Reklama

Niedziela Kielecka

Kim są staroobrzędowcy?

Co wiemy o staroobrzędowcach? – poza luźnym skojarzeniem z prawosławiem, nic lub prawie nic. Ich specyfikę w artystycznym i duchowym kluczu przybliża kielecka „Galeria u Strasza”. Warto uważnie obejrzeć te kilkadziesiąt fotogramów, aby zadziwić się nad różnorodnością naszego świata.

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

staroobrzędowcy

Agnieszka Dziarmaga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Staroobrzędowcy to prawosławni chrześcijanie, którzy nie przyjęli cerkiewnych reform patriarchy Nikona, przeprowadzonych w l. 1652–1656, które upodabniały obrzędy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do greckich.

Chcąc uchronić stare kanony wiary staroobrzędowcy uciekali z Rosji w różne zakątki świata. Obecnie w RP, mając status związków wyznaniowych, zamieszkują głównie tereny województwa podlaskiego, takie m.in. miejscowości jak: Gabowe Grądy, Bór, Augustów, Suwałki, Wodziłki oraz na terenie województwa warmińsko – mazurskiego, w miejscowości Wojnowo.

Więcej w wydaniu papierowym Niedzieli Kieleckiej - 06.02.2022.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-01-31 08:11

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dominikanki z Karczówkowskiej organizują pomoc dla Ukrainy

[ TEMATY ]

Ukraina

diecezja kielecka

Katarzyna Dobrowolska

O wsparcie akcji zwłaszcza niezbędne produkty, również dla matek małych dzieci zaapelowała s. Gabriela w niedzielę 27 lutego w kościele Akademickim im. Św. Jana Pawła II przy ul. Wesołej i na mediach społecznościowych.

Zbiórka darów odbywa się przy Karczówkowskiej 15 w Zespole Placówek Oświatowych im. Matki Kolumbiny Białeckiej prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Dominikanek. Tutaj można przynosić wszelkie produkty. Drugi punkt zbiórki prowadzi Duszpasterstwo Wesoła 54 w Kielcach. Jest również możliwość przekazywania środków pieniężnych na konto sióstr.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: 20 lat temu świat się zatrzymał, uklęknął i zapłakał

2025-04-02 07:45

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Vatican News

Kard. Konrad Krajewski

Kard. Konrad Krajewski

Świętość Jana Pawła II była zakorzeniona w modlitwie - wskazuje kard. Konrad Krajewski – dziś jałmużnik papieski, który przez ostatnie siedem lat życia Papieża Polaka pełnił funkcję ceremoniarza papieskiego. Był on jedną z nielicznych osób obecnych przy umierającym Janie Pawle II.

Dziś, po 20 latach hierarcha wspominając posługę przy boku Ojca Świętego, zaznaczył, że Jan Paweł II był człowiekiem, który zanim wyszedł do ludzi, aby sprawować liturgię, „najpierw rozmawiał z Bogiem, a kiedy wychodził to reprezentował Boga i dlatego Jego słowa były takie dotykające, zmieniające nasze życie”. Jeszcze przed rozpoczęciem celebracji, w zakrystii, był nieobecny, trwał na modlitwie. „On w tej swojej nieobecności spotykał się z Bogiem”.
CZYTAJ DALEJ

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna gazeta katolicka w tym kraju

2025-04-02 14:25

[ TEMATY ]

Japonia

Adobe Stock

Malejąca liczba czytelników oraz rosnące koszty drukarskie i wydawnicze sprawiły, iż po 102 latach przestał wychodzić "Katorikku shimbun" - jedyne pismo katolickie w Japonii. Ostatni jego numer ukazał się z datą 30 marca. Redakcja gazety, żegnając się ze swymi dotychczasowymi odbiorcami, zapowiedziała, że ruszy strona internetowa, która będzie zamieszczać bieżące wiadomości z życia Kościoła w kraju i na świecie.

„Biorąc pod uwagę obecną sytuację biznesową gazety i rozprzestrzenianie się Internetu, od kilku lat rozważamy, w jaki sposób powinniśmy rozpowszechniać informacje o Kościele katolickim w Japonii” - oświadczył już w marcu ub.r. przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Japonii kard. Tarcisio Isao Kikuchi. Oznajmił wówczas, że episkopat postanowił „rozpocząć konkretne prace nad stworzeniem nowej formy informowania”. W ten sposób o północy 1 kwietnia zaczęła działać strona Catholic Japan News, która na razie będzie dostępna tylko w języku japońskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję