Msza św. jubileuszowa odprawiona zostanie 18 września o godz. 9.00. Przewodniczyć jej będzie bp Józef Zawitkowski z Łowicza. On również wygłosi homilię. To jeden z najchętniej słuchanych kaznodziejów, którzy od lat głoszą homilie podczas Mszy świętych radiowych. W koncelebrze znajdą się również inni kapłani, dobrze znani słuchaczom niedzielnych transmisji z kościoła Świętego Krzyża, m.in.: o. Jacek Salij OP, ks. Piotr Pawlukiewicz, ks. Stefan Gwiazdowski, ks. Wiesław Kądziela, ks. Józef Jachimczak CM oraz ks. Marek Białkowski CM - przewodniczący Redakcji Mszy św. w Polskim Radiu. Msza św. jubileuszowa transmitowana będzie w Programie I Polskiego Radia oraz Programie I Telewizji Polskiej.
Po Eucharystii pamiątkowe medale otrzymają przedstawiciele zarządu Polskiego Radia oraz „Solidarności”.
Przypomnijmy, że wprowadzenie coniedzielnej Mszy św. radiowej było jednym z pierwszych postulatów „Solidarności” podczas rozmów z rządem w 1980 r. 19 września 1980 r. kard. Stefan Wyszyński powołał Redakcję Mszy św. przy kościele Świętego Krzyża. Pierwsza radiowa transmisja miała miejsce 21 września 1980 r., na mocy podpisanego z rządem 11-punktowego porozumienia w tej sprawie.
Kalendarz odprawiania Mszy św. ustalany był z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Teksty homilii miały być przedstawiane do cenzury na dwa tygodnie przed transmisją. Ksiądz wygłaszający homilię musiał się ściśle trzymać podanego wcześniej tekstu kazania. Dziś, oczywiście, takich warunków nie ma, ale kaznodzieja musi uważać, aby nie mówić za długo, gdyż na transmisję w ramówce radiowej przeznaczono godzinę.
Warto podkreślić, że Msza św. radiowa przeznaczona jest dla osób chorych, które nie mogą wyjść z domu. Osobom zdrowym nie może zastąpić bezpośredniego udziału w Eucharystii. Pisze o tym bardzo wyraźnie Jan Paweł II w liście apostolskim o świętowaniu niedzieli Dies Domini: „W wielu krajach telewizja i radio dają możliwość zjednoczenia się z celebracją eucharystyczną w tym samym momencie, gdy jest ona sprawowana w miejscach świętych. Tego rodzaju transmisje same w sobie nie pozwalają oczywiście wypełnić obowiązku niedzielnego, to bowiem wymaga udziału w zgromadzeniu braci, którzy spotykają się w określonym miejscu, z czym wiąże się też możliwość Komunii eucharystycznej. Dla tych jednak, którzy z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w Eucharystii i są tym samym zwolnieni z obowiązku niedzielnego, transmisja telewizyjna lub radiowa stanowi cenną pomoc, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej ofiarna posługa nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii, którzy przynoszą ją chorym, a wraz z nią pozdrowienie i solidarność całej wspólnoty”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu