Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Benedykt XVI oddał hołd Janowi Pawłowi II - szafarzowi Eucharystii

Reklama

4 września podczas modlitwy Anioł Pański w Castel Gandolfo Benedykt XVI oddał hołd Janowi Pawłowi II jako szafarzowi Eucharystii. Papież zapewnił o swojej modlitwie za ofiary huraganu „Katrina” w USA i masakry na moście w Bagdadzie.
W rozważaniach przed modlitwą Papież nawiązał do kończącego się Roku Eucharystii, który zamknie w październiku obradujące w Watykanie Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów. Jego temat brzmi: Eucharystia źródłem i szczytem życia oraz misji Kościoła.
„Ten specjalny rok poświęcony Tajemnicy Eucharystycznej ogłosił umiłowany Papież Jan Paweł II, aby obudzić w ludzie chrześcijańskim wiarę, zdumienie i miłość do tego wielkiego Sakramentu, który stanowi prawdziwy skarb Kościoła. Z jakąż pobożnością odprawiał on Mszę św. - centrum każdego swego dnia! Ileż czasu spędzał na adoracji i cichej modlitwie przed tabernakulum!” - mówił Benedykt XVI, z czcią wspominając zmarłego Papieża.
Ojciec Święty podkreślił, że w ostatnich miesiącach choroba coraz bardziej upodobniała Jana Pawła II do cierpiącego Chrystusa. „Porusza myśl, że w godzinie śmierci łączył on ofiarę swego życia z ofiarą Chrystusa we Mszy św., którą odprawiano przy jego łożu. Jego ziemskie życie zakończyło się w oktawie Wielkanocy, właśnie w sercu tego Roku Eucharystycznego, w którym dokonało się przejście z jego wielkiego pontyfikatu do mojego” - powiedział Benedykt XVI
Papież nawiązał także do XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii, w trakcie których często odwoływano się do tajemnicy Eucharystii. „Pamiętam np. czuwanie w sobotę 20 sierpnia wieczorem na Marienfeld, którego punktem kulminacyjnym była adoracja eucharystyczna: śmiała decyzja, która sprawiła, że spojrzenia i serca młodych skupiły się na Jezusie obecnym w Najświętszym Sakramencie. Pamiętam też, że podczas tych dni w niektórych kościołach Kolonii, Bonn i Düsseldorfu trwała nieustanna adoracja, dniem i nocą, z udziałem wielu młodych, którzy mogli w ten sposób wspólnie odkryć piękno modlitwy kontemplacyjnej!” - mówił Papież i zachęcił wszystkich wiernych do „radosnego obchodzenia niedzieli - dnia Pańskiego - dnia świętego dla chrześcijan.
Na zakończenie Papież przypomniał osobę św. Grzegorza Wielkiego, którego wspomnienie liturgiczne Kościół obchodził 3 września. „Ten wielki Papież wniósł wkład na miarę historyczną w krzewienie liturgii we wszystkich jej aspektach, a w szczególności w stosowną celebrację Eucharystii. Niechaj jego wstawiennictwo wraz ze wstawiennictwem Najświętszej Maryi pomoże nam przeżywać w całej pełni w każdą niedzielę radość z Paschy i ze spotkania ze zmartwychwstałym Panem” - powiedział Benedykt XVI.
Po modlitwie Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Do Polaków powiedział w ich ojczystym języku: „Pozdrawiam Polaków obecnych tutaj i tych, którzy jednoczą się z nami przez radio i telewizję. Szczególne pozdrowienie kieruję do dzieci i młodzieży, rozpoczynających nowy rok szkolny. Niech Pan Bóg Wam błogosławi w zdobywaniu wiedzy i mądrości. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Audiencja Generalna

Papież zawierzył Polaków opiece Matki Bożej

7 września podczas audiencji generalnej w Watykanie Benedykt XVI zawierzył wszystkich Polaków opiece Matki Bożej. Na Placu św. Piotra zgromadziło się 20 tys. pielgrzymów z całego świata, w tym 1,7 tys. Polaków. Papież rozważał kantyk z Listu św. Pawła do Kolosan: Boska godność Chrystusa i Jego dzieło odkupienia.
Pozdrawiając pielgrzymów z Polski w ich ojczystym języku powiedział: „Pozdrawiam wszystkich Polaków. Jutro będziemy obchodzić święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Jej opiece zawierzam Was, Wasze rodziny i całą Polskę. Niech wyprasza Wam obfite łaski, z serca Wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.
Wśród zgromadzonych na Placu św. Piotra w Watykanie Polaków byli m.in. pielgrzymi z archidiecezji olsztyńskiej, diecezji radomskiej, z Poznania, Oświęcimia, Gniezna i Bydgoszczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapowiedź kanonizacji

Reklama

Papież Benedykt XVI dokona 23 października pierwszej kanonizacji od początku swego pontyfikatu. Podczas uroczystości na Placu św. Piotra Papież ogłosi świętymi pięcioro błogosławionych - arcybiskupa, księdza, świeckiego i dwie założycielki zgromadzeń żeńskich. Będą wśród nich dwaj Polacy - abp Józef Bilczewski i ks. Zygmunt Gorazdowski.
Zgodnie ze zwyczajem przywróconym przez Benedykta XVI, zaplanowanym na ten sam okres beatyfikacjom przewodniczyć będą już kardynałowie. 9 października zostanie ogłoszony błogosławionym niemiecki kardynał August Von Galen, a 29 października w Bazylice Watykańskiej odbędzie się beatyfikacja ośmiu męczenników z okresu wojny domowej w Hiszpanii. 6 listopada w Vicenzy na północy Włoch zaplanowana jest beatyfikacja Eurosii Fabris, zaś 13 listopada w Bazylice św. Piotra do chwały ołtarzy wyniesieni zostaną trzej słudzy Boży, w tym Charles de Foucauld. Tydzień później w Guadalajarze w Meksyku odbędzie się beatyfikacja 13 męczenników z okresu prześladowań Kościoła w tym kraju na początku lat dwudziestych XX wieku.

Przesłanie do uczestników IX sympozjum ekumenicznego

Reklama

„Poszukiwanie pełnej widzialnej jedności wszystkich uczniów Chrystusa postrzegane jest jako szczególnie pilne w naszych czasach, dlatego też odczuwa się potrzebę bardziej pogłębionej duchowości i wzrostu wzajemnej miłości” - napisał Benedykt XVI w przesłaniu skierowanym do uczestników dziewiątego sympozjum ekumenicznego teologów katolickich i prawosławnych. Rozpoczęte 4 września czterodniowe spotkanie poświęcone Eucharystii zorganizowały w Asyżu Franciszkański Instytut Duchowości przy Papieskim Uniwersytecie Antonianum w Rzymie i Wydział Teologii Uniwersytetu im. Arystotelesa w Salonikach w Grecji.
W liście adresowanym do przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan - kard. Waltera Kaspera Papież wyraża nadzieję, że dyskusja na tym forum „ukaże wspólną wiarę wraz z tymi aspektami teologicznymi i liturgicznymi specyficznymi dla Wschodu i Zachodu, które się wzajemnie uzupełniają i stanowią o bogactwie Kościoła”.
„Brak pełnej jedności nie pozwala, niestety, na celebrację, która zarówno dla jednych, jak i dla drugich jest znakiem owej pełnej jedności, do której jesteśmy wezwani. W każdym razie będzie jednak apelem do nasilenia modlitwy, studiów i dialogu w celu rozwiązania istniejących nadal rozbieżności” - napisał Benedykt XVI.
Papież przypomniał, że „realizacja pełnej jedności chrześcijan musi być celem dla tych wszystkich, którzy wyznają wiarę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”, i podkreślił, że ma to zasadnicze znaczenie dla formacji nowych pokoleń i odnowionego chrześcijańskiego świadectwa w dzisiejszym świecie.

Biskupi Meksyku z wizytą „ad limina”

Zadowolenie z dotychczasowych spotkań i rozmów wyrazili biskupi meksykańscy po pierwszym tygodniu wizyt ad limina apostolorum (do progów apostolskich), składanych w Watykanie. Zdaniem hierarchów, do najważniejszych tematów poruszanych w rozmowach z Benedyktem XVI i Kurią Rzymską należą: troska o powołania kapłańskie, problemy rodziny oraz obecny stan stosunków między państwem a Kościołem.
Zaplanowane na cztery tygodnie odwiedziny Stolicy Apostolskiej przez cały katolicki Episkopat Meksyku rozpoczęły się 29 sierpnia przyjęciem przez Papieża w Castel Gandolfo bp. Juana Guillermo Lópeza Soto z Cuauhtémoc-Madery. „To było wspaniałe spotkanie dzięki delikatności, bliskości i szczerości, jakie okazał nam Ojciec Święty” - powiedział bp Braulio Rafael León Villegas z Ciudad Guzmán po audiencji.
Biskup podkreślił, że Papież bardzo interesował się sprawami Kościoła meksykańskiego, wymieniając wśród jego priorytetów duszpasterskich troskę o powołania kapłańskie i formację w seminariach duchownych. Według biskupa, zarówno sposób potraktowania gości, jak i okazywana im radość ze spotkania i rozmowy z nimi pokazują, że Papież bardzo się cieszy z możności osobistego poznania poszczególnych biskupów, a za ich pośrednictwem - także diecezji, którymi kierują.
W świetle obecnych przepisów biskupi diecezjalni (ordynariusze) winni nawiedzić groby Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie oraz spotkać się z Papieżem, któremu mają obowiązek przedstawić sprawozdanie z działalności kierowanych przez siebie diecezji oraz wysłuchać jego rad i pouczeń. W praktyce biskupi odwiedzają w tym czasie też różne urzędy kurialne, którym także pozostawiają swe raporty. Głównym momentem każdej takiej wizyty jest osobiste spotkanie z Ojcem Świętym, dla którego jest to okazja do przekazania im swych przemyśleń i zaleceń co do kierunków i wytycznych pracy duszpasterskiej Kościoła w danym kraju.

Na pomoc ofiarom „Katriny”

Watykan opracowuje plan pomocy dla ludności dotkniętej huraganem „Katrina”. Jak podkreślił sekretarz Papieskiej Rady „Cor Unum” - ks. Karel Kasteel, po to, by oferowana pomoc była jak najskuteczniejsza, wszelkie działania zostaną skoordynowane z pracami Caritas Internationalis. Wikariusz generalny archidiecezji Galveston-Houston - ks. Frank Rossi podkreślił, że ludzie, którzy przybywają do Houston z terenów dotkniętych kataklizmem, są w stanie głębokiego szoku. Tragedia najbardziej dotknęła dzieci i ludzi ubogich. Stąd też Kościół w pierwszym rzędzie stara się zapewnić ofiarom huraganu dach nad głową, żywność, lekarstwa oraz, jeśli chodzi o najmłodszych - możliwość kontynuowania nauki. Placówki katolickie w Stanach Zjednoczonych otrzymały polecenie przyjmowania do szkół dzieci z terenów Nowego Orleanu. W razie potrzeby szkoły mają otwierać nawet dodatkowe klasy czy internaty. Pilnym zadaniem jest także zapewnienie bezpieczeństwa najsłabszym. Wiele parafii i kościołów otworzyło swe podwoje dla ofiar huraganu.
Caritas Internationalis oraz Czerwony Krzyż podkreślają, że potrzebna jest pomoc długofalowa.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ważne wydarzenia w 2025 roku w Kościele

2025-01-02 07:56

[ TEMATY ]

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

ks. Leszek Gęsiak

Episkopat News/flickr.com

Inicjatywy związane z Rokiem Jubileuszowym 2025, obchody 60-lecia Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, a także beatyfikacje ks. Stanisława Streicha i sióstr katarzynek – to zdaniem rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ niektóre z ważnych wydarzeń, które odbędą się w 2025 roku w Kościele w Polsce i na świecie.

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że rok 2025 to przede wszystkim Rok Jubileuszowy przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”. „Jest to czas szczególnej łaski dla całego Kościoła, podczas którego wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy. Warunki jego uzyskania zostały szczegółowo opisane w dekrecie wydanym przez Penitencjarię Apostolską” – podkreślił ks. Gęsiak.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

2024-12-31 22:05

[ TEMATY ]

nekrolog

Zielona Góra

Bobrowice

Materiały kurialne

śp. ks. Dariusz Tuszyński

śp. ks. Dariusz Tuszyński

Wieczorem 31 grudnia 2024 roku, w wieku 38 lat, odszedł do wieczności ks. Dariusz Tuszyński, wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bobrowicach.

Urodził się 2 października 1986 roku w Głogowie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu. Pochodził z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie. Święcenia diakonatu otrzymał 14 maja 2011 w konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 2012 w katedrze Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp. Od sierpnia 2024 posługiwał w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bobrowicach.
CZYTAJ DALEJ

Noworoczny Męski Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim

2025-01-02 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

PKWP Polska

Tradycyjnie, w pierwszą sobotę, tj. 4 stycznia 2025 r., już po raz 70. ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przejdzie Męski Różaniec. Organizatorzy zapraszają szczególnie ojców z synami.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję