Została powołana do życia przez abp. Szczepana Wesołego ok. 10 lat temu, aby wspierać Księdza Arcybiskupa swoimi radami w różnych akcjach duszpasterskich, być miejscem wymiany doświadczeń w różnych krajach, a także upominać się o różne prawa emigrantów czy nawet katolików w ogólności na forum międzynarodowym. Mając na względzie nowe sytuacje emigracji polskiej w niektórych krajach europejskich, a także zmiany w zakresie strukturalnym na szczeblu episkopatu, członkowie Rady podali się do dymisji podczas jej ostatniego posiedzenia w dniach 25 i 26 kwietnia br. w Schoenstatt w Niemczech oraz wybrali nowe Prezydium tejże Rady, które zostało upoważnione do zrewidowania dotychczasowych statutów i dostosowania ich do nowych potrzeb duszpasterstwa emigracji polskiej w Europie Zachodniej, Środkowej i Wschodniej. Członkowie Prezydium, w liczbie 9 osób duchownych i świeckich, spotkali się 4 czerwca br. w Domu Polskiej Misji Katolickiej w La Ferté k. Paryża, aby wypełnić zlecony im mandat. Miałem okazję przewodniczyć tym obradom i to był główny cel mojej 37. podróży duszpasterskiej poza Polskę. Zatwierdzenie tych statutów będzie miało miejsce w czasie posiedzenia całej Rady, przewidziane na dni od 7 do 9 października br. również w La Ferté.
Wieczorem tego dnia miałem okazję celebrować w kaplicy Domu Mszę św. dla młodych małżeństw, które przybyły z najstarszej polskiej parafii w Paryżu - pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, aby odprawić sobie rekolekcje zamknięte. Msza św. była połączona z odnowieniem ślubów małżeńskich. W homilii zwróciłem uwagę na Chrystusa w Eucharystii, który daje małżonkom siłę do wypełnienia podjętych zobowiązań.
W niedzielę, 5 czerwca, odprawiałem Mszę św. dla dwóch nowych wspólnot polskich w Paryżu, a mianowicie dla wiernych gromadzących się w kaplicy św. Radogondy i w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej. W obu tych wspólnotach duszpasterzem jest ks. Józef Bodziony. W homiliach mówiłem o wdzięczności Bogu za powołanie do wiary. To jest wielki skarb wywieziony z Ojczyzny, którego nie wolno zmarnować. Dzieliłem się również przeżyciami z 48. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Guadalajarze w Meksyku i z Kongresu diecezjalnego w Witebsku na Białorusi. W godzinach południowych wziąłem udział w spotkaniu przedstawicieli Polskiej Misji Katolickiej we Francji w Domu Weteranów Polskich z okazji 30-lecia kapłaństwa ks. Stanisława Jemioły. Cztery lata temu PMK w Paryżu przejęła w dzierżawę ten dom, przeprowadziła kapitalny remont i utworzyła tutaj polonijną parafię, która w niedziele i święta korzysta z krypty położonego obok francuskiego kościoła parafialnego pw. św. Charlesa de Monceau. Pracami remontowymi z ramienia misji kierował dzisiejszy Jubilat, który został też pierwszym proboszczem nowej parafii polskiej w Paryżu. Wykorzystał tutaj doświadczenie z diecezji tarnowskiej, zwłaszcza z budowy kościoła w Nowym Sączu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu