Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 24/2005

Krzysztof Świertok

Pamiątkowe zdjęcie po święceniach kapłańskich

Pamiątkowe zdjęcie po święceniach kapłańskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cześć dla Eucharystii

26 maja - w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa centralna procesja pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego, przeszła z archikatedry na Jasną Górę. Uczestniczyli w niej: paulini jasnogórscy z generałem Zakonu - o. Izydorem Matuszewskim i z przeorem - o. Bogdanem Waliczkiem, duchowieństwo z Kapitułą, klerycy częstochowskiego WSD z rektorem - ks. dr. Włodzimierzem Kowalikiem, ks. prof. Stanisław Włodarczyk - rektor Instytutu Teologicznego, prezydent miasta Tadeusz Wrona z przedstawicielami władz i mieszkańcy Częstochowy. „Patrzymy na Eucharystię, to jest przecież Miłość - mówił Metropolita Częstochowski. - Módlmy się o miłość wzajemną (...). Niech ci, którym się lepiej wiedzie, widzą tych biedniejszych”. Po procesji Mszy św. na Szczycie przewodniczył o. Marek Kowalski.

Święcenia kapłańskie na Jasnej Górze

28 maja ośmiu diakonów paulińskich przyjęło święcenia kapłańskie. Byli to: Damian Mosakowski, Tomasz Wilk, Rafał Walczyk, Marcin Kostka, Piotr Oleś, Paweł Przygodzki, Sebastian Gierszewski i Wojciech Dec. Podczas Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej święceń udzielił abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce, z którym koncelebrowało ok. 70 ojców paulinów z Polski i z zagranicy oraz księża goście. Obecni byli m.in.: kard. Henryk Gulbinowicz, generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski z Zarządem, przeor Jasnej Góry - o. Bogdan Waliczek, byli generałowie: o. Józef Płatek, o. Jan Nalaskowski i o. Stanisław Turek, rektor WSD na Skałce - o. Andrzej Napiórkowski, prefekci kleryków: o. Mariusz Tabulski i o. Józef Stępień oraz rodziny. „«Pan moim dziedzictwem i przeznaczeniem. To On mój los zabezpiecza». - To pełne ufności wyznanie natchnionego psalmisty nabiera szczególnej wymowy w kontekście ceremonii święceń kapłańskich, jakie przyjmują dziś diakoni - mówił w homilii abp Kowalczyk. - W sposób uroczysty mówią Bogu swoje «tak». Wybierają Go na całe życie jako najwyższą wartość i oddają się całkowicie do Jego dyspozycji”. Oprawę muzyczną przygotowała Schola Gregoriańska Paulińskiego WSD. Ceremonię prowadził o. Dariusz Szuba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Z Janem Pawłem II - Totus Tuus”

Pod takim hasłem 28 maja przybyła 7. Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja. Na spotkanie z kilkutysięczną rzeszą młodzieży przybył dyrektor Radia Maryja - o. Tadeusz Rydzyk, ojcowie redemptoryści i blisko 100 duszpasterzy. Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Józef Wysocki z Elbląga. W homilii nawiązał do tematu spotkania: Dar czystego serca. Jest to inicjatywa, która ma zachęcać młodych do zachowania czystości aż do ślubu. „«Dar czystego serca», dziewictwo, staje się dzisiaj wartością odrzuconą, często nawet wykpioną - mówił bp Wysocki. - Podczas gdy jest to fundament, na którym buduje się jedność, wierność, trwałość i nierozerwalność związku małżeńskiego mężczyzny i kobiety”.

25. Pielgrzymka Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

Pielgrzymka zgromadziła w dniach 27 i 28 maja ok. 4 tys. osób. Co roku pielgrzymi modlą się na Jasnej Górze w rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego o jego beatyfikację. Obecni byli m.in.: ks. prał. Grzegorz Kalwarczyk - asystent krajowy Stowarzyszenia, ks. Ryszard Umański - asystent oddziału częstochowskiego, Ziemowit Gawski - przewodniczący Zarządu Głównego, Marek Kostarski - prezes Zarządu Inco-Veritas SA oraz pracownicy. Z pielgrzymami modlili się kard. Henryk Gulbinowicz i abp Stanisław Nowak.

Pielgrzymka Telekomunikacji

28 maja w 16. Pielgrzymce TP SA na Jasną Górę przybyło ok. 2 tys. osób. Obecni byli: Elżbieta Pacuła - przewodnicząca sekcji krajowej pracowników telekomunikacji NSZZ „Solidarność”, Marek Mądrzyk - wiceprzewodniczący i przedstawiciele związków zawodowych. Mszę św. w Bazylice Jasnogórskiej odprawił generał Zakonu - o. Izydor Matuszewski. „To Wy, Drodzy Pracownicy Telekomunikacji Polskiej SA, łączycie ludzi ze sobą w radosnych i smutnych chwilach ludzkiego życia” - mówił Ojciec Generał.

W skrócie

25 maja przeor Jasnej Góry - o. Bogdan Waliczek przewodniczył Mszy św. z racji 20. rocznicy święceń kapłańskich ojców paulinów. Koncelebrowali: o. Robert Łukaszuk, o. Krystian Gwioździk, o. Kazimierz Jarosz, o. Jarosław Łuniewski, o. Kazimierz Maniecki i o. Jan Zinówko.

29 maja kilkaset osób wzięło udział w 7. Pielgrzymce Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych. Mszę św. odprawił o. Marian Lubelski.
- Abp Franc Rodé - prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego modlił się na Jasnej Górze i odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej dla 31 pracowników watykańskich.

Zapowiedzi

16 czerwca - Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich

17-19 czerwca - Konferencja Episkopatu Polski

18 czerwca - 20. Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa
- Pielgrzymka Kawalerów Maltańskich

18-19 czerwca - Pielgrzymka Karmelitów Bosych w 400-lecie ich obecności w Polsce
- 23. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Werona

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Misyjne zaangażowanie na rzecz pokoju

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30

[ TEMATY ]

3 Maja

Zielona Góra

Rokitno

bp Bronakowski

Angelika Zamrzycka

Rokitno

Rokitno

W Uroczystość NMP Królowej Polski w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Tego dnia odbyło się zakończenie pielgrzymki o trzeźwość w rodzinach, która zmierzała w ostatnich dniach ze Szczecina do Rokitna. Eucharystii, która odbyła się w bazylice rokitniańskiej, przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, który jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W koncelebrze był też biskup pomocniczy naszej diecezji – bp Adrian Put. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości na wzgórzu rokitniańskim wystrzelono salwy armatnie ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję