W tym roku w ramach promocji kierunku zorganizowano naukową konferencję o małżeństwie i rodzinie: nas dwoje, nasTroje. Prof. Zbigniew Gaś z Instytutu Psychologii UMCS w Lublinie mówił o profilaktyce rodziny. Po przytoczeniu przyczyn ograniczenia skuteczności wychowawczej rodziny. Prelegent wskazał na obszary, gdzie potrzeba zaangażowania na rzecz ochrony celów wychowania: dojrzałości fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej. Rodzina ma obowiązek prowadzić profilaktykę, ale oprócz tego, że może być jej źródłem, może być także jej narzędziem (gdy u dzieci pojawiają się symptomy dysfunkcjonalności rodziny) i obiektem (gdy jest ona destrukcyjna). „Profilaktyka jest szansą dla rodziny: pomaga zachować zdrowie, obronić się przed zagrożeniami, powstrzymać rozwój problemów, przywrócić funkcjonalność, ale nigdy nie zastąpi wychowania. Profilaktyka wypełnia obszar, gdzie wychowawcy są bezradni. Im więcej wychowania, tym mniej profilaktyki” - podsumowywał prof. Gaś.
Dr Marta Greszata mówiła o formach ochrony małżeństwa, które przewiduje Kodeks prawa kanonicznego. Są to: instytucja uważnienia małżeństwa, służąca pomocą małżonkom, którzy zawarli związek małżeński w sposób nieważny, oraz instytucja separacji, oznaczająca dodatkowy czas dla małżonków na uratowanie tego, co jest jeszcze do uratowania, i będąca zarazem szansą ochrony dla rozpadającego się małżeństwa. Separacja nie jest wstępem do procesu o nieważność małżeństwa, ale czasem na skorzystanie z pomocy specjalistów.
Dr Teresa Panas wskazała na modele komunikacji pomagające osiągnąć sukces w porozumiewaniu się małżonków. Wymienione zostały m.in.: potrzeba mówienia o swoich emocjach i uczuciach, potrzeba skutecznego słuchania oraz akceptacja siebie jako warunek akceptowania i kochania drugiej osoby. „Autentyczna miłość oznacza rozwój osoby i jednocześnie nie zabezpiecza się przed zranieniem” - stwierdziła dr Panas.
W ramach dni INoR-u obyły się też dwie prelekcje warsztatowe - Sylwestra Laskowskiego i Heleny Klimczuk-Lecyk. Wykładom towarzyszyły imprezy kulturalno-towarzyskie.
* * *
Magisterskie studia nad rodziną na KUL-u trwają pięć lat. Można je odbywać w trybach stacjonarnym i eksternistycznym. Bazą dla interdyscyplinarnego spojrzenia na rodzinę są doświadczenia psychologii, pedagogiki, socjologii, filozofii, prawa, teologii i szczegółowych dziedzin wiedzy o człowieku (m.in. antropologii, fizjologii). Dzięki temu studenci dogłębnie poznają zagadnienia rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem zmieniającego się kontekstu i uwarunkowań społecznych. Istotnym elementem działalności INoR-u na KUL-u jest aktywność na polu profilaktyki, prewencji i terapii uzależnień, nie tylko od środków psychoaktywnych. Przy Instytucie funkcjonuje także Poradnia Małżeńsko-Rodzinna.
Pomóż w rozwoju naszego portalu