- Gdyby teraz był z nami, to siadłby tu pośród dzieci - mówił Arturo Mari w czasie otwarcia wystawy zdjęć w Sejmie: Największe spotkania. Jan Paweł II i dzieci. Na uroczystość przybyli: nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk, wicemarszałek Sejmu Kazimierz Ujazdowski oraz rzecznik praw dziecka Paweł Jaros. Arturo Mari, fotograf Jana Pawła II, wspominał ostatnie chwile życia Papieża.
- Chcieliśmy, aby z okazji Dnia Dziecka Jan Paweł II raz jeszcze przybył do nas - mówili organizatorzy wystawy. Ekspozycję otwarto w przeddzień święta dzieci. Aby wybrać fotografie do ekspozycji, przejrzano w L’Osservatore Romano około miliona zdjęć. I tak na wystawie znalazło się 46 fotografii rzadko bądź w ogóle niepublikowanych.
- To nie mój talent sprawił, że mogłem pokazać, jaki był Jan Paweł II. Jego charyzma natchnęła mnie do tego, że mogłem pokazać Jego osobowość - powiedział na otwarciu wystawy Arturo Mari. Fotografik dziękował za wsparcie, które okazywali mu Polacy, kiedy gościł w naszej Ojczyźnie. Jak zaznaczył, bardzo pomogło mu to w pracy. - Jan Paweł II miał ogromny szacunek do dzieci. Tego nas uczył. Teraz spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność, by realizować Jego przesłanie - powiedział Arturo Mari.
Abp Józef Kowalczyk przypomniał, że Jan Paweł II napisał 14 encyklik, ale oprócz nich zostawił wiele innych dokumentów pisanych bez słów - postawą, a wyrażających przesłanie dla współczesnego świata. - Są to specjalne encykliki, a jedną z nich jest encyklika Ojciec Święty i dzieci - mówił Nuncjusz Apostolski. Abp Kowalczyk przypomniał epizod z ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. - Pamiętam jak na lotnisku w Krakowie ucałował dziecko. To tak jakby przemawiał do przyszłości Ojczyzny i narodu. Jakby chciał przekazać nam, że trzeba wspierać się we wzrastaniu w człowieczeństwie, abyśmy stawali się budowniczymi jedności w Europie i na świecie - powiedział Nuncjusz.
W czasie uroczystości otwarcia wystawy nie mogło zabraknąć dzieci. Wśród nich obecnych było dwoje sfotografowanych z Janem Pawłem II: Dominik Saletra i Kasia Lesner. Dominik dokonał symbolicznego odsłonięcia pierwszej fotografii, na której Papież przytula go w czasie audiencji w Sali Klementyńskiej.
Otwarcie wystawy miało jeszcze jeden istotny wymiar nawiązujący do osoby Jana Pawła II.
Arturo Mari podzielił się z obecnymi osobistymi wspomnieniami z ostatnich chwil życia Jana Pawła II. Na 7 godzin przed śmiercią Papieża został zaproszony przez abp. Dziwisza do pokoju Ojca Świętego.
- Leżał na łóżku z głową odchyloną w lewą stronę i przymkniętymi oczami. Kiedy abp Dziwisz powiedział, że przyszedłem, Ojciec Święty otworzył oczy i uśmiechnął się. Nie byłem w stanie powiedzieć słowa. Upadłem na kolana i wziąłem Go za rękę. Powiedział tylko: „Dziękuję, dziękuję”. Do ostatniej chwili pamiętał o nas. Teraz też patrzy na nas z góry. Chciałem podkreślić, że wtedy, w ostatnich chwilach życia, nie był w śpiączce ani też nie był podłączony do aparatury wspomagającej - opowiadał Mari.
Fotografik Jana Pawła II wspominał też wydarzenie z Wielkiego Piątku, kiedy to w czasie choroby Ojca Świętego był obecny w Jego kaplicy. - Właśnie odbywało się rozważanie XIV stacji Drogi Krzyżowej. W tym momencie przekaz telewizyjny rozłączył się z kaplicą Jana Pawła II i kamery pokazywały Koloseum. Ojciec Święty poprosił, by podano Mu krzyż. W pierwszej chwili odmówiono Mu. Wtedy uderzył mocno ręką i ponowił prośbę. Kiedy otrzymał krzyż, przycisnął go do głowy, serca i zastygł tak na kilka minut. Świat tego nie widział. Miałem to szczęście, że mogłem uchwycić ten moment na fotografii - wspominał Mari.
Wystawa Największe spotkania. Jan Paweł II i dzieci przygotowana została z inicjatywy Pawła Jarosa - rzecznika praw dziecka. Pomysł zrodził się wkrótce po śmierci Jana Pawła II. Na motto wystawy wybrano słowa z Ewangelii św. Łukasza: „Kto przyjmuje to dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje” (9, 48). Organizatorami wystawy są: Rzecznik Praw Dziecka, Sejm RP, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, portal www.janpaweldrugi.com.pl. Pod fotografiami o wymiarach 70 x 100 cm umieszczono fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II, m.in. z encykliki Evangelium vitae, Listu do dzieci, homilii wygłoszonych w czasie papieskich pielgrzymek do Polski.
Przez trzy dni ekspozycja była prezentowana w gmachu Sejmu. Wystawę można jeszcze oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu