Podczas XXX Światowego Dnia Chorego abp Ryś celebrował Mszę św. w kaplicy Szpitala Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego w Łodzi.
Tego dnia władze miasta i duchowni podpisali akt erekcyjny przed rozpoczęciem budowy nowego budynku szpitala oo. Bonifratrów, który uroczyście wmurowano w fundamenty jako upamiętnienie rozpoczęcia rozbudowy szpitala i utworzenie Regionalnego Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Metropolita łódzki na wstępie homilii zapytał, czy człowiek chory potrzebuje spotkania z Jezusem? - Dzisiaj to nie jest tak, że człowiek, który znajduje się w szpitalu, automatycznie jest otwarty na to spotkanie z Jezusem. Szpital dzisiaj jest dużym, wyjątkowym i najtrudniejszym miejscem ewangelizacji, czyli właśnie stworzenia takiej sytuacji, w której chory człowiek może spotkać się z Jezusem - powiedział pasterz łódzki.
W dzisiejszej Ewangelii człowieka głuchego i niewidomego przyprowadzono do Jezusa nie po specjalistyczne lekarstwo, ale po nałożenie rąk. Jezus nie tylko wykonał ten gest, ale włożył także palce do jego uszu i śliną dotknął jego języka. - Oba te gesty są gestami symbolicznymi. Palec Boży to jeszcze jeden znak działania Ducha Świętego - tłumaczył abp Ryś.
Reklama
Jezus przekazał Ducha św., jego miłość i moc. To dotknięcie miało uzdolnić człowieka do głoszenia słowa Bożego, ponieważ Jezus daje człowiekowi przyjęcie słowa w Duchu św, pragnie go także prowadzić do głębszego poznania siebie. Mówiąc o tym, metropolita łódzki wskazał na problem słuchania współczesnego człowieka. - Czy ktoś jeszcze dzisiaj potrafi słuchać? Wszyscy potrafią mówić. Odmieniamy przez wszystkie przypadki słowo dialog. Dialog oznacza najpierw umiejętność, zdolność słuchania. To jest zdolność, która jest dziś niesłychanie rzadka zdolnością, dzisiaj wszyscy maja pragnienie wypowiedzenia swojego zdania - podkreślał abp Ryś.
Należy zauważyć obecnie pewne oswajanie z językiem, który jest krzywdzący, niszczący, oskarżający. - Nie przeszkadza nam, że nasz język potrafi drugiego zabić - podkreślał duchowny.
Spotkanie Jezusa z człowiekiem chorym jest bardzo ważne, ponieważ Jezus jest jedynym lekarzem, który potrafi dotrzeć do najgłębszych i najpoważniejszych chorób w człowieku. Ponadto uzdrawia w pełni każdą niemoc, nieporadność.
Po Eucharystii przedstawiciele władz miasta wraz z abp. Rysiem zebrali się przed szpitalem, aby podpisać akt erekcyjny przed budową nowej części szpitala. Dzięki tej inwestycji pacjenci będą mieli większe możliwości kompleksowego leczenia chorób nowotworowych. W dobudowanym segmencie szpitalnym znajdzie się Regionalne Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych. Dwukondygnacyjny budynek zajmie niemal 1400 metrów kwadratowych i będzie posiadał Centralną Sterylizatornię, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Oddział Onkologii Klinicznej oraz Oddział Chemioterapii.
Obecnie przy szpitalu od 1945 roku działa Poradnia i Apteka Ziołolecznicza, która kontynuuje tradycję ziołolecznictwa praktykowaną przez Bonifratrów w Wilnie.