„Mieszkali pod słomianą strzechą w chacie z żółtego kamienia wapiennego, zwanego rożniatowskim, gdyż był wydobywany w pobliskim Rożniatowie. Do dziś w gminie Świnice Warckie stoją podobne do tego żółte budynki, wznoszone z niewielkim dodatkiem cegły.
Wewnątrz była jedna izba z klepiskiem, duża sień i ciepła kuchnia. Letnią porą ojciec - Stanisław Kowalski - trzymał warsztat w głębi podwórza w drewutni, zimą przenosił go do kuchni. W obórce stały trzy krowy i koń” - rozpoczyna swoją opowieść Anna Dragan.
Można spytać, co przyciąga dziś pielgrzymów do miejsca, gdzie sto lat temu chłopska rodzina przeżywała wielką biedę? Wielu gości z różnych zakątków Polski i świata, po odwiedzeniu rodzinnych okolic św. siostry Faustyny, mówi, że czuje się tam promieniowanie łaski. Inni opowiadają o pomocy, jaka została im udzielona w sanktuarium Urodzin i Chrztu św. w Świnicach Warckich. Jeszcze do niedawna żyjący brat Świętej - Mieczysław opowiadał: „Pomagała biednym. Kiedy mama nie wiedziała, co dać ubogiemu, ona zawsze coś znalazła i wsparła go”. Tak też i pozostało.
Przewodnik po ziemi rodzinnej św. siostry Faustyny, składający się z dwóch części, zasługuje na szczególną uwagę. W pierwszej z nich, autorka, dotarłszy do trudno dostępnych źródeł archiwalnych, opisuje życie i drogę do świętości Helenki Kowalskiej - obecnie znanej na całym świecie jako św. siostra Faustyna. Czytelnika zaintrygują mało znane fakty z życia Apostołki Bożego Miłosierdzia. Część druga zawiera opis najciekawszych pod względem historyczno-architektonicznym miejscowości, zabytków i obiektów sakralnych, położonych w pobliżu rodzinnej miejscowości św. Faustyny. Część z tych zabytków zaliczana jest do „Szlaku Romańskiego” - trasy wycieczkowej, którą warto przebyć, aby poznać bliżej historię chrześcijaństwa na tych ziemiach.
Ziemia rodzinna świętej Siostry Faustyny. Przewodnik, Anna Dragan, 104 strony, cena 17,50 zł. Wydawnictwo Księży Marianów MIC 2005, ul. św. Bonifacego 9/1, 02-914 Warszawa, tel. (0-22) 651-90-54, www.wydawnictwo.pl; wkm@marianie.pol.pl
Pomóż w rozwoju naszego portalu