Nocne czuwanie „Z błogosławionym Prymasem Wyszyńskim w Domu Matki” zainaugurował wczoraj Apel Jasnogórski, w czasie którego odmówiona została specjalna modlitwa za wstawiennictwem bł. Prymasa przygotowana przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Wystawiony został jego portret i relikwie. Modlitwę odczytał przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.
Przeor zapowiedział także program wokół którego zbudowana będzie formacja duchowa wiernych uczestniczących w czuwaniach. - Pragniemy sięgnąć do prymasowskiego „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. Jest to program realizowania miłości w relacjach międzyludzkich, który stanowi formę dotrzymania przyrzeczeń złożonych w Jasnogórskich Ślubach i jest konsekwencją Milenijnego Aktu Oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości – wyjaśniał o. Pacholski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
„Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje; Myśl dobrze o wszystkich; Mów zawsze życzliwie o drugich; Rozmawiaj z każdym językiem miłości; Przebaczaj wszystko wszystkim; Działaj zawsze na korzyść bliźniego; Czynnie współczuj w cierpieniu; Pracuj rzetelnie; Włącz się w społeczną pomoc bliźnim; Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół”, brzmią słowa Krucjaty, którą bł. kard. Wyszyński ogłosił w 1967 r. w liście pasterskim na Wielki Post.
Konferencję wygłosiła Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, która m.in. przez 12 lat pracowała w jego sekretariacie. W swoim słowie podkreśliła aktualność przesłania wynikającego z życia i nauczania nowego polskiego błogosławionego, nazywanego patronem na „trudne czasy”. Podkreśliła, że kard. Wyszyński mimo doświadczenia prześladowań Kościoła na wielu płaszczyznach, był człowiekiem niezachwianego zaufania Bogu, co dawało siłę jemu i Polakom.
- Byłam świadkiem z jakim spokojem znosił wszystkie ciosy zadawane Kościołowi; zamykanie seminariów, odbieranie siostrom domów zakonnych i placówek pracy, likwidowanie stowarzyszeń katolickich, nie było dnia, by do Prymasa nie docierały wieści o kolejnych prześladowaniach. Wielokrotnie zastanawiałam się skąd on bierze siły i spokój – odpowiadał: tylko Bóg na pewno będzie i my w Nim – mówiła Anna Rastawicka. Przypomniała jego słowa, że „choćbyśmy mieli stracić wszystko w naszej Ojczyźnie, musimy zachować wiarę w Chrystusa i Jego Matkę. Możemy stracić wszystko, byle nie to, bo największym dramatem człowieka jest zwątpienie w miłość Boga”.
Modlitwę różańcową z rozważaniami kard. Wyszyńskiego przygotowała Jasnogórska Rodzina Różańcowa.
Reklama
Mszę św. o północy sprawował o. Kazimierz Maniecki, paulin, bo do tej wspólnoty zakonnej kard. Wyszyński został włączony przez konfraternię, czyli grono przyjaciół i dobrodziejów.
Przez cały rok na modlitwie gromadzić się będą przedstawiciele różnych ruchów i wspólnot. Pierwsze czuwanie „Z błogosławionym Prymasem Wyszyńskim w Domu Matki” podjęli przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katolickich arch. częstochowskiej.
Szczególna modlitwa wdzięczności za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego wpisuje się także w przygotowania do ogólnopolskiego dziękczynienia za nowego błogosławionego, które odbędzie się na Jasnej Górze 3 maja.
Organizatorami czuwań są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego bł. Prymas jest patronem.
Partnerem medialnym jest Radio Jasna Góra, które nocną modlitwę będzie transmitować.
Na ten rok zaplanowano na Jasnej Górze także szereg innych inicjatyw związanych z Maryjną drogą bł. Stefana kard. Wyszyńskiego.