Reklama

Szlak Papieski w Beskidzie Sądeckim

Malownicza ziemia sądecka leży w Beskidach Zachodnich. Wyjątkowe piękno krajobrazu, walory lecznicze wód (uzdrowiska w Żegiestowie, Muszynie, Szczawnicy, Piwnicznej, Krynicy), ciekawa historia, liczne zabytki (np. klasztor Siótr Klarysek w Starym Sączu, cerkiewki i cmentarze łemkowskie), znakomite tereny do uprawiania turystyki pieszej i narciarskiej - przyciągały zawsze spragnionych ciszy, piękna i poratowania zdrowia. Częstym gościem latem i zimą był tu także ks. Karol Wojtyła z grupą swoich przyjaciół - w ich gronie był też sługa Boży Jerzy Ciesielski. Rejon Beskidu Sądeckiego wyznaczają rzeki - od zachodu graniczy z Gorcami odcięty Dunajcem, od wschodu z Beskidem Niskim - granicą jest tu Kamienica. Na południu przebiega granica Polski ze Słowacją, na północy - Pogórze Ciężkowickie. Beskid Sądecki składa się z dwóch pasm górskich: Pasma Radziejowej i Pasma Jaworzyny. Na całym tym obszarze w 1987 r. utworzony został jako jeden z pierwszych w Polsce Popradzki Park Krajobrazowy.

Niedziela Ogólnopolska 26/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kliknij, aby ściągnąć

Pasmo Radziejowej

Trasa, którą ks. Karol Wojtyła z przyjaciółmi przeszedł w sierpniu 1954 r., wiodła przez Gorce i Pieniny w Beskid Sądecki: z Krościenka przez Pasmo Radziejowej (Dzwonkówkę, Skałkę, Prehybę, Radziejową, Wielki Rogacz, Piwniczną) i Pasmo Jaworzyny (Łomnicę, Łabowską, Runek, Jaworzynę Krynicką do Krynicy). Trasa wędrówki narciarskiej w marcu 1955 r. prowadziła przez Prehybę do Rytra. Obie trasy są częściowo oznakowane jako Szlak Papieski.

Stary Sącz (320 m n.p.m.)

Miasto położone w widłach Dunajca i Popradu. Leży na dawnym szlaku handlowym na Węgry. Dar (w 1268 r.) króla Bolesława Wstydliwego dla żony, węgierskiej królewny Kingi, założycielki sądeckiego klasztoru Sióstr Klarysek. Królowa zmarła w opinii świętości. Wielesetletni proces kanonizacyjny zakończył się 16 czerwca 1999 r., kiedy to Jan Paweł II zaliczył bł. Kingę do katologu świętych. Na zakończenie uroczystości Ojciec Święty wspomniał swoje turystyczne wędrowanie po okolicznych górach, tym samym wytyczając Szlak Papieski: „A teraz jeszcze powtórka z geografii. Jesteśmy tu, w Starym Sączu, skąd wyruszamy ku Dzwonkówce, Wielkiej Raczy na Prehybę. Dochodzimy do Wielkiej Raczy. Wracamy na Prehybę i schodzimy albo zjeżdżamy na nartach, na nartach… z Prehyby do Szlachtowej i do Krościenka. (W Krościenku na Kopiej Górce jest Centrum Oazy). W Krościenku przekraczamy Dunajec, który płynie z Popradem w kierunku Sącza Nowego i Starego, i jesteśmy w Sączu z powrotem. A kiedy na Dunajcu jest wysoka woda, to można w pięć, sześć godzin przepłynąć od Nowego Targu do Nowego Sącza. I tyle tej powtórki z geografii”. Za tę powtórkę otrzymał od zebranych w Starym Sączu szóstkę z plusem.
Trasa, wspomniana przez Ojca Świętego, oznaczona tablicami przez środowisko turystyczne z Nowego Sącza, jest dziś znana jako „Powtórka z geografii”. Papieski ołtarz polowy został zachowany, służy liturgii i mieści niewielkie, ciekawe muzeum poświęcone Ojcu Świętemu. Opiekuje się nim Sądeckie Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II.
Msze św. w kościele przy klasztorze Sióstr Klarysek: w niedziele - godz. 7.00, 8.40, 11.00, 17.00; w dni powszednie - 6.30, 18.00. Muzeum „Dom Kingi” - czynne od godz. 9.00 do 18.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Prehyba (1175 m n.p.m.)

Przełęcz i hala w Paśmie Radziejowej - największy punkt węzłowy szlaków turystycznych letnich i zimowych na tym terenie. Spod wierzchołka Małej Prehyby (1175 m n.p.m.) rozciąga się panorama Tatr, Magury Spiskiej i Pienin. Wielka Prehyba (1195 m n.p.m.), zwana też Wierchem Prehyby, jest zalesiona. Schronisko turystyczne PTTK, w którym często gościł ks. Karol Wojtyła w latach 1959-69, spłonęło w 1991 r.; pobyty te są odnotowane w księdze pamiątkowej schroniska, przechowywanej w Oddziale „Beskid” PTTK w Nowym Sączu. Obecne schronisko wzniesiono w 1998 r.
Po zakończeniu Eucharystii w Starym Sączu papieski helikopter z dostojnym Pasażerem na pokładzie przeleciał nad Wierchem Prehyby.

Szlachtowa (530 m n.p.m.)

Wieś w dolinie Grajcarka. Wraz z Jaworkami, Białą Wodą i Czarną Wodą stanowi enklawę Łemkowszczyzny, zwaną Rusią Szlachtowską. W murowanej cerkwi mieści się obecnie kościół katolicki. O Szlachtowej wspomniał Jan Paweł II w Starym Sączu, tym samym potwierdzając, że zjeżdżał do tej miejscowości na nartach.

Szczawnica (420 - 650 m n.p.m.)

Miasto w dolinie Grajcarka uchodzącego tu do Dunajca. Leży pomiędzy Pasmem Radziejowej a Małymi Pieninami. Zdrojowisko założyli Stefan i Józefina Szalayowie z Węgier - właściciele dóbr szczawnickich, budując pierwszy zakład kąpielowy. Twórcą uzdrowiska był ich syn Józef, a propagatorem Szczawnicy i Pienin - krakowski prezydent Józef Dietl. W przysiółku Ląd - końcowa przystań flisacka Przełomu Pienińskiego. W Szczawnicy Dolnej - piesze przejście graniczne na Słowację (Szczawnica - Leśnica), umożliwiające spacery wzdłuż Dunajca do Czerwonego Klasztoru.
Msze św. w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika: niedziela - 6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 19.00; w dni powszednie - 6.15, 7.00, 19.00. Kaplice - tylko w niedziele: Sewerynówka - 17.00; Park Dolny - 16.00.

Reklama

Kopia Górka, Krościenko

Opisane w rozdziale „Gorce” (zob. Niedziela nr 22).

Dzwonkówka (983 m n.p.m.)

Z polany przy rozwidleniu tras - wspaniałe widoki na Pieniny, Tatry, Magurę Spiską.

Błyszcz

Zobacz pod hasłem „Tylmanowa” - Niedziela nr 22.

Przysłop (870 m n.p.m.)

Głęboka przełęcz rozdzielająca masywy Dzwonkówki i Skałki. W rejonie Przysłopu 5 marca 1955 r. zabłądziła o zmroku grupa narciarzy z ks. Karolem Wojtyłą. Zanocowali w przypadkowym szałasie, a rano udali się do schroniska na Prehybie.

Skałka (1161 m n.p.m.)

To jeden z najciekawszych punktów widokowych.

Radziejowa (1262 m n.p.m.)

Najwyższe wzniesienie w Paśmie Radziejowej. Na zarośniętym szczycie - obelisk poświęcony 1000-leciu Państwa Polskiego.

Wielki Rogacz (1182 m n.p.m.)

Posiada dwa wierzchołki - stąd druga, często używana nazwa: Rogacze. Widoki na Pasmo Jaworzyny Krynickiej, Małe Pieniny i Tatry, a także Lubovlanską Vrchovinę po słowackiej stronie. Węzeł szlaków turystycznych.

Piwniczna (370 m n.p.m.)

Uzdrowisko i letnisko nad Popradem. Miasto założone w 1348 r. przez Kazimierza Wielkiego. Rozwinął się tu handel węgierskim winem, które przechowywano w piwnicach ciągnących się z licznymi odgałęzieniami od jednej z kamieniczek w rynku w stronę Niemcowej - stąd nazwa miejscowości. Korzystny mikroklimat, szczawy, złoża torfu i wytwarzana z niego borowina spowodowały ok. 1830 r. powstanie tu uzdrowiska. Przejście graniczne na Słowację w Mniszku. Parafia powstała w 1487 r.; obecny, murowany kościół z 1885 r. jest pw. Narodzenia Matki Bożej.
Uczestnicy wspomnianej wycieczki w 1954 r. towarzyszący ks. Karolowi Wojtyle zapamiętali nocną kąpiel w Popradzie.
Msze św. w dni powszednie - 6.30, 8.00, 19.00; niedziele - 7.00, 8.30, 11.30, 19.00.

Reklama

Rytro (340 m n.p.m.)

Duża miejscowość letniskowa i uzdrowiskowa (pokłady borowiny). Można przypuszczać, że nazwa miejscowości pochodzi od rycerzy niemieckich (der Ritter - rycerz), którzy w XIII wieku mieli się tu osiedlić i pobierać cło za przewożone towary. Do czasów dzisiejszych zachowały się fragmenty murów i wieży w zamku. W dolinach Wielkiej i Małej Roztoki - ścisły rezerwat przyrody „Baniska”. W Rytrze 6 marca 1955 r. zakończyła się wycieczka narciarska ks. Karola Wojtyły i przyjaciół.

Tekst i zdjęcia:

Fundacja Szlaki Papieskie
ul. Prof. A. Bochnaka 2, 30-698 Kraków
tel. (0-12) 654-90-96, tel./ fax (0-12) 659-71-73
e-mail: szlakipapieskie@galaxy.krakow.pl

2005-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

2024-07-20 11:31

[ TEMATY ]

okno życia

Graziako

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

W Oknie Życia przy Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie Boże” w Mikołowie-Borowej Wsi zostawiono kilkudniową dziewczynkę. O wydarzeniu 18 lipca poinformowała Caritas Archidiecezji Katowickiej, która prowadzi placówkę.

„Jak relacjonują pracownicy, dziecko głównie spało i przez cały czas było bardzo spokojne. Szybka ocena podstawowych parametrów medycznych pozwoliła stwierdzić, że jest zdrowe i w dobrym stanie. Teraz ma ono szansę na spokojny rozwój, a w niedalekiej przyszłości miejsce w rodzinie adopcyjnej” - informuje katowicka Caritas. To już kolejna dziewczynka zostawiona w tym oknie życia. Poprzednia trafiła do niego w maju.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Szarbela

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Szarbel Makhlouf

św. Szarbel

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Przedstawiajmy swe intencje miłosiernemu Bogu za wstawiennictwem świętego Szarbela. Odprawiających ją zachęca się do codziennej Komunii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Pozostałości schronów z czasów getta warszawskiego wpisano do rejestru zabytków

2024-07-22 16:53

[ TEMATY ]

historia

PAP/Albert Zawada

Wykopaliska przy dawnej Miłej 18

Wykopaliska przy dawnej Miłej 18

Ruiny odkryte podczas prac archeologicznych w 2022 roku przy ul. Miłej 18 w Warszawie, które odsłoniły pozostałości schronów z czasów istnienia warszawskiego getta, zostaną wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego - poinformował w poniedziałek konserwator Marcin Dawidowicz.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Marcin Dawidowicz wręczył w poniedziałek dyrektorowi Muzeum Warszawskiego Getta Albertowi Stankowskiemu decyzję o wpisie do rejestru zabytków wykopalisk archeologicznych przy dawnej Miłej 18. Do przekazania dokumentu doszło podczas spotkania z dziennikarzami w poniedziałek - w dniu 82. rocznicy rozpoczęcia przez Niemców wielkiej akcji deportacyjnej z warszawskiego getta, podczas której do obozu zagłady w Treblince wywieziono ponad 270 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję