Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Wezwanie do duchowej jedności z XX ŚDM w Kolonii

Do duchowej jedności z XX Światowym Dniem Młodzieży w Kolonii wezwał Benedykt XVI 7 sierpnia podczas modlitwy Anioł Pański w Castel Gandolfo. Papież pozdrowił pielgrzymów udających się na Jasną Górę i podziękował Polakom za modlitwy w jego intencji. Zapewnił także o swojej pamięci o ofiarach katastrofy tunezyjskiego samolotu u wybrzeży Palermo we Włoszech.
Papież powiedział m.in.: „Tysiące młodych wyrusza w tym czasie lub są w drodze do Kolonii na XX Światowy Dzień Młodzieży, którego hasło brzmi: Przybyliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2, 2). Możemy powiedzieć, że cały Kościół jest wezwany, aby duchowo zjednoczyć się z tym wydarzeniem, wpatrując się w Mędrców, którzy są szczególnymi przykładami ludzi poszukujących Chrystusa, przed którym zgięli kolana w akcie adoracji. Co oznacza adoracja? Czy chodzi może o postawę z zamierzchłych czasów, która jest pozbawiona sensu dla współczesnego człowieka? Nie! Dobrze znana modlitwa, którą wielu odmawia rano i wieczorem rozpoczyna się od tych słów: «Uwielbiam Cię, mój Boże, kocham Cię całym moim sercem»... O wschodzie słońca i o zmierzchu wielu wierzących podejmuje na nowo każdego dnia swoją «adorację», co oznacza rozpoznanie obecności Boga, Stworzyciela i Pana wszechświata. To jest wyznanie pełne wdzięczności, które wypływa z głębi serc i napełnia całe istnienie, ponieważ tylko wielbiąc i kochając Boga ponad wszystko - człowiek może zrealizować swoje życie.
Mędrcy adorujący Dzieciątko z Betlejem poznają w Nim obiecanego Mesjasza, jednorodzonego Syna Ojca, w którym, jak mówi św. Paweł: «mieszka cała pełnia bóstwa» (por. Kol 2,9)”.

Audiencja Generalna

Zawierzenie Bogu daje pokój ducha

Człowiek, który potrafi bezgranicznie zawierzyć siebie i swoje życie Bogu, zyskuje wewnętrzny ład i pokój ducha - podkreślił Benedykt XVI podczas audiencji generalnej 10 sierpnia w Watykanie. Papież rozważał Psalm 131 [130]. W Auli Pawła VI zgromadziło się ponad 6 tys. pielgrzymów z całego świata. Byli m.in. pielgrzymi z Polski i liczne grupy młodzieży udającej się na XX Światowy Dzień Młodzieży do Kolonii.
Po wygłoszeniu swej katechezy Papież tradycyjnie pozdrowił pielgrzymów po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, portugalsku, polsku i włosku. Zwracając się do Polaków, powiedział: „Pozdrawiam Polaków obecnych na tej audiencji. Życzę, aby pobyt w Rzymie umacniał Waszą wiarę, nadzieję i miłość. Zabierzcie moje błogosławieństwo dla swych rodzin. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Benedykt XVI zaproszony do Ratyzbony

Bp Gerhard Ludwig Müller ma nadzieję, że w przyszłym roku Benedykt XVI odwiedzi diecezję w Ratyzbonie. Tamtejsza kuria oraz władze miejskie opublikowały 9 sierpnia komunikat, w którym poinformowano, że na wystosowane zaproszenie otrzymano już ustną obietnicę papieskiego sekretarza, ks. prał. Georga Gänsweina.
Wizyta odbędzie się najprawdopodobniej jesienią przyszłego roku. Szczegółowa data zostanie ustalona w terminie późniejszym. Jednak już teraz diecezja wraz z władzami wytypowały miejsce na papieską Mszę św.
W latach 1969-77 przyszły Papież Benedykt XVI był profesorem dogmatyki i historii dogmatów na Uniwersytecie w Ratyzbonie.

Odpust zupełny dla uczestników XX ŚDM w Kolonii

Uczestnicy XX Światowego Dnia Młodzieży będą mogli uzyskać odpust zupełny. W dekrecie opublikowanym 8 sierpnia br. przez watykański Trybunał Penitencjarii Apostolskiej napisano, że każdy wierny otrzyma odpust zupełny, jeśli weźmie udział w którymś z nabożeństw w trakcie trwania ŚDM oraz we Mszy św. kończącej spotkanie w Kolonii. Ponadto odpust cząstkowy będą mogli uzyskać w tym czasie wierni, którzy nie będą mogli uczestniczyć w tym spotkaniu.
„Udziela się odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego) wiernym, którzy w duchu oddalenia się od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu gorliwie i w duchu religijnym uczestniczyć będą uważnie i pobożnie w którymś z nabożeństw podczas XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii i w jego uroczystym zakończeniu” - czytamy w dekrecie.
Ponadto watykański dekret mówi o możliwości uzyskania odpustu cząstkowego przez te osoby, które nie będą mogły wziąć udziału w ŚDM. Zostanie on udzielony tym wiernym, którzy „w duchu pokory prosić będą Boga w żarliwej modlitwie, aby młodzi chrześcijanie umocnili się w wyznawaniu wiary, utwierdzili się w miłości i w szacunku dla swoich rodziców oraz podjęli trwałe zobowiązanie kształtowania swoich rodzin według zasad Ewangelii i Świętej Matki Kościoła lub też uformowali własne życie według powołania, jakie Bóg wskazał każdemu”.
W podpisanym przez kard. Jamesa Francisa Stafforda dekrecie zaznaczono, że jest on ważny w czasie trwania ŚDM.

Reklama

Brat Benedykta XVI przebywał w szpitalu

Brat papieża Benedykta XVI - ks. Georg Ratzinger przebywał w dniach 3-6 sierpnia w rzymskiej Poliklinice im. Agostino Gemellego z powodu zaburzeń układu krążenia. Po badaniach diagnostycznych pacjentowi wszczepiono rozrusznik serca.
Papież złożył wizytę choremu bratu. Ks. Ratzinger został umieszczony na dziesiątym piętrze szpitala, w sali położonej niedaleko apartamentu, w którym przebywał podczas swoich pobytów w tej klinice Jan Paweł II.
81-letni Georg Ratzinger, b. dyrygent chóru i orkiestry katedry w Ratyzbonie, jest starszym bratem Benedykta XVI. W latach 1964-94 ten wybitny teolog i muzyk dał ze swoim chórem chłopięcym ponad tysiąc koncertów w kraju i za granicą. Wśród utworów wykonywanych przez „Słowiki z Ratyzbony” znalazły się również jego kompozycje.

Zapowiedź beatyfikacji Karola de Foucauld

Karol de Foucauld, pustelnik z Sahary, zostanie ogłoszony błogosławionym 13 listopada br. w Watykanie. Jan Paweł II zapowiedział jego beatyfikację na 15 maja br., ale nie odbyła się ona z powodu śmierci Papieża.
Sługa Boży Karol de Foucauld, pustelnik i misjonarz, urodził się w 1858 r. w Strasburgu. W 1890 r. wstąpił do trapistów i przyjął imię Maria Alberyk.
Zwolniony w 1897 r. ze ślubów zakonnych, wyjechał do Ziemi Świętej, gdzie pod imieniem Karola od Jezusa prowadził życie kontemplacyjne przy klasztorze Klarysek w Nazarecie. W 1901 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pod koniec tego roku osiedlił się w pustelni Beni Abbes w środkowej Algierii, służąc tubylcom różnorodną pomocą; pełnił też funkcję duszpasterza garnizonów francuskich w Afryce i był doradcą władz wojskowych w masywie Hoggar. Od 1904 r. przebywał wśród Tuaregów na Saharze, gdzie miał pustelnię w Tamanrasset; tam m.in. przełożył Ewangelię na język tuareski. Zginął 1 grudnia 1916 r., zastrzelony podczas bandyckiego napadu przez członka muzułmańskiej sekty sufickiej sanusijja.
Duchowość Karola de Foucauld oparta jest na idei pustyni - samotność, surowa asceza i kontemplacja, mające prowadzić do zjednoczenia z Bogiem.

Brazylia czeka na Papieża

Katoliccy biskupi Brazylii zaprosili Papieża Benedykta XVI, by odwiedził ten najbardziej katolicki kraj świata w maju 2006 r. Jak wynika z komunikatu ogłoszonego na zakończenie zebrania plenarnego Konferencji Biskupów Brazylii, odbywającego się w Itaici w stanie Săo Paulo, Papież mógłby wziąć udział w 15. Kongresie Eucharystycznym we Florianópolis na południu tego kraju. Arcybiskup Florianópolis Murilo Krieger przypomniał, że Papież Jan Paweł II był gościem na kongresach eucharystycznych w Fortaleza w 1980 r. i w Natal w 1991 r., i dodał, że z Watykanu nie nadeszła jeszcze odpowiedź na zaproszenie wysłane Ojcu Świętemu w czerwcu br.
Od chwili wyboru w kwietniu br. Benedykt XVI otrzymywał wiele zaproszeń, m.in. z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Izraela i z Turcji. Celem pierwszej podróży zagranicznej Benedykta XVI będą jego rodzinne Niemcy. Papież przebywać będzie w Kolonii z okazji XX Światowego Dnia Młodzieży.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Geneza, śluby lwowskie króla Jana Kazimierza

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

W maju, miesiącu przesiąkniętym wdzięcznością do naszej Matki w Niebie łatwiej też

odnajdujemy ślady jej obecności w naszym otoczeniu. Kamienna figura Pani Rzeszowa na osiedlu Staroniwa, bliźniaczo podobna do tej, która objawiła się Jakubowi Ado w 1513 na gruszy w ogrodzie bernardyńskim...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję