Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Watykan

Benedykt XVI o XX ŚDM

Benedykt XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie 24 sierpnia br. podzielił się swoimi refleksjami na temat XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii. Powiedział m.in.: „Opatrzność Boża chciała, aby celem mojej pierwszej pielgrzymki zagranicznej był mój rodzinny kraj. Były to przede wszystkim niezapomniane dni spotkania z młodymi z całego świata, którzy wpierw zatrzymali się nad brzegiem Renu i zgotowali mi gorące przyjęcie. Drugim wielkim spotkaniem była wieczorna wigilia, podczas której wspólnie adorowaliśmy Chrystusa ukrytego w Eucharystii. W końcu spotkaliśmy się na niedzielnej Mszy św. w wielkim dziękczynieniu za dzieło Odkupienia, które w niej się uobecnia. Miałem też okazję spotkać się z przedstawicielami innych Kościołów i wspólnot kościelnych oraz ze wspólnotą żydów i muzułmanów” - wspominał Ojciec Święty.
Papież przypomniał, że z serca starej Europy, która w ubiegłym stuleciu poznała tragiczne konflikty i nieludzkie reżimy, „młodzi dali ludzkości naszych czasów przesłanie nadziei, które nie rozczarowuje, ponieważ oparte jest na Słowie Bożym, które stało się ciałem w Jezusie Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym dla naszego zbawienia”. I dodał: „W Kolonii młodzi spotkali i oddali hołd Emmanuelowi w tajemnicy Eucharystii i lepiej zrozumieli, że Kościół jest wielką rodziną, przez którą Bóg tworzy miejsce dla jedności każdego kontynentu, kultury, rasy, tworzy wielką rzeszę pielgrzymów, która nie zna granic i jest prowadzona przez Chrystusa - jaśniejącą gwiazdę, która oświetla historię”.

Niemcy

Pilot Benedykta XVI

Pilot samolotu niemieckich linii lotniczych „Lufthansa” jest pod wielkim wrażeniem, że przyszło mu wieźć tak dostojnego gościa, jakim jest Benedykt XVI. W niedzielę 21 sierpnia wieczorem Martin Ott prowadził samolot, którym Ojciec Święty powracał z Kolonii do Rzymu. Dla pilota niemieckiej „Lufthansy” było czymś niezwykłym, że Papież usiadł w kokpicie obok niego, gdy Airbus A123 „Regensburg” zboczył z trasy i zatoczył łuk, obniżając lot nad Marktl am Inn - rodzinną miejscowością Bendykta XVI. „To wspomnienie to skarb, jaki będę nosił w sobie i którego nikt mi nie odbierze” - powiedział Martin Ott, ojciec siedmiorga dzieci. Zanim został pilotem, studiował teologię w Ratyzbonie i słuchał wykładów ks. prof. Josepha Ratzingera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Francja

Pogrzeb brata Rogera

Ponad 10 tys. osób wzięło udział w pogrzebie brata Rogera. Mszy św. koncelebrowanej w Kościele Pojednania w Taizé przewodniczył kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. Obok młodych ludzi z całego świata ostatni hołd Bratu Rogerowi oddali politycy europejscy, przedstawiciele Kościołów i mieszkańcy regionu.
Msza św. i liturgia pogrzebowa miały bardzo skromną oprawę. Uczestniczyli w niej m. in. prezydent Niemiec Horst Köhler, minister spraw wewnętrznych Francji Nicolas Sarkozy, nuncjusz apostolski we Francji - abp Fortunato Baldelli, Prymas Galów - kard. Philippe Barbarin, przewodniczący Rady Protestantów Francuskich - pastor Jean-Arnold de Clermont, założyciel Wspólnoty „Arka” Jean Vanier, arcybiskup Algieru Henri Tessier.
Wraz z kard. Kasperem Mszę św. koncelebrowali trzej bracia - kapłani Wspólnoty z Taizé, wśród nich brat Marek z Polski. Episkopat Polski reprezentował bp Wiktor Skworc, ordynariusz diecezji tarnowskiej.
Kard. Kasper odczytał list przesłany do Taizé przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Angelo Sodano. Kardynał w imieniu Papieża Benedykta XVI napisał w nim, że Brat Roger z wielką pasją kochał Kościół, a wiele generacji chrześcijan zawdzięcza Taizé doświadczenie wiary i spotkania z Bogiem.
Kard. Walter nazwał Brata Rogera jednym z największych ojców i mistrzów duchowych naszych czasów.
Trumna z ciałem Brata Rogera została złożona na cmentarzu w Taizé.

Nowy przeor Wspólnoty w Taizé

Nowym przeorem Wspólnoty Ekumenicznej w Taizé został 51-letni katolik, brat Alois z Niemiec.
Urodzony w czerwcu 1954 r. w Stuttgarcie brat Alois od 19. roku życia mieszka w Taizé. W opinii współbraci jest on osobą serdeczną, doskonale potrafiącą integrować. To sprawia, że przez młodszych braci nazywany jest Archaniołem i cieszy się ich wielkim zaufaniem. Brat Roger już przed ośmiu laty wyznaczył go na swego potencjalnego następcę.
W minionych latach brat Alois odbył liczne podróże do krajów Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie Wspólnota budowała miejsca schronienia dla ludzi bezdomnych i w trudnych sytuacjach życiowych.
Pytany o przyczynę podjęcia przed 32 laty decyzji o życiu we Wspólnocie Taizé, powiedział w jednym z niedawnych wywiadów: „Decyzję podjąłem po rozmowach z braćmi, którzy swoim życiem ukazali mi, że Ewangelia nie jest jakąś mrzonką, lecz że można nią żyć we wspólnocie, stając się w ten sposób przykładem dla społeczeństwa”.

Reklama

Ludzie

Abp Stanisław Ryłko podziękował Papieżowi Benedyktowi XVI za obecność na XX Światowym Dniu Młodzieży. Wyraził też dumę z licznej obecności młodych uczestników. - To Twoja młodzież, Ojcze Święty - powiedział i posłużył się biblijnym cytatem: „Takie jest pokolenie tych, co Go szukają”.
- Felix Colonia! Felix Europa, Felix Ecclesia! Ciesz się Kolonio, bo w swojej długiej historii nie przeżyłaś jeszcze takiej demonstracji wiary - powiedział abp Ryłko. - Ciesz się Europo, bowiem w tej młodzieży na nowo odkrywasz swoje najgłębsze korzenie, z których wyrosłaś. Ciesz się Kościele, nasza Matko i Nauczycielko, gdyż w tych dzieciach ukazujesz światu swoje zawsze młode oblicze! - wzywał.

Abp Stanisław Ryłko urodził się w 1945 r. w Andrychowie, święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. w Krakowie, sakrę biskupią - w 1996 r. w Rzymie, a nominację arcybiskupią - w 2003 r. Pracował w wielu Kongregacjach, Radach i Komisjach Stolicy Apostolskiej. Obecnie jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich, członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz członkiem Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawla II w Rzymie.

Wielka Brytania

„Niezwykle ważne wydarzenia w Gdańsku 25 lat temu były zapowiedzią początku nowej ery wolności w Europie” - napisała była premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher w oświadczeniu z okazji 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
„Kiedy świat spoglądał z nadzieją, dzielni mężczyźni i kobiety ruchu «Solidarność» powstali przeciwko systemowi ucisku i zmusili go do pokłonienia się sile ludu. Historyczne Porozumienia wyznaczyły koniec rządów totalitarnych w Polsce i zapoczątkowały proces, który dopilnował, by wolność stała się udziałem wszystkich mieszkańców Środkowej i Wschodniej Europy” - czytamy w oświadczeniu.

Reklama

Kolumbia

Morderstwo katolickiego księdza w Kolumbii miało jednoznacznie polityczne motywy. Zastrzelony 18 sierpnia w prowincji Tolima ks. Jesus Adrian Sanches Coy od dawna starał się odciągać młodych ludzi od współpracy z rebeliantami.
W ciągu minionych pięciu lat partyzanci porwali 4 biskupów oraz zamordowali arcybiskupa, biskupa i 33 zakonników. Grożą też zamordowaniem 45 księżom.

Belgia

Niezwykły jubleusz 50-lecia kapłaństwa obchodzą w Belgii księża Jozef i Jacques Jehaes - 72-letni bracia bliźniacy.
Jak poinformowały 22 sierpnia media belgijskie, obaj bracia otrzymali święcenia kapłańskie przed 50 laty, w sierpniu 1955 r. Życiowe drogi braci bliźniaków rozeszły się dopiero po święceniach. Jozef jest od 25 lat duszpasterzem ludzi morza w Lowanium, natomiast Jacques po długich latach pracy w parafii jest obecnie opiekunem duchowym jednego z klasztorów żeńskich w belgijskim Limburgu.

Tydzień na świecie

Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice oświadczyła, że po likwidacji żydowskich osiedli w Strefie Gazy oczekuje od Izraela „uzupełniających kroków”, z zapewnieniem Palestyńczykom prawa do przemieszczania się i wyprowadzeniem wojsk z innych miast palestyńskich. Wypowiedź ta spotkała się z nerwową reakcją Tel Awiwu. Premier Izraela Ariel Szaron zapowiedział kontynuację budowy osiedli w Samarii i Judei, które obejmują teren Zachodniego Brzegu Jordanu. Zdaniem Palestyńczyków, ewakuacja ze Strefy Gazy jest wykorzystywana przez władze izraelskie jako zasłona dymna do zagarnięcia innych ziem palestyńskich.

Kanada wysłała swoje okręty wojenne w pobliże położonego daleko na północy portu Churchill. Powodem jest odnowiony spór z Danią o skalistą, niezamieszkałą wysepkę, w pobliżu której odkryto bogate złoża ropy naftowej i innych surowców.

Komisja Europejska przeznaczy 138 tys. euro dla rozgłośni Deutsche Welle na nadawanie audycji przez radio i internet na Białoruś. Jak poinformowano, celem audycji ma być „podniesienie świadomości białoruskiego społeczeństwa na temat demokracji, pluralizmu, rządów prawa, wolności prasy i praw człowieka”. 15-minutowe audycje będą emitowane od poniedziałku do piątku, od 1 listopada br.

Rozszerzenie UE (w maju ub.r.) pogłębiło różnice w zarobkach między najbogatszymi a najbiedniejszymi krajami Unii. Eurostat podał oficjalnie, że w bogatych krajach UE średnie wynagrodzenie wyniosło w styczniu tego roku ok. 1200 euro brutto miesięcznie, w biedniejszych nowo przyjętych zaś - od 100 do 200 euro.

Komisja Europejska zadecydowała o zakazie importu z Rosji i Kazachstanu mięsa drobiowego do krajów UE. Wirus H5N1, który w Azji wykryto właśnie w drobiu, spowodował tam śmierć 61 osób.

W wyniku obfitych opadów tereny południowych Niemiec, Szwajcarii i Austrii znalazły się pod wodą, powodując odcięcie od świata wielu tysięcy ludzi. W krajach tych na skutek powodzi zginęło co najmniej 10 osób.

Dziennik Sunday Times podał m.in., że brytyjska policja udaremniła zamach terrorystyczny, którego celem mieli być ministrowie i deputowani w Izbie Gmin.

Mer Warny (Bułgaria) Kirił Jordanow wydał zakaz organizacji w tym czarnomorskim mieście parady i festiwalu homoseksualistów.

Rosyjski koncern Gazprom rozpoczął budowę gazociągu pod Morzem Bałtyckim, którym rosyjski gaz ma popłynąć do Europy Zachodniej z pominięciem Polski.

Prezydent Aleksander Łukaszenko chce jeszcze bardziej izolować Białoruś: przyjmowanie jakiejkolwiek zagranicznej pomocy będzie ściśle kontrolowane przez białoruski reżim. „Pod lupą” znalazły się wymiany młodzieży, konferencje i seminaria.

W Jerozolimie wybrano nowego patriarchę prawosławnego. Został nim dotychczasowy arcybiskup Taboru Teofil.

Władze Zimbabwe wzmogły prace nad poprawkami do konstytucji, które przyspieszą rugowanie białych farmerów z posiadanej przez nich ziemi. Według propozycji marksistowskiego prezydenta Roberta Mugabe, cała ziemia w tym kraju zostanie znacjonalizowana, a byli właściciele farm nie będą mieli prawa do odwołania się w sądach apelacyjnych.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

[ TEMATY ]

zesłanie

Duch Święty

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tym samym świętuje swoje narodziny, bo w tym dniu, jak pisze św. Łukasz w Dziejach Apostolskich, grono Apostołów zostało "uzbrojone mocą z wysoka" a Duch Święty czyni z odkupionych przez Chrystusa jeden organizm - wspólnotę. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

W języku liturgicznym święto Ducha Świętego nazywa się "Pięćdziesiątnicą" - z greckiego Pentecostes, tj. pięćdziesiątka, - bo obchodzi się 50-go dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim.

CZYTAJ DALEJ

Jak działa Duch Święty?

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Przytoczę historię o pewnym chłopcu – trudno powiedzieć, czy wydarzyła się ona naprawdę. Otóż ten chłopiec poszedł kiedyś do spowiedzi. Nie był jednak rozmowny podczas tej spowiedzi, powiedział tylko: „Niech ksiądz mi przebaczy, ponieważ zgrzeszyłem: obrzucałem błotem i kamieniami autobusy i pociągi oraz nie wierzę w Ducha Świętego”. Jak by nie patrzeć na tę historię, jedno wydaje mi się bardzo naiwne, a nawet wręcz głupie: nie wierzyć w Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

„Arena pokoju - ucałują się sprawiedliwość i pokój” pod takim hasłem w antycznym amfiteatrze w Weronie odbyło się spotkanie papieża z ponad 12 tysiącami osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję