Reklama

Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym (1) - Zagórzański

Kliknij, aby ściągnąć

Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym

Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym, zwany Zagórzańskim, rozpoczyna się w Rabce Zdroju i biegnie przez Zaryte, Luboń Wielki, Przełęcz Glisne, Szczebel (w tym miejscu łączy się ze Szlakiem Papieskim z Lubnia), Kasinkę Małą, Lubogoszcz, Kasinę Wielką, MOREKO na Śnieżnicy, Przełęcz Gruszowiec, Ćwiliń, Jurków, Przełęcz Marszałka Polski Edwarda Rydza-Śmigłego (w tym miejscu łączy się z Papieskim Szlakiem Limanowskim), Mogielicę, Jasień, Kobylicę, Ostrą - do Mszany Dolnej. Nazwa szlaku pochodzi od grupy etnicznej górali Zagórzan, zamieszkujących ten rejon. Ze względu na położenie, na granicy Beskidu Wyspowego i Gorców - Rabka Zdrój, Rabka Zaryte i Olszówka zostały opisane przy mapce: Szlak Papieski w Gorcach, w poprzednim numerze „Niedzieli”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Beskid Wyspowy
Dogodna odległość (ok. 60 km od Krakowa) sprawia, że są to góry chętnie i często odwiedzane. Na tym terenie jest wiele śladów wędrówek ks. Karola Wojtyły i zaprzyjaźnionej z nim grupy młodzieży. Przyjazny, łagodny klimat sprzyja wypoczynkowi i turystyce; jest zalecany dzieciom i osobom starszym. Najwyższymi wzniesieniami Beskidu Wyspowego są: Mogielica (1170 m n.p.m.), Ćwiliń (1072 m n.p.m.), Jasień (1062 m n.p.m.), Modyń (1029 m n.p.m.), Luboń Wielki (1022 m n.p.m.), Śnieżnica (1006 m n.p.m.), Szczebel (976 m n.p.m.), Lubogoszcz (968 m n.p.m.), Łopień (951 m n.p.m.). Stolicą Beskidu Wyspowego jest Limanowa.

Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym

Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym składa się z dwóch części, co wynika z naturalnego ukształtowania terenu: Rabczańsko-Mszańskiego, zwanego Zagórzańskim, i Limanowskiego. Szlak Zagórzański rozpoczyna się w centrum Rabki Zdroju, skąd 21 czerwca 1953 r. po Mszy św. w kościele ks. Karol Wojtyła i zaprzyjaźniona z nim młodzież wyruszyli na wycieczkę na Ćwiliń. Wrócili pociągiem z Kasiny do Rabki. Ks. Wojtyła pojechał do Krakowa, a grupa poszła w Beskid Żywiecki. Na skrzyżowaniu szlaków turystycznych - w Parku Zdrojowym stoi dziś symboliczny głaz-pomnik Jana Pawła II - Turysty. Szlak Zagórzański kończy się w Mszanie Dolnej. Limanowski Szlak Papieski omówimy oddzielnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Luboń Wielki (1022 m n.p.m.)

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim im. Dunin-Borkowskiego powstało w 1931 r. z inicjatywy Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Rabce i jest jedynym takim obiektem w Beskidzie Wyspowym; oferuje 20 miejsc noclegowych i wyżywienie. Obok schroniska znajduje się maszt przekaźnikowy TV.

Glisne (600-634 m n.p.m.)

Stąd rozciąga się panorama Gorców i Beskidu Wyspowego. W tutejszym kościele znajduje się płaskorzeźba Ostatnia Wieczerza dłuta artysty ludowego z Mszany Dolnej - Stanisława Ciężadlika. Przełęcz oddziela Szczebel od grzbietu Lubonia Wielkiego.

Szczebel (976 m n.p.m.)

Ciekawostką Szczebla jest Zimna Dziura - piaskowcowa jaskinia na północnym stoku (dł. 7m, szer. 1-2 m, wys. 4 m). Ma dwa korytarze - w dolnym przez większą część roku utrzymuje się lód.
Na Szczeblu dołącza Szlak Papieski z Lubnia (350 m n.p.m.) przez Czechówkę (710 m n.p.m.).

Reklama

Lubień (350 m n.p.m.)

Wieś letniskowa na pograniczu Beskidu Wyspowego i Makowskiego przy głównym trakcie w Tatry - „zakopiance”. Kościół w Lubniu jest pierwszym konsekrowanym przez metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę (1960 r.). Znajduje się tu całoroczny ośrodek oazowy, który oferuje 80 miejsc noclegowych i wyżywienie. Tutejsze gimnazjum nosi imię Jana Pawla II. W pobliskim Tenczynie jest klasztor Ojców Kapucynów oraz dom rekolekcyjny: 100 miejsc noclegowych.
1 maja 1955 r. ks. Karol Wojtyła wędrował z Lubnia na Szczebel przez Glisne - Luboń do Mszany Dolnej.

Kasinka Mała (389 m n.p.m.)

Wieś letniskowa w dolinie rzeki Raby i potoku Kasinka. Z Działu pod Szczeblem rozciąga się rozległy widok na Mszanę Dolną. W kościele parafialnym znajduje się wyjątkowej urody ołtarz - scena nawiedzenia św. Elżbiety, dłuta Stanisława Ciężadlika. Latem 1962 r. kard. Wojtyła odprawiał tu Mszę św. Wcześniej - 19 lutego 1956 r. z Kasinki ks. Wojtyła z przyjaciółmi wyruszył na wycieczkę narciarską - przez Lubogoszcz do Mszany Dolnej.
Szosą tą przejeżdżał Ojciec Święty 16 czerwca 1999 r. w drodze do Starego Sącza na kanonizację bł. Kingi.

Lubogoszcz (967 m n.p.m.)

Ośrodek na Lubogoszczu (obecnie nosi nazwę Szarych Szeregów) założyło w 1925 r. Brytyjskie Chrześcijańskie Zrzeszenie Młodzieży Męskiej (YMCA); jest czynny cały rok, oferuje 120 miejsc noclegowych i wyżywienie. Szczyt Lubogoszcza, leżącego na północ od Mszany Dolnej, jest bardzo malowniczy, gęsto zalesiony. W ośrodku zachował się domek, w którym nocował z 21 na 22 czerwca 1953 r. ks. Karol Wojtyła. 28 czerwca 1973 r. wraz z przyjaciółmi i ich dziećmi kard. Karol Wojtyła wyszedł na Lubogoszcz z Mszany Dolnej.

Reklama

Kasina Wielka (480 m n.p.m.)

Wieś na stokach Śnieżnicy i Lubogoszcza. Cennym zabytkiem jest drewniany kościół parafialny z 1678 r., w którym ks. Karol Wojtyła odprawiał Mszę św. podczas wycieczki w czerwcu 1953 r. Z pól nad Kasiną rozciągają się malownicze widoki na okoliczne góry.

Śnieżnica (855 m n.p.m.)

Tutejszy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny założył ks. Józef Winkowski w 1928 r. Znajduje się tu nowa stylowa kaplica; w ołtarzu - cenny dar Ojca Świętego Jana Pawła II: obraz Matki Bożej Śnieżnej - patronki Śnieżnicy i regionu. 30 maja 1930 r. w ośrodku gościł kard. Stefan Sapieha. To uroczy zakątek. Ośrodek jest całoroczny, oferuje 120 miejsc noclegowych i wyżywienie. Zimą czynny jest wyciąg narciarski.
Msze św. w niedziele o godz. 10.00; od maja do sierpnia dodatkowo o godz. 12.00.

Przełęcz Gruszowiec (660 m n.p.m.)

Z przełęczy, dzielącej masywy Śnieżnicy i Ćwilinia, rozciągają się atrakcyjne widoki na Lubogoszcz, Kasinę, Śnieżnicę - w pogodne dni widać Babią Górę.
Stara kapliczka w cieniu lip kryje rzeźby świętych Piotra i Pawła oraz Pasyjkę i Boży Grób. Ks. Karol Wojtyła był tu na wycieczce 22 czerwca 1953 r.

Ćwiliń (1072 m n.p.m.)

Z polany szczytowej Ćwilinia można podziwiać najpiękniejsze widoki w Beskidzie Wyspowym - w pogodne dni widać Babią Górę i Tatry. Znajdują się tu Stacje Drogi Krzyżowej, zainstalowane przez parafię Jurków. Są tu źródła dobrej wody i wiele borówek. Ks. Karol Wojtyła na Ćwiliniu zakończył wycieczkę wokół Kotliny Mszańskiej 22 czerwca 1953 r., skąd udał się do Rabki przez Kasinę. Grupa poszła dalej.

Jurków (530 m n.p.m.)

Wieś letniskowa w dolinie potoku Jurkówka u stóp Mogielicy - najwyższej kulminacji Beskidu Wyspowego. W drewnianym kościele znajdują się obrazy z XIX wieku. Jak wspominają górale: „Jegomość chodzili przez Półrzeczki”, czyli ks. Karol Wojtyła przebywał również w tej niedalekiej wiosce w górach, a nawet wraz z przyjaciółmi mieli palić tam ogniska; mogło to być w 1971 r. Przy parafii znajduje się letni dom oazowy, duża baza noclegowa w domach prywatnych i pensjonatach.

Reklama

Przełęcz Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego (705 m n.p.m.)

To przełęcz między Łopieniem a Mogielicą, oddzielająca Jurków i Chyszówki od Słopnic. Na pamiątkę bitwy stoczonej przez Legiony Polskie z rosyjskimi kozakami 24 listopada 1914 r. oraz dla uczczenia marszałka Rydza-Śmigłego - społeczeństwo powiatu limanowskiego ufundowało pamiątkowy obelisk. Obok - pomnik AK i krzyż. Przełęcz jest miejscem spotkania Zagórzańskiego Szlaku Papieskiego z Limanowskim.

Mogielica (1170 m n.p.m.)

Malownicza góra zwana Królową Beskidu Wyspowego. Na zachodnim stoku polana Stomorgi - koszarowy wypas owiec (serki, żętyca), wydajne źródła dobrej wody, rozległe panoramy widokowe aż po Tatry. Ks. Karol Wojtyła był tutaj m.in. w czerwcu 1953 r. i w lutym 1954 r. Dla upamiętnienia tych wędrówek w 2004 r. mieszkańcy gminy Słopnice ustawili krzyż w kształcie papieskiego pastorału.
Od szczytu Szlak Papieski prowadzi w dwóch przeciwnych kierunkach: wzdłuż żółtego - do Mszany Dolnej oraz wzdłuż zielonego - do Limanowej.

Polana Wały (970 m n.p.m.)

Na polanie, w odległości ok. 1 km od Jasienia, powstała w latach 80. duża baza namiotowa Katowickiego Koła Przewodników Beskidzkich; czynna jest w okresie wakacji (lipiec-sierpień).

Jasień (1062 m n.p.m.)

Wyniosła kulminacja nad Doliną Kamienicy Gorczańskiej. Piękne widokowo zakątki. Jasień leży na trasie: Jasień - Kobylica (924 m n.p.m.) - Ostra (780 m n.p.m.) - Mszana Dolna, długiej i malowniczej wędrówki wzdłuż doliny Mszanki od jej źródeł, m.in. na stoku Jasienia. Mszanka łączy się w Mszanie Dolnej z Rabą. W sierpniu 1963 r. trasą z Mszany Dolnej przez Jasień do Doliny Kamienicy wędrował ks. Karol Wojtyła z przyjaciółmi.

Lubomierz (560 m n.p.m.)

Wieś na pograniczu Beskidu Wyspowego z Gorcami, znana w XIX wieku z huty szkła. Znajduje się tu drewniany kościół z początku XX wieku i dom oazowy „Albertówka” Ojców Franciszkanów przy parafii pw. św. Józefa (45 miejsc noclegowych, wyżywienie we własnym zakresie); w pobliżu jest sklep spożywczy. Na terenie parafii Lubomierz znajduje się przysiółek Rzeki i „Papieżówka”.

Mszana Dolna (400 m n.p.m.)

Miasto (od 1952 r.), stolica górali Zagórzan. Najsłynniejszym Zagórzaninem jest Władysław Orkan. Węzeł szlaków turystycznych wiodących w Beskid Wyspowy i Gorce. Ks. Karol Wojtyła w sierpniu 1963 r. wyruszał stąd na wycieczki w góry trasą przez Kobylicę - Krzystonów - Jasień do Szczawy i Kamienicy. W neogotyckim kościele parafialnym znajduje się obraz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny z początku XVI wieku malowany na desce. W Mszanie kończy swój bieg Zagórzański Szlak Papieski. Przez Mszanę przejeżdżał 16 czerwca 1999 r. Ojciec Święty w drodze do Starego Sącza.

Opracowanie tekstu i zdjęcia: Urszula Własiuk - Fundacja Szlaki Papieskie
Fundacja Szlaki Papieskie
ul. Prof. A. Bochnaka 2, 30-698 Kraków
tel. (0-12) 654-90-96, tel./ fax (0-12) 659-71-73
e-mail: szlakipapieskie@galaxy.krakow.pl

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

[ TEMATY ]

świadectwo

uzdrowienie

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Przeszłość pana Edwarda z Olkusza pełna jest ran, blizn i zrostów, podobnie też wygląda jego ciało. Podczas wojny walczył w partyzantce, był w Armii Krajowej. Złapany przez gestapo doświadczył ciężkich tortur. Uraz głowy, uszkodzenie tętnicy podstawy czaszki to pamiątki po spotkaniu z Niemcami. Bili, ale nie zabili. Ubowcy to dopiero potrafili bić! To po ubeckich katorgach zostały mu kolejne pamiątki, jak torbiel na nerce, zrosty i guzy na całym ciele po biciu i kopaniu. Nie, tego wspominać nie będzie. Już nie boli, już im to wszystko wybaczył.

CZYTAJ DALEJ

Trudny patron

O tym, że św. Zygmunt jest trudnym patronem, wiedzą najlepiej kaznodzieje, którzy głoszą kazania ku jego czci. Jak bowiem stawiać za wzór - co przecież jest naturalne w przypadku świętych - człowieka, ogarniętego tak wielką żądzą władzy, że dla jej realizacji nie zawahał się zabić własnego syna? Niektórzy pomijają ten fakt milczeniem, przywołując za to chrześcijańskie cnoty króla Burgundów, których był przykładem. Inni koncentrują się na męczeńskiej śmierci, nie wspominając, że rozkaz królewski stał się przyczyną śmierci młodego Sigeryka.

Lęk o władzę

CZYTAJ DALEJ

Piłkarski PP - triumf Wisły Kraków

2024-05-02 18:56

[ TEMATY ]

piłka nożna

Puchar Polski

PAP/Marcin Bielecki

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Piłkarze Wisły Kraków po raz piąty w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym w Warszawie pokonali Pogoń Szczecin 2:1 po dogrywce. Wcześniej "Biała Gwiazda" zdobyła to trofeum w latach 1926, 1967, 2002 i 2003.

Pogoń Szczecin - Wisła Kraków 1:2 po dogr. (1:1, 0:0).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję