„Niedziela”: - Jasna Góra jest duchową stolicą narodu polskiego. Jak Ksiądz Kardynał odbiera to miejsce?
Kard. Christoph Schönborn: - To miejsce jest jednym z największych sanktuariów w Europie, nawet na świecie, tu bije serce tego narodu.
- Czy Eminencja widzi jakąś szansę dla ożywienia ducha religijnego w dzisiejszej sekularyzującej się Europie?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Ojciec Święty w 2000 r. na Światowym Spotkaniu Młodzieży w Rzymie powiedział następujące słowa: „Wiem, że wiara nie jest łatwa, ale jest możliwa”. Wtedy również wspomniał o laboratoriach wiary. Takimi laboratoriami wiary są przede wszystkim święte miejsca, gdzie starsi i młodzi mogą doświadczyć żywej wiary. I myślę, że takim miejscem jest Jasna Góra, do której przybywa wiele młodzieży. Możemy z całą pewnością powiedzieć, że Europa ma duszę, która znajduje się w takich właśnie miejscach.
- Ogromną rolę w Kościele odgrywają ludzie świeccy. Czy księża współpracujący ze świeckimi sami nie ulegają jakiejś sekularyzacji?
- Uważam, że jest to duże niebezpieczeństwo, tzw. samosekularyzacja Kościoła. Niebezpieczeństwo to tkwi w liturgii, w której za mało jest świętości i duchowości. Ale jest to także pytanie o styl życia w Kościele, czy my, kapłani, staramy się żyć prostym i ewangelicznym stylem życia.
Reklama
- Przybywa Ksiądz Kardynał z klerykami swojej archidiecezji. Jak, zdaniem Księdza Kardynała, powinno się wychowywać kleryków, żeby mogli sprostać swoim późniejszym zadaniom duszpasterskim?
- Muszę najpierw powiedzieć, że u nas, w Austrii, jest bardzo mało seminarzystów. Gdybyśmy nie otrzymali pomocy z zagranicy, szczególnie z Polski, nie bylibyśmy w stanie obsadzić wszystkich naszych parafii. Tylko w diecezji wiedeńskiej mamy 130 księży z Polski. Wykształcenie kleryków bazuje na czterech podstawach, tak jak dobry stół musi mieć cztery nogi. Są to: po pierwsze - wychowanie człowieka, po drugie - dobre wykształcenie intelektualne, po trzecie - dobry fundament duchowy i po czwarte - pastoralne podejście do człowieka, miłość do człowieka.
- Jak Ksiądz Kardynał ocenia, czy chrześcijanie w Europie dają dziś dostateczne świadectwo swej wierności Chrystusowi?
- W Europie chrześcijanie stanowią większość. Jeśli na co dzień będą oni potrafili ukazać swoją wiarę, to Europa odzyska na nowo swoje chrześcijańskie oblicze. Niestety, wielu ludzi boi się manifestowania swojej wiary. Dlatego trzeba nam ludzi z przekonaniem, ludzi na miarę Jana Pawła II, który swoją wiarą żył i tę wiarę przekazywał. Osobiście uważam, że Jan Paweł II wyeksponował wszystko, co najlepsze w Europie, by pokazać jej prawdziwe oblicze. On pokazał Europie, jak naprawdę powinno wyglądać chrześcijańskie życie. A na koniec pokazał nam także, jak powinna wyglądać śmierć chrześcijanina.
Reklama
- Stajemy dziś bezradni wobec tragedii w Londynie. Jak Europa może bronić się przed terroryzmem, który przychodzi z krajów islamskich?
- Na pewno trzeba terroryzm zwalczać, jak każde zło. Przed ślepym fanatyzmem żadne społeczeństwo nie jest jednak w stanie w pełni się obronić, zawsze jest narażone na zadawane ciosy. Najważniejsze, by nie okazywać obawy i strachu, bo taka postawa pobudza fanatyków do dalszych czynów fanatycznych. Musimy także wystąpić z naszymi oczekiwaniami wobec islamu, który powinien pokazać się jako religia tolerancyjna ludzi innych wyznań. Mamy też nadzieję, że w krajach, gdzie muzułmanie stanowią większość, będzie wprowadzona wolność religijna i nie będzie prześladowań mniejszości religijnych.
- Dziękujemy za rozmowę. Życzymy owocnego pobytu u Matki Bożej na Jasnej Górze - niech Maryja wyprasza wszelkie błogosławieństwo i potrzebne łaski Księdzu Kardynałowi oraz archidiecezji wiedeńskiej.
Msze św. na Jasnej Górze
Od poniedziałku do piątku (włącznie)
Kaplica Matki Bożej: 6.00, 7.00, 7.30, 8.00 (w języku łacińskim), 9.30, 11.00, 15.30, 18.30
Bazylika: 5.30, 6.00, 6.30, 7.00, 7.30, 8.00
Kaplica Serca Pana Jezusa: 9.00
W soboty
Kaplica Matki Bożej: 6.00, 7.00, 7.30, 8.15 (w języku łacińskim), 9.30, 11.00, 12.00, 15.30, 18.30
Bazylika: 5.30, 6.00, 6.30, 7.00, 7.30, 8.00
Kaplica Serca Pana Jezusa: 9.00
W niedziele i uroczystości
Kaplica Matki Bożej: 6.00, 7.00, 8.00 (w języku łacińskim), 9.30, 11.00, 12.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.15
Bazylika: 5.30, 6.30, 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 17.00, 19.00
Podany program może ulec zmianie w zależności od potrzeb duszpasterskich i natężenia ruchu pielgrzymkowego.