Reklama

Dolnośląski Szlak Papieski

Kliknij, aby ściągnąć

Dolnośląski Szlak Papieski

Malownicza ziemia kłodzka leży na styku Sudetów Środkowych i Wschodnich. Od Śląska, Czech i Moraw oddzielają ją bardzo stare góry, częściowo wypiętrzone ponad 400 mln lat temu. Noszą intrygujące, ciekawe nazwy: Góry Sowie, Bardzkie, Złote, Bialskie, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Orlickie i Stołowe. Najwyższym szczytem jest Śnieżnik (1425 m n.p.m.). Są to góry krystaliczne, o skomplikowanej budowie obszaru i zróżnicowanym wieku tworzących je skał, co sprzyja występowaniu różnych minerałów. Na powierzchni można napotkać liczne ich odmiany, m.in.: ametyst, granat, jaspis, agat. Wyjątkiem są Góry Stołowe - najmłodsze góry w Polsce, zbudowane z kredowych piaskowców. Obszar przecina Nysa Kłodzka, biorąca swój początek na stokach Jasienia w Masywie Śnieżnika.
Ziemia kłodzka określana jest jako „zaułek Pana Boga”. Zawsze był to region katolicki. Jest tu wiele kościołów, kapliczek, przydrożnych krzyży. Teren ten ma burzliwą historię, bowiem leży w regionie przygranicznym - często zmieniali się jego właściciele i przynależność państwowa. Do połowy XV wieku władali tu królowie czescy, a w krótkich okresach książęta śląscy. W 1459 r. król Jerzy z Podiebradów ustanowił hrabstwo kłodzkie. Od 1526 r. Czechy, a wraz z nimi ziemia kłodzka, stały się częścią monarchii austriackiej. Od początku 1740 r. ziemię kłodzką przejęły Prusy, a po nich państwo niemieckie. Po II wojnie światowej w 1945 r. ziemia ta została wraz z Dolnym Śląskiem włączona do Polski. Miejsce Niemców wysiedlonych na zachód zajęli Polacy z Kresów Wschodnich i Polski Centralnej.
Jednym z głównych bogactw ziemi kłodzkiej są wody mineralne. Na ich bazie rozwinęły się uzdrowiska, a od nich wziął początek rozwój turystyki. Przyjeżdżający „do wód” kuracjusze (wśród nich było wiele znanych postaci, takich jak np. Fryderyk Chopin, Johann Wolfgang Goethe) zwiedzali chętnie piękne okolice oraz liczne ciekawe zabytki.
Ziemia kłodzka należy do diecezji świdnickiej. Na tym terenie było kiedyś kilka sanktuariów - dziś funkcjonują cztery: w Wambierzycach, Bardzie, na górze Iglicznej i w Wielisławiu Śl. Wszystkie ks. Karol Wojtyła nawiedził jako biskup.
Papieski Szlak na ziemi kłodzkiej został otwarty 29 kwietnia 2005 r. Jest historycznie wiarygodny, ponieważ powstał na podstawie notatek jednego z siedmiu uczestników wycieczki - Jana Babeckiego, jednego z przyjaciół towarzyszących w dniach 1-7 lipca 1955 r. ks. Karolowi Wojtyle.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szlak Papieski: Kudowa - Czermna - Błędne Skały - Karłów - Szczeliniec - Karłów - Radków - Wambierzyce - Karłów - Duszniki - Spalona - Gniewoszów - Międzylesie - Śnieżnik - Międzygórze: ks. Karol Wojtyła odjeżdża pociągiem z Długopola, grupa wędruje przez Lądek do Kłodzka

Kudowa Zdrój

Funkcjonuje jako uzdrowisko od 1636 r. Leczy się tu głównie choroby układu krążenia, przemiany materii i nerwice. W drugiej poł. XIX wieku uznano ją za pierwsze oficjalne uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech. Występują tu wody o bardzo zróżnicowanym składzie chemicznym. Prawa miejskie Kudowa uzyskała w roku 1945. Miasto graniczne z Czechami. Odbywają się tutaj festiwale moniuszkowskie. 15 kwietnia 1974 r. kard. Karol Wojtyła zatrzymał się w Kudowie u Sióstr Służebniczek, podążając na pogrzeb kard. Stefana Trochty w czeskich Litomierzycach. Fakt ten upamiętnia tablica wmurowana w ścianę domu Sióstr.

Czermna

Największa wieś w tzw. zakątku czeskim. Przy kościele pw. św. Bartłomieja - Kaplica Czaszek (jedna z trzech w Europie). Powstawała przez 30 lat z inicjatywy proboszcza - ks. Vaclava Tomaska w poł. XVIII wieku. Wraz z parafialnym grabarzem Langnerem wydobywał on z okolicznych pól i zbiorowych mogił szczątki poległych i zmarłych w czasie wojny trzydziestoletniej, wielkiej zarazy cholery i wojen śląskich. Ściany i sklepienia kaplicy wyłożone są trzema tysiącami czaszek i piszczeli, kolejne - podobno 21 tys. - zostały złożone w krypcie. Atrakcją Czermnej jest też ruchoma szopka z ok. 250 figurkami, zbudowana w ciągu 20 lat na początku XX wieku przez Frantiska Stepana. Kaplicę Czaszek zwiedził i obejrzał szopkę ks. Karol Wojtyła w pierwszym dniu wycieczki, tj. 1 lipca 1955 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Błędne Skały (850 m n.p.m.)

Reklama

Skalny rezerwat w Górach Stołowych. Regularnie spękany piaskowiec utworzył skalne miasto - labirynt ciasnych szczelin i skalnych bloków. Doskonały punkt widokowy na Karkonosze. Przejście tylko wyznaczoną trasą, dojazd wahadłowy od Szosy Stu Zakrętów.

Szosa Stu Zakrętów

Wijąca się malowniczymi serpentynami droga przecinająca Park Narodowy Gór Stołowych. Przejazd trasą jest doskonałym sposobem poznania w szybkim czasie najbardziej atrakcyjnych miejsc i widoków. Ks. Karol Wojtyła zwiedził Błędne Skały i - wraz z grupą - zanocował w małej stacji turystycznej w ich pobliżu.

Szczeliniec (919 m n.p.m.)

Zwieńczony skalną koroną - labiryntem skalnym najwyższy szczyt Gór Stołowych. Zwiedzanie wyłącznie oznakowaną trasą, prowadzoną przez tarasy widokowe, wśród osobliwych skał o ciekawych nazwach (Kwoka, Słoń, Żółw), przez głębokie szczeliny (najgłębsza Piekiełko) i skalny tunel. Przy północnym tarasie - dawne schronisko z 1845 r. w stylu szwajcarskim. Na szczycie - wiele tablic upamiętniających wizyty różnych osobistości. Wśród nich tablica ku czci Franza Pabla, sołtysa Karłowa, który na przełomie XVIII i XIX wieku wytyczył pierwsze drogi na Szczeliniec i udostępnił je gościom. W 1813 r. został mianowany pierwszym europejskim przewodnikiem turystycznym.

Karłów

Centrum turystyczne Gór Stołowych, wieś otoczona lasem na rozległej polanie u stóp Szczelińca. W pobliżu - resztki pruskiego Fortu Karola. Dom wczasowy w Karłowie gościł ks. Karola Wojtyłę z przyjaciółmi dwukrotnie - 2 i 3 lipca 1955 r. (nocleg).

Radków

Przygraniczna wieś u stóp Gór Stołowych, kończy Szosę Stu Zakrętów. Zaplecze turystyczne.

Wambierzyce

Reklama

Wioska wzmiankowana w 1330 r., zwana Śląską Jerozolimą. Pod koniec XVII wieku hr. Daniel von Osterberg - ówczesny właściciel Wambierzyc rozpoczął rozbudowę wsi i urządził ją na podobieństwo Jerozolimy. Okolicznym wzgórzom nadano nazwy: Kalwaria, Synaj, Tabor, Syjon, Horeb, Wzgórze Kwarantanny, a potok nazwano Cedronem. Na wzgórzach stanęło 76 kaplic, wzniesiono też 12 bram. Z kościoła, który wówczas powstał w miejscu zrujnowanego wojną trzydziestoletnią, ocalała tyko fasada. W 1723 r. hr. Antoni von Götzen buduje nową świątynię. W jej krużgankach znajduje się 12 początkowych stacji kalwaryjskich z XVII i XVIII wieku. W nawie głównej na sklepieniu - obraz Bonory, Włocha z pochodzenia, z początku XVIII wieku, przedstawiający Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny. W wielkim ołtarzu barokowym na srebrnym tronie stoi 30-centymetrowa cudowna figurka Matki Bożej Wambierzyckiej. Bazylika stoi w takim miejscu na wzgórzu, gdzie w XII wieku w niszy wysokiego drzewa była umieszczona figurka. Tu pod koniec XII wieku ociemniały Jan z Raszewa odzyskał wzrok. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w 1200 r. pod drzewem ludzie ustawili kamienny ołtarz, a w 60 lat później wznieśli pierwszy drewniany kościół. Obok kościoła - słynna ruchoma szopka, dzieło L. Wittiga.
Ks. Karol Wojtyła odprawił Mszę św. w bazylice 3 lipca 1955 r. 25 lat temu figurka Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin została ukoronowana.

Duszniki Zdrój

Miasto wzniesione przy starej drodze handlowej z Czech na zachowanym do dziś średniowiecznym planie urbanistycznym - prawa miejskie od 1346 r. W kościele pw. Świętych Piotra i Pawła - ciekawa ambona z 1720 r. w kształcie paszczy wieloryba i cenne zabytki sztuki sakralnej. W tym kościele ks. Karol Wojtyła odprawił Mszę św. 5 lipca 1955 r. W dawnym młynie z 1605 r. - Muzeum Papiernictwa. W Dusznikach odbywają się koncerty szopenowskie. Część zdrojowa miasta znajduje się w Dolinie Bystrzycy Dusznickiej. Tutejsze szczawy, znane od wojny trzydziestoletniej, zaczęto wykorzystywać w leczeniu pod koniec XVIII wieku. Kuracjusze zażywali też kąpieli mineralnych, a z polecenia lekarzy popijali kozie mleko i żętycę na pobliskiej Koziej Hali. Główne wskazania lecznicze to choroby układu krążenia, trawienia i oddechowego. Przebywali w modnym zdroju m.in. Fryderyk Chopin, Feliks Mendelssohn-Bartholdy, Karl von Holtei, Zygmunt Krasiński. Grupa ks. Karola Wojtyły zatrzymała się na nocleg w domu Pod Muflonem 5 lipca 1955 r. Następny nocleg wypadł na trasie w prywatnym domu pomiędzy Gniewoszowem a Międzylesiem.

Międzylesie

Reklama

Miasto przygraniczne lokowane w 1294 r. przy trakcie handlowym do Czech i na Morawy. Przy rynku - zamek renesansowy z XVI wieku (obecnie w remoncie) i park. Na uwagę zasługuje kościół Bożego Ciała z ciekawymi krużgankami łączącymi kościół z zamkiem i nietypową amboną z 1750 r. w kształcie łodzi z baldachimem. Ks. Wojtyła z przyjaciółmi nocował w kwaterze prywatnej 6 lipca 1955 r. Rankiem na stryszku domu odprawił Mszę św.

Śnieżnik (1425 m n.p.m.)

Najwyższy szczyt w rozrogu dużych grzbietów Masywu Śnieżnika, rozdzielonych głębokimi wąskimi dolinami. Warto zobaczyć wysoki (27 m) malowniczy wodospad rzeki Wilczki. Pod Trójmorskim Wierchem zbiegają się wodziały trzech mórz. Na Hali pod Śnieżnikiem - schronisko turystyczne z 1871 r., jedno z najstarszych na tym terenie. Ze szczytu rozciągają się wspaniałe widoki. W rejonie Śnieżnika - jedynym miejscu poza Tatrami - można spotkać kozice. Ks. Karol Wojtyła wszedł na Śnieżnik 6 lipca 1955 r.

Międzygórze

Wieś letniskowa u stóp Śnieżnika i góry Iglicznej w dolinie Wilczki rozwinęła się z XVI-wiecznej osady leśnej. Wydobywano tu też rudy żelaza. Rozwój zawdzięcza królewnie holenderskiej Mariannie Orańskiej - właścicielce ogromnego majątku, która w roku 1840 założyła tu pierwsze stawy rybne i domy gościnne. Wkrótce powstała stacja klimatyczna i rozwinęły się sporty zimowe. Z tego okresu zachowały się drewniane budynki sanatoryjne i pensjonaty. W centrum - drewniany kościół pw. św. Józefa z 1740 r., przebudowany w 1920 r., ciekawie wyposażony. 7 lipca 1955 r. w tym kościele ks. Wojtyła odprawił Mszę św. przed odejściem do Długopola.

Igliczna, zwana Marią Śnieżną (845 m n.p.m.)

Szczyt w Masywie Śnieżnika; na nim w pielgrzymkowym sanktuarium pw. Matki Bożej Śnieżnej - figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1750 r., ukoronowana przez Papieża Jana Pawła II w 1983 r. W sanktuarium - „ku pokrzepieniu serc pielgrzymów i turystów” - znajduje się pamiątkowa tablica z informacją, że miejsce to odwiedził bp Karol Wojtyła w dniach 20 sierpnia 1961 r. jako duszpasterz i 10 sierpnia 1968 r. jako turysta.

Długopole Zdrój

Najmniejsze uzdrowisko na ziemi kłodzkiej. W 1875 r. do Długopola przyjechał pierwszy pociąg z Wrocławia. Z tej linii kolejowej skorzystał ks. Wojtyła, gdy odjeżdżał samotnie 7 lipca 1955 r. do Krakowa. Jego towarzysze spędzili w tej okolicy jeszcze jeden dzień, wędrując przez Lądek do Kłodzka.

Przy opracowaniu tekstu Autorka korzystała z informacji zaczerpniętych w czasie wędrówki. Przedstawiony opis trasy bardzo skrótowo charakteryzuje niezwykłej urody region, przez który biegnie także Szlak Papieski. W czasie wędrówki tym Szlakiem zalecamy korzystanie z dokładnego przewodnika i dobrej mapy turystycznej. Opracowanie tekstu: Urszula Własiuk - Fundacja Szlaki Papieskie.
Fundacja Szlaki Papieskie
ul. Prof. A. Bochnaka 2, 30-698 Kraków
tel. (0-12) 654-90-96, tel./fax (0-12) 659-71-73
e-mail: szlakipapieskie@galaxy.krakow.pl

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Gdy odszedł Jan Paweł II – też był kwiecień – to moje pierwsze skojarzenie po śmierci Franciszka, które kieruje serce do roku 2005. Też był to okres Świąt Wielkanocnych. Zauważmy: wybór Franciszka był oceniany jako zapowiedź nowego stylu, jako nowy powiew.

Umarł w czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w poniedziałek wielkanocny, czyli w czasie tak bardzo wiążącym się z odnowieniem właśnie. Z odrodzeniem. Z życiem, które tylko zmienia się, nie kończy. To z pewnością wymowny znak dla świata. Także dla Kościoła, który nadal trwa, także w okresie sede vacante, bo został założony przez Zmartwychwstałego Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat KEP w sprawie zasad liturgicznych obowiązujących po śmierci Papieża

2025-04-22 07:34

[ TEMATY ]

śmierć

Franciszek

śmierć Franciszka

Karol Porwich/Niedziela

W związku ze śmiercią papieża Franciszka, Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała komunikat w sprawie zasad liturgicznych.

W związku ze śmiercią Papieża Franciszka, Komisja ds. kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski przypomina zasady, którymi należy kierować się w czasie towarzyszenia modlitwą zmarłemu Papieżowi aż do czasu zakończenia konklawe. Stolica Apostolska może wydać wskazania dotyczące modlitw za zmarłego Papieża i przygotowań do wyboru Następcy. Wówczas należy dostosować się do wytycznych rzymskich.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: ciało papieża Franciszka przeniesiono do bazyliki watykańskiej

2025-04-23 10:54

[ TEMATY ]

Watykan

śmierć Franciszka

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Kardynał kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, Kevin Joseph Farrell przewodniczył w środę 23 kwietnia uroczystemu przeniesieniu ciała zmarłego 21 kwietnia papieża Franciszka z kaplicy Domu Świętej Marty do bazyliki watykańskiej. Od tej pory, aż do pogrzebu w sobotę, 26 kwietnia, hołd zmarłemu papieżowi mogą składać wierni przybywający z całego świata do Rzymu.

Kardynałowie zgromadzali się w kaplicy Domu Świętej Marty, trwając w cichej modlitwie. Towarzyszyli im franciszkanie konwentualni - penitencjarze bazyliki watykańskiej. Następnie kardynał kamerling, Kevin Farrell po pozdrowieniu zgromadzonych powiedział: „Najmilsi bracia i siostry, z wielkim wzruszeniem towarzyszymy doczesnym szczątkom naszego papieża Franciszka w drodze do bazyliki watykańskiej, gdzie często pełnił swoją posługę biskupa Kościoła, który jest w Rzymie i pasterza Kościoła powszechnego. Opuszczając ten dom dziękujmy Panu za niezliczone dary, którymi za pośrednictwem swego sługi, papieża Franciszka obdarzył lud chrześcijański i módlmy się, aby będąc miłosiernym i łaskawym udzielił jemu wiecznego mieszkania w królestwie niebieskim oraz pocieszył niebańską nadzieją rodzinę papieską, Kościół w Rzymie i wiernych na całym świecie. Łaskawie spojrzyj Panie na życie i dzieło Twego sługi a naszego papieża Franciszka. Przyjmij go w domu wiecznego światła i pokoju, i daj Twoim wiernym iść drogami przez niego wytyczonymi oraz świadczyć Ewangelię Twego Syna. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję