Pierwsza w Polsce Sekcja Teologii Kultury rozpoczyna swoją naukową aktywność na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wraz z rokiem akademickim 2005/2006. Powstała z potrzeby dialogu między wiarą a kulturą. Wiara chrześcijańska wyraża się bowiem w określonej kulturze, otwiera się na nowe kultury, rozwija kulturę, a na polu ewangelizacji przechodzi różnego rodzaju problemy inkulturacji. Kultury świata z kolei potrzebują Ewangelii, by im pomogła przezwyciężyć to, co jest w nich niedoskonałe, a nawet nieludzkie.
Program naukowo-dydaktyczny specjalności teologii kultury dotyczy szeroko rozumianej refleksji nad kulturą, prowadzonej z punktu widzenia podstaw filozoficznych i teologicznych, w kontekście współczesnych nurtów teorii kultury. Obejmuje on m.in.: antropologię kultury, aksjologię kultury, lingwistykę kultury (stosunek języka wiary do języka kultury), filozoficzne źródła sekularyzacji kultury (rozdźwięk pomiędzy kulturą a religią), ogólną i szczegółową teologię kultury, dialog Kościoła ze współczesną kulturą, zagadnienia inkulturacji (wcielenie Ewangelii w kulturę narodów), ewangelizację kultur (kultura jako pole ewangelizacji), teologię kultury politycznej, kulturotwórczą rolę chrześcijaństwa, nowe nurty w kulturze współczesnej i ich uzasadnienie filozoficzno-teologiczne, problematykę subkultur i uczestnictwa w kulturze, kulturotwórcze funkcje mediów, wartości i antywartości w kulturze współczesnej, promocję kultury. Zadania te na poziomie edukacyjnym zamierza realizować przez: proporcjonalny kanon nauk teologicznych już sam w sobie ukierunkowany na specjalizację teologii kultury, przedmioty ze specjalizacji oraz przedmioty fakultatywne.
Istotnym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej są warsztaty: umiejętności czytania i interpretowania tekstów; czytania obrazów; krytycznej analizy filmowej, projektowania sytuacji twórczych, organizacji i upowszechniania kultury oraz z zakresu retoryki.
Więcej informacji: www.uksw.edu.pl/Sekcja Teologii Kultury
Pomóż w rozwoju naszego portalu