Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 24/2005

Grzegorz Gałązka

Ołtarz papieski w Bari, 29 maja 2005 r.

Ołtarz papieski w Bari, 29 maja 2005 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Benedykt XVI w Bari

29 maja Benedykt XVI przebywał w Bari, w południowych Włoszech, gdzie wziął udział w zakończeniu XXIV Krajowego Kongresu Eucharystycznego. Przebiegał on pod hasłem: Bez niedzieli nie możemy żyć. Podróż w obie strony Papież odbył na pokładzie śmigłowca. Była to pierwsza wizyta Następcy Jana Pawła II na terenie Italii, której jest prymasem. W Eucharystii kończącej Kongres uczestniczyło 200 tys. wiernych.
Witając Ojca Świętego na błoniach Marisabella, gospodarz spotkania - metropolita Bari-Bitonto abp Francesco Cacucci powiedział: „Szczęśliwe Bari, albowiem Następca Piotra przybył dzisiaj, aby utwierdzić braci w wierze. (...) Świętuje dzisiaj miasto Bari, miejscowy Kościół, Kościoły lokalne, które są we Włoszech: jest niedziela! Tak jak niegdyś mieszkańcy Jerozolimy, tak my dzisiaj wołamy: Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie!”.
Eucharystii zamykającej Kongres przewodniczył Benedykt XVI, który swą homilię poświęcił znaczeniu niedzieli i Eucharystii w życiu Kościoła oraz ekumenicznemu wymiarowi tego sakramentu. Ponowił też swe zaangażowanie na rzecz jedności chrześcijan, wzywając wiernych, aby każdy działał również w tym kierunku. Przypomniał, że w tym ważnym wydarzeniu dla Kościoła we Włoszech chciał wziąć udział jego poprzednik - Jan Paweł II. „Czujemy, że jest on z nami i że wraz z nami wysławia Chrystusa, Dobrego Pasterza, którego może już z bliska kontemplować” - dodał Ojciec Święty.
Nawiązując do hasła Kongresu, zaznaczył, że są to słowa 49 męczenników chrześcijańskich z 304 r. z miejscowości Abitena w dzisiejszej Tunezji, którzy złamali zakaz cesarza Dioklecjana i zebrali się w domu jednego z wiernych - Oktawiusza Feliksa (Szczęśliwego), by odprawić Eucharystię.
„I my, chrześcijanie XXI wieku, powinniśmy zastanowić się nad doświadczeniem tych męczenników - mówił Papież. - Nam także nie jest łatwo żyć po chrześcijańsku. Z duchowego punktu widzenia - świat, w którym żyjemy, naznaczony częstokroć niepohamowanym konsumpcjonizmem, obojętnością religijną, zamkniętym na transcendencję sekularyzmem, może się wydać pustynią”.
Na zakończenie Mszy św. w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Benedykt XVI wezwał do przyjęcia żywej obecności Jezusa, aby Go zanieść innym, w szkole Maryi - „Niewiasty Eucharystii”. Papież podkreślił znaczenie Eucharystii w życiu Kościoła i podziękował wszystkim uczestnikom Kongresu za ich „wielkie świadectwo wiary” i ich „żarliwy udział” w tym wydarzeniu kościelnym.
We Mszy św. uczestniczyli m.in.: specjalny wysłannik Ojca Świętego na ten Kongres, mianowany jeszcze przez Jana Pawła II - wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej kard. Camillo Ruini, nuncjusz apostolski we Włoszech - abp Paolo Romeo, arcybiskup Bari-Bitonto - Francesco Cacucci, członkowie rządu włoskiego z ministrem spraw wewnętrznych Giuseppem Pisanu na czele, ambasador Włoch przy Stolicy Apostolskiej Giuseppe Balboni Acqua, przedstawiciele władz regionu i miasta.

Reklama

Zakończenie miesiąca maryjnego

„Prawdziwą radością chrześcijanina jest przyjęcie Jezusa i zaniesienie Go innym” - powiedział 31 maja Benedykt XVI na zakończenie procesji różańcowej w Ogrodach Watykańskich. Nabożeństwo w pobliżu Groty Matki Bożej z Lourdes zamknęło w Rzymie, jak co roku, obchody miesiąca maryjnego. Poprowadził je wikariusz papieski dla Państwa-Miasta Watykańskiego - abp Angelo Comastri.
Papież, który przybył ok. godz. 21.00 wygłosił przemówienie. Wyraził zadowolenie z licznej obecności mieszkańców i pracowników Watykanu z ich rodzinami, pozdrowił też łączące się z nimi duchowo siostry kontemplacyjne, przebywające w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Ogrodów. „Matka Boża towarzyszy nam każdego dnia w naszej modlitwie” - podkreślił Ojciec Święty.
„W Roku Eucharystii, który obecnie przeżywamy, Maryja pomaga nam przede wszystkim coraz lepiej odkrywać ten wielki sakrament Eucharystii. Umiłowany Papież Jan Paweł II w ostatniej swej encyklice Ecclesia de Eucharistia ukazał Ją nam jako „Niewiastę eucharystyczną” przez całe Jej życie (por. n. 53).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Edykt w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II

Na dwa miesiące na bramie Wikariatu Rzymu, gdzie odbędzie się diecezjalny proces beatyfikacyjny Jana Pawła II, został wywieszony edykt, podpisany przez kard. Camillo Ruiniego, z datą 18 maja 2005 r., zachęcający wiernych do przekazania pism prywatnych sługi Bożego Jana Pawła II Trybunałowi Diecezjalnemu. Edykt znajduje się również przy wejściu do Kurii Arcybiskupiej w Krakowie. Oto pełny przekład edyktu na język polski:

„W sobotę 2 kwietnia 2005 r., kiedy weszliśmy już w Dzień Pański oktawy Wielkanocy i Niedzielę Miłosierdzia Bożego, Pan powołał do siebie z Pałacu Apostolskiego na Watykanie Ojca Świętego Jana Pawła II.
Sługa Boży, mąż intensywnego życia modlitwą, niezmordowany Pasterz Kościoła powszechnego i odważny świadek Chrystusowej Ewangelii, zdając się całkowicie na wolę Boga oraz Maryję Dziewicę, potwierdził w swym rozległym i szerokim nauczaniu centralne miejsce tajemnicy eucharystycznej w życiu Kościoła, wskazując każdemu ochrzczonemu, jako główne zadanie, dążenie do świętości określonej jako «wysokiej miary życie chrześcijańskie».
Ponieważ w sposób zadziwiający w momencie śmierci wybuchła sława jego świętości, którą cieszył się już za życia, jak również formalnie zgłoszono prośbę o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego, informując o tym wspólnotę kościelną, wzywamy wszystkich i każdego wiernego z osobna do przekazania nam bezpośrednio bądź dostarczenia Trybunałowi Diecezjalnemu Wikariatu Rzymu (Piazza San Giovanni in Laterano, 6 - 00184 Roma) wszystkich wiadomości, z których można by wnioskować o elementach sprzyjających bądź przeciwnych opinii świętości wspomnianego Sługi Bożego.
Ponieważ należy również, zgodnie z rozporządzeniami prawa, zgromadzić wszystkie przypisywane Mu pisma, zarządzamy niniejszym edyktem, aby ci, którzy byliby w ich posiadaniu, bezzwłocznie przekazali temuż Trybunałowi wszelkie pisma, których autorem jest Sługa Boży, o ile nie zostały jeszcze przekazane postulacji sprawy.
Przypominamy, że pod terminem «pisma» rozumie się nie tylko dzieła wydane drukiem, które zresztą zostały już zgromadzone, ale też rękopisy, diariusze, listy oraz wszelkie inne pisma prywatne Sługi Bożego. Ci, którzy chcieliby zachować sobie oryginały, mogą przedstawić ich kopie z poświadczoną autentycznością.
Ustanawiamy w końcu, że niniejszy edykt pozostanie wywieszony przez dwa miesiące na bramach Wikariatu Rzymu, jak również Kurii Krakowskiej oraz że zostanie ogłoszony w piśmie Rivista diocesana, jak też w dziennikach L’Osservatore Romano i Avvenire.

Dan w Rzymie, w siedzibie Wikariatu, 18 maja 2005 r.
Kard. Camillo Ruini - Wikariusz Generalny
Giuseppe Gobbi - Notariusz”

Audiencja generalna

„Sto lat” od Polaków dla Benedykta XVI
Tematem katechezy papieskiej podczas audiencji 1 czerwca był Hymn z Listu św. Pawła do Filipian, mówiący o wielkości i chwale, a zarazem o pokorze Chrystusa, Boga-Człowieka.
Po wygłoszeniu nauki i streszczeniu jej w kilku językach Papież zwrócił się do pielgrzymów w różnych językach, m.in. po polsku: „Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Rozpoczynamy miesiąc modlitw do Serca Pana Jezusa. Niech ta modlitwa wyda w rodzinach godne owoce wiary, nadziei i miłości. Niech Boże Serce Wam błogosławi” - powiedział Ojciec Święty. Po tych słowach orkiestra młodzieżowa z Polski odegrała Biskupowi Rzymu Sto lat.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego życia

2024-04-15 13:31

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 18-21.

Sobota, 4 maja. Wspomnienie św. Floriana, męczennika

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Witając wszystkich zebranych o. Samuel Pacholski, przypomniał, że „Matka Syna Bożego może być i bardzo chce być także Matką i Królową tych, którzy świadomym aktem wiary wybierają ją na przewodniczkę swojego życia”. Przywołując postać bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który tak dobrze rozumiał, że to właśnie Maryja jest Tą, „która zawsze przynosi człowiekowi wolność, wolność do miłowania, do przebaczania, uwolnienie od grzechu i każdego nieuporządkowania moralnego”, zachęcał wszystkich, by te słowa stały się również naszym programem, który będzie pomagał „nam wierzyć, że zawsze można i warto iść ścieżką, która wiedzie przez serce Królowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję