Dobra (460 m n.p.m.)
Duża wieś letniskowa u podnóży Śnieżnicy i Łopienia. Cennym zabytkiem jest tu drewniany kościół konstrukcji zrębowej z końca XVII wieku. Muzeum parafialne mieści się na plebanii - to filia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Przy kościele i w podworskim parku - starodrzew. W pobliskim Jurkowie i Chyszówkach kwaterował I Pułk Legionów Józefa Piłsudskiego; w nocy z 23 na 24 listopada mjr Edward Rydz-Śmigły zaskoczył kozaków gen. Dragomirowa i wziął do niewoli 83 jeńców. Fakt ten upamiętnia obelisk na Przełęczy Marszałka Rydza-Śmigłego. W sierpniu 1971 r. kard. Karol Wojtyła odpoczywał w Dobrej; odwiedził przyjaciół przebywających tu z dziećmi na letnisku. Szosą Kraków - Nowy Sącz Ojciec Święty przejeżdżał 16 czerwca 1999 r. w drodze do Starego Sącza.
Łopień (951 m n.p.m.)
Nazywany przez miejscową ludność Złotopień (legendy o ukrytych skarbach). Jest to gęsto zalesiona, okazała góra na południowy wschód od Dobrej. Przez najwyższy z jej trzech wierzchołków (oznaczony krzyżem) prowadzi szlak zielony z Dobrej na Mogielicę. Na szczycie łączy się ze Szlakiem Papieskim z Tymbarku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tymbark (400 m n.p.m.)
Reklama
Miasteczko nad Łososiną, współcześnie znane z wytwórni soków owocowych. W latach międzywojennych na ziemi limanowskiej dzięki Józefowi Markowi - działaczowi społecznemu i spółdzielczemu rozwinęło się sadownictwo; w 1937 r. założył on Podhalańską Spółdzielnię Owocarską. Spoczywa na cmentarzu w Tymbarku. W rynku znajdują się murowany kościół i figura św. Floriana z XIX wieku. W lutym 1954 r. ks. Karol Wojtyła z grupą przyjaciół wyruszył stąd na wycieczkę narciarską przez Łopień na Mogielicę i dalej - w Gorce, przez Kudłoń do Koniny. W 2004 r. gmina Tymbark oznaczyła niezależny od turystycznego Szlak Papieski przez Łopień na Przełęcz Marszałka Rydza-Śmigłego; 11 maja 2005 r. trasą tą przeszedł I Rajd Szlakiem Papieskim z Tymbarku
Słopnice (450-560 m n.p.m.)
Duża, urocza wieś letniskowa blisko Limanowej, otoczona wzniesieniami: Łopieniem, Mogielicą i Cichoniem. Nazwa pochodzi od płynącej pośrodku rzeki. Początki wsi sięgają 2 poł. XIV wieku. Pierwotna nazwa to Słopnice Królewskie i Słopnice Szlacheckie. Obecnie dzielą się na Dolne i Górne i stanowią samoistną gminę. Tu urodził się przywódca powstania chochołowskiego Jan Kanty Andrusikiewicz. W Słopnicach są dwie parafie: pw. św. Andrzeja, erygowana ok. 1358 r. (drewniany kościół z 1776 r., zabytkowy ołtarz), i erygowana w 1981 r. parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej. W miejscowości tej znajduje się pięć szkół: gimnazjum i cztery szkoły podstawowe, z których SP nr 2 ma za patrona Jana Pawła II. Miejscowość jest bardzo atrakcyjna ze względu na sieć szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych, bogatą florę i faunę oraz zabytkowe kapliczki i dwór.
Dojście do Szlaku Papieskiego przez Przełęcz Marszałka Rydza-Śmigłego.
Msze św. w niedziele i święta: Słopnice Dolne: 7.00, 9.00, 10.15, 11.30, 17.00; Słopnice Górne: 7.30, 10.00, 16.00; kaplica pod Mogielicą: 8.00 i 12.15.
Przełęcz Słopnicka (766 m n.p.m.)
Przełęcz, słabo zarysowaną na grzbiecie Mogielicy w kierunku Cichonia i Ostrej, pokrywa rozległa przestrzeń pól.
Przełęcz między Cichoniem a Ostrą (800 m n.p.m.)
Reklama
Widok z rejonu przełęczy na bliski Modyń i rozległą dolinę potoku Jastrzębik - zamkniętą na horyzoncie pasmem Beskidu Sądeckiego. Dobrze widoczne Gorce. Przez przełęcz przebiega szosa z Limanowej do Kamienicy.
Ostra (929 m n.p.m.)
Zalesiony malowniczy szczyt na wschód od wspomnianej przełęczy.
Jeżowa Woda (688 m n.p.m.)
Szczyt kończący grzbiet Ostrej nad wsią Młyńczyska słynie ze wspaniałych panoram rozciągających się na Beskid Wyspowy, Gorce, Kotlinę Sądecką, Pieniny i Tatry.
Skiełek (749 m n.p.m.)
Gwarowa nazwa szczytu wywodzi się od „skiauczenia” - wycia wilków. Wzniesienie, zalesione brzozą, świerkiem i sosną, ma kształt charakterystyczny dla Beskidu Wyspowego, dominuje nad wsią Łukowica.
Łukowica (450-550 m n.p.m.)
Duża wieś letniskowa w dolinie Łukowickiego Potoku, u stóp Skiełka. Znajduje się tu drewniany kościół konstrukcji zrębowej z 2 poł. XVII wieku (ciekawy wystrój, przeważnie barokowy). Wieś jest prekursorką sadownictwa na ziemi limanowskiej. W pobliskich lasach obfitość grzybów. Piękne widoki - w pogodne dni z Lasku widać Tatry.
Łyżka (803 m n.p.m.)
Szczyt o ciekawym kształcie odwróconej łyżki; przed wiekami było tu grodzisko - warownia przodków Wierzbiętów, rycerskiego rodu herbu Janina. Z nimi związane są początki wsi Przyszowa, znanej dzięki wizerunkowi z XIV wieku słynącej cudami Madonny z Przyszowej.
Siekierczyna (400-480 m n.p.m.)
Reklama
Wieś rodzinna amerykańskiego kardynała polskiego pochodzenia Jana Króla. Z drogi rozciągają się piękne widoki na Pasmo Łososińskie, Beskid Sądecki i niedaleką Limanową. Kard. Karol Wojtyła był tu dwukrotnie - 8 grudnia 1967 r. odprawił ingres kardynalski Jana Króla, który nie otrzymał zezwolenia od władz PRL-u na wjazd do Polski. Ponownie przybył helikopterem w 1973 r., już z kard. Janem Królem.
Jabłoniec (624 m n.p.m.)
Góra nad Limanową. Wspaniałe walory krajobrazowe - niezapomniane widoki na Limanową, Beskid Wyspowy, Pasmo Łososińskie, dolinę Smolnika, grupę Jeżowej Wody. Na południowym stoku największy cmentarz wojenny poległych w 1914 r. żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej. Ciekawa kaplica mauzoleum płk. Othmara Muhra - Węgra.
Limanowa (400 m n.p.m.)
Reklama
Miasto założone w 1565 r. za panowania Zygmunta Augusta, zwane stolicą Beskidu Wyspowego. Leży w malowniczej kotlinie u stóp Pasma Łososińskiego i wzniesień Beskidu Wyspowego. Łączą się tu trzy potoki: Stara Wieś, Jabłoniec i Mordarka, tworząc rzekę Sowlinkę. Z Limanowej wywodzi się Józef Beck, minister spraw zagranicznych II RP, uczestnik walk Legionów Polskich. W czasie II wojny światowej w Limanowej była siedziba komendy Obwodu ZWZ AK.
Parafia limanowska powstała ok. 1513 r. Kamienny kościół pw. Matki Bożej Bolesnej jest pomnikiem z okazji 100. rocznicy Konstytucji 3 Maja; do godności bazyliki mniejszej został podniesiony w 200. rocznicę Konstytucji 3 Maja. W ołtarzu głównym znajduje się gotycka rzeźba z XIV wieku, jest to słynna cudowna Pieta, koronowana przez metropolitę krakowskiego - abp. Karola Wojtyłę w 1966 r., rekoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1983 r. Przed bazyliką - pomnik Papieża Jana Pawła II według projektu Czesława Dźwigaja oraz tablica upamiętniająca miejsce zatrzymania się samochodu z Ojcem Świętym w drodze do Starego Sącza - Papież pobłogosławił wówczas miasto, jego mieszkańców i Krzyż Jubileuszowy na Miejskiej Górze. W otoczeniu bazyliki znajduje się carillon (grające dzwony), a przy placu Koronacyjnym - Muzeum Parafialne z bogatymi zbiorami, znajdują się tu również krużganki ze stacjami Siedmiu Boleści Maryi i ekspozycją statuetek Matki Bożej ze słynnych sanktuariów z całego świata oraz Święte Schody z wmurowanymi kamykami z Ziemi Świętej, ołtarz polowy i Wieczernik. Nieopodal rynku w Dworku Marsów - Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej z ekspozycją historii, etnografii i sztuki ziemi limanowskiej. Na terenie parafii, w Mordarce - kaplica Łaski z końca XVIII wieku i cudowne źródełko. W kaplicy - kopia cudownej Piety; przed 1774 r. znajdował się tu jej oryginał. W Limanowej zachowało się wiele zabytkowych budynków, również drewnianych. Tutejszy Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych nosi imię Ojca Świętego Jana Pawła II; w pierwszej połowie czerwca, począwszy od 2004 r., władze miasta Limanowa wspólnie ze szkołą organizują Rajd Szlakami Jana Pawła II. W mieście znajduje się także Dom Pielgrzyma (60 miejsc noclegowych, możliwość przygotowania posiłków).
W każdy piątek o godz. 8.00 rano w bazylice jest odprawiana Msza św. w intencji Ojca Świętego.
Msze św. w niedziele i święta w bazylice: 6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 13.30, 16.00, 20.00.
Miejska Góra (716 m n.p.m.)
Na szczycie - 37-metrowy Krzyż Jubileuszowy (papieski) - pomnik 2000-lecia chrześcijaństwa według pomysłu i projektu Leszka Pilawskiego, wzniesiony staraniem Komitetu Obywatelskiego z Limanowej. U podstawy krzyża - kaplica; w ołtarzu - kopia cudownej Piety. Z platformy widokowej - rozległa panorama na Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Sądecki i Tatry.
Limanowski Szlak Papieski powstał z inicjatywy Komitetu Organizacyjnego Szlaków Papieskich w 2003 r. Otwarcie i poświęcenie miało miejsce w Limanowej w sierpniu 2003 r. Trasę opracował Kazimierz Sowa - przewodnik beskidzki, działacz PTTK Oddziału Limanowa.
Opracowanie tekstu i zdjęcia:
Urszula Własiuk
Fundacja Szlaki Papieskie
Fundacja Szlaki Papieskie
ul. Prof. A. Bochnaka 2, 30-698 Kraków
tel. (0-12) 654-90-96, tel./ fax (0-12) 659-71-73
e-mail: szlakipapieskie@galaxy.krakow.pl