Trzy lata działalności, dziesiątki uczestników, wspólna modlitwa, miłość Boga i bliźniego. W sobotę 5 lutego 2022 r. odbył się XXXV Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim.
Niektórzy mówią - “przyszło nam żyć w ciekawych czasach”, i nie są to słowa otuchy. Pandemia koronawirusa, towarzyszące jej niepewności i zmartwienia - a w ostatnich dniach również troska o pokój w Europie i na świecie, wymagają tym większej ufności w matczyną opiekę Maryi i łaski, którymi pragnie nas obdarować Jezus Chrystus. Kształtowaniu postaw ufności, rozeznania i męskiej odpowiedzialności wobec zagrożeń duchowych i fizycznych służy bujnie rozwijający się ruch Męskiego Różańca. Do jednego z najstarszych tego typu ośrodków w kraju należy Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim, który w pierwszą sobotę lutego 2022 odbył się już po raz 35. Jak co miesiąc, piotrkowianie zebrali się o godz. 10:00 pod kościołem Najświętszego Serca Jezusowego w centrum miasta, aby w przemarszu modlitewnym dotrzeć na godz. 11:00 do kościoła św. Jacka i św. Doroty i wziąć udział we wspólnotowej Mszy Świętej. Tym razem w wydarzeniu wzięło udział ok. 40 uczestników, zaś wszystkiemu bacznie przyglądali się przedstawiciele mediów regionalnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Tym razem - oprócz związanych z nabożeństwem pierwszych sobót miesiąca intencji wynagradzających - piotrkowianie nieśli w sercach modlitwę o pokój. Pokój tak bardzo potrzebny zranionej licznymi i wielkimi wojnami Europie, zagrożonej kolejnym konfliktem, krwią, łzami i śmiercią niewinnych. Ale również i o pokój duchowy, ten rodzaj pokoju, który sprzyja rozumnemu rozeznaniu woli Boga, naśladowaniu Pana Jezusa i zawierzeniu orędownictwu Maryi. Źródła tego wszystkiego piotrkowianie poszukiwali w rozważaniu Tajemnic Światła Różańca Świętego.
Piotrkowianie przyjęli comiesięczną modlitwę różańcową jako pewien rodzaj rachunku sumienia. Kontemplując Tajemnice Światła można przyjrzeć się swojej postawie wobec aktywnego potwierdzania swym życiem wyznawanej wiary. W pierwszej z tych tajemnic - nawiązujemy do własnego chrztu i darów wówczas otrzymanych, po to aby w świadomości przyobleczenia w Chrystusa strzec wiary i mężnie stawić czoła złu i pokusom złego ducha. Myśląc o sytuacji, jaka zaistniała podczas wesela w Kanie Galilejskiej - dochodzimy do fundamentalnego momentu, gdy woda ze stągwi służących do oczyszczenia zgodnie z wolą Pana staje się winem łaski. A zatem i my powinniśmy pamiętać o oczyszczeniu poprzez spowiedź i życie sakramentami - by z tej łaski i owoców wstawiennictwa Maryi korzystać. Dzięki temu będziemy mogli świadomie odpowiedzieć na wezwanie Pana Jezusa - nawracajcie się! - dążąc do dostosowania swej woli i sposobu myślenia (gr. metanoja) do Prawdy, jaką jest Jezus. Tajemnica czwarta, kieruje rozważania ku adoracji Pana Jezusa, a przez to umacniania w wierze i utrzymaniu “właściwego kursu” w codziennym życiu. Wszystko to zaś ma prowadzić nas i nasze rodziny do godnego, pokornego, czystego i świadomego udziału w Eucharystii. Różaniec jako “psałterz Maryi” i modlitwa kontemplacyjna, jest bezcenną bronią i narzędziem w walce o pokój.
Kolejny, już 36. Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim - dzieło piotrkowian dla piotrkowian i bezinteresowne świadectwo miłości Boga i bliźniego, odbędzie się w pierwszą sobotę marca.