Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 23/2005

Grzegorz Gałązka

Podczas modlitwy „Anioł Pański” 22 maja 2005 r.

Podczas modlitwy „Anioł Pański” 22 maja 2005 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

„Nie możemy żyć bez Niedzieli”

Te słowa pierwszych chrześcijan przypomniał Benedykt XVI przed modlitwą Anioł Pański w Watykanie 22 maja.
Podkreślił, że „każda parafia wezwana jest, by odkryć na nowo piękno niedzieli, dnia Pańskiego, kiedy uczniowie Chrystusa odnawiają w Eucharystii jedność z Tym, który nadaje sens radościom i trudom dnia codziennego”. Papież pozdrowił uczestników rozpoczętego 21 maja w Bari XXIV Kongresu Eucharystycznego włoskiego Kościoła, którego tematem są słowa: Nie możemy żyć bez niedzieli.
Benedykt XVI nawiązał do obchodzonej 22 maja w Kościele uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Powiedział m.in.: „Chrześcijańska teologia wyraża prawdę o Bogu w tych słowach: jedyna Istota w trzech postaciach. Bóg nie jest samotnością, lecz doskonałą jednością. Dlatego osoba ludzka, obraz Boga, realizuje się w miłości, która jest darem z siebie”.
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Papież pozdrowił pielgrzymów języka hiszpańskiego, polskiego, niemieckiego i włoskiego.
Zwracając się do pielgrzymów z Polski, powiedział: „Pozdrawiam pielgrzymów z Polski. Wszystkich polecam Matce Bożej i z serca błogosławię”.

Audiencja Generalna

Papież Benedykt XVI znowu pozdrowił Polaków

Psalm 116 [114-115] o uwielbieniu Boga, który wybawia człowieka z ucisku i niebezpieczeństwa śmierci, rozważał Benedykt XVI 25 maja podczas audiencji generalnej w Watykanie.
Przed audiencją Ojciec Święty przejechał między sektorami, pozdrawiając i błogosławiąc wiernych.
Streszczenie papieskiej katechezy w języku polskim odczytał ks. prał. Paweł Ptasznik z polskiej sekcji Sekretariatu Stanu.
Po rozważaniach Papież pozdrowił zebranych m.in. w językach: francuskim, angielskim, hiszpańskim, niemieckim i polskim. Zwracając się do Polaków, Benedykt XVI powiedział: „Pozdrawiam obecnych tu Polaków. Niech uroczystość Bożego Ciała rozpala we wszystkich miłość do Chrystusa obecnego w Eucharystii. Niech Bóg Wam błogosławi!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Oder postulatorem w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II, rozpoczęty w diecezji rzymskiej, będzie prowadził polski kapłan, pracujący od 20 lat w Wiecznym Mieście, ks. Sławomir Piotr Oder. Funkcję tę powierzył mu wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej - kard. Camillo Ruini. W ciągu najbliższych dni ma zostać ogłoszona oficjalnie jego nominacja na stanowisko postulatora.
Ks. Oder urodził się 7 sierpnia 1960 r. w Chełmży. Ma za sobą studia na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego w latach 1979-85 oraz w seminariach duchownych w Pelplinie i w Rzymie. W 1989 r. przyjął w Pelplinie święcenia kapłańskie, został inkardynowany do ówczesnej diecezji chełmińskiej (obecnie pelplińskiej). Wkrótce potem wyjechał na stałe do Rzymu i tam, na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, uzyskał w 1994 r. doktorat z prawa kanonicznego. W latach 1989-93 pracował jako wychowawca w Papieskim Wyższym Seminarium Duchownym w Wiecznym Mieście. Od 1993 r. jest rektorem kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
W Wikariacie Rzymu piastował różne stanowiska, głównie związane ze sprawami prawnymi. Był m.in. sędzią Trybunału Apelacyjnego, a od 2001 r. przewodniczy temu organowi, ustanowionemu w 1987 r. przez Jana Pawła II w celu rozpatrywania, jako druga instancja, spraw dotyczących małżeństw oraz będącemu sądem dla ordynariatu polowego Włoch i prałatury Opus Dei.
Jako prawnik, był od 1995 r. postulatorem w procesie o męczeństwie ks. Stefana W. Frelichowskiego (ogłoszonego błogosławionym przez Jana Pawła II w 1999 r.) i od 2000 r. w procesie o uznanie heroiczności cnót ks. Władysława Korniłowicza i m. Elżbiety Róży Czackiej.
Od 2001 r. jest kapelanem Jego Świątobliwości, czyli prałatem. Jako swoje zainteresowania prywatne wymienia pszczelarstwo, jazdę konną i czytanie książek.

Biskupi Rwandy z wizytą „ad Limina”

Do kontynuowania dzieła autentycznego pojednania w Rwandzie zachęcił Benedykt XVI biskupów tego kraju, kończących wizytę ad limina Apostolorum w Watykanie. Przyjmując na wspólnej audiencji ośmiu tamtejszych hierarchów, nawiązał do masowych mordów sprzed 11 lat, których ofiarą padło około miliona mieszkańców tego kraju.
„Zachęcam księży i wiernych, ciężko dotkniętych ludobójstwem 1994 r. i jego konsekwencjami, aby pozostawali mocni w wierze. Niech trwają w nadziei, którą daje zmartwychwstały Chrystus, przezwyciężając wszelkie pokusy zniechęcenia” - powiedział Benedykt XVI.
Głównym wyzwaniem duszpasterskim rwandyjskiego Kościoła jest pojednanie między plemionami Hutu i Tutsi po latach straszliwych wojen domowych, które kosztowały życie setek tysięcy osób. Szczególnie bolesna jest zwłaszcza sprawa ludobójstwa z 1994 r., po którym wciąż trwają prace trybunałów różnych instancji próbujących osądzić winnych. Niebagatelny jest też wkład Kościoła w pomoc ofiarom wojny, zwłaszcza sierotom.

Reklama

Uroczystość Bożego Ciała w Rzymie

26 maja, w uroczystość Bożego Ciała, Benedykt XVI przewodniczył Mszy św. przed Bazyliką św. Jana na Lateranie, a następnie poprowadził procesję eucharystyczną do Bazyliki Matki Bożej Większej. Ojciec Święty wezwał do zawierzenia Wiecznego Miasta dobroci Chrystusa. „Niech nasze życie codzienne będzie przeniknięte Jego obecnością. Złóżmy przed Jego oczy cierpienia chorych, samotność młodych i starych, pokusy i lęki, całe nasze życie” - apelował Ojciec Święty.
„W uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej Kościół przeżywa na nowo tajemnicę Wielkiego Czwartku w świetle Zmartwychwstania” - przypomniał Benedykt XVI. Podkreślił, że „tylko w ten sposób dar Eucharystii, ustanowionej w Wieczerniku, znajduje swe wypełnienie: Jezus daje rzeczywiście swoje Ciało i swoją Krew, a przekraczając próg śmierci, staje się Chlebem żywym, prawdziwą manną, niewyczerpanym pokarmem przez wszystkie wieki. Ciało staje się Chlebem życia”.
Tradycja procesji eucharystycznej ulicami Rzymu sięga pontyfikatu Mikołaja V w XIV wieku. Tą samą trasą, co obecnie, od Bazyliki św. Jana na Lateranie do Bazyliki Matki Bożej Większej - specjalnie w tym celu zbudowaną ulicą Via Merulana - Rzymianie chodzą od 1575 r. Zwyczaj zawieszono w 1870 r., po upadku Państwa Kościelnego. Wznowił go w 1979 r. Jan Paweł II.
Od lat 70. Boże Ciało nie jest we Włoszech dniem wolnym od pracy.

Audiencja dla prezydenta bułgarii

O tysiącletnich więzach łączących Stolicę Apostolską i naród bułgarski mówił Benedykt XVI podczas audiencji dla prezydenta tego kraju - Georgi Pyrwanowa. Papież przypomniał dwóch swoich poprzedników: błogosławionego Jana XXIII, który był delegatem apostolskim w Sofii, i Jana Pawła II, który odwiedził Bułgarię w maju 2002 r.
Wizyta prezydenta tego kraju, który podejmował wtedy polskiego Papieża, związana jest z dorocznymi uroczystościami ku czci Świętych Cyryla i Metodego, współpatronów Europy. „Można powiedzieć, że ich dzieło ewangelizacyjne stworzyło nasz kontynent” - podkreślił Benedykt XVI, wyrażając nadzieję, że naród bułgarski, świadomy, że jest jednym z pomostów między Wschodem a Zachodem, dochowa wierności swemu kulturowemu i duchowemu dziedzictwu.
Papież przyznał, że w historii wzajemnych stosunków były trudne momenty w ubiegłym stuleciu, w okresie reżimu komunistycznego, i wyraził zadowolenie z „odnalezienia zdolności do dialogu”.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

[ TEMATY ]

świadectwo

uzdrowienie

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Przeszłość pana Edwarda z Olkusza pełna jest ran, blizn i zrostów, podobnie też wygląda jego ciało. Podczas wojny walczył w partyzantce, był w Armii Krajowej. Złapany przez gestapo doświadczył ciężkich tortur. Uraz głowy, uszkodzenie tętnicy podstawy czaszki to pamiątki po spotkaniu z Niemcami. Bili, ale nie zabili. Ubowcy to dopiero potrafili bić! To po ubeckich katorgach zostały mu kolejne pamiątki, jak torbiel na nerce, zrosty i guzy na całym ciele po biciu i kopaniu. Nie, tego wspominać nie będzie. Już nie boli, już im to wszystko wybaczył.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Geneza, śluby lwowskie króla Jana Kazimierza

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

[ TEMATY ]

świadectwo

uzdrowienie

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Przeszłość pana Edwarda z Olkusza pełna jest ran, blizn i zrostów, podobnie też wygląda jego ciało. Podczas wojny walczył w partyzantce, był w Armii Krajowej. Złapany przez gestapo doświadczył ciężkich tortur. Uraz głowy, uszkodzenie tętnicy podstawy czaszki to pamiątki po spotkaniu z Niemcami. Bili, ale nie zabili. Ubowcy to dopiero potrafili bić! To po ubeckich katorgach zostały mu kolejne pamiątki, jak torbiel na nerce, zrosty i guzy na całym ciele po biciu i kopaniu. Nie, tego wspominać nie będzie. Już nie boli, już im to wszystko wybaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję