Reklama

Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym (2) - Limanowski

Kliknij, aby ściągnąć

Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym

Trasa Limanowskiego Szlaku Papieskiego rozpoczyna się na Przełęczy Marszałka Rydza-Śmigłego i prowadzi przez Mogielicę, Przełęcz Słopnicką, Cichoń, przełęcz między Cichoniem a Ostrą, Ostrą, Jeżową Wodę, Skiełek, Łukowicę, Jabłoniec do Limanowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dobra (460 m n.p.m.)

Duża wieś letniskowa u podnóży Śnieżnicy i Łopienia. Cennym zabytkiem jest tu drewniany kościół konstrukcji zrębowej z końca XVII wieku. Muzeum parafialne mieści się na plebanii - to filia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Przy kościele i w podworskim parku - starodrzew. W pobliskim Jurkowie i Chyszówkach kwaterował I Pułk Legionów Józefa Piłsudskiego; w nocy z 23 na 24 listopada mjr Edward Rydz-Śmigły zaskoczył kozaków gen. Dragomirowa i wziął do niewoli 83 jeńców. Fakt ten upamiętnia obelisk na Przełęczy Marszałka Rydza-Śmigłego. W sierpniu 1971 r. kard. Karol Wojtyła odpoczywał w Dobrej; odwiedził przyjaciół przebywających tu z dziećmi na letnisku. Szosą Kraków - Nowy Sącz Ojciec Święty przejeżdżał 16 czerwca 1999 r. w drodze do Starego Sącza.

Łopień (951 m n.p.m.)

Nazywany przez miejscową ludność Złotopień (legendy o ukrytych skarbach). Jest to gęsto zalesiona, okazała góra na południowy wschód od Dobrej. Przez najwyższy z jej trzech wierzchołków (oznaczony krzyżem) prowadzi szlak zielony z Dobrej na Mogielicę. Na szczycie łączy się ze Szlakiem Papieskim z Tymbarku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tymbark (400 m n.p.m.)

Reklama

Miasteczko nad Łososiną, współcześnie znane z wytwórni soków owocowych. W latach międzywojennych na ziemi limanowskiej dzięki Józefowi Markowi - działaczowi społecznemu i spółdzielczemu rozwinęło się sadownictwo; w 1937 r. założył on Podhalańską Spółdzielnię Owocarską. Spoczywa na cmentarzu w Tymbarku. W rynku znajdują się murowany kościół i figura św. Floriana z XIX wieku. W lutym 1954 r. ks. Karol Wojtyła z grupą przyjaciół wyruszył stąd na wycieczkę narciarską przez Łopień na Mogielicę i dalej - w Gorce, przez Kudłoń do Koniny. W 2004 r. gmina Tymbark oznaczyła niezależny od turystycznego Szlak Papieski przez Łopień na Przełęcz Marszałka Rydza-Śmigłego; 11 maja 2005 r. trasą tą przeszedł I Rajd Szlakiem Papieskim z Tymbarku

Słopnice (450-560 m n.p.m.)

Duża, urocza wieś letniskowa blisko Limanowej, otoczona wzniesieniami: Łopieniem, Mogielicą i Cichoniem. Nazwa pochodzi od płynącej pośrodku rzeki. Początki wsi sięgają 2 poł. XIV wieku. Pierwotna nazwa to Słopnice Królewskie i Słopnice Szlacheckie. Obecnie dzielą się na Dolne i Górne i stanowią samoistną gminę. Tu urodził się przywódca powstania chochołowskiego Jan Kanty Andrusikiewicz. W Słopnicach są dwie parafie: pw. św. Andrzeja, erygowana ok. 1358 r. (drewniany kościół z 1776 r., zabytkowy ołtarz), i erygowana w 1981 r. parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej. W miejscowości tej znajduje się pięć szkół: gimnazjum i cztery szkoły podstawowe, z których SP nr 2 ma za patrona Jana Pawła II. Miejscowość jest bardzo atrakcyjna ze względu na sieć szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych, bogatą florę i faunę oraz zabytkowe kapliczki i dwór.
Dojście do Szlaku Papieskiego przez Przełęcz Marszałka Rydza-Śmigłego.
Msze św. w niedziele i święta: Słopnice Dolne: 7.00, 9.00, 10.15, 11.30, 17.00; Słopnice Górne: 7.30, 10.00, 16.00; kaplica pod Mogielicą: 8.00 i 12.15.

Przełęcz Słopnicka (766 m n.p.m.)

Przełęcz, słabo zarysowaną na grzbiecie Mogielicy w kierunku Cichonia i Ostrej, pokrywa rozległa przestrzeń pól.

Przełęcz między Cichoniem a Ostrą (800 m n.p.m.)

Reklama

Widok z rejonu przełęczy na bliski Modyń i rozległą dolinę potoku Jastrzębik - zamkniętą na horyzoncie pasmem Beskidu Sądeckiego. Dobrze widoczne Gorce. Przez przełęcz przebiega szosa z Limanowej do Kamienicy.

Ostra (929 m n.p.m.)

Zalesiony malowniczy szczyt na wschód od wspomnianej przełęczy.

Jeżowa Woda (688 m n.p.m.)

Szczyt kończący grzbiet Ostrej nad wsią Młyńczyska słynie ze wspaniałych panoram rozciągających się na Beskid Wyspowy, Gorce, Kotlinę Sądecką, Pieniny i Tatry.

Skiełek (749 m n.p.m.)

Gwarowa nazwa szczytu wywodzi się od „skiauczenia” - wycia wilków. Wzniesienie, zalesione brzozą, świerkiem i sosną, ma kształt charakterystyczny dla Beskidu Wyspowego, dominuje nad wsią Łukowica.

Łukowica (450-550 m n.p.m.)

Duża wieś letniskowa w dolinie Łukowickiego Potoku, u stóp Skiełka. Znajduje się tu drewniany kościół konstrukcji zrębowej z 2 poł. XVII wieku (ciekawy wystrój, przeważnie barokowy). Wieś jest prekursorką sadownictwa na ziemi limanowskiej. W pobliskich lasach obfitość grzybów. Piękne widoki - w pogodne dni z Lasku widać Tatry.

Łyżka (803 m n.p.m.)

Szczyt o ciekawym kształcie odwróconej łyżki; przed wiekami było tu grodzisko - warownia przodków Wierzbiętów, rycerskiego rodu herbu Janina. Z nimi związane są początki wsi Przyszowa, znanej dzięki wizerunkowi z XIV wieku słynącej cudami Madonny z Przyszowej.

Siekierczyna (400-480 m n.p.m.)

Reklama

Wieś rodzinna amerykańskiego kardynała polskiego pochodzenia Jana Króla. Z drogi rozciągają się piękne widoki na Pasmo Łososińskie, Beskid Sądecki i niedaleką Limanową. Kard. Karol Wojtyła był tu dwukrotnie - 8 grudnia 1967 r. odprawił ingres kardynalski Jana Króla, który nie otrzymał zezwolenia od władz PRL-u na wjazd do Polski. Ponownie przybył helikopterem w 1973 r., już z kard. Janem Królem.

Jabłoniec (624 m n.p.m.)

Góra nad Limanową. Wspaniałe walory krajobrazowe - niezapomniane widoki na Limanową, Beskid Wyspowy, Pasmo Łososińskie, dolinę Smolnika, grupę Jeżowej Wody. Na południowym stoku największy cmentarz wojenny poległych w 1914 r. żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej. Ciekawa kaplica mauzoleum płk. Othmara Muhra - Węgra.

Limanowa (400 m n.p.m.)

Reklama

Miasto założone w 1565 r. za panowania Zygmunta Augusta, zwane stolicą Beskidu Wyspowego. Leży w malowniczej kotlinie u stóp Pasma Łososińskiego i wzniesień Beskidu Wyspowego. Łączą się tu trzy potoki: Stara Wieś, Jabłoniec i Mordarka, tworząc rzekę Sowlinkę. Z Limanowej wywodzi się Józef Beck, minister spraw zagranicznych II RP, uczestnik walk Legionów Polskich. W czasie II wojny światowej w Limanowej była siedziba komendy Obwodu ZWZ AK.
Parafia limanowska powstała ok. 1513 r. Kamienny kościół pw. Matki Bożej Bolesnej jest pomnikiem z okazji 100. rocznicy Konstytucji 3 Maja; do godności bazyliki mniejszej został podniesiony w 200. rocznicę Konstytucji 3 Maja. W ołtarzu głównym znajduje się gotycka rzeźba z XIV wieku, jest to słynna cudowna Pieta, koronowana przez metropolitę krakowskiego - abp. Karola Wojtyłę w 1966 r., rekoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1983 r. Przed bazyliką - pomnik Papieża Jana Pawła II według projektu Czesława Dźwigaja oraz tablica upamiętniająca miejsce zatrzymania się samochodu z Ojcem Świętym w drodze do Starego Sącza - Papież pobłogosławił wówczas miasto, jego mieszkańców i Krzyż Jubileuszowy na Miejskiej Górze. W otoczeniu bazyliki znajduje się carillon (grające dzwony), a przy placu Koronacyjnym - Muzeum Parafialne z bogatymi zbiorami, znajdują się tu również krużganki ze stacjami Siedmiu Boleści Maryi i ekspozycją statuetek Matki Bożej ze słynnych sanktuariów z całego świata oraz Święte Schody z wmurowanymi kamykami z Ziemi Świętej, ołtarz polowy i Wieczernik. Nieopodal rynku w Dworku Marsów - Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej z ekspozycją historii, etnografii i sztuki ziemi limanowskiej. Na terenie parafii, w Mordarce - kaplica Łaski z końca XVIII wieku i cudowne źródełko. W kaplicy - kopia cudownej Piety; przed 1774 r. znajdował się tu jej oryginał. W Limanowej zachowało się wiele zabytkowych budynków, również drewnianych. Tutejszy Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych nosi imię Ojca Świętego Jana Pawła II; w pierwszej połowie czerwca, począwszy od 2004 r., władze miasta Limanowa wspólnie ze szkołą organizują Rajd Szlakami Jana Pawła II. W mieście znajduje się także Dom Pielgrzyma (60 miejsc noclegowych, możliwość przygotowania posiłków).
W każdy piątek o godz. 8.00 rano w bazylice jest odprawiana Msza św. w intencji Ojca Świętego.
Msze św. w niedziele i święta w bazylice: 6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 13.30, 16.00, 20.00.

Miejska Góra (716 m n.p.m.)

Na szczycie - 37-metrowy Krzyż Jubileuszowy (papieski) - pomnik 2000-lecia chrześcijaństwa według pomysłu i projektu Leszka Pilawskiego, wzniesiony staraniem Komitetu Obywatelskiego z Limanowej. U podstawy krzyża - kaplica; w ołtarzu - kopia cudownej Piety. Z platformy widokowej - rozległa panorama na Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Sądecki i Tatry.

Limanowski Szlak Papieski powstał z inicjatywy Komitetu Organizacyjnego Szlaków Papieskich w 2003 r. Otwarcie i poświęcenie miało miejsce w Limanowej w sierpniu 2003 r. Trasę opracował Kazimierz Sowa - przewodnik beskidzki, działacz PTTK Oddziału Limanowa.
Opracowanie tekstu i zdjęcia:
Urszula Własiuk
Fundacja Szlaki Papieskie

Fundacja Szlaki Papieskie
ul. Prof. A. Bochnaka 2, 30-698 Kraków
tel. (0-12) 654-90-96, tel./ fax (0-12) 659-71-73
e-mail: szlakipapieskie@galaxy.krakow.pl

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Najdłuższy” rok Franciszka: jak będzie wyglądał 2025 w Watykanie

2024-12-31 15:57

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

2025

najdłuższy rok

PAP/EPA

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Inni w jego wieku cieszą się emeryturą od ponad 20 lat. Papież Franciszek będzie jednak musiał ponownie ciężko pracować w 2025 r. Wynika to nie tylko z obchodów Roku Świętego 2025 i pielgrzymki milionów katolików z całego świata do Wiecznego Miasta, ale także z realizowaniem reformy Kościoła zapoczątkowanej Synodem Biskupów na temat synodalności.

Nowy rok w Kościele powszechnym rozpoczął się w Watykanie w Wigilię Bożego Narodzenia otwarciem przez papieża Franciszka Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra, co zainaugurowało obchodny Roku Świętego 2025. Będzie on trwał dłużej niż 365 dni, a mianowicie do 6 stycznia 2026 r., w którym to czasie - otworzy się i zamknie pięć Drzwi po przejściu przez nie tysięcy pielgrzymów. W wieku 88. lat papież Franciszek ma więc przed sobą szczególnie bogaty w wydarzenia Rok Jubileuszowy.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież modlił się przy szopce na placu św. Piotra

2024-12-31 19:15

Vatican Media

Szopka na placu św. Piotra

Szopka na placu św. Piotra

Papież modlił się przy szopce na placu św. Piotra. Franciszek tradycyjnie udał się tam po odprawieniu I Nieszporów z uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi w bazylice św. Piotra, zakończonych uroczystym odśpiewaniem dziękczynnego hymnu „Te Deum” za kończący się rok 2024. Na nabożeństwie obecny był burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri.

Po drodze do szopki, stojącej przy imponujących rozmiarów choince, papież pozdrawiał i błogosławił ludzi zgromadzonych na placu, z niektórymi rozmawiał, a także rozdawał różańce dzieciom. Podobnie było w drodze powrotnej do Domu św. Marty. Ojciec Święty wysłuchał też kolędy „Cicha noc” granej przez orkiestrę Gwardii Szwajcarskiej.
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz 2025: obraz Maryi na Placu Św. Piotra to zasługa studenta?

2025-01-01 11:09

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican News

Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła. To nie tylko ślad po Papieżu Polaku, ale także przypomnienie roli polskich biskupów w akcentowaniu roli Matki Bożej wobec Kościoła. I spotkania z Janem Pawłem II grupy studentów.

Historia umieszczenia Maryi Matki Kościoła na szczycie Pałacu Apostolskiego wiąże się pośrednio z wydarzeniem, do którego doszło na zakończenie trzeciej części Soboru Watykańskiego II, kiedy Papież Paweł VI 21 listopada 1964 roku ogłosił Najświętszą Maryję Pannę Matką Kościoła.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję