Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Raport o wolności religijnej

Przemoc, zakazy, prześladowania - oto współczesna rzeczywistość na naszej planecie w zakresie wolności religijnej według organizacji „Kirche in Not” (Kościół w Potrzebie). Pod koniec czerwca jej włoski oddział ogłosił w Rzymie doroczny raport w tej sprawie.
Do krajów, które najbardziej ograniczają wolność wyznania i starają się kontrolować życie duchowe swych obywateli, należą, zdaniem dokumentu, niemal wszystkie dawne republiki sowieckie, państwa islamskie i istniejące jeszcze reżimy komunistyczne. Ale mniejsze lub większe trudności pod tym względem występują też w niektórych państwach zachodnich, np. we Francji czy Belgii, w których dochodzi do wystąpień antysemickich bądź antyislamskich.
Raport zwraca uwagę na nasilanie się w Europie Zachodniej nowej fali sekularyzmu, wywołanej głównie przez wprowadzenie we Francji ustawy zakazującej noszenia symboli religijnych w szkołach; podobne przepisy pojawiły się także w niektórych krajach związkowych Niemiec. Raport podkreśla rozwój antysemityzmu w Belgii, będący wynikiem raczej oddziaływania grup imigrantów islamskich niż działań organizacji neonazistowskich.
Autorzy dokumentu stwierdzają następnie, że „nadal całkowicie niezadowalający” jest brak poszanowania praw mniejszości religijnych w Turcji. Chrześcijanom odmawia się tam dostępu do stanowisk cywilnych i wojskowych i w praktyce niemożliwe jest zbudowanie nowego kościoła.

Australia

Kandydatura Sydney na XXI ŚDM

Kard. George Pell, arcybiskup Sydney, złożył 9 lipca w Papieskiej Radzie ds. Świeckich oficjalną kandydaturę tego australijskiego miasta jako miejsca kolejnych ogólnokościelnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży. Papieska Rada jest odpowiedzialna za organizację tego wydarzenia. Miejsce, w którym odbędzie się kolejny ŚDM, ogłosi oficjalnie Benedykt XVI na zakończenie najbliższego, XX Dnia w sierpniu w Kolonii.
Zdaniem Kardynała, Sydney ma szansę zostać wybrane, gdyż propozycja biskupów australijskich została dobrze przygotowana. Arcybiskup Sydney dodał jednak z humorem, że Paryż też czuł się dobrze przygotowany do goszczenia igrzysk olimpijskich w 2012 r., których organizację przyznano w końcu Londynowi. Ujawnił również, że słyszał o propozycjach zorganizowania ŚDM w krajach Ameryki Łacińskiej. Niedogodnością Sydney jest bowiem geograficzne oddalenie Australii od innych kontynentów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Peru

Nędza na kontynencie

W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach 220 mln ludzi żyje w skrajnej nędzy, są oni przy tym szczególnie narażeni na skutki klęsk żywiołowych i innych sytuacji zagrożenia. Zwrócono na to uwagę w „Karcie z Limy”, którą w stolicy Peru podpisali uczestnicy I Spotkania nt. Solidarnej Współpracy i Sytuacji Alarmowych z 22 krajów. Przybyli przedstawiciele krajowych oddziałów Caritas z Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz organizacji charytatywnej Catholic Relief Services ze Stanów Zjednoczonych i Caritas Internationalis.
W „Karcie z Limy” przypomniano przeżywane w ostatnim czasie sytuacje alarmowe. Jedne z nich wiążą się z klęskami żywiołowymi, jak powodzie na Haiti i w Dominikanie, tsunami w Azji Południowej czy trzęsienie ziemi w Chile. Winę za inne ponoszą ludzie - jak w przypadku kryzysu społeczno-politycznego w Boliwii czy zbrojnego konfliktu w Kolumbii. W każdym jednak takim przypadku na ich skutki narażeni są przede wszystkim najbiedniejsi. Należy więc przygotować plany niesienia im skutecznej pomocy.

Hiszpania

Makabryczna statystyka

W 20 lat po legalizacji aborcji w Hiszpanii co 6 i pół minuty zabija się tam nienarodzone dziecko. Aborcja stała się w tym kraju główną przyczyną śmierci istot ludzkich - bardziej niż wypadki drogowe, morderstwa, samobójstwa, AIDS czy narkomania. Aborcja jest dziś częstsza niż śmierć z powodu chorób. Poddające się jej Hiszpanki są coraz młodsze. Większość z nich nie ukończyła 24. roku życia, a jedna siódma nie ma jeszcze 19 lat.
Hiszpański Instytut Polityki Rodzinnej zwraca uwagę, że codziennie dokonuje się w tym kraju blisko 220 aborcji. Co roku kończy życie prawie 80 tys. dzieci nienarodzonych. To tak, jakby wymierało w tym czasie średniej wielkości miasto. Aby zaradzić tej sytuacji, Instytut proponuje m.in. tworzenie ośrodków pomagających kobietom w utrzymaniu dzieci i przeznaczenie pół procenta podatku dochodowego na organizacje pozarządowe wspierające kobiety ciężarne. Tymczasem hiszpański rząd zapowiedział dalszą liberalizację ustawy zezwalającej na aborcję.
Hiszpania jest jednym z krajów o najniższym przyroście naturalnym na świecie. W ostatnich latach dramatyczna sytuacja uległa lekkiej poprawie dzięki imigracji.

Reklama

Ludzie

Kard. Christoph Schönborn - metropolita Wiednia zabrał głos w toczącej się dyskusji na temat neodarwinizmu, który twierdzi, że ewolucja była niezaplanowanym, nieuporządkowanym procesem przypadkowych zmian i doboru naturalnego. Kard. Schönborn zaznaczył stanowczo, że nie da się pogodzić tego z nauką Kościoła katolickiego. „Kościół katolicki, pozostawiając nauce rozpatrywanie szczegółów dotyczących historii życia na Ziemi, głosi, że rozum ludzki jest zdolny do rozpoznania celowości i planowości w świecie przyrody, w tym również w świecie przyrody ożywionej” - przypomniał kardynał.

Kard. Christoph Schönborn ma 60 lat, a od 1995 r. stoi na czele archidiecezji wiedeńskiej. Po maturze wstąpił do Zakonu Dominikanów i w 1970 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jest wybitnym dogmatykiem. Był jednym z redaktorów Katechizmu Kościoła Katolickiego. Uznawany za wybitnego oratora i poliglotę.

Chile

Trzy czwarte mieszkańców Ameryki Łacińskiej uważa Kościół katolicki za instytucję najbardziej godną szacunku i zaufania, przed politykami, mediami, przedsiębiorcami, policją i sądami. Badania na ten temat przeprowadził w ubiegłym roku chilijski instytut badania opinii publicznej Latinobarómetro. Jego dyrektor - Marta Lagos zwróciła uwagę, że Kościół jako instytucja społecznego zaufania pozostaje liderem na kontynencie, mimo iż zmniejszył się tam odsetek katolików z 80 proc. w połowie lat 90. do 71 proc. obecnie. Co więcej, paradoksalnie w ciągu ostatnich dziewięciu lat zaufanie to wzrosło z 67 do 75%.

Reklama

Czechy

Przyjęciem dokumentu Życie a posłanie chrześcijan w Kościele i w świecie zakończył się Synod Plenarny Kościoła Katolickiego w Czechach. Ojcowie synodalni apelują w nim o większe zaangażowanie chrześcijan w rozwiązywanie bolesnych problemów dzisiejszego świata.
Dokument końcowy zostanie opublikowany po zatwierdzeniu go przez Stolicę Świętą. Podczas uroczystej Mszy św. odprawianej przez wszystkich czeskich biskupów i nuncjusza apostolskiego w Velehradzie w niedzielę 10 lipca przedstawiono przesłanie Synodu.

USA

Stypendium im. Terri Schiavo postanowił ufundować katolicki Uniwersytet Ave Maria w Naples na Florydzie. Inicjatorem tej formy uczczenia kobiety, zmarłej niedawno w wyniku pozbawienia jej sztucznego odżywiania w szpitalu, gdzie od wielu lat pozostawała w stanie śpiączki, był Joseph Grady, ojciec jednego ze studentów. Stypendium ma pomóc formacji seminarzystów i świeckich.
Źródła uniwersyteckie podały, że „Grady i władze uczelni chcą w ten sposób złożyć hołd Terri i współpracować nad formacją przyszłych kapłanów i świeckich, aby tworzyli i rozwijali kulturę życia katolickiego”.

Tydzień na świecie

W Ostia Antica pod Rzymem odbył się ingres kard. Angelo Sodano do kościoła pw. św. Aurei, który jest jego nowym kościołem tytularnym. Po wyborze kard. Josepha Ratzingera na papieża watykański sekretarz stanu został dziekanem Kolegium Kardynalskiego.

W niespełna 2 tygodnie po ukazaniu się we Włoszech Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego jest ono już na 3. miejscu na liście bestsellerów dziennika Corriere della Sera.

Jednoznaczne potępienie terroryzmu zawiera wspólne oświadczenie przedstawiciela Unii Europejskiej José Manuela Barroso i wysokich reprezentantów chrześcijaństwa, judaizmu i islamu z naszego kontynentu, wydane na zakończenie specjalnego spotkania w Brukseli. Dokument wyraża zachętę do budowania Europy, w której będą mogli żyć w pokoju ludzie różnych wyznań, różnego pochodzenia i różnych przekonań.

Brytyjska policja ustaliła, że zamachy w Londynie przeprowadzili 4 terroryści-samobójcy, obywatele Wielkiej Brytanii pochodzenia pakistańskiego. Obecnie trwają poszukiwania ich mocodawców. 2 dni po zamachach, w związku z groźbą następnego ataku terrorystów, ewakuowano 20 tys. osób z centrum Birmingham. Od momentu zamachów w Wielkiej Brytanii wzrosły nastroje antyarabskie - podpalono 4 meczety. Tymczasem brytyjski premier Tony Blair zapowiedział zarówno kontynuację przez jego kraj misji irackiej, jak i bezwzględną walkę z terroryzmem.

Weterani z Polski po raz pierwszy wzięli udział w brytyjskich uroczystościach rocznicy zakończenia II wojny światowej. To część odkłamywania przez Brytyjczyków własnej historii (Polacy nie uczestniczyli, na żądanie Stalina, w wielkiej paradzie zwycięstwa w Londynie w 1945 r.; od tego czasu nie byli również zaproszeni na żadną z kolejnych parad).

Coraz częściej wśród ekonomistów zaczyna się mówić o kryzysie wspólnej europejskiej waluty. Frankfurter Algemeine Zeitung napisał m.in., że euro szkodzi gospodarce Niemiec, Włoch i Holandii.

Luksemburczycy zdecydowanie poparli w referendum traktat konstytucyjny UE. Wielkie Księstwo stało się 13. krajem UE na 25, który konstytucję ratyfikował, ale dopiero drugim, po Hiszpanii, który zrobił to w referendum.

Parlament Europejski przyjął specjalną rezolucję na temat wsparcia dla niezależnych mediów na Białorusi. Europosłowie zwrócili w niej uwagę na brak wolności słowa w tym kraju i naruszanie praw człowieka. Potępili też władze białoruskie za ostatnie ataki na opozycyjne media i dziennikarzy.

Władze Białorusi jeszcze ściślej będą kontrolować obywateli tego kraju. Reżim prezydenta Łukaszenki ogłosił, że ograniczy dostęp do informacji przez wzmożone penetrowanie internetu przez służby specjalne.

W bośniackiej Srebrenicy upamiętniono krwawą masakrę ludności muzułmańskiej, która miała tam miejsce w czasie wojny przed 10 laty.

Polska i państwa nadbałtyckie psują wizerunek Rosji - twierdzą autorzy raportu, nad którym dyskutowali uczestnicy panelu zorganizowanego przez rosyjski parlament.

Kurmanbek Bakijew wygrał wybory prezydenckie w Kirgizji.

27 osób, głównie dzieci, zginęło w wyniku ataku terrorysty-samobójcy w Bagdadzie.

Do Iraku przybyła piąta - ostatnia zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego (ok. 1500 oficerów i żołnierzy).

Według telewizji Al-Arabija, w stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie zginął przywódca siatki Al-Kaidy w Arabii Saudyjskiej, Marokańczyk Junis Mohammed Ibrahim al-Hayari.

Izrael ponownie odmówił wydania Polsce oskarżonego o ludobójstwo Salomona Morela. Polskie władze nie będą podejmowały kolejnych prób jego ekstradycji.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

We wspomnienie świętego Józefa, rzemieślnika prawie 300 wiernych wyruszyło na pielgrzymi szlak z Sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji i św. Anny do Sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach.

Tradycja tej pielgrzymki wywodzi się od śp. ks. Orzechowskiego, który w czasach trudnych, komunistycznych zabierał studentów i innych chętnych na Ślężę, aby nie szli na pochody pierwszomajowe – tłumaczy ks. Tomasz Płukarski.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

CZYTAJ DALEJ

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

[ TEMATY ]

peregrynacja

Praszka

parafia Wniebowzięcia NMP

nawiedzenie Obrazu Matki Bożej

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Specjalny program, przygotowany przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek w Praszce, uświetnił przyjazd jasnogórskiej ikony. Po uroczystym powitaniu, w procesji, uczestnicy udali się do kościoła, gdzie Mszę św. koncelebrowaną odprawił bp Andrzej Przybylski. Biskup w rozmowie z Niedzielą podkreślił, że Maryja chce doglądać swoje dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję