Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Francja

Nowe statuty PDM

Nową wersję statutów Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) przyjęto na trwającym od 6 maja w Lyonie dorocznym zgromadzeniu ogólnym dyrektorów krajowych i kierownictwa PDM. Zakłada ona przede wszystkim nałożenie większej odpowiedzialności za misje ad gentes (czyli wobec ludów nieznających jeszcze Chrystusa) na biskupów diecezjalnych. Tekst nowego dokumentu podpisali prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów - kard. Crescenzio Sepe oraz sekretarz pomocniczy tego urzędu watykańskiego i przewodniczący Dzieł - abp Henryk Hoser.
Dotychczasowe statuty, zatwierdzone przez Jana Pawła II w 1980 r., zostały uaktualnione z uwzględnieniem jego życzeń oraz propozycji zgłaszanych przez ekspertów i episkopaty krajowe w ciągu minionego ćwierćwiecza.
Obrady w Lyonie są pierwszym zgromadzeniem ogólnym Dzieł poza Rzymem, a wybór tego francuskiego miasta wiąże się z oddaniem tam do użytku domu pamięci Pauliny Jaricot (1799-1862), założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Liban

Zamach na chrześcijan

Reklama

Dwie osoby zabite i ok. 30 rannych - to bilans ofiar zamachu z 6 maja na rozgłośnię katolicką Patriarchatu Maronickiego i na kościół pw. św. Jana Apostoła w mieście Dżunija, ok. 20 km na północ od Bejrutu. Świątynia została zniszczona niemal całkowicie.
Biskup maronickiej diecezji Jbeil-Bechara Rai powiedział w Radiu Watykańskim, że akcja była prawdopodobnie sterowana spoza granic Libanu, gdyż przez cały dzień, w którym dokonano zamachu, radiostacja wyrażała solidarność z rodzinami osób przetrzymywanych w więzieniach syryjskich w Damaszku. „Krewni aresztowanych ujawniali okrucieństwa w tamtejszych więzieniach i to, co tam widzieli” - oświadczył Biskup.
Dyrektor stacji - maronicki misjonarz ks. Fadi Tabet określił tę zbrodnię jako „obelgę rzuconą Bogu, człowiekowi i społeczeństwu libańskiemu, „czystym” przejawem nienawiści”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

USA

Imigrant ma swoje prawa

Kościół katolicki rozpoczął kampanię pod hasłem Sprawiedliwość dla imigrantów. Akcję wywołała narastająca niechęć wobec cudzoziemców w Stanach Zjednoczonych. Otwierając 10 maja tę inicjatywę, arcybiskup Waszyngtonu - kard. Theodore Edgar McCarrick wezwał do reformy przepisów bezpieczeństwa.
Biskupi USA wyrazili zaniepokojenie, że coraz częściej imigranci są przedstawiani jako zagrożenie dla kraju. - Nie możemy się już dłużej przyglądać, jak politycy i media obciążają imigrantów odpowiedzialnością za zamachy terrorystyczne z 11 września - powiedział bp James Tamayo. Przez tę akcję Kościół pragnie podkreślić, że „Ameryka jest narodem imigrantów i nim pozostanie”. Zbrodnicze akcje nielicznej grupy terrorystów nie mogą zatrzeć świadomości, w jakim stopniu imigranci „danymi im przez Boga talentami” przyczynili się do kreatywności i dobrobytu kraju.
Według danych amerykańskiego Episkopatu, w 2002 r. liczba osób w USA urodzonych za granicą wynosiła 32,5 mln., co stanowi ok. 11 % ogółu ludności.
Ponad połowa legalnych imigrantów pochodzi z Ameryki Łacińskiej, ok. jedna czwarta z Azji i 14 % - z Europy.

Irak

Zbyt wolno powstaje rząd

Reklama

Biskup chaldejskiej diecezji Amadiyah na północy Iraku, Rabban el Qas, skrytykował zbyt powolny proces tworzenia rządu w kraju. W ciągu ponadtrzymiesięcznych prac na czoło wysuwały się za bardzo sprawy przynależności etnicznej i religijnej, a nie kompetencje zawodowe - stwierdził hierarcha w rozmowie z misyjną agencją informacyjną „AsiaNews”. Biskup zaapelował do chrześcijan, aby nie tylko popierali polityków ich wyznania, lecz przede wszystkim tych, którzy opowiadają się za narodowym pojednaniem i położeniem kresu przemocy. Jednocześnie sprzeciwił się apelom o utworzenie partii chrześcijańskiej.
8 maja parlament Iraku zatwierdził obsadzenie ostatnich wolnych jeszcze stanowisk. Dotychczas w rządzie jest 17 szyitów, ośmiu Kurdów, pięciu sunnitów oraz jedna chrześcijanka. Ogółem pięć stanowisk ministerialnych zajmują kobiety.

ONZ

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ - abp Celestino Migliore spotkał się 4 maja (oficjalnie poinformowano o spotkaniu 11 maja) w Nowym Jorku z sekretarzem przedstawicielstwa Patriarchatu Moskiewskiego w USA - ks. Aleksandrem Abramowem. Według komunikatu Służby Informacyjnej Patriarchatu, podczas spotkania „omawiano stan i tematykę stosunków Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i Watykanu po rozpoczęciu pontyfikatu Benedykta XVI”.
„Podkreślono ważność zespolenia wysiłków obu Kościołów w świadczeniu o wartościach wiary w społeczeństwie przenikniętym duchem relatywizmu i odrzucania znaczenia religii”.

Francja

Za znaczący gest zaproszenia do dalszego dialogu ekumenicznego uznali francuscy protestanci przesłanie Benedykta XVI do uczestników krajowego synodu Kościoła reformowanego. Jest to najliczniejsza wspólnota protestancka we Francji, licząca 350 tys. wiernych.
Podczas spotkania, które odbywało się w Aix-en-Provence na południu kraju papieski list odczytał katolicki arcybiskup tego miasta Claude Feidt. Ojciec Święty przypomniał podstawowe zadanie stojące przed chrześcijanami, jakim jest zmierzanie ku jedności wszystkich uczniów Chrystusa.

Kongo

Reklama

W Demokratycznej Republice Kongo zamordowano belgijskiego misjonarza. Jak donosi misyjna agencja Misna, 72-letni jezuita - o. René de Haes zmarł 7 maja w szpitalu w Kinszasie, w wyniku ran postrzałowych.
O. Haes wykładał teologię na Uniwersytecie w Kinszasie. Był także znany ze swego zaangażowania na rzecz pomocy najuboższym i chorym na AIDS.

Niemcy

Poczta niemiecka wyemitowała okolicznościowy znaczek upamiętniający Jana Pawła II. Znaczek o nominale 55 centów przedstawia profil głowy zmarłego Papieża, opartej na pastorale, i podpis: Jan Paweł II 1920-2005; zostanie wyemitowany w nakładzie 30 mln sztuk. Wcześniej, bo już w połowie kwietnia, papieski znaczek wydała Poczta Austriacka. - Chcieliśmy w ten sposób uczcić wyjątkową i nieustanną aktywność Papieża Jana Pawła II na rzecz pokoju, sprawiedliwości i pojednania - powiedział rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów.

Hiszpania

Prawie 600 tys. euro wyniesie w tym roku pomoc finansowa hiszpańskiego Episkopatu. Pieniądze trafią do ponad 23 krajów w tym na jeden projekt do Polski. Siostry Karmelitanki Misjonarki Terezjanki w Tarnowcu mają otrzymać 6 tys. euro. W wiekszości jednak środki trafią do krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej. Wśród projektów znajdują się m.in. kształcenie duchownych, budowa, rozbudowa bądź dokończenie budowy kościołów, kaplic, domów parafialnych. Krajami, które najwięcej skorzystają na pomocy hiszpańskiej, są: Kolumbia, Peru, Kamerun, Indie, Brazylia.

Tydzień na świecie

Unijny instytut EIRO podał w specjalnym raporcie, że pracownicy w nowych krajach UE spędzają w pracy średnio o 112 godzin rocznie więcej niż zatrudnieni w starych krajach Unii.

Brytyjska Partia Pracy trzeci raz z rzędu zwyciężyła w wyborach do Izby Gmin, ale jej przewaga nad opozycją znacznie zmalała (laburzyści dostali 36% głosów, konserwatyści - 33%, liberalni demokraci - 23%). Premier Tony Blair obecnie pracuje nad tworzeniem nowego rządu.

Niemieckie media i opozycja skrytykowały kanclerza Gerharda Schroedera za jego postawę w związku z moskiewskimi uroczystościami z okazji 60. rocznicy kapitulacji hitlerowskiej III Rzeszy. Zarzucono mu m.in., że bezkrytycznie i przy każdej okazji wychwalał gospodarza imprezy prezydenta Władimira Putina, „co zdecydowanie negatywnie wpłynie na stosunki z państwami Europy Środkowo-Wschodniej”.

Dziennikarze i personel techniczny francuskich państwowych stacji telewizyjnych zaprotestowali przeciwko niedemokratycznym praktykom i uprawianiu telewizyjnej propagandy na rzecz unijnej konstytucji. W wystosowanym apelu zarzucili oni władzom państwowych mediów rażący brak obiektywizmu oraz zażądali, aby przeciwnicy eurokonstytucji mieli takie samo prawo prezentowania swoich poglądów jak ci, którzy namawiają do głosowania na „tak”.

Na Kremlu odbył się szczyt Rosja - Unia Europejska, na którym - jak zauważyli komentatorzy - jedynie bardzo ogólnikowo poruszono istotne sprawy. Według obserwatorów, szczyt zakończył się sukcesem Moskwy. Wysocy przedstawiciele UE nie odważyli się zakwestionować autorytarnych zapędów ekipy prezydenta Władimira Putina i ludobójczej polityki Rosji w Czeczenii (moskiewski szczyt miał być przedłużeniem fety, którą Rosjanie urządzili w 60. rocznicę pokonania Hitlera). Kończącą szczyt konferencję prasową Władimir Putin zamienił w gwałtowny atak na państwa bałtyckie.

W 60. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie Komisja Europejska uczciła pamięć niewinnych ofiar tej wojny. Jednocześnie przypomniała, że dla wielu milionów mieszkańców naszego kontynentu prawdziwą wolność przyniósł dopiero upadek muru berlińskiego.

Okazją do gloryfikowania potęgi ZSRR stały się dla prezydenta Władimira Putina moskiewskie uroczystości z okazji 60. rocznicy kapitulacji hitlerowskich Niemiec. Zgodnie z najgorszymi przewidywaniami, Putin nie przeprosił za zbrodnie popełnione w czasie wojny przez Stalina i powojenną okupację narodów Europy Środkowo-Wschodniej. W wygłoszonym przemówieniu m.in. podziękował za sojuszniczą pomoc podczas wojny Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii i Francji, wyraził także uznanie dla „niemieckich i włoskich antyfaszystów”, nie wymieniając Polski. Kulminacyjnym punktem uroczystości była parada wojskowa na pl. Czerwonym.

Prezydent Władimir Putin po raz pierwszy odmówił wzięcia udziału w szczycie organizacji, do której należy Rosja - napisała m.in. Niezawisimaja Gazieta, komentując komunikat rosyjskiego MSZ, że na warszawskim szczycie Rady Europy Federację Rosyjską będzie reprezentować minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Przyczyn obniżenia statusu rosyjskiej delegacji oficjalnie nie podano.

Z wizytą w Gruzji gościł prezydent USA George W. Bush. Przemawiając do tysięcy Gruzinów na placu w centrum Tbilisi, otwarcie wezwał narody postsowieckich państw do walki o wolność. W Rosji przemówienie prezydenta USA odebrano jako kolejny afront po tym, jak wezwał Kreml, aby potępił powojenną okupację Europy Środkowo-Wschodniej przez ZSRR.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Maryja. Czym zachwyca?

2024-12-21 09:21

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

Adobe Stock

Zapraszamy na komentarz do Ewangelii IV niedzieli Adwentu roku C.

CZYTAJ WIĘCEJ: mariuszrosik.pl
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Dajmy się prowadzić Matce Najświętszej

2024-12-20 12:50

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Monika Książek

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Tak mówi Pan: A ty, Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! z ciebie wyjdzie dla mnie Ten, który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności. Przeto Pan porzuci ich aż do czasu, kiedy porodzi mająca porodzić. Wtedy reszta braci Jego powróci do synów Izraela. Powstanie on i paść będzie mocą Pańską, w majestacie imienia Pana, Boga swego. Osiądą wtedy, bo odtąd rozciągnie swą potęgę aż po krańce ziemi. A on będzie pokojem.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: wszyscy potrzebujemy znaków nadziei

2024-12-21 18:26

[ TEMATY ]

prymas Polski

spotkanie opłatkowe

nadzieja

abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

„Wszystkim nam potrzebne są znaki nadziei. Potrzebne są młodym, aby odkrywali piękno i sens życia, potrzebne są rodzinom i małżonkom, aby jeszcze raz pojęli, że otwartość na życie z odpowiedzialnym macierzyństwem i ojcostwem jest misją, którą Pan powierza ich miłości” - mówił abp Wojciech Polak podczas sobotniego spotkania z doradcami życia małżeńskiego i rodzinnego, członkami stowarzyszenia wspierającego powołania oraz rodzicami misjonarzy pochodzących z archidiecezji gnieźnieńskiej.

Doroczny „opłatek” rozpoczęła wspólna modlitwa i Msza św. sprawowana w kaplicy Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie przez abp. Wojciecha Polaka i przybyłych księży. W homilii metropolita gnieźnieński nawiązał do przywołanego w liturgii słowa obrazu Maryi idącej z pośpiechem do swej krewnej Elżbiety, podkreślając, że uczy nas on nie tylko oddania i troski o innych, ale i tego, jak nieść Chrystusa do sióstr i braci. Bardzo są bowiem potrzebni ci, którzy oddawszy siebie do dyspozycji Bogu, jak Maryja, idą do bliźnich, gotowi spotkać ich, aby i w nich coś się stało, coś się poruszyło.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję