Odkrywanie nowych wyzwań stojących przed Kościołem w Polsce, modlitwa u grobów apostolskich i umocnienie wiary przez spotkanie z papieżem Franciszkiem – to główne oczekiwania abp. Stanisława Gądeckiego przed rozpoczynającą się wizytą ad limina apostolorum, „do progów apostolskich”.
Razem z abp. Gądeckim udadzą się do Rzymu poznańscy biskupi pomocniczy, bp Zdzisław Fortuniak, bp Grzegorz Balcerek i bp Damian Bryl. Abp Gądecki, obok abp. Michalika i kard. Dziwisza, przewodniczyć będzie jednej z trzech grup biskupów odwiedzających poszczególne rzymskie dykasterie. Wizyty te wiążą się ze sprawozdaniami z działalności diecezji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pytany, czy spodziewa się jakiegoś nowego przesłania dla Kościoła w Polsce ze strony papieża Franciszka, metropolita poznański zwrócił uwagę na trwałość nauczania Ewangelii. – Całe życie Kościoła to są rzeczy nowe i stare, chodzi o akomodację przesłania Ewangelii do nowych warunków i nowych wyzwań – mówił abp Gądecki.
Reklama
Wizyta polskich biskupów związana będzie z dwoma spotkaniami z papieżem Franciszkiem, najpierw w mniejszych grupach, a potem 7 lutego dla całego Episkopatu. – Każda wizyta u papieża jest umocnieniem wiary, bo jest spotkaniem z Piotrem naszych czasów – zauważył w rozmowie z KAI metropolita poznański. Zdaniem wiceprzewodniczącego Episkopatu Polski jednym z problemów, o którym rozmawiać będą polscy biskupi z papieżem, jest faworyzowany przez nurt skrajnego liberalizmu i antyklerykalizmu proces odchodzenia od Kościoła ludzi słabej wiary. – Dlatego właśnie Kościół musi głosić Ewangelię, która jest jednoznaczna – podkreśla abp Gądecki.
Metropolita poznański zwrócił również uwagę na modlitewny aspekt pielgrzymki Episkopatu do Rzymu. – Wizyta związana jest z modlitwą, księża biskupi odprawią Msze św. w czterech rzymskich bazylikach, będą modlić się też u grobu bł. Jana Pawła II. Ta modlitwa związana jest z prośbą o Boże błogosławieństwo dla diecezji i dla wszystkich ludzi dobrej woli – mówi abp Gądecki.
Poznańscy biskupi udadzą się do Rzymu w piątek, 31 stycznia. Przygotowanie do wizyty polegało na zredagowaniu obszernego sprawozdania na temat Kościoła poznańskiego. Liczy ono 160 stron. W dokumencie scharakteryzowano instytucje diecezjalne, duszpasterstwo i życie liturgiczne, formację wiernych, rodzin i młodzieży, zagadnienia dotyczące katechezy i wychowania katolickiego, działalność charytatywną, zgromadzenia zakonne, działalność misyjną i ekumeniczną, sprawy społeczne i problemy służby zdrowia, problemy imigrantów i duszpasterstwo dla cudzoziemców, dobra artystyczne i historyczne Kościoła, a także zagadnienia dotyczące mass mediów.