a strukturami Unii Europejskiej. Abp Henryk Muszyński - metropolita gnieźnieński wraz z prawosławnym arcybiskupem Ioannisem Zizioulasem i komisarzem UE ds. edukacji, szkoleń, kultury i języków Janem Figlem dyskutować będą o dialogu między Kościołem a Europą. Z kolei debatę o roli chrześcijan w kulturze europejskiej poprowadzi abp Józef Życiński, metropolita lubelski.
Ten zjazd będzie niezwykły pod względem ekumenicznym i dialogu międzyreligijnego. Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie spotkają się na modlitwie wzajemnej 17 września na rynku gnieźnieńskim. Obok siebie staną rabini, imamowie oraz kardynałowie i biskupi Kościołów chrześcijańskich. Po raz pierwszy obok katolickiego kapelana zjazdu - o. Marka Pieńkowskiego OP opiekę duchową nad uczestnikami spotkania będą sprawować kapelani ewangeliccy i prawosławni. W kościołach Gniezna odbędą się specjalne ekumeniczne nabożeństwa biblijne, sprawowane przez duchownych z siedmiu Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła katolickiego. Obradom będzie towarzyszyć odrębne Ekumeniczne Święto Biblii. Ostatniego dnia zjazdu, w niedzielę 18 września, po Mszy św. modlitwę i medytację biblijną poprowadzi naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
Na konferencji prasowej w Warszawie, zapowiadającej VI Zjazd Gnieźnieński, podkreślano, że spotkanie będzie odpowiedzią polskiego laikatu na wezwanie Jana Pawła II o włączenie się w budowanie naszego kontynentu. - Współczesne chrześcijaństwo powinno prowadzić dialog z Europą - podkreślił Marcin Przeciszewski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Zjazdu i prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.
VI Zjazdowi Gnieźnieńskiemu towarzyszyć będą wystawy i koncerty. Na uwagę zasługuje ekspozycja Credo - prezentacja witraży Teresy Marii Reklewskiej, znajdujących się w Warszawie, Krakowie czy Tokio. Wśród koncertujących muzyków nie zabraknie słynnego Visual Ministry Gospel Choir of London, „Arki Noego”, Mietka Szcześniaka oraz prawosławnego chóru „Oktoich” z Wrocławia.
Głównym organizatorem zjazdu jest Forum Świętego Wojciecha, gromadzące ok. 20 organizacji i ruchów chrześcijańskich. Tegoroczne spotkanie przygotowywane jest w bezpośredniej współpracy z Polską Radą Ekumeniczną, która oddelegowała swych przedstawicieli do Komitetu Organizacyjnego. Honorowy patronat nad zjazdem sprawują m.in.: Prymas Polski kard. Józef Glemp, przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz i metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński.
Szczegółowe informacje nt. zjazdu można znaleźć na stronie internetowej: www.euroforum.pl
Kard. Józef Glemp Prymas Polski:
„Zarówno w pierwszym Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 r., jak i w zjazdach organizowanych od kilku lat w Gnieźnie dyskutuje się o Europie i obecności w niej wyznań religijnych. Temat tegorocznego spotkania jest ujęty niezwykle trafnie, bowiem dialog prowadzi do pokoju, a jego przeciwieństwem są wojny i akty terroru. Chrześcijanie, żydzi i wyznawcy islamu wspólnie szukać będą tego, co dobre dla Europy i Europejczyków. Zjazd zgromadzi osoby, które mają wpływ na kształt naszego kontynentu i mogą nadawać kierunek jego rozwoju. Wspólnie będziemy rozmawiać o obecności Boga w Europie, która w życiu politycznym i społecznym nie może być pomijana”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu